Я бачив хлопців, яких струмом реально смажили просто
Опубликованно 30.01.2018 09:34
"112 Україна": Я думаю, ти пам'ятаєш ось ці моменти, я зараз тобі їх покажу. І що ти відчуваєш, коли дивишся на ці фотографії? (Показує фотографію Овчаренко з прапором України в центрі Луганська, а також фотографію, де він з одним спалює прапор "ЛНР")
Овчаренко: Так, знайомі. Ти знаєш, де-то гордість за себе і ні крапельки жалю. Я впевнений в тому, що ми все це робили не даремно, робили правильно. Нам довелося за це відповісти, але за кожен вчинок люди повинні відповідати. Ми ж нічого такого не зробили – ми ж не зрадники. Ми, навпаки, показали, що ми любимо свою батьківщину, нехай навіть зараз в тимчасово окупованому місті. Ми, на відміну від інших хлопців, не боїмося, і ми це показуємо.
- Це було колективне рішення, або це придумав хтось один? Якщо повернутися до...
- ...до спалення прапора.
- Так. Де ви його взяли?
- Скажімо так – знайшли.
- Це секрет?
- Так, це наш маленький секрет фірми. Ми його знайшли – просто у людини в рюкзаку був прапор з собою, ми про це випадково дізналися. А потім в процесі: "Хлопці, давайте його спалимо на камеру. Якщо знімаємо вже відео – давайте спалимо". Ніхто не був проти, і ми на фоні банера "Луганськ – це Україна" спалюємо прапор "ЛНР". Досить ефектно.
- А коли ви це робили, ви думали про те, до яких наслідків це може призвести?
- Про наслідки ніхто не думав, але всі розуміли, що рано чи пізно нас можуть взяти.
- В інтернеті, на YouTube є відео, де ти, зокрема, названий лідером неонацистського угруповання Владом Овчаренко, і де ти нібито називаєш імена своїх кураторів, які працюють. Розкажи про те, як це відбувалося.
- Так, я розповім – звичайно. Нас піднімають з підвалу, з "МГБ"...
- Тобто, тоді ти був у підвалі?
- Я був ще в підвалі, так. Нас піднімають, заводять в кабінет, відразу закриваються двері, заходять хлопці з автоматами в балаклаві. Нам дають два листочка: читайте і запам'ятовуйте. І дають, відповідно, наші стікери, які ми розклеювали: "азовські", націоналістичні наклейки. І роздруківки всякі взагалі мені незрозумілі – звідки вони з'явилися. Кажуть: "Хлопці, заучуйте текст, десять хвилин ми це робимо, і вас відпускають назад".
- У підвал відпускають?
- Так. Не хочеш – примусять.
- Як примушували?
- Тортурами, побиттями.
- У нашій розмові за кадром ти згадав історію про те, що знаєш, що це таке, коли тебе колють іржавою голкою. Це та історія? Вона там була?
- Скажімо так – я бачив хлопців, яких посильней катували, ніж нас. Ми пройшли більше полегшений варіант всіх тих тортур. Я бачив хлопців, яких реально струмом смажили просто.
- Вам це показували?
- Ні, просто до мене в камеру "МГБ", коли я ще був там, на підвалі, закинули людини, якого просто до напівсмерті реально засмажили. Я не знаю, чим він завинив, ми з ним реально не розмовляли – його просто опустили, закинули до мене в камеру. Я думав, що він там до ранку і помре. У них взагалі там беззаконня. У них повний бардак. Їм все одно – свій-чужий. Чужий – це взагалі погано, а якщо чужий з Луганська – ще гірше. А якщо чужий з Луганська, а ще й з такою ідеологією, грубо кажучи, сильно української, саме націоналістичної, то це, звичайно, взагалі особливий варіант.
- ПРО "МГБ". Це був один чоловік, який дозволяв собі знущатися?
- Ні. Взагалі там було три людини постійних, наших допросчиков. А так, підійти побити нас міг кожен, хто проходить співробітник.
- Зайти в камеру і просто побити?
- Підняти на допит – побити. Або зайти в камеру. Без різниці.
- Ти з цими людьми до того моменту в мирному житті десь перетинався?
- З деякими – так, деяких бачив. Де перетинався.
- Вони твої однолітки?
- Є такі, що трохи старше, на кілька років. Скажімо так – на футбол ходили разом. Зараз вони там займають керівні посади в будь-яких структурах. Деякі просто оперативники. З цими людьми діалогу взагалі неможливий – його не повинно бути. Цих людей або вбивати, або садити. Найскладніше було, це коли туди, до цих "МГБ-шникам" привозили батьків, привозили дівчину. Знаєш, фізично можна витерпіти все. Абсолютно. Але психологічно можна зламатися.
- Коли тебе привели вперше, затягли в цей підвал, а потім перетягли в СІЗО, що тебе першим вразило?
- У СІЗО саме – солідарність злочинців зі мною. Тому що я очікував, що там мене більше будуть ненавидіти в тому плані, що я підтримував ВСУ, коли вони тут були, коли вони намагалися зайти в Луганськ. Я думав, що буде певний тиск. А там хлопці навпаки мене підтримували.
- Яка в тебе була зв'язок з рідними?
- Перший раз, 6 квітня, по-моєму, їх пустили до мене на продовження санкцій "МГБ". Пустили просто подивитися на мене і все. "Привіт-привіт" сказати і все. Потім вже було побачення 13 листопада. Тобто, вже після того, як мене засудили, 13 листопада 17-го у нас було перше побачення з батьками. Ми вже нормально поговорили, я дізнався про те, що реально готується рух по обміну. Є в списках, марші проводяться по Україні за нас з Артемом (Ахмерова, - ред.). Тобто, почав розуміти, що відбувається взагалі хоч щось, пов'язане з нами.
- Що ти відчув, коли тобі винесли вирок, згідно з яким 17 років ти будеш позбавлений волі, і пред'явили звинувачення в шпигунстві на користь України?
- Спочатку було смішно. Насправді було смішно – тому що 17 років. Я потрапив у цю ситуацію – мені було 19 років – це взагалі майже все моє життя. Це неможливо, це маячня якась – сміється з нас. Потім, навпаки, була якась паніка: 17 років – це ж 17 років, це ж ніколи. А потім я почав розуміти – це смішно, нас заберуть по-любому. Я знаю, що після суду настрої мінялися кожен день. Було настрій – ми нікому не потрібні, нас кинули, тому що до нас ніхто не приходить, нам ніхто нічого не каже. До військових зразок журналістів возили, за нас, цивільних, ніхто нічого не говорив. Тому було якийсь панічний настрій.
- Про що ти думав, коли вас вже везли на обмін? І боявся, що, можливо, процес може зірватися в останню хвилину?
- Я до останнього моменту думав, що, швидше за все, він зірветься. Тому що нас привезли в 11 годин вже на нуль, і з 11 до 2 ми просто стояли в очікуванні дива.
- Вам ніхто нічого не говорив?
- Ніхто нічого не каже, нічого не відбувається. Була інформація, говорили, що в 11 годин обмін повинен відбутися, а вже 2 години – ми розуміємо, що щось не так. У всіх настрої були погані. Але потім, слава богу, нас везуть на нуль, проїжджаємо перший український блокпост, я бачу український прапор і розумію: "Так, походу, я сплю. Не може бути. Все, як у казці". Проїжджаємо другий блокпост. Я думаю: "Ну все, походу, вдома". Коли зупиняємося на Майорске, на центрі цьому логістичному, кажуть: "Ну все, хлопці, давайте, виходимо". Тоді я вже просто бачу – кругом наші хлопці, наші військові, наші шеврони всі українські, український прапор висить – це такий момент, на все життя, напевно, запам'ятаю.
Категория: Новости
Я бачив хлопців, яких струмом реально смажили просто