Щоб викинути "зелених чоловічків", треба було покласти половину населення Криму
Опубликованно 21.10.2017 03:40
Двічі екс-міністр оборони України Олександр Кузьмук інтерв'ю програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів про захоплення Криму, про шанси України вступити в НАТО і про те, чи потрібно було віддавати ядерну зброю
Гордон: В ефірі програма "Гордон", і сьогодні мій гість – екс віце-прем'єр, двічі екс-міністр оборони України Олександр Кузьмук.
Добрий вечір. 4 жовтня 2005 року ракетою "земля–повітря" на навчаннях військ ППО в Криму був збитий літак, що слідував рейсом Тель-Авів – Новосибірськ. Росіяни стверджували, що літак збили українці. Вам відома інша точка зору?
Кузьмук: Це була велика людська трагедія, яка сталася 16 років тому. Це були планові навчання ППО і ВПС України, які проводяться раз на два роки, і проводилися регулярно. Як правило, запрошувалися командувачі ППО і ВПС всіх суміжних держав. На завершальному етапі стрільб командувач військ ППО і ВПС Росії повідомив про трагедію, яка трапилася над Азовським морем. До вечора виявилося, що над Чорним морем. Я зажадав провести селекцію всіх пусків, які були в цей момент. По часу, по можливості підходив тільки комплекс С-200, який теоретично міг би дістати. Але практично цей комплекс стріляв по цілям на дальність 70 км. Тому сама постановка питання, що літак був збитий ракетою, не зовсім точна. Ми порушили кримінальну справу, і Росія порушила. Однак перше порушення було за статтею "Тероризм". Немає точного місця, але частина уламків була піднята рятувальними засобами МНС РФ. На 12-13-й день міжнародний авіаційний комітет, який знаходиться в Москві, вже безпосередньо звинуватив Україну. Для порівняння: три роки тому зазнав катастрофи малайзійський "Боїнг", і ще немає остаточних матеріалів розслідувань. І він – на землі. А там – на глибині 2000 м. РФ передала кримінальну справу ГПУ, і вона почала дуже ретельне розслідування. І тут пішли нестиковки: ні один фрагмент зовнішньої обшивки літака не був вражений, в тому числі і носова частина літака. Проте внутрішні частини літака були вражені. МАК стверджує, що вибух стався в 18 м вище хвоста літака. Але цей тип комплексів не стріляє навздогін, він стріляє на випередження. В тілах були знайдені, на жаль, бойові елементи. Ми їх відправили на аналізи, і спектральний аналіз показав, що вони не належать бойової частини ракет. Ми взяли проби води на місці аварії, і там не було ракетного палива. Ні однієї частини ракети в морі знайдено не було. Це тривало протягом десяти років, адже загинули люди, і тут помилки слідства бути не може. Всі слідчі прийшли до висновку, що доказів того, що літак був збитий ракетою, немає. Судячи за всіма дослідженнями, літак був підірваний зсередини. І це ретельно готувалося. Час було підібрано хороше. Ми за 20 діб попередили, що закриваємо район, що будуть проводитися ракетні стрільби. Але літак відхилився від курсу – він не повинен був там взагалі летіти.
- Якщо це був теракт, то його мета була підставити Україну?
- Я не думаю, що це так. Як супутнє – можливо. Але суть цієї трагедії перебуває серед пасажирів цього літака, на мій погляд.
- Як ви вважаєте, Україні потрібно було віддати ядерну зброю?
- Це було неминуче. Так, проблеми секрету ядерної зброї для України не існує. У нас досить багато вчених. Але давайте подивимося, що у нас із стратегічних наступальних озброєнь не стояло на озброєнні, а містилося: це міжконтинентальні стратегічні ракети, стратегічні авіаційні комплекси з крилатими ракетами, фронтова авіація. У нас не було стратегічної ядерної зброї, воно було вивезено ще до розвалу СРСР. Управління цими озброєннями йдуть з одного центру – Москви. А тут – виконання в автоматичному режимі. Коди все там. Коли створюється зброю, створюється система управління.
- Україні вступати в НАТО?
- Україна робить такі спроби вже давно. У 1997 році в Мадриді ми підписали хартію про особливе партнерство Україна – НАТО. А це вже пряма дорога. Навіть у тих, хто сьогодні в НАТО, наших колишніх соратників по Варшавському договору, такий привілеї не було. Було записано в основах зовнішньої політики вже давно, що наша стратегічна мета – це євроатлантична інтеграція при збереженні нормальних відносин з Росією. Я вважаю, що перший етап, який повинен тривати не більше двох-трьох років, – максимально вийти на стандарти НАТО. А що стосується НАТО, то це така далека для воюючої країни перспектива, що давайте зосередимося сьогодні на стандартах і будемо дуже близько до НАТО.
- Хто був найкращим президентом України за всі роки незалежності?
- Мені довелося служити при чотирьох Верховних головнокомандуючих. Л. М Кравчук зробив не просто життєвий подвиг, а він здійснив неперевершений громадянський подвиг. Він практично віддав себе, приймаючи рішення та участь у створенні незалежної України. Він ризикував усім. Президент прогресу – це Л. Д Кучма. І я зупинюся на ньому. Все було зрозуміло, куди ми йдемо. Його часто звинувачують у багатовекторності. А хіба в той момент для України це було зло? Бути зрозумілим для всіх сусідів, близьких і далеких, це було нормальне явище. Це було правильно до того моменту, поки країна не підніметься. Але Леонід Данилович робив все, щоб із заводської труби йшов дим, що після нього не було.
- Хто був кращим міністром оборони за всі роки незалежності України?
- Я з великою повагою ставлюся до К. Морозову – першого міністра. Я уявляю, яку титанічну роботу він провів на старті створення ЗСУ.
- С. Пашинський сказав, що всі міністри оборони розкрадали армію. Ви теж?
- Ніякого відношення міністри оборони не мають до тих речей, про які він заявляв. Народному депутату можна "молотити" все що завгодно, і він за це не відповідає. Так от, міністр оборони не займається цими питаннями. В Україні досить жорстка процедура і підхід до питань управління всім, що є в Міністерстві оборони. Природно, за стільки років при мені скорочувалися деякі види озброєнь. Генеральний штаб приймав рішення на підставі державної програми будівництва і реформування Збройних сил, яка у нас була до 2005 року. Я очолював групу по її розробці, і це єдина державна програма, яка виконана. У цій програмі чітко розписано, що в який рік нам мати.
- Як могло статися, що при Януковичі міністрами були близьке до Росії Соломатін і громадянин Росії Лебедєв?
- Ці панове за два скликання були у ВР. Хто міг знати, що вони громадяни Росії? Голова СБУ – громадянин Росії. Про це знало вузьке коло людей в Україні.
- Уявімо, що на момент захоплення Криму Росією ви є міністром оборони. Ваші дії?
- У той час, коли я був міністром оборони, це було неможливо. І подивитися в бік України косо ніхто не міг, тому що Збройні сили були досить потужними. Так, вони серйозно недофінансовані. Проте дух, навченість, стан техніки не давали можливості на успіх країні, яка хотіла б стати агресором. А до того ж і економіка країни була іншою, адже одна армія не в змозі воювати. Я 3 березня був у Криму, причому у формі. Рейсовим літаком, з одним помічником. Кожен день, починаючи з першої появи "зелених чоловічків", я дзвонив кожному командиру частини. Вони мене добре знають і поважають і говорили мені, що у них відбувається. Я запропонував ВР, щоб було негайно виїзне засідання Кабміну і ВР в Сімферополі. На жаль, не відгукнулася ні ВР, ні Кабмін. Правда, вже пізніше, в березні, була спроба першим віце-прем'єром Ст. Яремою, який запросив мене. Але ми доїхали тільки до Борисполя, а вже в Бельбек і на будь-який інший аеродром нас просто не прийняли. Ще Тенюх з нами був. А 3 березня я безперешкодно проїхав з аеропорту Сімферополя в Перевальне, де була зосереджена наша заснована наземна сила (бригада морської оборони), де до мого прильоту зібралися самі всі командири частин Криму. Я зупинив машину, вийшов. Кільце "зелених чоловічків" із зброєю, снайпери, далі щільне кільце козаків з російськими прапорами, а далі – місцеві жителі ще більш щільним кільцем до нашої військової частини. Тобто місцевими жителями і козаками були прикриті війська, які прийшли. Їх було небагато – ця бригада б їх розтерзав.
- Що говорили вам командири частин?
- Я зустрівся не тільки з командирами частин і солдатами, а й з місцевими жителями і з козаками. Мій перший питання: які задачі вони отримували? - "Трымайтеся". Ось вони і "трымалыся". Те, що вони трималися більш трьох тижнів, дало нам можливість почати часткову мобілізацію. Вони сковували російські війська. В цей час ми почали розгортатися. Що стосується готовності військ тоді, то вся бригада, близько 2 тис. осіб, стояла на плацу, співала гімн України. Ця бригада більшою своєю частиною перейшла на бік РФ. Але в той момент вона співала гімн України.
- Воювати було ким?
- Дуже тонка спецоперація була проведена РФ. У мізки не тільки кримчан, але і наших військовослужбовців було вкинуто, що Україна їх кинула. Друге: була велика помилка керівництва Міноборони, що війська на 80% були укомплектовані кримчанами. Це зіграло роль. Адже окупація Криму почалася не в лютому, вона за кілька років почалася. "Причесали" всю СБУ, міліцію – філія Єнакієве – повністю. "Причесали" та військові частини. Готувалося все це заздалегідь, а в січні вже приїхали козаки "відпочивати", байкери. А після того як закінчилася Олімпіада в Сочі 40 тис. спецназівців, які стояли на перевалах та забезпечували безпеку Олімпіади, були перекинуті на вже підготовлену базу в Крим. Але підступність навіть не в цьому, а в тому, що вони це зробили, коли Україна була у важкому внутрішньополітичному та економічному становищі.
- Ви б викинули "зелених чоловічків" і козаків з Криму, якщо б були міністром оборони?
- Війна далека від уособлення слави. Це організоване вбивство, грабіж і жорстокість, від яких страждають насамперед люди похилого віку, жінки і діти. Це сказав британський генерал Гордон. Щоб викинути "зелених чоловічків", треба було покласти половину населення Криму. Військові люди не в змозі це зробити. Я би цього не допустив. Це інший момент.
- Потрібно було в 2014 році вводити в Україні надзвичайний стан?
- 17.06.2014 я, як народний депутат України, подав листа зі своїми думками президентові України, де чітко виклав ситуацію. Я пропонував змінити закон про боротьбу з тероризмом, де покласти керування операцією на оперативний штаб, і щоб це була військова операція. Через місяць я звернувся письмово до голови ВР А. Турчинову. Тоді вже загинуло багато наших військовослужбовців, які сподівалися, що кордон ніхто не порушить. Я звернувся з пропозицією внести питання у ВР про запровадження воєнного стану на всій території України. Після цього було закрите засідання ВР і ВР за це проголосувала з одним застереженням: "при явному загостренні обстановки". Після цього у нас був Іловайськ.
- Хто збив малайзійський "Боїнг" над Донбасом?
- Ракетний комплекс Бук-М1, який належить РФ.
- Чи може Росія влаштувати зараз повномасштабне вторгнення на територію України?
- Я цього не виключаю. Спочатку ми мали справу з бандформуваннями. Але за три роки, які ми, загалом-то, надали тій стороні, РФ, найнявши місцевих людей, створила 1-й і 2-й армійські корпуси. Ці армійські корпуси укомплектовані як типові корпусу, озброєні і забезпечені. Вони організаційно входять до 8-ї загальновійськової гвардійську армію Південного військового округу. На тактичному рівні всі командири – росіяни. За три роки хлопці з Донбасу поїхали навчатися у вищі військові навчальні заклади РФ. І вже повертаються офіцерами, досить серйозно підготовленими. Сержанти, солдати проходять навчання в навчальних центрах РФ. І плюс ті, хто раніше служив. Недооцінювати і говорити, що це неорганізовані, не можна. Так, там ходять банди. З 10 відомих приватних військових компаній гуляє по Донбасу сім. Вони до атомів (з космосу, з повітря, з землі) вивчили всю нашу оборону. Всі обстріл – результативні. Вони стріляють у глибину, а ми маємо справу тільки з переднім краєм. Тому не можна недооцінювати.
- Російська армія – сильна армія?
- Вище політичне керівництво Росії зробило висновки з російсько-грузинської війни 2008 року. Безпрецедентне фінансування армії, безпрецедентний переклад оборонно-промислового комплексу на замкнутий цикл виробництва. Відбулася реформа та зміна керівництва збройними силами і міноборони – на вищі посади пройшов ретельний відбір. В підсумку сьогодні – 58% новітньої техніки. Це авіація в першу чергу, ядерна тріада, ВМФ. Укомплектованість збройних сил РФ сьогодні становить 93%. Відтворена 1-а танкова армія в Підмосков'ї (її не було, вона була в групі радянських військ в Німеччині в 80-му році), розгорнута 20-я у Воронежі, відтворена 8-а гвардійська в Південному окрузі. У Білорусії – кожен рік навчання. Побити нас можна, але перемогти – ніколи. Війна – це завжди втрати. Але нації повинні направляти свої дії до їх мінімізації. Це сказав Наполеон. 500 літаків підготовлено навколо нашого кордону на аеродромах базування. Вся територія України прострілюється засобами РФ, не порушуючи кордонів. У нас 2 млн внутрішніх переселенців, а якщо почнеться широкомасштабна війна, то, за моїми підрахунками, 6-8 млн поїде в найближчі країни ЄС.
- Сьогодні українська армія боеготова?
- Ще багато працювати, щоб стати боєздатної, і не лише армії, а й усій країні.
- В українській армії зрадників багато сьогодні?
- Я цього не виключаю.
- Корупція в українській армії велика?
- Це мені невідомо. Але вірю, що заходи вживаються жорсткі.
- Крим і Донбас у склад України повернуться?
- Вірю. Але для цього Україні треба бути прикладом для Криму і Донбасу.
- Чи вдається знаходити спільну мову з вашими друзями в РФ, з якими ви служили?
- Ні. У мене були друзі, з якими я був пов'язаний кров'ю, з якими воював, вчився, служив. І вони всі на досить високому рівні. 28 лютого був останній мій їм дзвінок, а 3 березня було звернення прямо з Криму, з Перевального до Шойгу і до Герасимову. Три з гаком роки у мене жодного телефонного дзвінка немає і бути не може. Деяких я дуже цінував і поважав.
- Які книги, мемуари справили на вас найбільше вразили?
- Є мемуари, а є теоретичні розробки. Наприклад, наш Сагайдачний, його листування. Дивовижний полководець. А найбільше враження – книга підполковника де Голля 1934 року.
- Жуков був великим?
- Безумовно.
- Що для вас День перемоги і коли ви його святкуєте?
- Для мене це святий день. Мої батьки пройшли всю війну. І дід мій служив солдатом. Тому ніхто мене ні в чому не переконає. 9 травня – на все життя. Почитайте шеститомник Черчілля "Друга світова війна". Він дає оцінку Радянському Союзу, Червоної армії, ролі радянського солдата в той час, у великій перемозі.
- Я дякую вам.
Категория: Новости
Щоб викинути "зелених чоловічків", треба було покласти половину населення Криму