Економіст Андерс Ослунд: Нові санкції дають можливість Трампу накласти обмеження на газопроводи. Але він цього не зробить
Опубликованно 12.10.2017 01:37
Розмова з Андерсом Ослундом - шведсько-американським економістом і дипломатом, провідним міжнародним експертом з питань національних економік України, Росії та країн колишнього СРСР, старшим науковим співробітником вашингтонського дослідницького центру AtlanticCouncil про наслідки для РФ від нових санкцій, Саакашвілі про позбавлення громадянства і про судову реформу в Україні, а також про надання зброї від США
Який ефект ви бачите від нових санкцій для російської економіки?
Цей законопроект означає, що президент Дональд Трамп, якому не довіряє ні одна з партій в Конгресі, не може відкликати російські санкції. Якихось нових санкцій не вводиться. Є певні санкції, які президент зможе вводити у відповідності з законом. Вони стосуються, зокрема, газопроводів. Зрозуміло, цього не станеться. Це сумно, що це частина законопроекту, яка не матиме практичних наслідків. Це буде питанням Сполучених Штатів, щоб прояснити Європейського Союзу в цілому та Німеччини, зокрема, що санкції відносно газопроводів не матимуть жодних наслідків.
Нові санкції нічого не змінять. Всі знають, що ми будемо підтримувати ці обмеження до тих пір, поки ситуація не зміниться, тобто поки Росія не вийде з окупованого Донбасу, не залишить територію і не віддасть контроль на кордоні українського уряду.
Європа каже, що законопроект може мати непередбачувані наслідки для енергетичної безпеки Європейського Союзу і може вплинути на компанії, що беруть участь у фінансуванні газопроводу "Північний потік 2".
Санкції не вплинуть на німецьку економіку або на "Північний потік 2". І заяву президента Європейської комісії, я думаю, дещо неправильно сприйнято. Було б краще, якщо б ці можливі майбутні санкції не були згадані в цьому законопроекті.
У ньому немає ніякої заборони на будь газопровід. Він каже, що президент Сполучених Штатів може накласти санкції на деякі газопроводи, якщо він так бажає. Але ні президент, ні Конгрес зараз не приймуть цього рішення. Ці санкції є дискреційними, вони можуть бути реалізовані, але вони нічого не забороняють.
Михайло Саакашвілі, президент Грузії, позбавлений свого українського громадянства. Ваша оцінка?
Звичайно, це виглядає цілком політично. І це дуже невдало. В Україні багато людей, які мають подвійне громадянство, і вони не позбавлені його. Отже, цей закон застосовується на дуже суперечливою основі. Це виглядає дуже погано на міжнародному рівні, що Україна позбавляє видатного політика громадянства. Незалежно від конкретних причин.
Новий спецпредставник США по Україні Курт Волкер заявив, що Вашингтон активно розглядає можливість передачі зброї українському уряду. Це допоможе вирішити український криза, або навпаки призведе до ескалації конфлікту на Донбасі з боку Росії?
Це стара вимога, США повинні надати зброю Україні, і тоді держава зможе себе захистити. Очевидно, що демократичні країни повинні підтримувати Україну військовою допомогою. Тут у Вашингтоні був один голос, який був проти цього - це був президент Обама. Інші верхівки влади у Вашингтоні виступали за надання зброї Україні протягом останніх трьох років. І було б природно, якщо ці зміни відбудуться у політиці США щодо України. Я думаю, Курт Волкер дуже здібний і хитрий дипломат. Я думаю, він справедливо просуває це вперед, і це може відбутися в будь-якому випадку. Це консенсус у Вашингтоні.
Рік тому в Києві ви сказали, що одним з головних перешкод для розвитку України є відсутність судової реформи і високий рівень корупції в уряді. Ви бачите зміни зараз?
Я думаю, що дві великі проблеми - це Генеральна прокуратура і вся судова система. Ми зараз бачимо спробу реформувати судову систему зверху, і дуже скептично ставимося до цього. Добре, що щось вже зроблено, але у нинішніх суддів дуже багато впливу на цей процес. Потрібно виключити з нього. Вважаю, це буде провалом. Я дуже вражений НАБУ і САП, вони дійсно роблять хорошу роботу, але знову ж - ще немає антикорупційної судової системи. Думаю, було б набагато краще, якби був створений незалежний антикорупційний суд.
Фундаментальна проблема у всьому колишньому Радянському Союзі полягає в тому, що немає права на нерухоме майно. Ви можете мати право власності лише при наявності добре функціонуючої судової системи. Винятком є Грузія - завдяки проведеній Саакишвили судовій системі.
Що потрібно зробити? Це очистити всіх корумпованих прокурорів і суддів і призначати нових людей. Це було зроблено у Східній Німеччині, Естонії та Грузії. Це три території, які мали найбільший контроль над корупцією в стислі терміни. Чому б просто не звільнити всіх суддів і прокурорів і створити нові інститути з новими людьми?
Що означає прокурор в Україні? Це особа, яка має державну ліцензію на стимулювання вимоги, що не повинно бути державною функцією. Тому очистіть всіх прокурорів, а потім візьміть нових прокурорів. Якщо старі прокурори пройшли б перекваліфікацію за належним юридичним стандартам, то вони б змогли повернутися. Скажімо, 5 тис. суддів було б достатньо, зараз їх 8 тис. Прокурорів зараз 18 тис., а вистачить ймовірно 10 тис. Це цілком керований кількість.
Що потрібно Україні? Гарні інститути, які б дбали про старих корумпованих чиновників.
Спілкувалася Еліна Бекетова
Категория: Новости
Економіст Андерс Ослунд: Нові санкції дають можливість Трампу накласти обмеження на газопроводи. Але він цього не зробить