Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Націоналісти вважають Булгакова українофобом, але якщо зараз впадуть наші надії, українофобами будуть всі


Опубликованно 08.02.2018 06:40

Націоналісти вважають Булгакова українофобом, але якщо зараз впадуть наші надії, українофобами будуть всі

Бацман: В ефірі програма "Бацман". З нами українська письменниця Лада Лузіна.

Добрий вечір, Лада. Ти казала, що і перша, і друга революції в Україні почалися неспроста 21-22 листопада. Що з цими датами не так?

Лузіна: Як раз навпаки – все так. 21-22 листопада – це Архангел Михаїл. Я сама, побачивши цю тенденцію кілька років тому, дуже здивувалася. 21 листопада – початок двох переможних заходів. Гріх було не задуматися – може, день такий вдалий? День Архангела Михайла – це один з найбільш чоловічих днів, і треба розуміти, що Михайло не тільки покровитель Києва, але він ще зайняв своє місце Перуна. Місце покровителя, бога війни, дружини бога, бога, якого зараз багато наші націоналісти воскрешають і шанують. І, напевно, не на порожньому місці. Напевно, саме 21 листопада коштувало зробити свято захисника Вітчизни, а не на Покрову, що, безумовно, дуже нерозумно, тому що Покриву в Україні - дуже жіночий день. Саме в такій якості він у нас відомий, саме в такій якості з ним були пов'язані багато стародавні традиції, а не ті новомодні, які ми зараз намагаємося видавати за історію України.

- Є ще символічні дати нашим політикам краще взагалі не чіпати? А які, навпаки, зробити національними святами?

- У Булгакова в "Білій гвардії" описаний один з переворотів. І він у нього відбувається не просто так, а на зимове сонцестояння. З безлічі переворотів, які він пережив, як знаковий він вибирає саме цей. Спеціально чи ні – я не знаю. Він міг не знати. Але саме в цей період, напередодні зимового сонцестояння, як почне формуватися цей період – так і піде.

- Яку б ти назвала дату для того, щоб проводити в Україні вибори ВР і президента?

- Я б почала з того, що я б будівлю ВР знесла, тому що, якщо ми говоримо про якісь містичні збіги і тенденції, то воно коштує дуже неправильному місці. ВР стоїть на пагорбі, над місцем, яке спочатку носило назву Провалля. Якщо подивитися карту дореволюційного Києва і місце, відведене під нинішню Раду і Маріїнський палац, то побачимо напис "Провалля". Назва говорить сама за себе: це місце, де все провалюється. Спочатку на цьому пагорбі намагалася селитися влада, і ніколи в неї нічого доброго не складалося з цим місцем. Якщо брати Маріїнський палац, то його заклала Єлизавета, яка його так і не побачила – померла раніше, а остання імператриця, мати Миколи II, проживаючи саме в цьому місці, дізналася, що її син відрікся від престолу, і звідти її відправили у вигнання. Потім цей палац захопили більшовики, але тоді у них нічого не вийшло і вони перебралися в інше приміщення. Тому я б почала з того, що переселила їх у якесь інше місце.

- Булгакова прибрали зі шкільної програми, заборонили російський фільм "Біла гвардія"– тобі не образливо за твого улюбленого письменника?

- Йому не вперше. У нього при житті було 36 альбомів з написаними на нього критичними статтями. Він збирав їх, і не знаю, як він такий пресинг витримував. У нього життя так складалася, що негатив йшов йому в позитив. Напевно, якби він не був таким забороненим, якщо б не все, що йому вдалося пережити свого часу, – не вистрілили б так його твори, які з'явилися двадцять років після його смерті. Якщо ж говорити про Булгакова, то зараз у певної політичної частини йде проти нього настрій дуже негативний. Якщо націоналістам скажеш щось про Булгакова, то вони скажуть: "Українофоб". У мене на те, що Булгакова вважають українофобом, є конкретна відповідь: описуючи події 1918-го року, він критикував Скоропадського, який змістив Петлюру, і Петлюру критикував теж. Все це було описано їм абсолютно в негативному ключі. Ось зараз нам дуже легко зрозуміти Булгакова. Тому що в такому разі будь-хто, хто зараз критикує Порошенко, – українофоб. Булгаков свого часу приїхав в Україну з наміром тут жити, бути лікарем-венерологом, без жодних амбіцій бути письменником, вибудовувати тут всю свою долю. І від Скоропадського він чекав, що той побудує, на противагу червоній Москві, якась інша держава. Саме ці надії на нього покладали всі, включаючи Булгакова. І всі його надії у нього на очах звалилися. Якщо зараз впадуть наші надії, то українофобами буде вся країна. До початку подій 2013-го року я три роки вивчала 1917-1918-ті роки, тому що писала на цю тему роман. Тому я живу в різних реальностях.

- Збувалося чи коли-небудь те, що ти пишеш?

- У мене це більше лякає, тому що я писала довгий час роман "Рецепт майстра". Він був як раз присвячений революції в Києві 1917-1918 рр. Коли почалися події 2013-го року у нас, мені всі мої тексти здалися картонними порівняно з реальністю, яку я бачила. А з іншого боку почалися якісь речі, які мені здавалися страшними. Варто було мені закінчити главу, в якій у мене як персонаж фігурує Ленін, – знесли йому пам'ятник.

- Ти кажеш, що Росія – це дочка України. Як це?

- Не треба нічого пояснювати, тому що в Росії всі підручники історії починаються з Київської Русі. Саме звідси витікає їх культурна історія. Принаймні, вони самі себе розуміють саме так. І заперечувати цю спадкоємність досить нерозумно. Інше питання, що не всім щастить з дітьми.

- Перейменування, заборонах, мовну політику тобі все подобається?

- Нічого не подобається. Але я живу в декількох реальностях і знаю, що коли в 1919-му році в Київ прийшли червоні, вони першим ділом перейменували всі вулиці. І кожна влада, приходячи, насамперед перейменовує вулиці і ставить пам'ятники. До речі, вони прийшли і відразу поставили дуже багато пам'яток – з картону, фанери, але швидко. Наступна влада прийшла і їх знесла – нові поставила. Тому я до цього ставлюся досить філософськи. Мені, з одного боку, дуже боляче за Київ, тому що це місто, яке постійно руйнували з моменту його першого розквіту, – як у XIII сторіччі ця тема почалася, так він і триває. Але, з іншого боку, може, в цьому є якийсь сенс, тому що Київ, як не дивно, був заснований на Лисих горах, а специфіка Лисих гір у тому, що вони всі з себе скидають. Вони регулярно скидають з себе всі будови. Наприклад, історія такої Лисої гори, як Володимирська, розумілася киянами як боротьба нижній гори, Лисою, відьмацької, ідольською, з верхньої, де стояв монастир Архангела Михайла. І все одно в якийсь момент монастир був знесений. Лиса гора на Видубичах: там стояли і фортеця, і пожежна частина в наш час, і зона була закрита – нічого не залишилося. Я люблю містичні історії Києва, де реальний фактаж вибудовується таким чином, що пояснити його можна лише містикою. Так, напевно, народжуються київські легенди. Так що у Києва є така особливість – він весь час себе скидає і вибудовується заново.

- В інтерв'ю ти сказала, що не думаєш, що у тебе вийде писати українською мовою. Ти розумієш, що Ірина Фаріон чи Лариса Ніцой, почувши це, скажуть тобі: "Чемодан, вокзал, Росія". Що б ти на це відповіла?

- Дивлячись хто з них це б сказав. Насправді я дійсно не збираюся міняти мову, хоча моя книги "Чарівні традиції України" вийшли на двох мовах. Але це переказний варіант. Я не бачу проблеми в тому, щоб перевести книгу. Я цілком розумію бажання людини прочитати книгу на тій мові, на якому він хоче, і ти повинен йому цю можливість надати. Але це не означає, що ти повинен змінювати мову. Що стосується Лариси Ніцой, то мені, як киянці, ситуація виглядає трохи інакше, ніж людині, який приїжджає до Києва з іншого міста і розповідає мені, як мені тут говорити. Київ ніколи не був одномовним містом. Київ з самого початку був портовим містом. Якщо дивитися історію Києва, починаючи від стародавньої Русі, тут завжди говорили на різних мовах і завжди жило кілька різних громад. Оскільки Київ був місто портове, сваритися з цієї причини означало втрачати дохід. Тому ніхто з цього приводу не сварився. Ось чому, власне, хрещення Русі, в Новгороді пройшов важко, а в Києві - нормально. Тут і раніше стояли церкви, були купецькі представництва, і якщо ти тут живеш, торгуєш, ну постав собі вдома церква, вона нікому не заважає. Головне товар привози. Тому будь-яка спроба переробити Київ мені здається приреченою. У мене є теорія, що якщо ти живеш на землі з такою неймовірною історією, то ти можеш це враховувати, можеш не враховувати, але якщо ти не будеш це враховувати – у тебе це не вийде. Ти можеш зробити чоловічий день в жіноче свято, ти можеш його розкрутити, тим більше, що він зараз перетворюється в такий аналог 23 лютого, але від цього він не перестане бути чоловічим святом, яке святкують у жіночий день, зі всіма витікаючими звідси наслідками.

- Дійсно серед українських політиків багато тих, хто ходить до ворожок, ворожкам?

- Тут можна судити лише з чуток, тому що дуже багато людей, які займаються подібними речами, це розповідають. Одна з найбільш феєричних історій, яку я запам'ятала, тому що написати це в романі було б цікаво (якщо ти пишеш містичний роман про одну з найбільш наших відомих жінок-політиків), що жінка переписала свій день народження, переробила свій гороскоп, щоб її гороскоп підходив під гороскоп України. Щоб саме тут досягти успіху, і цей успіх був, але тимчасовий. Тому що такі речі мають відповідь.

- А в яких обрядах, за чутками, українським політикам доводилося брати участь?

- Я не чула історій про якісь сатанинські обряди, в яких брали участь наші українські політики, швидше, все більш миролюбно, коли намагаєшся з'ясувати майбутнє, і з того, що пророкує тобі ворожка, плануєш своє політичне майбутнє.

- Але хоч псування вони один на одного наводять?

- Судячи з результату, який ми маємо, – так.

- А ти відьма?

- Якби. Я людина, яка дуже добре розбирається в законах шоу-бізнесу, і я знаю, що якщо я помру, то все одно всі будуть писати: "найвідоміша відьма – Лада Лузіна". Тому що це вже приклеїлося, і якщо я не зміню це ще більш яскраву специфіку своєї діяльності, так, мабуть, і помру. Але треба розуміти, що в нашій країні слово "відьма"– це не вампір і не русалка, тому що це казкові персонажі, а відьму всі люди сприймають дуже серйозно.

- На сьогоднішній день ти найбільш тиражна письменниця в Україні?

- Якийсь час тому була, згідно з рейтингами, найтиражнішої, а потім у мене пішов мною ж організований спад, тому що у мене було багато проданих книг, і я від них мала дуже мало грошей. Це були, так сказати, голі задоволення твоєї гордості, які не приносили результату. Зараз у мене специфічні відносини з цілим рядом видавництв.

- Як довго ти пишеш книгу?

- По-різному. Може займати два тижні, а може три роки. Я роки два тому сіла писати "Абетку київських чудес". Здавалося, що напишу за два тижні. Але позначилося академічну освіту. Я вирішила перевірити деякі дати, і мене затягнуло. Затягнуло так, що я написала шість книг на теми історії. Мало знайти цікавий матеріал, треба його ще подати таким чином, щоб його було цікаво читати. Я дуже довго шукала формат.

- Ти багата людина?

- Ні.

- Не образливо? Джоан Роулінг, з якою у вас навіть теми схожі, – мільярдерка.

- Прикро. Але при цьому я - тверезомисляча людина. Немає таких тиражів – ні україномовних, ні російськомовних письменників. Це англомовна література виходить на такі тиражі. Тобто ти повинен потрапити трошки в інший зріз світового життя.

- Про які суми йде мова? Скільки на Заході за книгу можуть дати і скільки у нас?

- Я не отримую гонорари за книги, тому що зараз я займаюся цим як співвидавець. Але коли гонорари були – вони були смішні. У кращому випадку це 1000 дол. А зараз вони ще впали. Зараз впали гонорари впали тиражі. Є, звичайно, якісь винятки з цих правил. Але якщо говорити про загальній масі це так. Стівен Кінг за свою першу книгу, будучи ще невідомим письменником, що отримав 200 або 300 тис. дол.

- Ти дуже відомий екскурсовод по історичному Києву. Це реально важка робота. Навіщо ти це робиш?

- Якраз навпаки – для мене це спосіб набратися енергії. Письменник живе в замкнутому просторі. У якийсь момент виникає відчуття емоційного голоду. Для мене це питання вирішили екскурсії.

- Це хороший заробіток сьогодні?

- Це найкращий заробіток, ніж нинішнє гонорарну стан. Але, напевно, журналістика оплачується дорожче.

- Якби ти стала мером Києва, які три речі ти б зробила в першу чергу для Києва?

- Після низки протестних акцій, в яких я брала участь, я зрозуміла, що мер в нашій країні практично нічого не вирішує. У нашому місті правлять забудовники. Кличко ставав на бік активістів, але нічого не зміг зробити. Якщо б я була мером, то наше місто стало б чудовим туристичним центром роки через три. Для мене дуже важливий історичний Київ, а він дуже невеликий. Нам його дуже мало залишилось. Я не знаю, ким треба бути, щоб не розкрутити такий історичний потенціал.

- Чи Правда, що окрім театрального інституту ти ще закінчила малярське училище?

- СПТУ №18. Я рік працювала з цієї спеціальності. Я працювала в "Шоколадному будиночку", і в Будинку з химерами – займалася реставрацією ліпнини. Сиділа на "цапа" під стелею, і знімала шари фарби, ретушувати, що де відпало. Я в Будинку з химерами сиділа вночі, одна, і всю цю ліпнину буквально прощупала. Я там практично жила. Ніхто не контролював, коли ти йдеш з роботи. А там неймовірної краси вид на Київ. Якщо ти сидиш у квартирі архітектора Городецького на підвіконні, у тебе під ногами лежить весь Хрещатик. І я дуже любила тоді там сидіти і дивитися на Київ. Якщо чесно, працівник я була поганою, і мене в підсумку заслали на об'єкт суворого режиму. Цю будівлю було на Подолі, і коли я вступала в шлюб, з'ясувалося, що це загс.

- Чому ти прийшла працювати в газету "Бульвар Гордона"?

- Тому що я грошей хотіла.

- Ти стала найрозкрученішої журналісткою "Бульвару Гордона" часів його світського періоду. Як вийшло твоє інтерв'ю з Миколою Мозговим в бані?

- Воно вийшло природно. Це було ще коли я була студенткою театрального, тому мені хотілося не просто зробити інтерв'ю, а ще як-то гарно подати. Інтерв'ю було взято за столом, але потім придумали, що Микола Петрович дав його в лазні. Ніхто не очікував такого скандалу, тому що до цього були резонансні матеріали, були інтерв'ю, де не менш жорстко люди висловлювалися. Після цього інтерв'ю для мене почався період слави, а для Миколи Петровича - період досить важкий. Його позбавили фінансування на той рік, фестивалю "Море друзів", бо його тоді фінансувала Людмила Кучма, і вона не могла собі дозволити ставити своє ім'я поруч з Мозковим. Але він ніколи нас не звинувачував. У нього була жорстка чоловіча позиція: це я сказав.

- Як ти придумала написати і опублікувати супероткровенное інтерв'ю з Олександром Ягольником?

- Причин було кілька. Мені потрібно було розірвати відносини з Ягольником. Друге – я думала про перехід з журналістики в літературу, і мені хотілося написати твір, близький до літературного і дуже відвертий. А я ж дитя 90-х, коли вважалося, що немає заборонених тем, а є закомплексовані люди. Тому це абсолютно адекватне для 90-х твір. Для багатьох Лузіна-письменниця почалася саме з нього. Мені здається, що життя взагалі складається з "не побоявся". Не побоявся сьогодні одне, завтра – інше, і так далі. Оглядаючись назад, ти розумієш, що це і були найяскравіші моменти твого життя, а найгірші – коли побоявся і не зробив. Я не побоялася бути скандальною журналісткою, не побоялася кинути журналістику, високооплачувану на той момент професію для мене, і піти в письменство, де мені тоді нічого не платили. Напевно, з цієї причини мені з собою ніколи не нудно. Я ніколи не знаю, що я буду робити завтра. Але я точно знаю, що я завжди буду робити тільки те, що я хочу.

- Був період, коли Ягольник зустрічався одночасно з тобою і твоєю подругою Наталею Могилевською. Саме це вас зблизило?

- Як не дивно – багато в чому так. Вночі, після цього інтерв'ю, мені зателефонувала Могилевська і сказала: "Ти молодець, дякую". На той момент, я думаю, багато жінок, які знали Ягольника, були зі мною солідарні.

- Чим займається твій чоловік?

- Зараз він займається новим проектом. І говорити про це я поки не можу.

- Скільки років ви разом?

- У наступному році буде 13.

- Ви збираєтеся завести дітей?

- Ні. Я ніколи не хотіла мати дітей. І не вважаю, що людина, яка не хоче дітей, повинен їх заводити. Дитина – це дуже серйозно. Я захоплено і з пієтетом ставлюся до жінок, у яких багато дітей, але це не моя функція. Я не відчуваю себе обділеною тому, що їх немає. Але я себе настільки добре знаю, що я ніколи не кажу точно "ні".

- А чоловік з тобою згоден?

- Я людина дуже гуманний і брала чоловіка з дитиною. У нього є син від першого шлюбу. Я б не вийшла заміж за людину, навіть якщо б я його шалено любила, якщо б він хотів дітей, а я ні.

- Ти народилася в один день з Міхалковим і з Гордоном – 21 жовтня. Що у тебе від Гордона і що від Михалкова?

- Ну точно не вуса і не лисина. Але, як і у більшості Терезів, інтерес до історії. Терези завжди вдивляються тому. Їм дуже важливо зрозуміти сьогодення, в тому числі і через минуле.

- Ким ти себе бачиш у майбутньому?

- Все що завгодно може відкритися. І мером, в тому числі, теж можу стати. Або помічником мера. У свій час я навіть написала цілий талмуд розвитку Києва – що треба зробити, щоб зробити з нього культовий місто. Але я не бачила до цих пір політика, депутата, до якого мені б хотілося з цією своєю розкладкою піти. Але це ж не означає, що завтра такого не буде.

- За твоїм відчуттям, коли в Україні вже закінчиться війна?

- Якщо ти кажеш не про конкретні події на Донбасі, не про окрему лінії вогню, а про бродінні в нашій країні, то треба запастися терпінням.

- Дякую за інтерв'ю.


banner14

Категория: Новости

Націоналісти вважають Булгакова українофобом, але якщо зараз впадуть наші надії, українофобами будуть всі


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.