У нас деякі правоохоронні органи працюють за принципом телешоу
Опубликованно 28.11.2017 00:02
Бацман: В ефірі програма "Бацман". У студії Павло Петренко – міністр юстиції України. Добрий вечір, Павло Дмитрович. Скоро чотири роки, як ви працюєте міністром, і ви один з небагатьох міністрів-довгожителів, на яких тримається коаліція. У вас за цей час було два начальника. З ким з них: з Арсенієм Яценюком чи з Володимиром Гройсманом працювати комфортніше і легше?
Петренко: Бути довгожителем в Кабміні – це не великий плюс, тому що ці чотири роки можна порівняти з двадцятьма роками у приватному бізнесі або в реальному секторі економіки. Що стосується роботи в трьох Кабмінах – на жаль, у нас така політична культура, що кожен Кабмін за роки незалежності проживав максимум рік-півтора. Два роки - це був стелю. З обома прем'єр-міністрами у мене були і залишаються прекрасні робочі і людські відносини. Неважливо, від якої фракції чи партії ти вирушаєш – якщо ти приходиш у виконавчу владу, ти повинен: а) бути професійним, б) повністю віддаватися своїй роботі, в) у тебе повинен бути здоровий оптимізм, тому що по-іншому мотивувати себе, чому ти повинний йти на роботу, боротися з системою, щось змінювати кардинально - дуже складно.
- Хто з двох прем'єрів більш запальний?
- Ми ж живі люди – у кожного є свої емоції. Вони досить різні з точки зору емоцій. Арсеній Петрович – стриманий, але іноді може емоційно відреагувати на якісь ситуації, і це прекрасно. Він щиро радіє, коли щось виходить. Причин радіти перші півроку, а то і рік, у першого Кабміну взагалі не було. Коли ми прийшли в повністю розвалену систему і на рахунку було 100 тис. гривень - всі думали, що цього Кабміну буде життя тижня дві. Але ми вистояли, завдяки, в першу чергу, його оптимізму та віри в те, що треба рухатися далі. Він дуже багатьох людей буквально мотивував, у Кабміні люди ж різні, багато прийшли не з держслужби. Деякі ламалися, деякі боялися – мотивація керівника дуже важлива. Володимир Гройсман – дуже оптимістичний. Якщо він бачить мету – команда "Рухатися – ми завжди переможемо".
- У вас були за ці чотири роки ситуації, коли ви хотіли піти з посади?
- Досить часто. Я ніколи за цю посаду не тримався, і іноді були ситуації, коли ти розумієш, що ти робиш правильні речі, а йде шалений опір, необґрунтоване брехня і виливання цебер бруду. Особливо це під час виборчої кампанії. Ми ж пережили за ці чотири роки кілька виборчих кампаній, і коли вони відбуваються, очікувати конструктивна або якихось чесних оцінок не доводиться. Перед виборами 14-го року ми почали робити якісь речі з реформування Міністерства юстиції. Це було дуже бюрократичне, проблемне, складне міністерство, з величезним елементом корупції. Була Реєстраційна служба, яка входила в Мін'юст, - це був один з найбільш корумпованих органів – за принципом податкової інспекції, правоохоронних органів. Вся нерухомість, яка реєструвалася в цій країні, від квартири до заводу, проходила через корупційну складову, яка була збудована з Києва вниз. 5 доларів за квадратний метр - величезні черги, люди займали черги з 6 годин ранку. Мільйон договорів оренди землі, з якими стояли в черзі просто, щоб зареєструватися. Ми почали ламати цю систему, почали з верхніх речей – прибрали корупцію з реєстрів, заощадили в перші чотири місяці 800 млн гривень. І тут до мене прийшла жінка на прийом (звичайний прийом громадян) і каже, що запитань у неї до мене немає, а хоче подивитися мені в очі. Вона розповіла, що сама з Черкаської області, поховала чоловіка три тижні тому, прийшла за свідоцтвом про смерть, а у неї попросили 500 гривень хабара. І сказали, що це збирають централізовано. Я тоді розпустив ціле районне управління юстиції. І залишився такий осад, що тоді було таке бажання...
- Ви хочете сказати, що до міністра юстиції Петренко може потрапити будь-який громадянин на прийом?
- Я їжджу по всій країні, і в кожному обласному чи районному центрі, куди я приїжджаю, я проводжу прийом громадян. У нашій системі безоплатної правової допомоги, куди приходять громадяни за консультацією, ми робимо анонси. А як ти по-іншому можеш відчувати суспільство, якщо ти з ним не спілкуєшся?
- У студентські роки ви дружили з Арсенієм Петровичем? Ви ж були однокурсниками.
- Я не був однокласником, ні однокурсником Арсенія Петровича. У нас різниця у віці в чотири роки. Я закінчив ту ж школу з золотою медаллю і той же університет з червоним дипломом, як і Арсеній Петрович, але ми з ним ніколи не перетиналися. Перша коротка зустріч у нас була, коли я працював в "Ощадбанку", в юридичному департаменті, а Арсеній Петрович був в. о. голови Нацбанку. Він заїхав до глави "Ощадбанку", і ми випадково перетнулися в адміністратора. А познайомилися ми на президентській кампанії 2009-го року, коли я, будучи вже досить успішним адвокатом, у якого була велика адвокатська компанія, прийшов у штаб Арсенія Петровича і сказав, що ми готові допомагати у цій виборчій кампанії.
- Школяр і студент Яценюк потрапляв у такі ситуації, щоб про нього говорили: "Далеко піде"? Ви про нього знали?
- Я вже потім спілкувався з його однокурсниками. Так, він був дуже яскравим, активним студентом. Але, коли він закінчував юрфак, я пішов тільки на перший курс. Потім він почав викладати, але ми з ним не перетиналися як викладач і студент. Але він був дуже активним, і все завжди говорили, що "з цього хлопця буде діло".
- Я хочу запитати у вас як у міністра юстиції, чому у нас в країні не сидить ні один великий корупціонер? Зазвичай все закінчується тим, що фігурант відлітає в приємні країни або повертається на робоче місце. Вам як міністру юстиції така ситуація подобається?
- Мені як громадянину ситуація, коли немає справедливості, і ті, хто винні, не несуть відповідальності, в принципі не подобається. Закон повинен бути один для всіх. Якщо ми говоримо про справедливість і про переслідування тих, хто скоїв будь-які злочини, ми як суспільство вимагаємо, щоб був результат у вигляді об'єктивного покарання винного. Так складається, що у нас деякі правоохоронні органи працюють за принципом телешоу: зловили рибу, показали її, зважили і відпустили. Навіть не засмажили. Я вважаю, що будь-яке розслідування, тим більше, що це кримінальне розслідування, тим більше, якщо воно пов'язане з можливістю публічної дискусії по тій чи іншій особі, - повинно проходити в повній тиші. Результатом має бути вирок: обвинувальний або виправдувальний. Наша правоохоронна і судова система – сама репресивна в Європі: 98% всіх вироків – обвинувальні.
- А скільки відсотків обвинувальних вироків серед чиновників?
- Практично той же відсоток. Так працює судова система: якщо ти не підприємець, звичайний громадянин або осіб без місця проживання – якщо ти потрапив в "лапи" правоохоронної системи, вона ніколи не зізнається, що вона помилилася по тобі. Доведуть справу до вироку і все одно посадять чи дадуть якесь інше покарання за вироком.
- Чому цей механізм не працює, коли мова йде про вищих чинах?
- Зараз 4 тис. кримінальних справ, які ведуть органи прокуратури по корупції по всій країні, за різними фігурантам. Якщо мова йде про публічних осіб, потрібно проводити розслідування без піару, доводити справу до кінця, а потім пред'являти результат. А коли показують процес обшуку або у чиновника, або на якомусь підприємстві, все це описують у прес-релізах, а потім правоохоронні органи не доводять справу до обвинувального вироку, у суспільства виникає думка, що є повна безкарність. Але, з іншого боку, за ці 3 роки кількість обшуків у бізнесу збільшилася в два рази. У 14-му році це було 40 тис. обшуків, в цьому році – 70 тис., в минулому – 100 тис. обшуків. Кожен день, кожну годину проходить 10-15 обшуків. Притому, що у нас 98% обвинувальних вироків, притому, що у нас судді, практично, стають філіями правоохоронців. Якщо в суспільстві не зміниться до цього відношення, тобто, будь-який наш громадянин вимагає, щоб до нього була застосована справедливість: якщо він скоїв правопорушення – він повинен нести відповідальність. Якщо не зробив – він не може бути дрібною сошкою в статистиці тих чи інших правоохоронних органів. Так у нас залишилося, на жаль, з Радянського Союзу. Ми отримали в спадок радянські суди, радянські правоохоронні органи, які потім навчилися заробляти гроші на процесі.
- Ви ж не будете заперечувати, що проблема корупції є в нашій країні. Україна стала лідером по корупції у всьому євразійському регіоні. Мова ж йде про корупцію у вищих ешелонах влади, яка не дає жити і працювати бізнесу, який приходить в Україну. Чому, все-таки, не сидять великі корупціонери?
- Корупція не має меж і оцінок - якщо займається корупцією директор держпідприємства або комунального підприємства, і вкрав пару мільйонів своїх громадян, чи міністр, чи інший вищий чиновник. Немає різниці, бере хабар патрульний поліцейський, прокурор або вищий чиновник. Найбільш великі можливості для корупції були в енергетичній сфері. Найбільша топ-корупція в цій країні протягом 20 років. Це була кормушка вищих ешелонів влади – в газі і в енергетиці. Контракти з Росією, 500 доларів за 1000 кубометрів, відкати. Країна переплачувала в середньому до 10 млрд дол. у рік за імпортний газ. За ці три роки ми відмовилися від російського газу, витрачаємо на 7-10 млрд менше, проживаємо як-то третю зиму. Цей процес запустило уряд Яценюка, і ця реформа триває урядом Гройсмана. Чудес не буває. Якщо десь хтось перестав отримувати відкати – це надходить до бюджету. Той же "Нафтогаз", який завжди був збитковим – зараз у нього профіцит 100 млрд гривень. Це ті 100 млрд, які раніше фактично, розкрадалися. Найбільш чутливі речі для громадян - це побутова корупція, коли громадяни стикаються з чиновниками. Я розумів, що потрібно поламати систему повністю, тому що косметично ти її ніколи не переориентируешь. Ти не переучишь реєстратора, який бере гроші за свідоцтво про смерть, тому що це в нього в голові. Його треба тільки звільнити, а якщо зловив, то посадити. У Мін'юсті у нас було 20 млн контактів щорічно з громадянами, починаючи від свідоцтва про народження і закінчуючи свідоцтвом про смерть. Я розумів, що перевчити 5 тис. реєстраторів, які звикли кожен день жити на нетрудові доходи – неможливо. Тому ми повністю ліквідували інститут Державної реєстраційної служби, передали ці повноваження нотаріусів, які є незалежними і зацікавлені вам зробити нормальний сервіс. Ми передали ці функції нотаріусам і місцевим органам влади, і проблема корупції, як така, зникла, тому що немає поля для цього. Третій блок – правоохоронна система. По всіх звітів – найбільша проблема в держпідприємствах. У міністерствах грошей немає. Міністр зараз, після реформи держслужби не підписує жодного фінансового документа. Навіть кадрові рішення він не приймає. Ми зробили таку реформу для того, щоб відокремити політичну посаду від операційної, управлінської функції. Але в держпідприємствах, які ніхто не хоче приватизувати, величезні бюджети і величезні ресурси, які точно крадуться. Правоохоронна система - та ж проблема, за тим же обшукам. Тому, коли ми сьогодні прийняли закон "Маски шоу – стоп", я був на Європейській бізнес асоціації, 500 підприємств – всі плескали в долоні: "Спасибі велике, революційний закон". Я перед ними вибачився, що у нас, на жаль, така країна, що нам доводиться на рівні закону зупиняти "Маски-шоу". Я б хотів, щоб ментальність наших правоохоронців була інша.
- Найгучніше корупційна справа – справа Романа Насирова. Нещодавно він був на весіллі вашого заступника, Севостьянової, де були і ви. Зараз йде ще розслідування. Як ви вважаєте, такі особисті стосунки не вплинуть на хід і неупередженість цього розслідування і не дискредитує це Мін'юст?
- Крім цього публічного справи є й інші публічні справи. Припустимо, справи, які розслідуються ГПУ з приводу так званої схеми Клименко-Януковича, за крадіжку 100 млрд гривень. Справа податківців, коли по всій країні заарештували десятки людей і конфіскували близько півмільярда гривень тільки їх кеша. Тут треба віддати належне і генеральному військовому прокурорам, які доводять цю справу до суду. То ж справа Януковича, яке є не менш резонансним.
- Це зрозуміло – це "злочинна влада". А ті люди, які вже прийшли на Революції гідності?
- У злочину не може бути партійних прапорів. Якщо людина вчинила злочин – він повинен понести покарання. Покарання має визначити суд. Якщо б ми могли призначати винних, то тоді нам не потрібно ні держава, ні правова система. Я б не хотів жити в тій країні, де призначаються винні.
- Ви не відчуваєте, що це трошки делікатна ситуація. Ви можете собі уявити, щоб в Америці така ситуація була?
- В Америці, як і в Україні, діє принцип і презумпція невинності: поки немає вироку, людина апріорі не є винним. Я не буду давати оцінки фабулою справи Насирова. Буде вирок: якщо він буде визнаний винним, він буде нести покарання. Весілля – це приватне захід людини. Роман Насиров на держслужбі працював всього півтора року. До цього він був в приватному бізнесі, тому його контакти і знайомства, з ким він дружить в цьому місті – це його особиста справа. По системі Мін'юсту ми маємо систему безоплатної правової допомоги, де адвокати надаються людям, які не мають такої можливості. Тобто, якщо людину затримали – ми відразу надаємо йому адвоката, щоб його не побили, не катували і т. д. Тільки за один рік, кожен рік близько 700-800 людей зізнаються повністю невинними. Я як юрист і громадянин вважаю, що закон один для всіх. Людина буде нести покарання, коли буде вирок. Тому я б перегорнув сторінку. Копатися в чужій білизні не завжди добре. Потрібно дивитися об'єктивно в будь-якій ситуації. Будь-шоу, пов'язані з розслідуваннями, – це погано. Це шкодить, в першу чергу, слідства та об'єктивності суду. Я б хотів, щоб у нас було побільше реальних вироків і менше шоу.
- У ЗМІ з'явилася інформація, що Наталі Севостьянової повинні вручити нібито порядку від НАБУ. Буде вона вручена, і за що?
- У нас чергове осіннє загострення. Особливо напередодні чергових виборів, з кожної осені воно все більше посилюється. Я вже перестав реагувати на будь-які провокації, будь-які дії, будь-які негативні информкампании, яких було дуже багато проти Мін'юсту. Коли ти запускаєш люстрацію, коли звільняють багатьох людей з посад, коли ліквідовуєш реєстраційну службу і у людей втрачається сотні мільйонів гривень доходу – тебе ніхто не любить. Коли ти запускаєш електронне декларування, і судді тебе просто ненавидять, тому що вони звільняються з-за цього. Я до цього звик. У цій ситуації ми як міністерство відкриті для будь-якого роду розслідувань, з будь-яких питань, які можуть бути у будь-якого правоохоронного органу. Тому що це величезна система, де працює багато людей. А святих людей не буває. Я чудово розумію, що якщо хтось із співробітників скоїв правопорушення – він буде нести відповідальність.
- А є питання у НАБУ?
- Будь-які інформаційні вкидання, які були, - наша позиція була дуже чітка. Якщо є якісь питання до Міністерства юстиції – ми готові на них відповісти. Поки ми тільки бачимо дуже багато вкидань, заяв, маніпулятивних, на які реагувати не бачу сенсу. Якщо ці інформаційні атаки для того, щоб дискредитувати Мін'юст – у них це не вийде.
- Хто це робить?
- Бог його знає. Я думаю, що людей, які підтримують – більше, але тих, хто не підтримує, теж вистачає. Коли в минулому році ми запустили систему електронного декларування – 2000 суддів звільнилися. І мені передавали, що "м'яко кажучи, вас не люблять, пан міністр".
- Погрози були якісь?
- Я не хочу коментувати погрози. Мені складно погрожувати. Я народився ще в Радянському Союзі, пережив кілька революцій, 90-ті роки, тому мені погрожувати марно. За цей час всяке було. У 14-му році була така величезна штука, як система продажу арештованого майна. Ринок близько 80 млрд, ще за курсом 8. Коли я прийшов в Мін'юст, була одна приватна компанія, яка була монополістом по продажам всього арештованого майна по всій країні. Ця компанія була дуже наближена до сина Януковича і до ряду колишніх депутатів Партії регіонів. Ми прийняли рішення, що так не буде, і скасували той порядок, коли можна було продати, умовно, від будинку до автомобіля, заводу десь у підвалі, розігравши це між своїми учасниками. Ми запровадили систему електронного продажу арештованого майна. Три місяці були жорсткі інформаційні атаки на мене, і передавали привіти від різного роду товаришів з тим, що "ти дивись, тобі ж ходити по місту і жити". Я сказав, що я готовий спокійно жити і ходити по місту, тому що я знаю, що я роблю правильні речі. А ті, хто думає, що таким чином можна мене налякати, побачать, що буде все навпаки. Так і вийшло.
- Скільки у вас охоронців?
- У мене не було охорони до останнього часу. Зі мною одна людина, як би і все.
- Це не заважає? Ви навчилися з цим жити?
- З цим неможливо навчитися жити. Головне, якщо ти внутрішньо відчуваєш, що ти робиш правильні речі – ти не боїшся. Великі переживання завжди за близьких. Це тільки один приклад. А коли ми перекривали схему виплат роялті – Мін'юст щороку платив 300 млн гривень трьом офшорним компаніям за їх "величезний інтелектуальний внесок у розробку реєстрів. Вони отримували пару десятків мільйонів доларів багато років. Ми скасували рішення уряду. Вони засмутилися", порушили кілька кримінальних справ проти мене і команди. Я звернувся в ГПУ – якщо так, то давайте публічний процес. Тобто, якщо ви вважаєте, що це публічне злочин, коли ми перекриваємо виведення з країни 300 мільйонів гривень в рік – то розслідуйте публічно. У нас ще така специфіка правоохоронної системи, що справи лягають під сукно. Наскільки я знаю – справи були закриті, але вони завжди можуть бути реанімовані. Тому потрібно бути завжди готовим до будь-яких провокацій. До системи маніпуляцій неможливо звикнути, але з цим можна жити. Головне, не робити самому по відношенню до інших людей так само.
- Наскільки громадяни можуть почуватися захищеними, якщо вони щось купили або чимось володіють і на наступний ранок після покупки щось станеться, і в реєстрі вже буде інша людина? Адже документа на руках у них, по суті, немає - все пішло в електронний реєстр. Як ви захищаєтеся?
- Зараз можна отримувати письмовий документ з печаткою, підписом реєстратора, на бланку по-старому. Було досить багато хакерських атак, в тому числі з боку РФ, але наші реєстри є повністю захищеними. Жодної успішної хакерської атаки не було зафіксовано. Більше того, з наступного року система реєстрів нерухомості та бізнесу буде переведена на блокчейн – це передова технологія захисту баз даних у світі. Тому все спокійно - будьте спокійні з приводу вашої інформації в реєстрах, а при бажанні отримуйте виписки.
- Виявляється, що всеукраїнська база реєстрації власності зависає, що мені підтвердили нотаріуси. У часи Майдану вона "висіла" п'ять діб. Що можна зробити за цей час? Що ми тоді втратили як країна? Чому це відбувається до сих пір?
- Будь-які перереєстрації в якийсь час проводяться конкретною людиною, у якого є конкретний електронний ключ. Це відслідковується дуже легко, маломальски досвідченим киберполицейским або експертом. База підвисла на годину, і за цей час зробили перекидання нерухомості – це неможливо. Це не літаюча конструкція. Тому приклади арештоване майно в рамках кримінальних справ, які веде прокуратура. Десятки або сотні квартир вони заарештували оточення Клименко, Арбузова і передали в управління державі. Що стосується можливих підвисань по системі. Коли перейшли на систему реєстрації і нотаріуси, і місцеві органи влади - на початку року були проблеми, тому що кількість реєстраторів збільшилася. Ми дали доступ 6 тис. нотаріусів та місцевим органам влади. Зараз такої проблеми немає. Є проблема з якістю інтернету в деяких населених пунктах. Якщо інтернет не швидкісний – база досить складна і у реєстратора може підвішувати.
- Я говорила з київськими нотаріусами.
- Дивно. Нехай не економлять на інтернеті. На вихідних проходять технічні роботи щодо оновлення баз даних. Кожні три години наш реєстр оновлює інформацію з Пенсійним фондом, з податкової. А що стосується часу Майдану, то я знаю, що було кілька днів підвисання в січні. З цього приводу є ряд кримінальних справ, які розслідуються правоохоронними органами. Але в контексті активів, які належали Януковичу і його оточенню – вся інформація була отримана прокуратурою досить просто. Неможливо приховати якісь об'єкти нерухомості – їх же нікуди не перенесеш.
- Є ще одна проблема, на яку скаржаться нотаріуси. Дуже часто люди, перевіряючі нотаріусів, знаходять порушення і відключають нотаріусів від бази, по суті, позбавляючи їх роботи. А щоб включити цю базу, є такса по хабарам – 10-25 тис. доларів. Ви про цю проблему знаєте, і як з цим боротися?
- Якщо такі озвучуються такси, то пропоную зробити спецоперацію разом з НАБУ, правоохоронними органами та зафіксувати шахраїв, які цим займаються. За нотаріусам виникла наступна проблема. У 15-му році, коли ми зробили реформу системи реєстрації, ми дали нотаріусам чесно, легально заробляти на новій послузі. Раніше нотаріуси не реєстрували нерухомість. Можна було спустити реєстрацію місцевим органам влади і зробити корупцію на місцях, тому що коли є монополія, завжди є черга і корупція. Я зібрав тоді 4 тис. нотаріусів і звернувся до них: ми вам даємо можливість легально заробити, тому що, згідно закону, ви отримуєте відсоток від адмінзбору. Тільки дорожите своїм свідченням, не допускайте помилки, не ведіться на спокуси, коли вам хтось пропонує кілька тисяч доларів за незаконну угоду. Абсолютна більшість нотаріусів працює чесно. Але було кілька десятків, які почали займатися "чорним нотаріатом". І тоді бізнес і громадяни звернулися до нас, щоб ми їх перевіряли. Можна побачити, що деякі нотаріуси працюють дуже щільно вночі – з 24 до 5 ранку. Тому ми запровадили систему спеціальних камеральних перевірок – не виїзних. Згідно цій перевірці, немає права і можливості у чиновника Мін'юсту комунікувати з нотаріусом. Він заходить до реєстру і дивиться. Якщо є підозрілі операції: вночі або типові, однакові операції, він далі в реєстрі дивиться документи. Якщо документів немає – тоді нотаріус відключається. Що стосується можливих маніпуляцій з приводу підключення – якщо такі факти є, давайте реагувати.
- Питання по виконавчій службі, яка може будь-яке рішення суду, по суті, перетворити в туалетний папір. Ви розумієте, що виконавча служба перетворилася сьогодні в корупційного монстра, держава в державі. Вона може перебити рішення будь-якого суду. Чи Правда, що де-факто вас позбавили впливу на виконавчу службу України, хоча де-юре вона у вашому відомстві?
- Виконавча служба завжди була проблемним органом. Всього 5% всіх рішень протягом останніх 20 років виконувалися фактично. Це катастрофа, коли держава, яка видає рішення "ім'ям України", не виконує свої обов'язки перед громадянином за його виконанням. Причин було багато: низькі зарплати, персонал, який підбирався, відсутність мотивації, побутова корупція. Тому що простіше було не виконати і взяти за це хабар, ніж виконувати і ризикувати. Ми розпочали реформу цієї служби. Непросту реформу, навіть у тому контексті, що у міністра зараз немає можливостей щодо прийняття кадрових рішень, крім своїх заступників. Але політична відповідальність у міністра є за всіх. Це новели нашого нового закону про держслужбу.
- А як же тоді вирішувати проблеми?
- Якщо є відповідні особи, які порушили закон в системі, то потрібно звертатися в Мін'юст і ставити питання перед дисциплінарною комісією, щоб вона приймала рішення по конкретним посадовим особам. За 9 місяців цього року ми запустили інститут приватних виконавців, ми дали мотивації виконавцям. Рівень виконання збільшився в три рази – до 18%. Це ще мало. На жаль, виконавчу службу не можна було ліквідувати, як реєстраційну службу, тому що держава має виконувати свої обов'язки. Але я вірю, що ми отримаємо приватних виконавців, - вже більше 100 приватних виконавців почали працювати, і ми бачимо по базі даних, що приватний виконавець виконує рішення в середньому за два-три тижні. Це унікальна швидкість. Ні одного державного виконавця, навіть з високою зарплатою, неможливо змусити так швидко працювати. Цю велику проблему ми виправляємо, і я сподіваюся, що через рік-півтора ми побачимо іншу картину. Я в це вірю.
- Буде Україна екстрадувати Саакашвілі в Грузії?
- Є юридичні процедури. Для мене це не політична справа, тому що я міністр юстиції, і до мене надійшли ці матеріали. Я повинен діяти виключно строго за законом. Зараз прокуратура проводить екстрадиційну перевірку, надійдуть до нас матеріали, і тоді я як міністр юстиції буду виключно за законом, без будь-яких емоцій приймати остаточне рішення. Зараз я поки не можу сказати, яке воно буде.
- Чи є сьогодні в України задокументована зв'язок фінансування Москвою сепаратистів, бойовиків?
- Звичайно, є. І таких доказів дуже багато. Я можу назвати один з факторів – це були показання свідків плюс документи за другим великим справі України проти Росії в ЄСПЛ - "Донбас" - перші півтора роки війни. Понад 100 свідків, величезна кількість документів. Чітко підтверджено, що луганський аеропорт був знищений ракетною установкою "Точка-У" з території Росії, озброєння і боєприпаси під виглядом гумконвоев завозилися з території Росії. Є підтвердження, що видавалися бойовикам гроші російськими рублями на території окупованого Донбасу. Ці всі речі зафіксовані. І фінансові транзакції, і кеш, і майно, і боєприпаси, які передавалися для підтримки цих бандформувань - таких доказів дуже багато.
- Ці докази вже пішли в суд?
- Вони були зібрані по крихтах нашими юристами. Я вважаю цих людей героями, які воюють на юридичному фронті. Вони щодня опитують десятки свідків, збирають докази, їздять у тому числі в зону АТО, беруть свідчення у наших військових. Вони зібрали в купу з десятків кримінальних справ, які розслідувалися різними правоохоронними органами, такого роду докази. Оформили для Європейського суду з прав людини, перевели, виклали на ту мову, яка зрозуміла суддів міжнародного суду, і вже направили і по Криму, по першій справі "Донбас" нашу юридичну позицію з величезною кількістю доказів.
- Україна виграє в міжнародному суді?
- Я в цьому переконаний.
- Сьогодні обрали керівника Державного бюро розслідувань. Ним став Роман Труба – кум Сергія Пашинського, як розповів Борислав Береза. Як це вплине на роботу нового органу?
- У мене таких фактів немає. Я не знаю, чий він кум. Я б побажав новому керівнику та керівництву цього органу, в першу чергу і тільки, керуватися законом, який повинен бути один для всіх, і неупереджено проводити розслідування. Тому що кримінальні злочини, кримінальні розслідування - це серйозна робота, яка повинна призводити до покарання винних.
- Павло Дмитрович, я вам дякую за інтерв'ю.
- Вам спасибі.
Категория: Новости
У нас деякі правоохоронні органи працюють за принципом телешоу