Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Кому-то просто захотілося зробити скандал в українському біатлоні


Опубликованно 15.03.2018 17:45

Кому-то просто захотілося зробити скандал в українському біатлоні

- Олена, коли я дзвонив вам вперше, ви сказали, що вболіваєте. Зараз як себе почуваєте?

По дорозі з Пхенчхана підхопила якийсь вірус. Під час перельоту відчула перші симптоми, і потім кілька днів він мене так тримав. Зараз вже все добре.

- Останні етапи цього сезону ви пропускаєте. Чим займаєтеся зараз?

От як раз лікувалася, відпочивала трошки, налаштовую себе на те, щоб розібрати валізи з Олімпіади. Там дуже багато речей. Також думаю, що далі робити, бо потрібні і реабілітація, і масажі, і потихеньку збираюся далі тренуватися.

- В якому стані ви їхали на Ігри в Південну Корею, адже перед ними ви теж хворіли?

У Пхенчхан я приїхала вже абсолютно здоровою. Вже з першого дня приступила до нормальних навантажень. На другий-третій день початку швидкісну роботу. Тобто у мене ніяких питань не було, тому що навіть до зміни часового поясу я вже готувалася в Києві. Ще в Україні я прокидалася в три ночі, в чотири ранку бігла на тренування, щоб звикнути до часовому поясу, щоб вже в Кореї у мене ніяких питань з цього приводу не було.

- В Пхенчхані ви несли український прапор під час відкриття Олімпіади. Існує прикмета: хто несе національний прапор, той ніколи не виграє медалі на цих Іграх. Ви людина не забобонна?

Ні, і вважаю, принаймні на скільки я знаю, ту історію попередню, яка була у нас в Україні, у кожного були об'єктивні причини, чому так, а не інакше. Тому прив'язувати одне до іншого... Ось, наприклад, мою ситуацію: ну, до чого тут прапор з великим рахунком? Він ніяк не міг вплинути, тому я в це не вірила.

Це слабкість. Якщо ти забобонний, щось сталося, і все – ти можеш не виходити на змагання, тому що сьогодні ти не з тієї ноги прокинувся або хтось тобі в очі подивився зайвий раз.

- На папері більшість експертів і журналістів називали українок претендентами на олімпійські нагороди, однак результати виявилися зовсім іншими. Коли їхали в Пхенчхан, могли уявити, що команда все програє?

Ні, я не думала, що такі результати будуть. Ми всі розраховували на хороший результат, тому що і по сезону... ну, так у мене не складалося, але я все одно налаштовувалася на оптимальний результат на Олімпіаді. Дівчата демонстрували під час сезону, що можуть боротися за призові місця, і в естафеті ми також були на п'єдесталі, тому точно не могли уявити, що такий провал може бути.

- Тому вам як капітанові збірної питання досить просте: чому так вийшло?

Тут повинен відповідати тренер, а не капітан. Я в команді була, але я не готую план тренувань, я не стежу, як дівчата тренуються, і так далі, тому неправильно, якщо я буду зараз говорити комусь з дівчат окремо, чому в тій чи іншій щось не склалося. Так, певний збій дала нам хвороба. Ну, так сталося, що, будучи в одному готелі, всю команду підкосила один вірус. Хто і як його переніс: у кожного по-різному організм зреагував на нього. У цьому плані не пощастило, а далі по підготовці треба вже говорити з дівчатами, кому як біглося, кому як стрелялось.

- Хворіли, я так розумію, до Пхенчхана?

Хвороба була на останньому передолімпійському етапі в Антхольці. Я вже не піднімалася на висоту, дівчата поїхали, ще змагалися в Антхольці, і ось там якраз всі перехворіли. За рахунок того, що я не виступала, мабуть, у мене був сильний імунітет, і я ще тиждень боролася з цим вірусом – хворіла, а разом з тим і не хворіла. Вже через тиждень ми з лікарем вирішили сходити в сауну, нормально погрітися, щоб мене або звалила ця хвороба, чи все ж таки відпустила. Не пощастило – звалила, і тому я за часом довше всіх боліла.

- За кілька годин до жіночої естафети Валентина Семеренко у Facebook жорстко розкритикувала роботу тренерського штабу і пройшлася по дівчаткам. Як давно назрівав конфлікт і справедлива така критика?

Я не можу сказати, що в команді присутня ось прямо такий конфлікт. Зараз це вже більше розкрутили, розпіарили. Не знаю, як це сказати. Диванні вболівальники або журналісти, тому що кожен хоче побачити якісь смажені факти, якісь скандали.

Це був коментар у Facebook. Це людина, який готувався, працював, були емоції, десь просто сплеск емоцій в сльозах в пориві такого настрою. Буквально вже на наступний день Валя пошкодувала, що вона це виклала. Потім намагалися щось змінити, але в цей час була зламана її сторінку і від її імені було сказано набагато більше, ніж вона насправді сказала – ось комусь закортіло зробити таку акцію скандалу в біатлоні. Нічого такого глобального не було, все потім з'ясувалося, і далі рухаємось і думаємо, як далі працювати.

- Ця ситуація вплинула на результат естафети, на настрій дівчат?

Знову ж таки, тут треба питати дівчат, які втекли. Я думаю, що все ж вплинуло, тому що Віта і Валя досить близькі. У будь-якому випадку, коли сестра плаче, розчарована, то, звичайно, Віта буде підтримувати, але з іншого боку, всі професіонали. Кожен, виходячи на старт, знає свою роботу. Є золоте правило: ти вийшов на старт, і всі свої проблеми, якісь проблеми або ще що-то ти повинен залишати вдома і не виносити це на гонку. Тому можливо, що Настя Меркушина, вона ще молодше і не вміє цього робити, але точно знаю, що наша четвірка, яка бігла в Сочі, навіть тоді ми всі закрили очі, зібралися і перемогли, незважаючи на те, що відбувалося тоді на Майдані. Тоді стресу було набагато більше, коли кожна з нас засипала зі сльозами на очах, а вранці ми вигравали, тому все залишилося в стороні.

Ми зробили свою роботу, а потім знову повернулися в цю реальність. Тому сказати, що з-за коментаря Валі не вийшла естафета, я точно не скажу, що це так.

- Яким був мікроклімат в команді після перших невдач на Іграх?

Мікроклімат був складний. От не можу підібрати правильне слово... Після перших невдалих стартів у кожного так оченята трошки потухали, потухали. Кожен хотів себе проявити, а тут і цей вітер і морози. Слів не вистачає.

Я з ними не жила, я жила в іншому блоці. Нас багато, тому всі не вмістилися. Пізніше Я прилетіла, і вийшло так, що я вже не боролася з ними, а трошки з боку спостерігала. Звичайно, хотілося їх підтримати, якось підбадьорити, тому що дуже багато критики в першу чергу на них самих до себе: ось я не впоралася, що не зробила. Кожна намагалася зробити максимум, але це не вдавалося, і тому хтось більше спілкувався з батьком (Меркушина, у неї батько тренер), хто з тренером, хтось між собою, і так усі, як мишенята, ходили по селищу. Звичайно, хотілося об'єднати всіх, підбадьорити, але, знову ж таки, кожен професіонал, і кожен намагався впоратися зі своїм горем по-своєму. Це абсолютно нормально.

- Справа в тому, що нам здалося, що команда не була командою. Що скажете?

Ну, я не можу сказати, що у нас прямо ось все в різні боки. Це точно неправда. Так, звичайно, хто-то з ким-то більше спілкується, хтось менше, у когось особистий тренер в команді, хто-то просто у команді – в принципі це нормально. Якщо тренер веде спортсменку з дитинства, ну, не може він однаково ставитися до тієї, яка тільки прийшла в команду, і до тієї, з якою працював все життя. Він з цієї вже розуміє з півслова, а з тієї зовсім інакше буде спілкуватися. І Меркушин, і Шамрай (ось він Семеренко, по-суті, з дитинства вів). Урош більше спілкувався з Джимою і зі мною. Так вийшло: ми там більше на велосипедах десь проводили час разом, просто спілкувалися. Звичайно, він менше спілкувався з Настею Меркушиної, тому що Настя більше з батьком. Це абсолютно нормально. Ми дуже багато часу проводимо разом. Колектив невеликий, і в будь-якому випадку кожен вибирає собі для спілкування людини, з яким йому більш комфортно.

- Чи були у вас реальні шанси виступити на Олімпіаді?

Звичайно, я до останнього дня готувалася, тренувалася, дуже багато швидкісної роботи, але коли пробігли контрольну тренування, там зіграло роль не стільки те, що я там Анастасії Меркушиної ходом програла, скільки просто я побачила, що мій організм не витримує всю дистанцію. Мене вистачило на половину, потім все. Тоді вже було зрозуміло, що я не в тому стані, щоб змагатися на естафеті в Пхенчхані, або ось навіть продовжувати сезон.

- Хто складав ваш особистий план тренувань?

Урош Велепец писав план. Потім вже більш індивідуальна робота. З Урошем нормально працювалося. Єдине, так склалося, що ми три роки готувалися за різною методикою. Тобто не так, що є шаблон і ми кожен рік одне і те ж виконуємо. Перший рік він тільки прийшов, знайомився з нами. Потім план на наступний рік був дійсно кардинально іншого, у цьому році, знову ж, кардинально інший, тому я можу сказати, що з цих трьох методик ось перша мені підійшла, наступні дві – немає. Так буває. У кожного професійного спортсмена є вдалі роки, а є погані.

Знову ж таки, Меркушин знає свою дочку з дитинства, Шамрай також знає Семеренко, тому під час сезону вони можуть швидко коригувати план підготовки, виходячи з попередніх років. Урош тоді тільки прийшов, він бачить готовий продукт, з якого треба зробити потрібний результат. Так, у нього є своя методика, він її дає, він намагається вже максимум скорегувати під нас, але в глобальному сенсі він не може вгадати, піде чи не піде. Він готував нас так само, як готував під попередні Олімпійські ігри людей, які отримали в результаті медалі і були в собі впевнені на змаганнях. Відповідно, у нього була вдала методика в його практиці. Так склалося, що та методика, видно, не підійшла до нас або ми не підійшли під неї, якийсь збій стався: хвороби, перепади висот або просто те, що в іншому часовому поясі.

Зараз немає сенсу когось звинувачувати себе або тренера. Треба просто проаналізувати ситуацію і не повторити такого в наступний раз.

- Після Пхенчхана вже збиралися з командою, щоб все проаналізувати?

Ні, зараз триває сезон. Дівчата готувалися, попереду ще кілька етапів Кубка світу. Коли вже сезон закінчиться, то навіть не дівчата будуть збиратися, а тренери, особисті тренери, і тоді вже будуть обговорювати.

Звичайно, шкода не тільки мені, але і всім дівчатам, що ось в цьому році не склалася у нас ця Олімпіада і що все ж не дали ми того позитиву, який очікували від біатлону.

- Нещодавно ви заявили, що збираєтеся продовжувати виступи, хоча ще на Олімпіаді ходили чутки, що будете завершувати. Дійсно були такі думки?

Це сказав президент нашої федерації. Чому він так сказав, я не знаю. Він дав інтерв'ю, мені батьки пишуть, що ми, може, чогось не знаємо. Я їм кажу, що, напевно, теж чогось не знаю. Ми пожартували, я запитала у Володимира Михайловича, чому так, а він каже, мовляв, у тебе були якісь проблеми, травми, я подумав, що ти хочеш завершити. Каже, я зрозумів свою помилку, я виправлю ситуацію. Вийшло так, що спочатку він сказав, що я завершую, а на наступному тижні, що я не завершую.

- Президент федерації біатлону Володимир Бринзак дав зрозуміти, що не розраховує на вас на наступних Іграх. Також він порадив вам переходити на індивідуальну підготовку. Що це означає?

Те, що вони не розраховують, в принципі це правильно, тому що все-таки треба робити ставку на молодь, це однозначно. Це будь-який з нас прийме і підтримає таку ідею, але якщо я буду сильніше, ніж молодь, тоді я точно поїду на Олімпійські ігри.

Що стосується самопідготовки, то це теж правильний підхід. Є командна підготовка, в якій я працювала 12 років: є загальний план, є спільна робота, все більш-менш однаково тренуються. Але, наприклад, у мого організму є така проблема, як акліматизація, вона відрізняється від всіх інших дівчат в команді. Вони встигають пройти акліматизацію на третій, четвертий, п'ятий день і все, а у мене цей процес більш тривалий. Змагання тривають зимові тиждень: постійно то вище, то нижче. Я не встигаю проходити цю акліматизацію. Відповідно, щоб я нормально себе почувала взимку і мене акліматизація не вибивала з графіка, не заважала показувати результати, мені необхідно міняти літню підготовку. Тобто, знову ж таки, або частіше переїжджати, або міняти висоти – це вже з фахівцем слід спілкуватися, але всю команду за мною теж не варто тягати.

Ми вже дорослі спортсмени, і у нас дійсно повинна бути індивідуальна підготовка. Якщо молодій спортсменці потрібний об'єм, набагато більше силової роботи. Мені вже не потрібні великі тренування. Наприклад, молодій спортсменці необхідно багато працювати над технікою, а у мене вже техніка поставлена.

- Я так розумію, ви зараз шукаєте тренера?

Якщо буде цей тренер, який буде зі мною займатися і захоче в першу чергу зі мною займатися, звичайно, буде класно попрацювати рік в такій системі. Навіть мені дуже цікаво, що з цього вийде. Якщо не буде цього тренера, тоді, напевно, знову ж таки, я буду при команді намагатися вже індивідуально працювати. Але це вирішуватимуть тренери, президент, може, вони скажуть, ну, дівчата спасибі за все, до побачення.

- Вам і сестрам Семеренко вже за 30. Чи бачите ви гідну заміну, можете спокійно йти на відпочинок?

У нас є молодь. Головне, щоб у них було бажання, щоб у них горіли очі, як у нас у свій час, тому що деколи на них дивишся —таке враження, що вони все-таки ще ліниві і не готові до тієї відповідальності, яка є у члена національної збірної.

Якщо взяти найближчі рік-два, то ще душа не спокійна. Навіть ось взяти три попередніх роки, Валя витягла один сезон, потім я, Юля Джима. В цьому році кожен помалу, от Віта дуже сильно допомогла. Поки що ні Настя Меркушина, ні Ірина Варвінець в цьому році не заїжджали на подіум (Меркушина вже заїхала в Контіолахті в змішаній естафеті, - ред.). Відповідно, ну, немає такої впевненості. На наступний рік, якщо забрати нас трьох, знову все впаде на плечі Юлі в першу чергу, а ось чи витримає, чи зможе хтось допомогти з молоді, я не можу відповісти.

- У кінці березня відбудеться етап Кубка світу в Тюмені. США і Чехія збираються його бойкотувати через порушення Росією допінгових правил. У соцмережах обговорюють, а чи варто їхати Україні. Голова федерації Бринзак, приміром, каже, мовляв, треба їхати. Ваша думка?

Ну, на рахунок США, Чехії, то там теж не факт, поїдуть чи ні. Думаю, як і кожна команда, будуть вирішувати це вже під кінець. Досить часто на останній етап не приїжджали то Китай, Корея – кому вже було байдуже на результат і залікові бали, вони просто не брали участі в останньому етапі не з-за того, що він проходив в Росії, а з-за того, що він просто останній і для них нічого не вирішував.

В цьому році ну, звичайно, наскільки я десь там здалеку чула, в принципі там Росія, Америка, якісь конфлікти, і навіть на рахунок допінгу, ще там чогось.

Щодо нас я вважаю, що все ж, якщо міжнародна федерація вирішила, що ця країна, це місто заслуговує на проведення етапу Кубка світу, його не перенесли, його не відмінили, то ми зобов'язані брати там участь. Тому що на нашу підготовку витрачені кошти з держбюджету. І вже далі ми бігаємо і показуємо цей результат. Я вважаю, що треба максимально використовувати такий резерв і зробити максимум.

Якщо у нас не буде вистачати якихось балів, щоб утримати квоту шість дівчат на наступний сезон, то точно варто їхати, бо мінус один спортсмен — здається, це дурниця, а насправді великий мінус.

- Але ж тут ще й етична сторона: їхати чи не їхати в Росію? Це стосується не тільки спортсменів, але і артистів, наприклад.

Я не хочу цього коментувати, тому що ми постійно говоримо, що спорт поза політикою. Хочеться в це вірити і щоб це дійсно було так, але я вважаю, що все ж не спортсменам потрібно це питання вирішувати. У нас є календар, у нас є офіційні старти: хоч в Китаї, хоч в Кореї, хоч в Тюмені, де завгодно ми робимо свою роботу.

- Міністр молоді та спорту Ігор Жданов заявив, що ми не зимова країна, хоча снігу у нас достатньо, а от з тренувальними базами біда. Де проходять збори у біатлоністів?

Національна команда в Україні не тренується. Дійсно, у нас немає жодного ліцензійного стадіону. Навіть просто нормального стадіону з усіма хоча б якимись стандартами, перепаду висот на трасі і так далі, тому всі збори у нас за кордоном. Це важко, звичайно, ми кожен рік сподіваємося, що або держава, або спонсори побудують стадіон, щоб хоча б кілька зборів в рік ми змогли проводити на території України і не вивозити кошти за кордон, а все ж витрачати їх будинку.

Є якісь маленькі школи, стадіони, де молодь росте, тренується, змагається. У Сянках паралімпійська база, Тисовець ще дихає, Сумах, Тернополі. Ну, вони реально ледве дихають, ті бази: і школи, і стан трас, і стрільбища, і так далі. Просто на ентузіазмі тренерів, меценатів якихось.

- Олена, не так давно ви працювали заступником міністра молоді та спорту разом зі Ждановим в одній команді. Ви побачили, в чому проблема?

Тут суть одна – в першу чергу, всі питання в коштах. Скільки держава виділяє грошей на спорт? Це не маленькі суми. Так, у цьому році нам повністю забезпечили фінансування нашої підготовки, але немає стадіону в Україні. На будівництво об'єктів коштів не виділяється, оскільки вважається, що спорт – це елітні витрати в будь-якій країні. Це не медицина, продукти харчування. Тобто основа життя людини. Відповідно, якщо виникне питання, куди витратити кошти, то чому спорт стає у нас не першочерговим і це не залежить від міністра спорту, це залежить взагалі від державної політики і від стану держави. Якщо на сьогодні і криза, і війна, і вся така ситуація, то сподіватися на те, що завтра у нас там п'ять стадіонів з'явиться в Україні, — ну, це як мінімум неправильно.

Звичайно, нам складно порівнювати себе з тими європейськими країнами, з якими ми змагаємося. У будь-якому разі сьогодні жіноча команда йде на третьому місці в загальному заліку, тобто ми третя країна в світі з біатлону. Порівняти кількість баз у Німеччині, Норвегії, Італії – ті наші реальні суперники, з якими ми зараз змагаємося, – це небо і земля. Там майже в кожному місті є місце, де можна тренуватися. Вони так і роблять: два тижні вдома, тиждень зібралися разом, перевірили стан на тлі інших спортсменів, а потім знову вдома. А ми поїхали, тому практично не повертаємося в Україну. Тому наш біатлон не завдяки, а всупереч. Ця сила нації, прагнення до перемоги – вони є в крові у кожного українського спортсмена, тому навіть у важких обставинах ми доводимо, що сильні.

- Чому пішли з міністерства?

Звичайно, мені спорт ближче, тому я в нього і повернулася. Пропрацювавши рік в міністерстві, я просто відчула, що ще не все сказала і зараз не можу завершити кар'єру. У мене ще дуже великі амбіції, хто б що не говорив. Я ще готова бігати. І дуже сильно мене надихнули не олімпійці. У мене було не олімпійське напрямок. Ось це їх прагнення, любов до спорту, коли вони самі працюють, заробляють кошти, за свій рахунок тренуються, за свій рахунок виїжджають, як у них горять очі, коли вони досягають результату. Це було просто фантастично.

- Ми поговорили з вами про невеликому рівні фінансування спорту порівняно з іншими країнами. А як йдуть справи у спортивній журналістиці, адже є такі, хто скаржаться на низький рівень грамотності?

Я спілкувалася з людьми, які просто дивилися Олімпійські ігри. Дуже критикували коментаторів, які були абсолютно некомпетентні в тому чи іншому виді спорту. З приводу журналістики все ж хочеться, щоб висвітлювали якийсь позитив. Ми ось не встигли приїхати, перші запитання відразу от скандал, скандал, скандал! Хоча його насправді немає. Мета самого журналіста – показати що-те хороше, що є світло в кінці тунелю або все ж всіх опустити кудись у болото і розкритикувати?

На жаль, в принципі я дивлюся новини, чомусь у нас все побудовано просто на негативі, тому те, що і спорт в негативі, — це просто вже сприймається як норма. Напевно, комусь це потрібно. Хоча у світі все навпаки: ти дивишся новини — після них хочеться жити, там ось позитив і не важливо, що в країні відбувається.

- Знаю, що в дитинстві був вибір між танцями та біатлоном. Зараз знаходите час, щоб вийти на паркет?

Зараз точно немає. У мене 90% днів на рік – це тренування за кордоном. Коли я працювала в міністерстві, у мене якраз була можливість: вже у вечірні години після роботи я займалася, але вже спортивними танцями, а не музикою, як у дитинстві.

- Читав, що вам подобається вишивати.

Останні кілька років, як ми почали працювати з Урошем, на це часу майже зовсім немає. Якщо раніше кожен вечір вишивала, то зараз це щастя буває кілька разів на рік.

Будинки, віддати належне моїм батькам, всі мої прагнення чогось навчитися підтримувалися. Як у свій час захотілося мені вишивати, стало цікаво, я підійшла до мами і попросила, щоб вона мені показала, як це робиться. Вона мені кілька хрестиків показала, а далі я вже сама вигадувала собі якісь візерунки, вишивала. Те ж саме стосується і шиття і в'язання – чого тільки не робила в дитинстві, мені просто було цікаво.

- У вас велика колекція ваших робіт?

Вже більше двадцяти картин! Вони майже все у мене. Буквально кілька з них я подарувала людям, для яких спеціально вишивала. Наприклад, один мій знайомий попросив свого часу вишити для його дочки картинку. Вона у мене вийшла дуже красива: маленька дівчинка сидить на руці. Я вже й забула про її існування, а коли хтось із журналістів попросив мене зібрати всі фотографії моїх вишивок, я виклала в Facebook, і потім мама цієї дівчинки додала ще ту роботу. Каже, вона у нас, вона ще є.

- Картина, якою ви найбільше пишаєтеся?

У мене є сніговий барс на тлі зледенілій скелі в місячному світлі. Вона просто величезна: метр на метр двадцять, якщо я не помиляюся. Я її рік вишивала на чорній тканині – це дуже складно! Вона просто фантастична: сидиш ти на неї дивишся і не можеш відірвати погляд. Хочеться якось організувати свою виставку.


banner14

Категория: Новости

Кому-то просто захотілося зробити скандал в українському біатлоні


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.