Україна на ринку авіаційних вантажоперевезень працює від США до Австралії і дуже непогано заробляє
Опубликованно 09.02.2018 00:22
- Олег Володимирович, розкажіть більш детально про відкриття офісу в США.
- Офіс в США був відкритий в грудні минулого року генеральним торговим агентом "Авіалінії Антонова", компанією Dreamlifts, яка інвестувала кошти у відкриття американського офісу. Dreamlifts базується в Станстеде, передмісті Лондона (Великобританія). В її команді працюють 23 англійських спеціаліста, які мають великий досвід в організації авіаційних перевезень. Деякі з них співпрацюють з нашою компанією 20 років і більше, у тому числі представляли інтереси "Авіалінії Антонова" у співпраці з "Волга-Дніпро" компанії Ruslan International, створеної в 2006 році. В кінці 2016 року було прийнято рішення про припинення співпраці з російським партнером.
- Чому стався розрив з "Волга-Дніпро"?
- Перш за все у зв'язку з політичною ситуацією, що склалася. Роботу з Dreamlifts ми почали з розробки стратегії розвитку бізнесу "Авіаліній Антонова" у всьому світі. Ми розглядали кілька напрямків – відкриття офісів і залучення агентів (підрядників) для пошуку замовників, а також виконання комплексу організаційних робіт, пов'язаних з оформленням необхідних дозволів для роботи на ринку країни. Вивчалася можливість відкриття офісів у США, Китаї та Саудівської Аравії. На початковому етапі вирішили відкрити невелике представництво в Х'юстоні. Сьогодні в цьому офісі працює досвідчений американський фахівець, ми плануємо розвивати наш бізнес в Америці і, відповідно, збільшувати кількість співробітників.
- Створення офісу в Х'юстоні інвестував "Антонов" або Dreamlifts?
- Dreamlifts, але за цим, як і по інших напрямках, ми працюємо разом у тісному контакті.
- Вони працюють тільки з вами або з іншими компаніями також?
- Тільки з нами.
- Якщо я вірно розумію, їх головне завдання організовувати замовлення для "Авіалінії Антонова"?
- Абсолютно вірно.
- А раніше у США не було представництва?
- Тут можу розповісти детальніше... "Волга-Дніпро" була уповноважена відкрити офіс у США від імені Ruslan International. Це було зручно російському партнерові, оскільки крім Ан-124-100 (12 літаків) компанія експлуатує в своєму флоті Boeing 747, а відкриття офісу в Америці дозволяло просувати послуги з використанням і "Русланів", і "Боїнгів". Нам це було вигідно з тієї точки зору, що ми не оплачували зміст цього офісу. Коли два роки тому я прийшов працювати на ДП "Антонов", очоливши напрямок авіаперевезень, поцікавився, чому в американському офісі немає представників нашої компанії? Я визнав за необхідне забезпечити контроль роботи американського офісу з нашого боку. І ось так у нас виник перший конфлікт... Потім ми припинили співпрацю з російським партнером. Ми почали діяти самостійно, причому досить активно. Вважаю, що ринок США – один з основних для просування наших послуг з авіаперевезення великогабаритних і нестандартних вантажів, тому ми зацікавлені в розвитку нашого бізнесу в цій країні. Минулий рік досить щільно відпрацювали з замовниками. Я буквально минулого тижня повернувся з Америки, де проходили переговори з потенційними клієнтами. Поступово освоюємо цей ринок.
- Зараз ви конкуруєте на ринку США з російській "Волга-Дніпро"?
- Ми конкуруємо з ними на світовому ринку, не тільки в США. Можна сказати, що, маючи ряд переваг, в минулому році ми досягли певних успіхів. Умовно, зробили 2017-й-роком України, тобто на всіх профільних виставках, конференціях, які проходили у світі, ми представляли українську компанію Antonov Airlines під українським прапором, з українською символікою, щоб усі зрозуміли, що ми – українці. За 10 років існування Ruslan International у людей не було розуміння, що "Антонов" – це Україна.
- А як ви вважаєте – якщо це коректно питати, – наскільки чесно "Волга-Дніпро" вела бізнес в США в часи існування СП з "Антонов"? У вас були підозри, що вони ведуть його так, щоб більше літали їх російські літаки?
- Це не підозри. Про те, що літаки "Волга-Дніпро" виконували більше замовлень, свідчить аналіз чисельних показників результатів нашої спільної роботи.
- Тобто таки тягнули ковдру на себе?
- Відверто кажучи, так. Зараз ми відкрито конкуруємо і боремося буквально за кожен замовлення, щоб гроші надходили в бюджет України.
- Після розриву з "Волга-Дніпро" покращилися фінансові показники транспортного бізнесу "Антонов"?
- Так. Доходи зросли відсотків на 15-20%, при тому що вартість години перельоту знизилася. Ми зараз підвищуємо прибутковість за рахунок збільшення нальоту.
- У США настільки розвинена авіапромисловість, чому ж послуги українських і російських вантажоперевізників затребувані і конкурентні? За рахунок чого це відбувається?
- Справа в тому, що "Руслан" не має конкурентів у своєму сегменті. Саме поява цього літака сформувало ринок повітряних перевезень великогабаритних і нестандартних вантажів. Ще одна перевага Ан-124-100 – можливість базуватися на широкій мережі аеродромів.
- У американців немає аналогів наших "Русланів", а тим більше "Мрії"?
- Аналоги є, але "Руслан" їх перевершує, а "Мрія" просто унікальна!
- Її наявність у флоті "Антонова" – це важлива конкурентна перевага?
- "Мрія" – своєрідна візитна картка не тільки нашої компанії, але і України в цілому. Де б ми не були, з ким би не зустрічалися, про "Мрії" знають всі. Цей літак неодноразово брав участь у гуманітарних місіях, доставляв вантажі у зони стихійного лиха, кілька разів застосовувався у миротворчих операціях. Другого такого літака в світі немає. Він задумувався як літаючий космодром. Над цією темою працюють і сьогодні, в тому числі американські компанії. "Мрія" вперше піднялася в небо ще в 1988 році, але до теперішнього часу її аналога в світі немає, і я думаю, що ще не скоро буде. Що ж стосується роботи "Мрії" з перевезень вантажів, то у нас уже є замовлення на березень і квітень. Працює з ними лондонський офіс. Зараз на "Мрії" проводяться регламентні роботи, літак готується до польотів.
- А за кермом "Русланів" і "Мрії" літають українські пілоти?
- У нас є свій льотний загін, основу якого складають антонівські льотчики-випробувачі, штурмани, радисти, бортінженери, високопрофесійний технічний склад. Обслуговуються літаки тільки у нас, на ДП "Антонов".
- Які ще є конкурентні переваги "Авіалінії Антонова" перед "Волга-Дніпро"?
- Найголовніша перевага – те, що ми працюємо в нерозривному зв'язку з розробником наших літаків, ДП "Антонов". Наша авіакомпанія має статус авіатранспортного підрозділу підприємства. На літаках нашого парку проводяться всі необхідні роботи по їх удосконаленню. Адже міжнародні вимоги постійно посилюються, і, щоб мати можливість літати по всьому світу, їм необхідно відповідати. У нас є чітка програма модернізації "Русланів" на наступні 5 років.
- А у росіян хіба немає власних конструкторських бюро?
- Є, але розробником "Руслана" є ДП "Антонов", тому виконувати роботи з продовження ресурсів і модернізації цих літаків – прерогатива виключно нашого підприємства. "Антонов" має виконувати свої зобов'язання щодо супроводу літаків АН, за які несе відповідальність.
- У когось більше, до речі, літаків – у "Волга-Дніпро" або у "Авіалінії Антонова"?
- Якщо порівнювати за кількістю літаків марки "АН", то у них 12 "Русланів", а у нас – 7 таких літаків "Мрія". Але, як я говорив раніше, вони використовують і літаки інших розробників.
- А кількість важливо?
- Важливо. Зокрема з точки зору логістики – чим більше літаків, тим простіше логістика (менше відстані, які потрібно перелітати до місця виконання замовлення). Але в 2017 році частина "Русланів" "Волга-Дніпро" не виконували польоти.
- У зв'язку з відсутністю замовлень?
- Ні, в зв'язку з тим, що у цих літаків закінчились ресурси, терміни служби.
- За тарифами на перевезення ви також з росіянами конкуруєте?
- Так. Від вартості години польоту дуже багато залежить.
- Що дає компанії відкриття офісу в кожній країні? Які з'являються додаткові можливості?
- Знаєте, як я можу судити з власного досвіду, в кожній країні свій менталітет. З іноземними партнерами, потрібно вміти працювати. Беручи участь в переговорах, я відчував різницю в підході англійців, американців, українців... Для прикладу скажу, що людина, яка живе в Америці, має досвід спілкування в американському середовищі, краще працює з замовниками в США. Вони говорять однією мовою, у них однакова манера поведінки. Для нашого менталітету деякі речі незрозумілі. Що стосується Китаю, то там така ж політика повинна бути. Там повинні працювати китайці, яких зрозуміють з півслова, півпогляду, навіть по міміці. Така особливість. Тому важливо, щоб в регіоні працювали саме національні представники.
- І, ймовірно, це підвищує мобільність?
- Абсолютно вірно, але це вже друге питання. Звичайно ж, літати в Америку, вести переговори наприклад, я можу собі дозволити нечасто. Хоча, коли йдеться про роботу з великими замовленнями, це потрібно. Під час моєї крайньої відрядження в США кожен день мені потрібно було літати, так як офіс одного замовника знаходиться у Вашингтоні, іншого – в Лос-Анджелесі, а це на іншому узбережжі. Потім були переговори в середній частині США, після чого довелося повертатися в Нью-Йорк. Плюс місцеві особливості. Якщо ми говоримо про Техасі, то там зосереджений нафтовий бізнес і люди говорять на двох мовах: англійській та іспанській. Для офісу в Техасі нам потрібна людина, яка володіє двома цими мовами. Але ми працюємо не тільки в Китаї та Америці, але і в інших регіонах. В даний час ведемо переговори в Австралії, зараз там два наших літака знаходяться. У нас широка географія. Слава богу, багато роботи.
- Офіс в Лондоні Європу покриває?
- Ми працюємо разом, просуваючи послуги "Авіалінії Антонова" у всьому світі. Наші офіси працюють як єдина команда, у нас постійний зв'язок. Кожен понеділок – conference сall. Оперативно обговорюються всі питання – і по базі клієнтів, і по оформленню необхідних документів, і з логістики...
- В яких країнах ще планується відкриття офісів? Ось ви Австралії назвали...
- В Австралії, у нас генеральний агент. В Японії в 2017 році виконали кілька контрактів. В Індії восени у нас з'явився представник. Тоді ж з'явився агент в Білорусії, який успішно працює. Є агент у В'єтнамі. Вони допомагають у пошуку замовників, промотують наші послуги на ринку.
- З ким працюєте? Хто ваші клієнти?
- Їх коло досить широке. Наші літаки займаються перевезеннями промислового устаткування, наприклад, для нафтогазового комплексу, енергетичної галузі, авіакосмічної промисловості, у тому числі двигунів General Electric, супутників, робили перевезення для Boeing. Вони також задіяні в гуманітарних і миротворчих місіях, виконують державні замовлення.
- Для потреб військово-промислового комплексу США також виконуєте перевезення?
- Так, ми працюємо з НАТО з ООН.
- А в Україні є попит на ваші послуги? Ви здійснюєте вантажні перевезення? Якщо у співвідношенні – скільки припадає на Україну, а скільки на міжнародні перевезення?
- Якщо ми говоримо про Україну, то це зовсім невелика частина. Всередині країни перевезення на "Русланах" нерентабельні. Якщо ми робимо один рейс в місяць з України, тобто веземо кудись вантажі з нашої країни, то це вже добре.
- Який вік літаків вашого флоту? Коли вони будувалися?
- Вони всі вже немолоді. У нас експлуатуються літаки, випущені в період з 1987 по 1994 роки.
- А скільки вони ще зможуть літати?
- Ми розраховуємо, що вони будуть літати до 2030-2035 року, "Руслан" 1987 року випуску – до 2032 року, а наймолодший – до 2039 року, але це за умови виконання всіх необхідних форм обслуговування, обстежень, видачі висновків і проведення необхідних робіт з продовження термінів служби і модернізації.
- Це завдяки тому, що ви проводите їх модернізацію, що у них є запас?
- Завдяки нашим фахівцям. Впевнений, що наші літаки будуть літати дуже довго.
- А є перспектива поповнити найближчим часом флот хоча б одним літаком?
- Я не можу нічого сказати з цього приводу. Бажання таке є, а можливості... В свій час "Руслани" будував весь Радянський Союз. В даний час такі літаки не роблять. Де купити "Руслан" сьогодні неможливо. Але у нас є плани щодо розширення бізнесу, присутності на ринку, на модернізації нашого флоту, по інвестиціям. В даний час стверджуємо стратегію на рік, звичайно, спільно з партнерами з Dreamlifts.
- Тобто комплектуючі до цим літакам – це частина проблеми?
- У нас зараз йде процес заміни комплектуючих російського виробництва на українські та імпортні аналоги. Це тривалий і недешевий процес. Але ми в цьому напрямку працюємо.
- Якщо я вірно розумію, велика частина комплектуючих зав'язана на Росії?
- Звичайно. Близько 60% комплектуючих наших літаків вироблялися в Росії.
- Це проблема для вас на сьогодні? Чи це вже вирішена проблема?
- Скажімо так, це постійно розв'язувана проблема.
- На сьогоднішній день авіаційні перевезення – це прибутковий напрямок?
- Дуже прибуткова.
- Можете назвати цифри?
- Ні. Не можу.
- А наскільки у держави, влади є розуміння, що це дуже перспективний напрям, який варто розвивати?
- Безумовно, є. Я думаю, що всі розуміють, наскільки це серйозний напрямок для України. Треба віддати належне Міністерству закордонних справ України: вони надають нам значну підтримку в просуванні на ринок різних країн, надають допомогу в оперативному вирішенні питань.
Розмовляла Олена Голубєва
Категория: Новости
Україна на ринку авіаційних вантажоперевезень працює від США до Австралії і дуже непогано заробляє