Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Зі стратегічної точки зору, захищати ДАП було сумнівно, але коли вся країна говорить про тебе, ти просто не можеш піти


Опубликованно 19.01.2018 05:58

Зі стратегічної точки зору, захищати ДАП було сумнівно, але коли вся країна говорить про тебе, ти просто не можеш піти

Ті збори, які приніс фільм за вікенд (понад 8 млн грн). Для вас це говорить про що?

По-перше, це велика відповідальність, по-друге, це моє співучасть у тому небайдужості щодо того, що відбувається з країною. Мені не байдуже, в якій країні будуть жити мої діти. Ця історія дійсно побудована на історії захисту донецького аеропорту, але наш фільм ми присвячуємо кожному, кому не байдуже: волонтеру, захиснику, кожному батькові й матері, лікаря - всім. Географія питання, якою займаються наші герої у фільмі, досить широка. Вони не ставлять якісь нові питання, там багато питань, які ми задаємо один одному, самі собі або пишемо на Facebook. Коли ти з ними (бійцями, - ред.) розмовляєш з цих питань там на фронті, коли є чітке розуміння, що кожна мить може бути останньою, це набуває зовсім інший емоційний градус, інше змістовне якість. Хедлайнерами цих питань, болю, надій, сподівань і мрій є саме ті, кому не байдуже. І мене радує, що в авангарді цих хедлайнерів якраз молоді люди, добре освічені, які знають, що вони виходили на Майдан, навіщо пішли потім захищати країну, чітко знають, в якій країні вони хочуть жити. Я дуже багато з ними розмовляв, і вони чітко знають, що потрібно для того, щоб ми врешті-решт отримали цю країну мрій. І тому при всій повазі до старших людей наш фільм для такої молоді. Тому для мене це розмова з моїм поколінням, мені 45.

Через персонаж Мажору?

Так. У кожного персонажа є частина мене, нашої команди і те, що нам болить. Це така спроба серйозної розмови з глядачем.

Читаєте коментарі до фільму, які пишуть в соцмережах?

Звичайно.

Є в них щось таке, чого люди не зрозуміли, і вам би хотілося їм розтлумачити ще раз пояснити, чому так?

Я радію, тому що абсолютна більшість емоцій, думок та ідей, які ми вкладали в наш фільм, дуже чітко прочитались глядачами. Однак є також деякі заклики, чому у нас у фільмі присутня інша мова, не тільки український.

Ну ви ж знали, що так буде і що будуть питати, для чого у фільмі російську мову?

Так, я це зробив свідомо. Я є прихильником єдиної державної мови, щоб ЗМІ були 100% українською мовою. Про держслужбовців я взагалі мовчу, але давайте підходити окремо до кожного питання. Цей фільм – це така спроба розповісти, що у нас йде не громадянська війна, а це цивілізаційний вибір: між совковим минулим, російською імперією і, сподіваюся, справжнім європейським майбутнім нашої країни. У 2014 році не тільки в донецькому аеропорту, так і зараз було і є дуже багато людей, які, на жаль, поки не говорять українською мовою, але вони гинуть за єдину Україну. Іноді я цим персонажам ставлю питання: віддавати життя цим людям ви даєте дозвіл, а розповісти правду про те, що, так, він розмовляє на іншій мові, але, мабуть, не він в цьому винен, а система, яка знищувала українську мову.

О'кей. Робимо ми всіх героїв україномовними. Якою мовою повинен говорити персонаж з того боку?

Накласти переклад на українську мову.

Дивно було б. Але для мене було головне інше: навіть розмовляючи на різних мовах, ми ще раз підкреслюємо, що відчуваємо себе єдиною української поетичної нацією, народження якої зараз відбувається на наших очах. Я теж українець - кримськотатарського походження, я мусульманин, я знаю свою мову, я киримли (татари з Криму, - ред.), але це не заважає мені відчувати себе часткою цілого. Саме про таких людей цей фільм.

Прочитала я один коментар, але писали про це багато. Цитую користувача Андрія Орловського: "Якщо раніше сумнівався, то тепер точно піду... Почую плямкання, шурхіт чіпсами і булькання пива, встану і дам по хлебалу... від душі... в честь пам'яті про пацанах". Хочете сказати що-то таким людям, які йдуть на "Кіборгів" з їжею і пивом?

Я не можу забороняти. І навіть у мене похід в кіно асоціюється з цим: це попкорн, якийсь сік, дивишся якусь там стрічку. Однак багато пишуть про те, що бачили, як зайшли з попкорном, і ніколи в житті не бачили, щоб після фільму було так багато повних відер з попкорном. І це для мене показник. Ну... якщо можете, будь ласка, не беріть. Або беріть, якщо вам буде кайфно їсти попкорн під час цього фільму. Це вибір кожного. Це ж ще одна грань нашого життя, як нелегко ми відходимо від деяких звичок.

Я б краще звернувся до глядача з величезною проханням, тому що мені зараз вже пишуть, що хтось знімає екран з телефону. Я дуже прошу не робити цього. Не беріть великий гріх на душу. Тому що 5 гривень з кожного квитка будуть відправлені сім'ям загиблих. І знімаючи такі піратські версії, ви не тільки не допомагаєте нам, ви забираєте більшу частину допомоги, яку ми хочемо надати цим сім'ям.

Вже зібрано за минулий вікенд понад 500 тис. грн. Ці гроші підуть на якусь конкретну допомогу?

Ці гроші будуть надані в якості допомоги сім'ям загиблих через фонд "Повернися живим", з яким ми разом з Держкіно та Міністерством інформаційної політики почали акцію #ЯНЕБАЙДУЖИЙ. Створена комісія з найбільш авторитетних бійців, які склали списки цих родин, і саме через фонд "Повернися живим" кошти будуть надані сім'ям.

Сім'ї тільки кіборгів?

Ми почали проект для сімей загиблих кіборгів. Якщо це згодом пошириться, то ми будемо приймати в цьому участь.

Захотіли б, на вашу думку, дивитися його там, по той бік фронту? Мені здалося, що у фільмі присутні сцени, які прямим або непрямим зверненням до тих людей.

З одного боку, так. Давайте для себе відповімо на одне просте питання: з часом ми повернемо, і я в це вірю, частина окупованого Донбасу і Крим. Що ми будемо робити з людьми, які не скоювали тяжких вчинків? Депортувати? Або повернути навіть через деякі жорсткі заходи? У мене немає рецепту, але є деякі бачення того. Той, хто хоче залишатися громадянином України, йому дається рік для того, щоб принаймні на побутовому рівні вивчити мову країни, в якій ти живеш. Я киримли, ставлюся до тюркської групи народів, мені ніщо не заважає розмовляти українською мовою. Так, я не кажу дуже добре, але я намагаюся. Не бачу в цьому нічого героїчного або якихось великих труднощів. Так ось, через рік ти повинен здати іспит на знання української мови, історії України та... майже все. Якщо ти не хочеш цього робити, ти можеш відмовитися від цього, ти можеш тут жити, отримувати зарплату, отримувати всі соціальні пільги і все те, що має надавати держава, але не будеш мати права обирати владу.

Тому у відношенні тих, хто по той бік фронту. Я б хотів, щоб вони побачили, але я знаю, як це буде сприйматися. Пряме звернення? Я як раз не проти. Я впевнений, що за 23 роки до другого Майдану майже нічого не було зроблено для того, щоб зшити країну. А культура є дуже потужним інструментарієм.

Наприклад, Святослав Вакарчук. Його пісні слухали скрізь, навіть у свій час в РФ, він отримав кілька найвпливовіших призів, у Криму – повні стадіони, де 70% російськомовного населення.

Ви Вакарчука саме тому обрали в кінці фільму?

Немає. По-перше, пісня "Мить" справила на мене величезне враження, вона є точним меседжем нашого фільму: і про біль, і про надії, і про садку, до речі, який у серце. Ми дали йому (Святославу Вакарчуку,- ред.) почитати сценарій, він йому відразу сподобався, і майже відразу ми отримали дозвіл на те, що ця пісня буде лунати в нашому фільмі.

Яку історію вам знімати легше: ту, що вже відбулася, вже написана, визнана і більш-менш об'єктивна ("Хайтарма", "Чужа молитва"), або ту, що діється зараз, не проанализированную, яка ще дуже болить, з нею важко грати і адаптувати?

Те, що стосується фільмів, які ви назвали, я добре розумів, що "Хайтарму" будуть дивитися і ті, для кого це було не просто стрічкою (це, зокрема, киримли, які були тотально депортовані), і ті, хто, скажімо так, має іншу думку. Тому ми так ретельно підходили до збору фактів. Навіть наші історичні консультанти працювали в архівах КДБ в Москві, коли це було можливо (2012). Там були свої труднощі, я був як між двох вогнів.

У "Киборгах" своя історія, тому що, дійсно, війна ще триває, і це болісно. Це дуже велика відповідальність. Слава Богу, є багато людей, які бачили війну, які воюють далі, вони про неї всі знають, в тому числі і ті, хто був в аеропорту. Тому нашими консультантами і співавторами сценарію були саме ті люди, які там (в ДАП, - ред.) були. Вони потім вичитали наш сценарій. Я вважаю, що нам вдалося зняти чесне кіно.

Багато моїх знайомих йшли на "Кіборгів" з таким масштабним відчуттям, начитавшись книжок і надивившись сюжетів про аеропорт, тому що для суспільства ДАП був і є чимось величним і, повторюся, масштабним. Коли люди прийшли на фільм і побачили, що тут не будуть збивати один за одним літаки і "косити сепаров", що немає графіки і чогось такого від бойовиків, вони побачили у фільмі щось інше. На кого ви подумали? На кіборгів, щоб вони підтвердили цю справжність у фільмі, на суспільство, яке розраховувало на масштабність подій?

І так, і так. Розповідати тим, хто там був, і показувати з військової точки зору, як летять вертольоти і падають танки... Навіщо? Вони і так це бачили. Мені здається, що під час фільму було в тому числі досить бойових зіткнень, і я стверджую, це перший фільм про війну, в якій так багато війни, в тому числі і із залученням військової техніки. І без допомоги Генерального штабу ЗСУ ми б цього ніколи не зробили. Але ми і задумали так фільм з самого початку і просили сценаристку Наталю Ворожбит робити акцент на змісті, що цей фільм не про війну, це фільм про мир, який народжується в середині цієї війни. Потім є дуже цинічне і реалістичне моє розуміння: у нас немає бюджету в 100 млн дол. для того, щоб у нас у кадрі (чи то завдяки комп'ютерній графіці, то в реальності) падали вертольоти. Але насправді ми до цього і не прагнули, ми хотіли серйозно поговорити з глядачем про те, що нам кожному болить, у що ми віримо.

Донецький аеропорт став символом. Волонтер Юрій Бірюков, коли ми тільки розпочинали реалізації фільму, сказав мені, що "я теж винен в тому, що там загинуло так багато бійців, тому що тоді ми зробили з них міфічних героїв". Зі стратегічної точки зору, захищати донецький аеропорт досить швидко стало незрозуміло для чого, але коли вся країна говорить про тебе, то ти просто не можеш піти. І один з консультантів нашої стрічки говорив: "Розумієте, там кожна цеглина – це моя Батьківщина, ось так я це сприймав". Самі бійці не дуже люблять розповідати про війну, вони люблять розповідати про те, що вони там захищають, про свою мотивацію, мріях. І тому наше чесне кіно. І мене радує, що більшість глядачів нас дякують саме за це, що ми показали не бойовик в чистому вигляді, а військову психологічну драму.

Ви не боялися перегнути з моралізаторством?

Я взагалі боявся. Мені досі страшно.

Багато писали про пафос у фільмі.

Сидячи на дивані... Не нюхавши пороху... Коли пишуть, я іноді бачу, хто це пише: вони не були на війні, вони не розуміють, що це означає для людини, яка на війні і для якого будь-яку мить може стати останнім. Так, можливо, іноді пафосно, але війна вимагає цього, навіть незважаючи на бажання людини, його звичку говорити або аналізувати події. Так це набуває інший емоційний градус. Однак я сподіваюся, і багато про це пишуть, що нам це таки вдалося.

Для мене кульмінаційним моментом був діалог про людей, народжених в СРСР, коли Мажор говорить Серпня, що “ви, ваше покоління, просрали країну, і у вас були всі інструменти для того, щоб її будувати. Про те, що тепер молодь починає боротися за нього і їде на цю війну". Чи Думали ви, що можете образити значну частину суспільства цими словами, зокрема своє покоління?

Звичайно. Але це був реальний діалог реальних бійців, підслухана, він стався прямо на моїх очах. Ми досить часто, скільки можемо, їздимо з колегами в зону АТО з концертами, виставами, і саме повертаючись з однієї військової частини, ми стали свідками такої розмови. Це був добровольчий батальйон. Я задавав провокуючі питання, мені, як режисеру, треба було розговорити людей. Вони захоплювалися моїми питаннями і почали розмовляти один з одним, навіть забувши про нас. Одному було 60 з гаком років, іншому - 43, а третій - це був молодий чоловік, йому було 23 роки. І цей молодий питає:

- Що я тут роблю?

- Батьківщину захищаєш.

- Не треба мені цих загальних фраз. Я знаю дві мови, закінчив університет ім. Шевченка, факультет іноземних мов. Що я тут роблю? Я тут, тому що ви просрали країну.

- Почекай-почекай.

На що старший сказав: "А малий прав". Я як режисер у більшості згоден з тим, що говорить персонаж з позивним "Мажор", але не у всьому. Я багато в чому згоден з персонажем з позивним "Серпень", але не у всьому. Багато в чому згоден з кожним з них, але не у всьому. Я вже на початку говорив, що ми намагалися охопити дуже широку географію цього питання. Це ніби архетипи українських чоловіків: різного соціального шару, різного віку, професій, з різними нюансами поглядів на одні й ті ж події. Але в головному вони єдині. І це крок у бік чесного кіно.

Кожен з глядачів вибрав для себе лінію Серпня або Мажору, Гіда або Суботи. І майже в кожному місті до мене підходили і запитували: “Слухай, а звідки ти знаєш цього старого? Він же в моєму взводі був". Багато мені пишуть і питають, звідки я знаю Мажору, тому що в кожному підрозділі був такий. Якщо нам вдалося зробити колективний портрет українського чоловіки на війні і в житті, мене це дуже тішить.

Мені у багатьох інтерв'ю описували ситуації, що по кілька діб не було їжі або через сильні обстрілу не могли під'їхати МТЛБ або якийсь інший транспорт для евакуації поранених. У фільмі з цим немає проблем.

Було по-різному. Навіть наші консультанти сперечалися один з одним, що було. Але зрозуміло, неможливо розповісти історію аеропорту - 242 дні - на території двогодинного фільму. Нехай мені хтось покаже, як це можливо. Я вибрав для себе такі засоби художньої виразності, такі епізоди: якщо це гармонійно і емоційно і дарує відчуття перемоги і те, що ми не народ-жертва, як нам втовкмачували десятиліттями... Ми культурні, досвідчені та освічені з надзвичайно глибоким культурним пластом і ми народ-воїн. Ніколи в українців не було царя, завжди гетьмана обирали.

Ми зняли близько 4 годин якісного матеріалу. Якщо буде потреба, то ми готові зробити 4-серійну версію, де будуть іноді дуже жорсткі епізоди...

Бесіду вела Ірина Сампан


banner14

Категория: Новости

Зі стратегічної точки зору, захищати ДАП було сумнівно, але коли вся країна говорить про тебе, ти просто не можеш піти


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.