З 1 лютого почне діяти новий стандарт для зрідженого газу
Опубликованно 29.04.2018 11:03
З 1 лютого в Україні починає діяти новий стандарт якості автогазу, розроблений з урахуванням нормативів Європейського союзу. Контролювати якість автогазу на АЗС будуть Держекоінспекція і Держспоживінспекція, наділені правами зупиняти роботу заправок і вилучати товар неналежної якості з обороту.
До введення стандарту ДСТУ EN 589:2017 якість автогазу в країні регулювалося ГОСТом СРСР на газ для комунально-побутових потреб. Новий стандарт встановлює чотири принципових критерію оцінки якості цього виду палива. Два з них стосуються якісних параметрів: октанового числа і наявності вільної води (не допускається). Також встановлюються нові норми на вміст сірки і тиск насичених парів.
Як повідомили в прес-службі WOG, 75% реалізованого на заправках газу - це імпорт, більша частина якого припадає на Росію (перше місце за обсягами), Білорусь і Казахстан. Решта 25% - продукція українських підприємств. Вимогам нового стандарту відповідає тільки білоруський газ, оскільки в цій країні подібні норми діють вже давно. Газ із Казахстану не відповідає новим нормам по октановому числу і тиску насичених парів. Ще гірше справи йдуть з газом Роснафти, не відповідає навіть базовим нормам. У російському газі збільшений вміст двох ключових параметрів: сірки і вільної води.
«Весь газ, що імпортується, підлягає змішування для отримання сумішевого продукту у відповідності зі стандартом якості», - сказав UBR експерт ринку нафтопродуктів, член наглядової ради «Інтегрум Венчурс» Олександр Киримов.
Є проблеми з якістю продукту і в українських виробників, але робота щодо приведення виробництва до вимог нового стандарту вже ведеться.
У зв'язку з тим, що імпортний газ вимагає «доведення» до потрібної кондиції, у заправників виникає нова проблема - брак потужностей. Їх не вистачає навіть у великих продавців, не кажучи про дрібні АЗС.
«Зараз більшість учасників ринку активно виступають за те, щоб цей стандарт відкласти на час. ДПС немає навіть у ряду великих гравців, хто використовує чужі. Але по суті, споживач не відчує дефіциту - на сьогодні основні постачальники автогазу в Україну, такі як Надія, що ми, Газотрон та ін. вже постачають ресурс стандарту ЕN 589», - розповів директор департаменту стратегічного маркетингу та реклами «БРСМ-Нафта» Олександр Мельничук.
Підготуватися до переходу встигли KLO і WOG. У той же час, закривати заправки, які продають «поганий» газ ніхто з продавців не збирається, оскільки на даний момент така процедура в законодавстві не передбачена.
За словами директора компанії «Укравтономгаз» Андрія Дорофєєва, всі газові трейдери давно знали про введення EN 589, але ніхто з них не готувався і не вкладав гроші в створення сертифікованих лабораторій. По всій імовірності, продавцям простіше і дешевше заплатити штрафи.
Категория: Автотехника
З 1 лютого почне діяти новий стандарт для зрідженого газу