Немає нічого поганого в тому, що доброволець на війні заробляє гроші
Опубликованно 11.10.2017 15:00
"Правий сектор" воює на Донбасі з 2014 року. Але в 2015 році в організації відбувся розкол, була створена Українська Добровольча Армія, очолювана Дмитром Ярошем. Чому виникла УДА, що викликало розкол між колишніми керівниками ДУК, і на що претендує Ярош? На ці та інші питання відповів начальник штабу УДА "Сокіл"
- Як ви потрапили в ряди "Правого сектора" і стали людиною, близькою до Дмитра Ярошу?
- Я військовий за фахом, тому просто не міг залишитися в стороні від трагічних подій. Тим більше, що мій син зі своїми друзями влітку 2014 року теж відправився в зону АТО. Вийшовши на Яроша, запропонував йому свої послуги. Мною були призначені відповідальні люди за матеріально-технічне забезпечення, продуктове забезпечення. Був запроваджено щоденний облік особового складу з написанням стройових записок. Потім була караульно-постової служби і так далі.
- Що передувало розколу в "Правму секторі"?
- Багато факторів. Всі, хто підтримав Дмитра Яроша, мають тверду позицію, що першочергове завдання - це перемога над ворогом і звільнення окупованих територій. Зброя повинна залишатися там, де воно потрібне, на передовій, а не так, як у випадку в Мукачево.
Ті, хто залишилися в ПС, мають свою думку. Вони вважають, що першочерговим завданням є боротьба з режимом внутрішньої окупації, з існуючою владою, що, на нашу думку, послабить наші позиції на фронті.
- Як ставилися до всіх цих подій звичайні бійці і командири підрозділів ДУК?
- Кожен зробив свій вибір, ніхто тоді нікого не змушував зробити свій вибір. Так, наприклад, 1 штурмова рота 5-го ОБАТ вийшла зі складу батальйону. За актами передачі вони отримали своє майно і зброю і покинули територію ППД батальйону.
- Багато людей відзначають, що розкол в "Правому секторі" привів до ослаблення націоналістичних позицій?
- Я так не вважаю. Кожен обрав свій шлях. Мета залишається одна - боротьба з окупантом. Зате у нас тепер залізна дисципліна. Ми встановили ряд правил. Хто їх не виконує, з тими ми прощаємося. Доброволець - це не той, хто добровільно прийшов і каже: "Хочу роблю або не роблю", а той, хто добровільно погодився виконувати встановлені правила і відповідні накази.
Ми дуже багато уваги приділяємо бойової підготовки. Запустили Навчальний центр УДА, де добровольці проходять навчання та бойове злагодження. Завдяки цьому маємо дуже низький відсоток втрат.
- Великою проблемою на фронті є алкоголізм. Як у вас з цією проблемою?
- Ми встановили дуже жорсткі правила. Хто їх не виконує, тому не місце в УДА. Ми добровольці. Навіщо приходити на фронт і вживати алкоголь, а потім з-за нього загинути? Хоча, по правді кажучи, були випадки вживання алкоголю. Таких людей відсилали додому.
- Наскільки є правдивою інформація про отримання вашими бійцями заробітної плати?
- Все вірно. Тільки ми це називаємо матеріальною допомогою. Керівництво УДА і відповідні служби постійно працюють на тим, щоб роздобути якісь кошти для тих, хто воює. Завдяки небайдужим людям, підприємцям ми маємо можливість допомагати хлопцям фінансово. Є ряд політиків в Україні, яким не байдужа доля воїнів УДА. Тому кожна людина, який підписав наш внутрішній контракт, може отримати фінансову допомогу. Якщо такої можливості немає, то, відповідно, нічого не отримують. В залежності від посади ця допомога становить від 5000 гривень.
- Багато людей, особливо колишні побратими з ДУК, кажуть вам, що ви не добровольці. Мовляв, останні воюють безкоштовно, їм не потрібні гроші.
- Це абсурд. Що поганого в тому, коли доброволець може відправити для своєї родини якісь кошти? У нас є такі, які вже більше трьох років на війні. Де вони повинні брати кошти? Є такі, які приходять на короткий термін, для них така допомога не потрібна.
- Як проходить співпраця з ВСУ? Хто домовляється про бойових позиціях для підрозділів?
- Дмитро Ярош, радник начальника Генерального штабу України з питань співпраці з добровольчими формуваннями. Є домовленості, якщо підрозділах ЗСУ потрібно посилення, то ми надаємо його. Плюс наше медичне підрозділ "Госпітальєри" постійно задіяно. За час свого створення вони надали допомогу та провели евакуацію близько 2500 чоловік.
Всі наші дії узгоджені з керівництвом АТО і проходять у взаємодії з ВСУ. У разі виникнення небезпеки для наших бійців, ми приймаємо рішення самостійно, адже життя у нас на першому місці.
- Ситуація в УДА стабілізувалася. Це притягує нових добровольців?
- Так. Ми створили новий навчальний центр, де хлопці без військового досвіду мають можливість отримати його. А бійці, які воювали, проходять бойове залагодження. Є навіть деякі цифри. Донецька і Дніпропетровська області дали нам нещодавно близько ста бійців. Люди відчувають, що про них піклуються, матеріально і соціально, тому охоче вступають в наші ряди. Також ми займаємося військово-патріотичним вихованням молоді. Для дітей від 14 до 18 років організований літній табір, де вони отримують звання "Юний Доброволець". Правильно вихована молодь в дусі патріотизму - запорука здорової країни.
- Що відбувається з хлопцями, які вже відвоювали? Вони отримують якусь допомогу від вас у подальшому?
- У кожній області є штаби і призначені координатори, до яких в разі необхідності можуть звернутися наші добровольці. Наш соціальний відділ веде справи всіх бійців як СУДУ, так і ДУК.
У 17 областях на рівні обласної адміністрації добровольці визнані учасниками АТО. Там добровольці отримують відповідні посвідчення і користуються пільгами. Але я впевнений, що ми зможемо домогтися визнання на рівні ВР. Всьому свій час!
- Статус учасника бойових дій отримали чверть мільйона українців. Тоді як справжніх героїв воювало в рази менше. Що ви можете сказати з цього приводу?
- Я знаю, що статус УБС отримували люди, які бачили війну тільки по телевізору. Люди, які розташовані на третьої, другої лінії оборони. Ця кількість постійно збільшується. І в майбутньому цей безглуздий закон потрібно буде міняти. Адже абсолютно неможливо порівнювати якогось чиновника, який виписав собі відрядження в Краматорськ, щоб отримати пільги, і бійця, який знаходився в ДАП. Це нечесно.
- Скільки членів УДА знаходиться зараз в АТО?
- Близько півтисячі людей. Більше не має сенсу тримати. Це величезне навантаження на матеріальну і технічну частину. Досвід показав, що ми йдемо у правильному напрямку. І це число відповідає нашим можливостям.
- На вашу думку, як полковника у відставці і одного з командирів УДА, можливий варіант з силовим звільненням Донбасу?
- Звичайно. Рівень армії дозволяє провести військову операцію і звільнити окуповані території. Але все зводиться до того, що ніхто не знає, як буде вести себе Москва у разі наступу українських військ. Адже всім відомо, що величезні сили росіян, які в рази перевищують чисельністю ВСУ, стоять в Білорусії і біля кордонів Донецької області. Тут треба працювати і в політичному напрямку. Донбас в такому вигляді не потрібна Путіну. Він весь пограбований, розбитий. У нього таких територій своїх безліч. Донецька і Луганська області потрібні йому для політичного тиску на Європу, світ. Тому політичні переговори теж мають велике значення.
- Які найближчі плани Дмитра Яроша?
- Зовсім нещодавно на острові Хортиця відбулося велике зібрання, де Дмитро Анатолійович Ярош ще раз підтвердив, що ми будемо брати участь у виборах усіх рівнів, у тому числі - президентських.
Спілкувався Михайло Ухман
Категория: Новости
Немає нічого поганого в тому, що доброволець на війні заробляє гроші