Сату Кахконен: Провал пенсійної реформи в Раді буде мати серйозні наслідки для співпраці України з МВФ
Опубликованно 17.10.2017 01:30
Директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" в рамках проекту 112 Insight International розповіла, чому Україні так важливо прийняти пенсійну та медичну реформи, що буде, якщо реформи не проводити, і які це матиме наслідки для співпраці Києва з міжнародними кредиторами
Еліна Бекетова: Давайте поговоримо про пенсійної і медичної реформ, проекти яких повинні голосуватися в парламенті. Почнемо з пенсійної реформи. Чи допоможе це збалансувати Пенсійний фонд?
Сату Кахконен: Це дуже хороше питання. Пенсійна реформа, на думку Світового банку, не просто необхідна, вона є нагальною. І я кажу це, оскільки нинішня пенсійна система фінансово і соціально нежиттєздатна. Україна сьогодні витрачає 11 відсотків ВВП на пенсії. Це значна цифра за міжнародними стандартами. Більше половини цього - 6 відсотків ВВП - фінансують з бюджету. І це фінансово нежиттєздатною. У той же час середня пенсія в Україні складає 2 долари на день і майже немає диференціації між пенсіями - або ви працювали 35 років, або 15. Якщо нічого не зробити в пенсійній системі зараз, виплати можуть ще більше зменшитися.
- Ще більше? До долара в день?
- Так. Це може бути значне падіння, воно може статися в наступні 10 років. Це - критична реформа, яку слід вводити. Сьогодні чверть українців отримують якусь пенсію, прибуток через ранній вихід на пенсію, через привілеї, спеціальні пенсії... тобто трохи для багатьох. І це те, що ця реформа повинна вирішити. Ті законопроекти, які зараз у парламенті, ми їх підтримуємо і так само сподіваємося, що парламент їх схвалить.
- Отже, ваш прогноз, чи приймуть цю реформу в парламенті?
- Ми сподіваємося. Не знаємо, чи саме таким рішення парламенту, але ми сподіваємося, що вони його візьмуть, адже ця реформа допоможе нинішнім та майбутнім пенсіонерам. Тобто вона допоможе соціальної та фіскальної стабільності системи. Той пакет законопроектів, який зараз обговорюють, відновить справедливість пенсіонерам сьогодні, допоможе відновленню індексації виплат, що їх вже не проводили багато років, в тому числі і з-за кризи. Для майбутніх пенсіонерів це буде гарантія, що уряд має адекватне фінансування, щоб виплачувати пенсії. Що люди потім будуть розраховувати не на один долар в день, коли вийдуть на свій зароблений відпочинок. І для нинішніх, і для майбутніх пенсіонерів - це належна індексація. Що люди на пенсії будуть жити гідно. Це той пакет законопроектів, який, ми сподіваємося, депутати Верховної Ради приймуть.
- Ризики цієї реформи?
- Це залежить від того, як ви дивитеся на це. На мою думку, питання, яке можна вважати ризиком, - це те, що це те, що реформа передбачає працювати довше, але і віддавати більше цій системі. Але те, що пропонує реформа - насправді дуже справедливо. Тобто це справедливість для людей: ті, хто працював довше і віддавали системі більше - можуть вийти на пенсію раніше. Але якщо ви не працювали і не віддавали нічого, нова пенсійна система дає вам вибір - працювати трохи довше. Тобто дає кожному можливість віддавати, а потім виплачувати пенсію відповідно до того, що ви колись віддавали.
- Одна з новацій реформи - це те, що можна буде докупити трудовий стаж. Вартість одного місяця приблизно 704 гривні (близько 27 дол. США). Це з мінімальною зарплатою в розмірі 123 долара в місяць. Чи є така практика у європейських країнах - купувати страховий стаж?
- Те, що пропонує законопроект - це можливість для людей придбати потрібну їм кількість років стажу. Вам необхідно мати мінімальний рівень стажу, щоб отримувати пенсію. Тому і надається можливість для людей - у разі необхідності - купити ці роки, щоб ставати трохи багатшими.
- Типова практика тільки для України, або інші європейські країни так само мають такий досвід?
- Таке роблять... Кожна країна унікальна, тобто пенсійна реформа для України розроблена спеціально під українські реалії. Але, звичайно, з урахуванням міжнародного досвіду. Тобто це не просто система для України, вона базується на міжнародних принципах, які працюють для різних країн.
- В Молдові та Білорусі теж є такий досвід покупки додаткових років?
- В обох країнах дещо інші системи.. Що зазвичай роблять держави? Вони, як правило, підвищують пенсійний вік, щоб зробити систему фінансово стабільною. Це був не той шлях, який обрав уряд України. Але це типово для інших країн - піднімати пенсійний вік. До речі, в Молдові зараз йде дискусія з приводу пенсійної реформи.
- І останнє питання щодо пенсійної реформи, щоб підсумувати. Якщо український парламент не проголосує за пенсійну реформу сьогодні, це буде мати наслідки для співпраці з нашими міжнародними кредиторами?
- Як ви знаєте, пенсійна реформа - це вимога для програми співпраці з МВФ, так, це буде мати наслідки.
- Ми чули, що це просто рекомендації МВФ. І якщо не проголосують - то це нормально, адже це рекомендація. А ви вважаєте, що наслідки можуть бути серйозними?
- На мою думку, наслідки можуть бути значно серйозніше, але це питання до моїм колегам з МВФ.
- Медична реформа - інша тема дискусій в українському суспільстві. Чому проект реформи викликав такий спротив в українському парламенті? І буде проголосований в кінці кінців?
- Це інша реформа, яка дуже важлива. І чому вона так само невідкладна? Україна витрачає великі гроші на медицину. 7 відсотків ВВП щороку - це висока цифра за міжнародними стандартами. Але те, що отримують люди зрештою - не відповідає їх очікуванням. Якщо подивитися на тривалість життя в Україні, то в середньому - це 71 рік. Це на 10 років менше, ніж в інших європейських країнах. А рівень туберкульозу і ВІЛ, на жаль, в Україні тільки збільшується, а не зменшується, як в інших державах. І тільки 10 відсотків домогосподарств в Україні задоволені системою охорони здоров'я. Це такі тривожні дзвіночки, які ми бачимо в системі. Я відвідувала лікарні, центри здоров'я...
- Тут, в Україні?
- Так, тут, в Україні, і бачила необхідність цієї реформи. Що зараз пропонує уряд? Не було жодної реформи в Україні в системі охорони здоров'я з часу оголошення незалежності держави, з 1991 року. Система, яка зараз працює - це спадщина ще радянських часів, з усіма її проблемами. Ми вітаємо мужні спроби нинішнього уряду реформувати систему охорони здоров'я. Це критично, адже буде впливати на всіх українців. Чому такий спротив?
- У цьому якраз і полягає питання...
- Так, я була здивована, коли побачила, як багато опору, і запитувала себе: "Чому?" Повинна сказати, що це реформа, від якої виграють усі українці. І вона потрібна. Багато українців помирають. Немає виправдань не вводити цю реформу, але є багато інтересів. Люди, які не обов'язково виграють від реформи, але які виграють від статусу-кво. На жаль, це така ситуація сьогодні. Але, те що я чую від громадянського суспільства - є велика підтримка, щоб реформу рухали вперед. Те, що намагається робити Міністерство охорони здоров'я сьогодні - вони намагаються модернізувати систему, привести її в 21 століття, імплементувати міжнародні практики, які дали результати в інших країнах та збільшили тривалість життя. З боку Світового банку - сподіваємося, що законопроект медичної реформи буде прийнятий українським парламентом.
Розмовляла Еліна Бекетова
Категория: Новости
Сату Кахконен: Провал пенсійної реформи в Раді буде мати серйозні наслідки для співпраці України з МВФ