Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Митрополит Онуфрій: Якщо людина втрачає різницю між добром і злом, він ламається навіть про соломинку


Опубликованно 29.07.2020 18:02

Митрополит Онуфрій: Якщо людина втрачає різницю між добром і злом, він ламається навіть про соломинку

- Ваше блаженство, сьогодні ми відзначаємо знаменну дату - День Хрещення Русі. Згадуємо події більш ніж тисячолітньої давнини, які відбувалися тут, на території сучасного Києва, на схилах Дніпра. Отже, цікаво ваша думка: чому важливо це подія для сучасної людини?

- Коли святий князь Володимир хрестив Русь... Русь це не тільки Україна, це значна частина Росії, це Білорусь, частина Польщі, це Кубань, Князівство Київське, яка називалася Русь, воно обіймало собою дуже багато земель. І князь Володимир хрестив Русь. Він приніс сюди, на цю землю, ту благодатну силу, яка зігріла те насіння, яке посіяв сюди святий апостол Андрій Первозванний ще в перші століття християнства. І це насіння дало великий росток, великий плід. Воно дало колос, багатий, сильний, важкий, наповнений колос. Це скарб, яке дало насіння апостола Андрія, воно виявилося в православній вірі. Князь Володимир прийняв православну віру. Він посилав своїх гінців, послів і до католиків, і до магометанам, і у євреїв, і до православних. І вибрав православну віру. І він приніс сюди цю віру, приніс ці закони, приніс ці книги, священиків привів, які здійснювали хрещення, здійснювали таємниці.

Він оновив народ, оновив землю, тому що було принесено сюди вчення вища, духовні знання, які приніс на землю Бог. Це вчення Бога, Слово Боже. І воно перетворило князя Володимира з жорстокого, немилосердного, такого розпущеного правителя в ... Червоно Сонечко. Тобто люди почали його називати Червоно Сонечко. Червоний - це не червоний, це слов'янське слово. Означає "красивий". Він став красивим сонцем. Він став милостивий, він став дуже жаліти людей, він допомагав бідним, сиротам. Він перетворився зовсім в іншу людину. Тобто він з себе струсив настої гріха. І став таким, яким Бог створив його. Він не став іншим, він просто оновився. Як буває заржавевшее залізо: почистив іржу - воно заблищало. І так він заблищав тими чеснотами, якими Бог нагородив його як своє творіння.

І, звичайно, що князь Володимир для нас є не тільки хрестителем, просвітителем. Він для нас є тим прикладом такої яскравої зміни людини від божественного слова, яка сталася в ньому. І якщо ми хочемо бути його... ну, хоча б вважати себе його нащадками, ми повинні намагатися бути подібними йому і самі себе оновити тим самим словом, яким він оновився. Цим самим вченням, яке він прийняв. Це Слово Боже, воно вічне, воно живе, воно не старіє. І воно сьогодні у нас актуальне і потрібне для кожної людини. Треба просто згадати про Бога, згадати, що Бог вище всього і всіх, та шукати Бога, миритися з Богом, жити з Богом, і тоді все буде в порядку. Ми знайдемо щастя, ми знайдемо світ, ми знайдемо радість життя, яку сьогодні так всі шукають.

- Як раз в продовження питання. Хрещення, за своїм змістом, - це просвітлення Богом людини. І ось, на жаль, в сучасному світі і, зокрема, в нашій країні навіть в середині сімей відбуваються конфлікти із-за того, що різне тлумачення у людей, що таке добро, що таке зло. Ось як цю істину визначаєте ви?

- Ви знаєте, у мене є одна книга, яка, напевно, у кожного з вас є. Це не якась таємна книга, яка називається Святе Євангеліє. Там дається правильне поняття про те, що таке добро і що таке зло. І якщо ми хочемо розуміти, розібратися в цьому потоці інформації (це таки дуже вільний потік, який виливається на кожну особу) і хочемо розібратися в цьому і не втратити себе, не втратити свою людську гідність, ми повинні читати Євангеліє і вчитися звідти, що є добро, що є зло, що є світ і що є темрява, що є добре, що є недобре. І ця книга доступна для кожної людини. Просто треба себе взяти в руки і читати її і намагатися вибудовувати своє життя по тій книжці, тому що саме так зробив святий князь Володимир. І тоді буде все в порядку і зможемо, нас ніщо не зламає. Що б на нас не обрушилося, ніщо нас не зламає. Якщо людина втрачає поняття, що таке добро і зло, він часом ламається навіть про соломинку: просто спіткнувся про соломинку і падає і себе зашкодить.

- Ваше Блаженство, питання про вас. От розкажіть, згадайте, в якому віці були хрещені ви, хто ваші батьки, хто ваші хресні батьки, чи ви пам'ятаєте їх?

- Ну, пам'ятаю. Коли мене хрестили, не пам'ятаю, бо я був ще малим. Не знаю, скільки мені було, але ще був таким несвідомим. Пам'ятаю, хто мене хрестив: такий священик Аркадій, але я його теж не знаю. Хто мої хрещені батьки, я пам'ятаю. У дитинстві мені говорили родичі, що "це твої хресні батьки", але вони вже всі померли. Мої батьки такі... Батько теж був священиком. Ну, я жив так, як всі жили. Я не жив у якомусь іншому світі. Жив у таких умовах, як всі жили, в умовах атеїзму, пресингу на віруючих. Але я завжди був віруючим. Я не завжди був хорошим, зразковим християнином, але завжди був віруючим. Я ніколи від Бога не відрікався. Ну, слава Богу. Були приниження, були глузування, грубості над тим, що я віруючий, тим більше, що син священика. Але все пройшло. Все це я забув. Слава Богу.

- Ви з родини священика, ви отримували освіту у світських навчальних закладах і вже в досить такому дорослому віці, вам було тоді 25 років. Ви залишаєте раптом Чернівецький університет і вирішуєте присвятити своє життя служінню Богові. Як це рішення до вас прийшов? Ви його виношували, усвідомлювали як-то, чи сталося це ось раптово?

- Знаєте, що... Коли я був маленьким хлопчиком, то батько розповідав про святого Василя Великого, я так пам'ятаю цей розповідь. Що вже був учений він і всі світські науки збагнув, потім став ченцем, потім став єпископом, і як він молився... Він ставав на молитву ввечері і світило сонце йому в потилицю, ну, так він ставав на схід, а сонце з заходу світило, і закінчував молитву, коли йому сонце світило в обличчя. І я так... Мене, чесно, в такому віці щось у мене таке: "хочу бути таким, як він" або "буду таким, як він". Щось у мене таке промайнуло, таку думку. Потім я сам навіть лякався, "як це я буду ченцем, одружитися...", потім виріс і забув це все, потім вже працював там, потім в університеті вчився.

І вже закінчив три курси університету. Щось мені так ось... Були свої складнощі після третього курсу. Треба було перевестися на інший факультет, якого не було в Чернівцях. Треба було або переводитися в Одесу, або в Київ. Щось у мене не дуже виходило. І щось в мені так... Я собі сам сів, пам'ятаю, на лавочку там, в Чернівцях, і думаю: "Навіщо я піду далі?". Там у мене спеціалізація була вже два роки спеціалізації. Я думаю, навіщо, я ж хотів... я Просто любив вчитися, я хотів, я з жагою вчився, опановував науку, я все вже, такі, загальноосвітні, предмети все - і філософію, і вищу математику, там, все. Навіщо мені витрачати час, якщо я не буду працювати з цим фахівцем? Я просто собі два роки викину з життя... І я вирішив: всі залишаю і поступаю в семінарію.

Так, звичайно, якби я тоді сказав, що я поступаю в семінарію, мене б там, мабуть, з'їли, я не знаю. Але я так сказав, що я перевожусь, але ще не знаю куди. І так брав довідки в нікуди. В внз, але в нікуди. І так виписався з міста, все-все. Тому що не поступиш - вже не повернешся, тому що повернутися після ненадходження у семінарії - це все одно, що йти в болото... Му я вже так вирішив, що всі мости спалив. Пішов. Але так Бог дав, що я вступив до семінарії, у другий клас, закінчив семінарію. Так потім раптом я перейшов в монастир. Ще толком не знав, що таке монастир, тому що під час радянської влади у нас позакривали монастирі і не було жодного монастиря відкритого, принаймні в Чернівецькій області. Я тільки чув, що є монахи, які живуть десь по квартирах. Але ченці ходили у світському одязі, тому що по місту ходити в тій одязі неможливо було. Я не бачив ченця живого, такого, в одязі. Коли прийшов у монастир - побачив. От мені спало, що я йду в монастир. Я сам не знаю. І так швидко перейшов, я рік навчався в семінарії і поступив у монастир, уже 25 років мені було, я поступив в монастир... Ні, 26 вже поступив в монастир. Не шкодую. Спасибі Богу, що Бог обрав моє життя.

- Тобто за покликом почався ваш шлях служіння Богу. І ось багато наші сучасники, священнослужителі, вихідці з України несуть Слово Христа по всьому світу. І ось багато їх, я навіть зачитаю. Ціла когорта: митрополит Платон очолював багато років православну кафедру в Південній Америці, Олександро-Невську лавру у Санкт-Петербурзі очолюють черкащани, так? Єпископ Назарій. Свято-Сергієву лавру нещодавно очолив Єпископ Парамон із Закарпаття. І митрополит Дніпропетровський Іриней за кілька років служіння в Японії, взагалі такий, мені здається, унікальний приклад, перевів японської служебник, і з цього служебнику і сьогодні проводять богослужіння православним японцям. Ваше Блаженство, яку роль відіграє українська православна церква сьогодні у внутрішньому житті України?

- Ну, я... мені важко дати оцінку, повну оцінку, об'єктивну оцінку православної церкви, яку вона відіграє в житті нашої держави, нашого народу України. Я б скоріше сказав те, що б ми хотіли зробити для своєї землі, наша церква. Ми, перше, ми просимо, молимо Бога і просимо людей, щоб люди примирилися і не билися один з одним, не воювали один проти одного. Щоб люди поважали один одного, щоб люди любили Бога, любили один одного. Це наше основне завдання і основна прерогатива, наша мета, мета, що ми хочемо, щоб привчити людей, щоб люди були миролюбні, щоб люди були терплячі, щоб люди були благородні і робили деякий добро. Не все виходить, не все виходить, але це наша мета, і ми від неї не відступаємо. Звичайно, в якихось таких епізодах ми займаємося багатьма питаннями.

У нас в церкві є дитячі будинки, в яких ми виховуємо сиріт, покинутих дітей. Дитячий притулок у Банченах, в якому перебуває зараз понад 400 дітей, які з усієї України. Туди зібрали дітей не кращих за фізичним кондиціям, покинутих дітей, у яких родичі наркомани, дітей з ВІЛ-інфекцією, інфікованих, калік, таких, справжніх калік, які вже не можуть... Багатьом там робили операції, багатьох повернули трошки до більш-менш нормального життя. Ми готуємо людей безпритульних, бідних, і сьогодні у нас... Ми цього не афішуємо, ми це робимо заради Бога, ми не перестаємо робити. Ну, крім того, ми здійснюємо такі свої церковні обов'язки, своє церковне служіння, де ми людей і примиряем з ними самими. Це сповідь. Людина кається і мириться сам з собою, з Богом.

Людина хворіє - ми допомагаємо йому чим можемо, часом ліками або молитвами. Ось, наприклад, зараз була епідемія, пандемія, ця, яку ми сьогодні маємо, то в церкві дуже багато ми намагалися допомагати і хворим, і лікарям, які теж несли жертовне служіння, оскільки ризикували собою щогодини і щодня. Були такі місця, де просто в церкві ми відкривали польові госпіталі. Ось, зокрема, в цих же Банченах, де діти виховуються, там відкрили лікарню, тому що обласна лікарня не була в змозі всіх прийняти, скільки заболіло, там була спалах така. І там такий архієпископ Лонгін, який цю лікарню відкрив, і ... Я не пам'ятаю точно, там або 15 ШВЛ у них там, в тій лікарні. І туди приходили люди, яких не могли прийняти в державній лікарні, приходили туди і допомагали їм, і виліковує людей.

Було таке, що захворіли... Ось ті діти, той дитячий будинок, то за два дні всі захворіли. Всі 400 дітей лежали в ліжках. Не знаю, як це сталося таке, що в такий короткий термін всі захворіли, але це факт. І то треба було лікувати. Ліки, запрошували лікарів-професіоналів, тому що ми такий нижчий медичний персонал можемо заміняти, санітарок, щось там подати, щось віднести там, а вище, професіоналів, ми закликали з Полтави, з Одеси, платили їм зарплату, і вони лікували людей. Все-таки великі подвиги здійснювала наша Церква в такий критичний час пандемії. Ми так - ось наше служіння. Ну, коротко кажучи, це наше служіння, яке ми здійснюємо, повинні здійснювати. Поки Бог дасть нам сил, ми будемо це робити.

.end-video { position: relative; } .end-video .video-js .vjs-big-play-button { left: 50%; top: 50%; margin-left: -1.1em; margin-top: -0.8em; } .end-video .vjs-embed-button{ background: url("/img/icons/embed.png") no-repeat center center; } .end-video .vjs-embedoverlay{ position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; } .end-video .vjs-embedoverlay .vjs-embedoverlay-input{ background-color: rgba(0,0,0, .5); color: white; font-weight: 600; } --> --> --> --> 112.ua

- Людина живе в здобутті віри. І складно уявити людину, у якого немає мрії. Чи є така заповітна мрія у вас? Якщо можете, озвучте її, у чому вона полягає?

Досягти спасіння на небі. Це не є філософська фраза, це дійсність, тому що я знаю, що є життя земне і є життя небесне. Земне життя - це час, де ми повинні себе приготувати для неба. Кожна людина, без винятку, земне життя дане йому не для того, щоб розбагатіти, щоб досягти якоїсь кар'єрних там позиції, посади, влади, а для того, щоб врятуватися. Можна врятуватися як простолюдина, просто пересічної людини, можна врятуватися в якості вчителя, президента, прем'єр-міністра, можна врятуватися кожній людині, лише для цього треба працювати. Для цього треба себе змушувати не робити погано, робити добро.

Для цього треба змушувати себе жити за божим законам, тому що божественні закони - це ті закони, які є інструкцією для життя людини. Якщо людина хоче бути корисним для себе і для всіх оточуючих, він повинен жити за цієї інструкції, за Писанням. Якщо живу я не з цього, я можу про себе думати що завгодно, що я дуже великий герой, там, засновник, керівник, але я буду шкідливий для себе і для тих, хто живе зі мною. Тому кожна людина повинна змушувати себе жити за цієї інструкції, за Писанням, і тоді ми будемо корисними для всіх: і для себе, і для тих, хто нас оточує. І тоді є надія на наше спасіння на небі. Людина тоді стає здатним вмістити, і це вічне життя, яке чекає нас в майбутньому столітті.

- І наостанок ваші побажання в цей знаменний день всім людям?

Ну, побажання мої такі: самому собі і всім людям бажаю, щоб ми були подібними князю Володимиру. Щоб ми були тоді - до фази життя, другої половини життя, тому що святий князь Володимир у 25 років прийняв хрещення. До 25 років він був жорстоким, войовничим, а після 25 років він прийняв хрещення і ще 28 років він ще був князем, то він став Красним Сонечком. Я бажаю, щоб ми всі стали Червоним Сонечком, кожен для своєї сім'ї, для своїх близьких і для себе самого.


banner14

Категория: Новости

Митрополит Онуфрій: Якщо людина втрачає різницю між добром і злом, він ламається навіть про соломинку


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.