Ми повинні боротися з рабовласниками, які, наймаючи людей на роботу, платять їм гроші в конверті
Опубликованно 29.10.2017 01:52
Бацман: В ефірі програма "Бацман". В студії Андрій Рева – міністр соціальної політики України. Добрий вечір. Упочаве трохи математики. Мінімальна пенсія до вашої пенсійної реформи була 1312 гривень, а після реформи – 1452 гривні. Долар до реформи коштував 26,52 гривні, а зараз у держбюджеті закладено курс 30,1.Виходить, що до реформи пенсіястановила 49,5дол., а після реформи – 48,2. У чому перемога і чому реформа не враховує інфляцію?
Рева: Почнемо з того, що курсу 30 дол. за гривню на сьогоднішній день немає, а реформа вже є. Мова йде про те, що коли закладається такий курс долара, фактично закладається коридор. Ми говоримо про верхній межі цього коридору, яка не обов'язково буде досягнуто протягом наступного року. Тому сьогодні, коли реформа вже почалася, то у нас дійсно мінімальна пенсія становила 1312 гривень, а після реформи – 1452 гривні. Під час бюджетного планування рівень прожиткового мінімуму вираховується наступним чином: прогнозований рівень інфляції плюс два пункти понад нього. Оскільки в 2017 році інфляція планувалася на рівні 8%, то зростання прожиткового мінімуму передбачався на рівні 10%: 5% в травні і 5% у грудні. Коли ми обговорювали реформу, то фракція Радикальної партії під час підготовки до другого читання проекту помітила, що ми вже практично досягли 10% інфляції за рік, і тому повинні переглянути показник прожиткового мінімуму, і підняти не на 10%, а на 15%. Ми оцінили можливості, погодилися, і в законопроект було внесено ця норма – 1452 грн, що відповідає розміру мінімальної пенсії. Коли уряд прийшов у квітні 2016 року, мінімальна пенсія становила 1074 гривні. Тобто за 18 місяців розмір мінімальної пенсії зріс майже у півтора рази. А з 2016 року коливання долара знаходяться практично на одній і тій же позначці. Нас весь час лякають, що коли збільшуються соціальні стандарти – буде обвал тощо. Ціни ростуть завжди, при будь-яких умовах. Єдиний випадок в історії нашої колишньої країни, коли вони знижувалися, – Сталін в 40-х роках офіційно знижував їх перед новим роком, і багато з людей похилого віку це пам'ятають і приводять в приклад. Але ж ніхто не каже, якою ціною це тоді купувалося. Зростання цін – це об'єктивний процес. Проблема в тому, що для того, щоб люди не бідніли і жили добре, потрібно, щоб росли і пенсії, і зарплати. Якщо темпи зростання заробітних плат і пенсій вище, ніж зростання інфляції, тоді йде поліпшення матеріальних умов проживання людей. Якщо ні – умови життя людей погіршуються.
- Чому за роки незалежності померли або виїхали майже 12 млн українців? У Вас особисто є відповідь на це питання?
- Економічний курс, який був узятий на початку незалежності, передбачав консервацію тієї соціально-економічної системи, котра дісталася Україні у спадок від Радянського Союзу. Польща, Угорщина та інші одразу почали реформування своєї соціально-економічної системи. У них не було етапу проголошення незалежності. Вони звільнилися від залежності від Радянського Союзу і зосередилися на економічних реформах. А в Україні на початковому етапі була зосередженість на побудові основ державності – економічної моделі говорили менше. Як наслідок, весь час консервировалась радянська модель. Тобто ми проїдали спадщину, яка нам дісталася від СРСР. На 25-му році незалежності стало зрозуміло, що далі проїдати нічого. Це, можливо, є головним стимулом для правлячої еліти України в проведенні соціально-економічних реформ – проїдати більше нічого! А менше за нас стало тому, що у зв'язку з погіршенням соціально-економічної ситуації різко впала народжуваність. Це перша причина. Відповідно низькі соціальні стандарти і високий рівень безробіття стимулювали людей виїжджати за кордон. Спочатку трудова міграція більше спрямовувалася в РФ, а по мірі того, як наші західні сусіди провели успішні реформи і відкрилися можливості для того, щоб працювати там, люди поїхали і на Захід. Сьогодні західна трудова міграція значно перевищує східну. Люди шукають кращої долі, і це вплинуло на демографічні показники.
- Чому б владі не провести всеукраїнський перепис населення, і госпотоки розподіляти не на тих людей, які є на папері, а на тих, які є в наявності?
- Відсутність чіткого розуміння, скільки мешканців в Україні, не впливає на розподіл потоків. Воно впливає на планування. Не можна нормально планувати соціально-економічний розвиток, якщо ми не знаємо, скільки людей проживає в Україні, де вони зосереджені. За законом і відповідно до тих рішень, які були прийняті урядом, перепис має відбутися в 2020 році. Зараз до цього почалася підготовка. Комісію за переписом очолює віце-прем'єр Павло Розенко.
- Доктор Комаровський сказав, що влада зацікавлена, щоб нас стало менше, тому що кожна бабуся, яка вижила, наближає крах Пенсійного фонду. Ви розумієте, що влада дає всі підстави так думати українцям?
- Я не можу з цим погодитися. Якщо ми візьмемо нашу статистику, то число пенсіонерів у нас збільшується, і воно буде збільшуватися надалі. Уряд ніколи не ставив перед собою мету зменшити кількість пенсіонерів. Коли ми розглядаємо принципи пенсійної реформи, то саме збільшення пенсійного віку призводить до того, що люди пізніше виходять на пенсію, їм потрібно менше платити пенсію, і відповідно їх кількість зменшується. Коли ми проводили пенсійну реформу – у нас була інша мета. Насправді ми бачили, що проблема не в кількості пенсіонерів, а в кількості платників єдиного соціального внеску. З 26 млн людей працездатного віку, які офіційно зареєстровані в Україні, у нас єдиний соціальний внесок сплачують 12 млн громадян. З них 10,5 млн – це наймані працівники, приватні підприємці. Ще за 1,5 млн платить держава. Тобто майже 12 млн пенсіонерів і 12 млн. платників ЄСВ. Ще 14 млн ЄСВ не платять. Якщо взяти методику Міжнародної організації праці, то у нас майже 1 млн 900 тис. безробітних. Хоча в центрах зайнятості середу шукають роботу зареєстровано тільки 303 тис. А де решта? Цей величезний потенціал, десь в районі 8 млн, – це ті люди, які працюють у тіньовій економіці, або виїхали. Якщо ми хочемо вирішити проблему Пенсійного фонду на найближчу перспективу, тобто на 10-15 років, нам не потрібно збільшувати пенсійний вік. Нам потрібно детінізувати зайнятість. У Польщі при тих же демографічних показниках аналог нашого ЄСВ платить 22 млн поляків. А у нас – 12. Ось і всі проблеми Пенсійного фонду.
- Питання з ФБ: люди просять Вас провести експеримент і прожити хоча б рік на мінімальну українську пенсію, 1452 грн.
- Я ціную такі пропозиції, але хочу нагадати, що 1452 ми встановили після 1074. І не ми довели країну до такого стану, коли потрібно проводити такі експерименти. Я б радив, щоб наш шановний телеглядач порадив це нашим політикам, які довели Україну до того, що у нас сьогодні пенсія 1452 грн.
- Це Ви про кого?
- Я про тих, хто був при владі і не голосував за пенсійну реформу – це "Батьківщина" і "Оппоблок". Нехай їм пропонують, раз вони не хочуть підвищення пенсій, не хочуть, щоб люди жили краще.
- Ви міністр соціальної політики, Вам пропонують.
- Я розумію, але кожен повинен відповідати за те, що він зробив. Я відповідаю за ситуацію, яка є півтора року. І ми її намагаємося виправити. Але ті, хто довів до тієї ситуації, – вони всі знаходяться в ВР.
- Скільки повинні отримувати українські пенсіонери? Ваше бачення? До якої сумі прагнете?
- Це просто розраховується. Ми в минулому році, вперше за 15 років, розрахували вартість прожиткового мінімуму так, як цього вимагає закон. Вартість того набору становила на той момент 3200 грн. Ми розуміли, що ми не можемо стрибнути відразу на 3200 грн. у всіх соціальних стандартах. Було прийнято рішення, що спочатку ми виводимо рівень зарплат на цей рівень, тому що якщо працююча людина отримує менше, ніж 3200, значить, ми визнаємо, що він перебуває за межею виживання. У нас з 10,5 млн найманих працівників, які сплачували ЄСВ, 4,5 млн платили його з мінімальної зарплати. І серед цих людей 47 тис. керівників приватних підприємств, які декларували зарплату 1450 гривень. До 3200 ми повинні наближатися, і я хотів би, щоб це було якомога швидше. Але без зростання заробітної плати навряд чи ми можемо дозволити собі вийти на ті параметри просто за бажанням. Але що важливо – до пенсійної реформи у нас була середня пенсія в Україні 1829 грн. Після проведення реформи середня пенсія у нас збільшується на 700 грн. Тобто вона в нас буде становити близько 2500 грн. Це мало. Але ми запустили механізм постійного підвищення пенсій. Ми не зробили так, як зробили до нас – підвищили пенсію, а потім наступного підвищення чекайте 5 років. Пенсійна реформа дозволяє провести наступний етап підвищення вже в 2019 році. І робити це кожен рік.
- Світлана Поклад, дружина легендарного композитора Ігоря Поклада, запитує, як можна після сплати всього хоч щось з'їсти на пенсію в 1452 грн.
- Для того, щоб сказати, чому така пенсія, потрібно бачити пенсійне справу. Ми не ставили перед собою завдання підняти пенсію всім на 700 гривень. Це була б зрівнялівка. До реформи з 12 млн пенсіонерів 8,5 млн отримували мінімальну пенсію. Однакову. Якою може бути стимул для молодих людей платити внески? Тому якщо є питання по пенсії – я готовий зустрітися, ми розберемося, чому така пенсія і є там можливості для перегляду її розміру. В індивідуальному порядку. Але в будь-якому випадку осучаснення пенсій відбулося за зрозумілими правилами. Вони не залежали від того, який це чоловік – заслужений або менш заслужений. Осучаснення відбувалося за двома показниками: страховому, тобто трудового стажу, який людина мала, та коефіцієнту заробітку.
- З ФБ: "З двома малюками в декреті. Отримую соцдопомогу 860 грн на одного, іншого доходу немає. Як можна, отримуючи 1760 грн, заплатити 2,5 тис. комуналки? За несплату відключили опалення, субсидію забрали. Що робити? Чекати, що за борги заберуть квартиру?"
- Якщо немає чоловіка, необхідно звернутися в управління соціального захисту, і якщо людина ухиляється від сплати аліментів, то значить, ми будемо платити державну допомогу до відповідного рівня. Державна допомога враховує існуючі доходи, вважається прожитковий мінімум, береться відповідний відсоток і визначається сума. Але в будь-якому випадку, якщо людина звертається в управління соціального захисту, то йому повинні розглянути питання про призначення державної допомоги, якщо немає чоловіка або він не хоче платити аліменти, і паралельно оформити субсидію.
- Дуже багато питань про те, що зараз субсидії почали забирати, а нові не оформляють. Розкажіть, як це буде зараз.
- Це неправда. Субсидія – це співфінансування. Коли ми приходимо в магазин і не можемо купити товар, ми цього не робимо. Це вважається ринковим принципом: немає грошей – не звертайся. Коли ми говоримо про житлово-комунальні послуги, така схема діяти не може, бо житлово-комунальні послуги – це умова для виживання людини. Отже, якщо у нього немає можливості заплатити за вартість цих послуг, держава зобов'язана йому допомогти. Розмір допомоги визначається за спеціальною формулою обчислюється дохід домогосподарства, обчислюється розмір житлово-комунальних послуг в межах норм, береться відповідний відсоток, людина сплачує відповідну суму, а решту платить держава. Чим менший дохід, тим менша частка в сплаті. Наприклад, якщо людина отримує 1452 гривні і живе один, то він приблизно буде платити за житлово-комунальні послуги не більше 70-80 гривень. Навіть якщо послуги будуть коштувати 2000 гривень – 1930 гривень за нього заплатить держава. 6,5 млн громадян України сьогодні користуються субсидіями. Можливо, є якісь поодинокі конфліктні ситуації, які можна вирішувати, але говорити про системну проблему не зовсім правильно.
- У Німеччині комунальні послуги становлять не більше 15% від середньої пенсії в Україні після того, як комуналку призвели до "європейського рівня" – 125% від середньої пенсії. Комуналку ми до європейського рівня привели, а зарплати і пенсії – ні?
- Це наступний крок – привести зарплати і пенсії до європейського рівня. А для цього потрібно, щоб був відповідний ресурс. Це те, що розповідав Бальцерович, коли пропонував подивитися на Польщу 89-го року. Там були ті цифри, про які ви зараз говорите. Поляки, вибираючи з двох можливостей – стримувати тарифи або підвищувати соціальні стандарти, – обрали підвищення стандартів. Тарифи піднялися до певного рівня, а всі ресурси держава спрямувала на підтримку людей. Сьогодні в Польщі зарплати і пенсії дозволяють полякам самостійно платити за комунальні послуги. У нас ми 25 років тримали тарифи. Ми витратили 53 млрд доларів. І що, наші люди стали багатшими? Або ми вирішили хоч одну комунальну проблему? Міклош каже, що "ми вважали, що розумніші поляків, і десять років намагалися йти разом з вами. А в 1999 році, коли зрозуміли, що це тупиковий шлях, пішли за польському шляху". А нам знадобилося 25 років для того, щоб зрозуміти, як діяти в цій ситуації. Для того, щоб зарплати і пенсії зросли до європейського рівня, потрібно час. А людям треба жити сьогодні і платити сьогодні. 6,5 млн сімей, які отримують сьогодні житлову субсидію, сплачують середній відсоток – 9,5% свого сукупного доходу. Ми розуміємо, що ми не німці, і наші люди не можуть у більшості своїй самі заплатити, але держава їх підтримує, та розмір оплати їх сукупного доходу абсолютно такий, який можна вважати прийнятним. Тобто не більше 10% в середньому.
- Чи будуть збільшені виплати для переселенців з Донбасу і на скільки? Зараз це 884 гривні для непрацездатних і 442 гривні для працездатних.
- Ми переглядали в цьому році цей розмір, і для осіб з інвалідністю ми встановили більш високий розмір. В цілому, якщо взяти на сім'ю, було обмеження у 2400 гривень. Ми підняли цей розмір до 3400 гривень. Тобто в тих межах, яких нам дозволяв бюджет, ми вже це зробили в цьому році. Звичайно, ми будемо збільшувати підтримку вимушених переселенців і в наступному році. Якими будуть ці цифри, буде остаточно зрозуміло, коли затвердять бюджет.
- З ФБ: "Що буде з пенсіями тих людей, які проживають на окупованій території і за станом здоров'я та віку не можуть виїхати? Видадуть їх після деокупації в повному обсязі?"
- У нас, на жаль, сьогодні в законі існує обмеження: пенсію можна повертати тільки за три роки, якщо ви її не отримали по яким-небудь причинам. Але я думаю, що ми внесемо зміни в законодавство, і, враховуючи те, що люди не зі своєї вини опинилися на окупованій території, змінимо обмеження по термінах, і коли відбудеться деоккупация або коли люди приїдуть на підконтрольну Україні територію, ми їм виплатимо пенсію, яку вони не отримали за той період, коли не було такої фізичної можливості.
- З ФБ: "Моїй мамі 82 роки, 43 роки стажу – третій інсульт. Пенсії 1560 гривень вистачає тільки на ліки та памперси. Живе в селі, де на зиму потрібно 3 тонни вугілля, яке зараз по 7500 гривень. Субсидії не дали. Я залишила роботу, щоб доглядати. Пропонують оформити опікунство за 117 гривень в місяць. Як можна прожити на 117 гривень і як заробляти стаж, якщо треба доглядати за мамою?"
- По-перше, опікунам йде стаж, незважаючи на те, скільки їм платять, а по-друге, головне питання – чому не оформили субсидію? Це індивідуальні випадки, які треба розбирати.
- 90% людей, які поставили питання перед ефіром, буквально кричать, що у них проблеми з субсидіями.
- Вам телефонують люди, у яких дійсно є проблеми. Тим 6,5 млн людей, які отримують субсидії, її перерахували. Це означає, що в літній період у багатьох субсидій не було, а на зимовий період їх автоматично перераховують, і, починаючи з жовтня, коли починається опалювальний сезон, їм автоматично переназначают субсидії. Їм навіть звертатися не потрібно, якщо у них немає змін у складі сім'ї. Тому, якщо люди звертаються і у них є проблема, то коли вони телефонують на ваш шановний канал, їх багато, тому що з усієї країни можна набрати дуже багато проблемних моментів. Це потрібно вирішувати. Я працював заступником міського голови в Вінниці, і всі ці соціальні проблеми, про які ми зараз з вами говоримо, – вони ж всі там. Зверталися люди у зв'язку з тим, що у них не вистачало коштів на лікування онкології, що у кого-то згоріло, хто не міг оплатити навчання – мільйони випадків. І міська рада виділяв кошти на підтримку цих людей. По місцевих соціальних програм. Якщо ми говоримо про вирішення соціальних проблем, одне міністерство, поодинці вирішити за всю Україну...
- Але як це – 117 гривень за опікунство?
- Опікунство є інша сторона медалі. Якщо подивитися на опікунство в західних областях України, то можна побачити, що там багато хто оформлений опікуном, а їх насправді немає. Вони поїхали, а їм тут йде страховий стаж. А тим, хто реально в біді, – треба допомогти. Зараз ми готуємо новий закон, який буде поданий у ВР, і, сподіваюся, прийнятий до нового року, який уніфікує систему надання соціальної допомоги. Люди будуть отримувати, виходячи із своїх реальних доходів. Якщо вони низькі – будемо доплачувати до прожиткового мінімуму. Основний принцип – ми будемо виходити не з статусу людини, а з його матеріального становища.
- Люди запитують: до кого звертатися особам, особливо молодим, які протягом останніх десяти років були змушені отримувати зарплату в конвертах? Як підтвердити робочий стаж поколінню 1990-2000-х, коли по всій країні люди виживали, як могли, працюючи за трудовими договорами, працювали за кордоном, пересилаючи мільярди в свою країну?
- Така ситуація була. Але ми її повинні змінювати. Ми повинні боротися з рабовласниками, які, наймаючи людей на роботу, платять їм гроші в конверті і позбавляють їх будь-яких соціальних пільг і будь-якої перспективи. У нас десятки випадків по всій Україні, коли люди гинуть на виробництві, а власники кажуть, що ті були на екскурсії. Цим людям треба легалізуватися і починати платити ЄСВ. Вони отримували зарплату у свого роботодавця, не вимагали, щоб їх оформляли, а в цей час інші люди працювали і сплачували внески.
- Тобто ці роки втрачено для цих людей як пенсійний стаж?
- Є механізм їх відшкодування через Пенсійний фонд – компенсація вартості пенсійного стажу, якого у них немає. До нового року у нас коефіцієнт – 1, а після нового року – 2. Можна почати працювати легально і отримувати легальний страховий стаж. Зрештою, якщо людина досягає пенсійного віку, а у нього немає страхового стажу, виплачується державна допомога.
- Ще одне питання: якщо можна буде купити стаж за 17 тис. гривень за рік, то можна буде продати свій стаж хоча б за 10 або передати в спадщину?
- Він не продається і не передається у спадок. До нового року він рівно вдвічі дешевше. Ця норма є в законі з 2003-го року.
- Запитують, як можна було додуматися не враховувати страховий стаж до 2004 року навчання у вузі і декретні відпустки?
- Не я ж приймав закони в той час. У пенсійній реформі ми деякі проблемні моменти вирішили. До 2004-го року декретний час перебування у відпустці враховувалося. З 2004-го по 2012-й не враховувалося. А з 2013-го знову початок враховуватися. Коли ми готували законопроект про пенсійну реформу, депутати звернули увагу, що існує дискримінація жінок. Тому ми прийняли рішення, що весь цей страховий стаж, у тому числі період з 2004-го по 2013-й, враховується в стаж для пенсійного забезпечення. Таких моментів багато. За тим же підприємцям ми визначили, що приватні підприємці, які працювали на спрощеній системі або на фіксованому податку з 98-го по 2000-й рік, коли у нас ще не було персоніфікованого обліку, їм стажу зараховується за фактом реєстрації. Їм не треба буде ходити в Державну фіскальну службу і брати довідку, що вони платили внески. Самого факту реєстрації достатньо. З 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року їм місяць за місяцем буде вважатися за умов сплати якого-небудь внеску. За нашим нинішнім законом зараховується стаж місяць за місяцем у тому випадку, коли ви платите менше мінімального внеску. Але протягом цих 17 років законодавство змінювалося. Спочатку вони платили частина єдиного податку, вона расщеплялась, і їм зараховували на їх персональний рахунок в Пенсійному фонді. Причому для кожного регіону це був різний розмір, залежно від виду занять. Потім для них ввели обов'язковий ЄСВ. Так от для того, щоб сьогодні люди не постраждали, то якщо платив в цьому місяці, незважаючи на розмір, ми зараховуємо місяць до місяця. А вже з 1 січня 2018 року ми зараховуємо місяць до місяця за умови сплати мінімального страхового внеску. Що стосується навчання у вузах, то до 2004 року навчання в вузах зараховується в страховий стаж. Потім не зараховується, тому з 2004 року була введена норма, що страховий стаж зараховується за умови сплати страхових внесків. Ми хотіли вирішити це питання, і були такі пропозиції, але ми поки не знайшли джерел, для того, щоб закрити цю дірку – з 2004-го по 2017-й рік.
- Знову з ФБ: "Чому така зневага до вчених? У зв'язку з останніми постановами наукові пенсії не індексуються і не прив'язані до прожиткового мінімуму. В такому випадку треба ліквідувати академії наук і університетів? Чому така дискримінація?"
- Чому ви вважаєте, що це дискримінація? Перед законом усі рівні. Ми зараз осучаснили пенсії людям, які отримали їх за загальними законами. До 2015 року у нас було до 15 різних законів, за якими людям вважалася пенсія – 15 категорій. Якщо ви працюєте журналістом не в державному ЗМІ, і працюєте 40 років, вам, по простому закону, повинні були давати 40% від вашої зарплати, пенсії. Якщо ви – науковець, державний службовець тощо, то вам потрібно мати 10 років стажу, спеціального, і вам тоді вважається 80% від вашого заробітку. А якщо 20 років – 90%. Тому пенсії тих категорій людей сьогодні дійсно не переглядалися, тому що далі у нас ніяких спеціальних пенсій не буде. Поступово пенсії для всіх інших будуть рости, люди можуть переходити на загальну пенсію, і це ніяка не образа, тому що бути як всі і бути рівним перед законом, не може бути образою. Образою може бути привілей, а привілеї у нас мали народні депутати, держслужбовці тощо.
- Який розмір максимальної пенсії можливий сьогодні в Україні?
- Сьогодні є обмеження на розмір 10740 гривень. Але у нас є приблизно 20 тис. громадян, у яких більший розмір пенсії, оскільки у них був більший розмір пенсії до запровадження обмеження. Але з цих 20 тисяч у 19200 пенсія 20 тис. гривень і приблизно 800 осіб пенсія понад 20 тис. гривень. При цьому найвища пенсія, 58 тис. гривень, у громадянина України, льотчика-випробувача, Героя України.
- Як ми будемо віддавати борги МВФ?
- МВФ не давав нам величезних кредитів за останні три роки. Зростав внутрішній борг за певних інфляційних процесів, які мали місце в нашій країні. Якщо подивитися на боргове навантаження в інших країнах, то в останній новітньої історії тільки одна країна не мала зовнішніх боргів – це Румунія. Світова фінансова система побудована таким чином, що питання не в тому, щоб змусити країну повернути всі борги. Питання в її платоспроможності за відсотками.
- Питання з ФБ: "чи Можна поховати людину на дві його пенсії, які виділяються державою?"
- Я теж ховав свого батька, і не на дві пенсії, які заплатила держава, в 1999 році. Я, як син, сам знаходив можливості для того, щоб вирішити це питання. Є стаття 51 Конституції України. Але в будь-якому випадку поховати когось по дві пенсії неможливо.
- Запитують, чому реформу не можна було зробити починаючи з 35-річних, з того віку, коли ще скрізь беруть на роботу? Народ готовий був би, що треба робити пенсійні накопичення.
- Накопичення ми будемо робити як раз з 35-річних – другий етап реформи, коли ми будемо вводити накопичувальну систему, вона буде стосуватися 35-річних. Вони протягом 20 років будуть накопичувати на своїх персональних рахунках кошти для того, щоб потім отримувати додаткову пенсію, за допомогою цих накопичень.
- Ви вже знаєте, яка у Вас буде пенсія по новій пенсійній реформі?
- Я ніколи особисто для себе не вважав, тому що я ще людина працездатного віку, мені ще як мінімум дев'ять років потрібно працювати. У мене на сьогоднішній день загальний страховий стаж – 34 роки і майже 3 місяці. У мене немає жодного дня перерваного стажу. Пенсія міністра, точно так само, як і всіх інших людей, буде обчислюватися за єдиним законом. Закон тепер один для всіх. І я прошу, щоб всі наші люди зрозуміли – наше завдання зробити так, щоб всі були рівні перед законом: і президент, і депутат, і робітник, і селянин. Пенсійне забезпечення повинно бути для всіх на однакових рівних умовах.
- Спасибі Вам, Андрій Олексійович, за інтерв'ю.
Категория: Новости
Ми повинні боротися з рабовласниками, які, наймаючи людей на роботу, платять їм гроші в конверті