Toshiba створила акумулятор, заряджається через шість хвилин
Опубликованно 13.12.2017 16:00
Компанія Toshiba розробила літієво-титанатные батареї нового покоління SCiB (Super Charge Ion Battery), заряжающиеся за шість хвилин. Ємність досвідченого зразка осередки такої батареї розмірами 111 x 194 x 14.5 мм дорівнює 50 А·ч.
В аноді нового покоління розробники використовували оксид титану-ніобію. У порівняння зі звичайним графітним анодом, він утримує в два рази більше літію, дозволяючи батареї сприймати великі струми. Що в свою чергу скорочує час перезарядки.
Є у SCiB акумулятора і інші плюси. По-перше - це здатність надшвидкісний зарядці, жодним чином не відбивається на стані самої батареї, на відміну від інших літієвих підвидів. Вона більш ніж у три рази вище, ніж у традиційних. Компактний електрокар, оснащений класично акумулятором на 32 кВт·год при використанні станції швидкої зарядки за 6 хвилин, заряджається приблизно на 90 км пробігу. За той же час батарея з оксидом титану-ніобію накопичує запас енергії, достатній для подолання відстані в 320 км. По-друге - можливість використання в великому діапазоні температур. При температурі - 10 градусів за Цельсієм така батарея заряджається за рівно за 10 хвилин. В-третіх - тривалий термін служби. Після 5000 циклів осередку SCiB першого покоління зберігають 90% паспортної ємності, а батареї нового покоління зношуються ще повільніше.
Але незважаючи на всі ці плюси є у нової батареї й один істотний мінус і це висока вартість. На даний момент SCiB і літієво-титанатные акумулятори в цілому приблизно в три рази дорожче літієвих. Їх вартість - $1-2 тисячі на кВт·год. Крім того, робоча напруга осередків таких акумуляторів 2.4 У, в той час, як у літієвих цей показник дорівнює 3.7 В, тобто вони вміщують менше енергії на кілограм власної ваги.
Незважаючи на високу вартість титанового-ніобієвого «дива», в компанії вже задумалися про серійному виробництві SCiB другого покоління і в 2019 році мають намір знайти спосіб отримання прибутку від своєї розробки.
Перше покоління батарей SCiB встановлено в японській версії Mitsubishi i-MiEV. Для інших країн модель оснащують традиційними літієвими акумуляторами. У Японії модель пропонується з батареями ємністю 10.5 або 16 кВт•год. Менше ємна і є SCiB першого покоління. Запас ходу хетчбека з такою батареєю на становить 120 км проти 170 км на літієвої, але на її зарядку до 25% від станції швидкісний зарядки йде 5 хвилин, а за 15 хвилин заряд можна заповнити на 80%.
Категория: Автотехника
Toshiba створила акумулятор, заряджається через шість хвилин