Віталій Кличко: В цьому році в костюмі Діда Мороза буду відкривати Подільсько-Воскресенський міст
Опубликованно 03.07.2020 02:42
Мага: Добрий день, Віталій Володимирович.
- Добрий день. Я зараз не в студії, тому що вважаю себе найбільш загрозливим людиною для вашого здоров'я (інтерв'ю вийшло 26 червня, - ред.). Я постійно перебуваю в медичних установах, контролюю інфекційні відділення, маю велику кількість контактів. І сьогодні звертаюся до кожного киянина, до кожного українця: враховуючи те, наскільки зараз велика динаміка поширення коронавіруса, бути обережними та дотримуватись основних правил.
- Якщо киянам сказати зараз, що нас чекає посилення карантину, то у людей буде значно більший шок, ніж від його ослаблення. Може, треба визначитись на законодавчому рівні з тим, щоб краще були застраховані люди, які знаходяться в групі ризику? Тому що від цього карантину люди вже сходять з розуму.
- Зараз в Україні 44 998 осіб, які захворіли. Померло 1173 осіб. Тобто кожен 40-й, хто захворів, – помер. Пан Уілер, керівник Інституту Коха, сказав, що смертність від цієї хвороби – 3%. Але може збільшитися до 10%, якщо не надавати медичну допомогу – те, що відбулося в Італії. І моє завдання як київського міського голови – зробити все можливе, щоб зберегти життя і здоров'я людей. Нам потрібно збалансувати, щоб люди мали роботу і залишалися здоровими. Тому ми пом'якшили обмеження, але я звертаюся до кожного: дотримуйтеся основних правил. Багато людей вже ходять без масок, у багатьох закладах не дотримуються основних правил – я не хочу, щоб вони були в лікарні. Люди не вірять у хворобу: гарна погода, сонце, поруч немає хворих людей. Якщо хто не вірить – можу зробити екскурсію в інфекційне відділення Олександрівської лікарні.
- Кажуть, що у нас значно більша кількість хворих людей – ми просто про це не знаємо. Пан Віктор Ляшко сказав, що в кінці року вони будуть переглядати статистику смертності в бік зменшення. Тому що якщо людина померла від онкології чи від діабету, туберкульозу, а у нього був діагностований Covid, то писати, що він помер від Covid, не зовсім коректно. Повне враження, що всі хвороби на планеті закінчилися і залишився тільки Covid.
- Кожна людина в Києві, який має симптоми і звертається до лікаря, отримує експрес-тести на наявність цієї хвороби. Масово не має сенсу, і ми не можемо зараз це робити. Якщо людина має хронічне захворювання, то Covid провокує процеси, з якими організм вже не може впоратися. На жаль, це більшість людей похилого віку, у яких імунна система набагато слабкіше. Covid є каталізатором смертельних випадків.
- У нас не може бути претензій до київського міського голови в цьому плані. Тому що у багатьох країнах, де ситуація була значно гірше нашої, метро не закривали. У Британії школи не закривали. В Україні 240 тис. людей працюють у сфері культури, відпочинку. З одного боку, ви повинні утримувати відсоток, про яке ви сказали, а з іншого боку – ви повинні розуміти, що люди навколо мають працювати, тому що місто має жити. Як ви "руліть" у цій ситуації?
- Тому ми почали пом'якшення обмежень. Але якщо люди нехтують правилами, у громадських місцях не носять маски, то єдиним шляхом у напрямку збереження здоров'я і життя буде знову посилення обмежень. Це залежить від нас. Я розумію, що людям потрібно працювати, але потрібно дотримується основних правил. Результатом Covid стало велике надходження в бюджет нашого міста, але якщо ставити на ваги здоров'я або гроші, то здоров'я важливіше.
- 12 мешканців будинку, зруйнованого внаслідок вибуху на Позняках, вже отримали сертифікати на нове житло від президента. Ще 28 постраждалих отримають житло найближчим часом. Міська влада за свій рахунок робить ремонт у цих квартирах. Як попередити подібні випадки в майбутньому і яка ситуація з аварійними будинками в місті?
- Трапилася біда – вибух, і 125 чоловік, які жили в цьому будинку, стали бездомними. Я миттєво був на місці події, дав ключові розпорядження. Ми терміново виділили гроші на харчування людей, надали місце, де вони можуть ночувати. Зараз тривають роботи, і найближчим часом експерти вже зможуть надати висновки, що стало причиною вибуху і хто винен. Люди залишилися без даху над головою – місто виділив 30 млн з резервного фонду, ще 30 млн виділив Кабмін. 12 квартир президент вже вручив, ще 28 квартир вручать протягом місяця, і місто візьме на себе зобов'язання, щоб люди якомога швидше повернулися до нормального життя. Попередньо можу сказати, що це людська недбалість. Такі випадки іноді відбуваються і в інших містах України. Це людський фактор. Сподіваюся, що в найближчі тижні ми зможемо отримати офіційну відповідь про те, що сталося, від профільних органів.
- Нам пишуть: чому ви дали дозвіл на перекриття доступу мешканцям Лісового масиву до станції метро "Лісова"? Перекрили дорогу, щоб дати дозвіл на будівництво?
- Я знаю, що там приватна територія, і зараз там будується торговий центр. Протягом року там буде зроблена вся інфраструктура, зокрема переходи до метро. Рух зараз може бути обмежений виключно у зв'язку з будівництвом.
- Дуже багато скарг з приводу того, що люди не можуть пройти до води, там вже все забудовано. Ви знаєте, що доступ до води повинен бути у всіх громадян. Якщо можна, наведіть з цим порядок.
- Ми наводимо порядок. Ми відкриваємо нові пляжі, робимо територію більш привабливою, більш комфортною для відпочинку. Але є випадки, коли хтось обгородив територію, зробив приватні пляжі. Ми зносимо всі паркани, робимо все, аби кожен киянин мав можливість, відповідно до законодавства, відпочити біля водойми. Надайте нам інформацію в цьому напрямку - ми реагуватимемо миттєво, щоб кожен мав можливість користуватися відпочинком біля води. Є багато хороших речей, які ми зробили, але ще є багато речей, над якими потрібно попрацювати. Улюблене місце відпочинку киян-Труханів острів, ми зараз наводимо в порядок, і протягом місяця-півтора ми відкриємо вхідну групу, коли з правого на лівий берег Дніпра заходиш - буде стояти велика площа. Ми прибрали там Мафи і робимо зону відпочинку. Переконаний, що вона стане ще однією перлиною для відпочинку. Будівництво зараз ведеться в Києві по інфраструктурі. Вчора був дуже радий відкрити оновлений лісопарк "Осокорки". Люди кажуть, що до недавнього часу ця лісопаркова зона нагадувала звалище, а зараз там LED-освітлення, спортивні майданчики тощо.
- Для тих, хто зараз живе на Осокорках, є дві проблеми. Перша - на Осокорки заїхати, а друга - з Осокорків виїхати. На Осокорки заїжджає одна дорога, а там дуже багато нових будинків. Жартують, що там продається будинок з виглядом на будинок". Люди хочуть до Дніпра, а пройти до Дніпра не можна.
Запитання глядача: "Багато років я чую про те, що в районах повинні бути відновлені ради. Але віз і нині там. Можливо, це зняло багато питань, з яких вам телефонують, що вони не вирішуються. Вас влаштовує закон про столицю, де президент безпосередньо призначає голів РДА, де ділять зверху: це - мер, а це - голова КМДА, і починають вас возити, як тузик фуфайку?"
- Як тузик фуфайку мене ніхто ніколи не возив і не буде цього робити - це перше. Що стосується законодавства - воно недосконале на сьогоднішній день. Різними судами приймаються рішення про забудову тієї чи іншої території, або купка людей звернулася, щоб скасувати пішохідну зону на Подолі. Дуже часто проплачуються і судами приймаються такі рішення, які йдуть врозріз з інтересами суспільства. Випадків таких досить багато. Щодо призначень президента, то коли була спроба зняти голову адміністрації, я хотів би підкреслити, що президент зобов'язаний призначити людину, якого обрали кияни мером міста, главою КМДА, щоб він мав можливість втілити ті проекти, які він представив у своїй виборчій кампанії, які він обіцяв реалізувати в Києві. Це ключова, базова річ самоврядування, коли люди вибирають людини, і людина повинна реалізувати очікування людей, а не призначати мера. Для чого тоді вибори робити? Давайте скасуємо і повернемося в радянські часи, коли призначали керівників міст. Що стосується районних рад, то нам потрібно не плодити в кожному районі додатково по 100-500 депутатів, щоб їх утримувати, а нам потрібно чітко визначити, чим вони повинні займатися, зони їх відповідальності, надавати їм завдання, і суспільство повинно контролювати виконання таких речей.
- Пан Михайло пише: "В мерії Нью-Йорка працює 51 людина. Чому в мерії Києва - 2000?"
- Я не можу вам сказати про цифри в мерії Нью-Йорка, а у нас дійсно такий роздутий штат. Ця система дісталася нам у спадок від радянських часів - ми зараз реформувати цю систему. Я можу сказати, що "Зеленбуд" в Мюнхені - це 6 осіб, виключно як контролюючий орган. Всі роботи, які виконує "Зеленбуд", там віддані приватним підприємцям. У найближчому майбутньому ми будемо робити все, щоб на аутсорсингу брати підприємства, які будуть виконувати ці роботи. А не брати людей, які за маленьку плату просто відбувають... Як можна серцем і душею віддаватися, отримуючи 5-6 тис. гривень зарплати. Скільки вони отримують, так вони і працюють. Тому ми зараз і змінюємо систему, і результати вже потроху їсти.
- Питання від глядачів: "Коли вирішиться питання про смт Коцюбинське, єдиному місці під Києвом, яке повністю залежить від Києва, а до Києва не відноситься? Лікарі і служби все - Ірпінь".
"Вул. Володимирська, 69. Мешканець самовільно захопив територію, зніс несучі стіни, будинок - пам'ятка архітектури. Звернулися у всі інстанції міста - реакції нуль. Чекаємо обвалу частини будівлі".
- Коли ви їдете окружною дорогою, і коли закінчується автобан, починається погана дорога, з ямами - це область. Хтось колись розподіляв ці межі - зараз ми забрали у власність міста. Але до цього ми не мали можливості ні копійки грошей інвестувати громади.
Щодо будинків, які зараз руйнуються. Вони в 90-ті роки були приватизовані. А сьогодні у нас немає закону. Я звертався до ВР, щоб вони проголосували закони, від яких залежить життєдіяльність нашого міста. Ми повинні змусити власника будинку привести його в нормальний стан, тим більше якщо це пам'ятник архітектури. А якщо він не може, ми повинні забрати на баланс міста і відремонтувати самі. Але у нас таке недолуге законодавство, що власник чекає, коли цей будинок зруйнується, і він ще допомагає руйнувати: пожежі робить, а потім починає на цій території будувати якусь "свічку". В цьому напрямку ми з громадою робимо все, щоб зберегти культурну спадщину, але нам потрібні законодавчі ініціативи. І це залежить не від Київради, а від парламенту, коли ми зможемо забирати такі будинки, контролювати і примушувати власника робити ремонт. На жаль, таких випадків у нашому місті досить багато.
- А зробити закон можна, щоб в історичній частині Києва "свічка" взагалі була заборонена?
- Ключове рішення цього питання в ухваленні Генерального плану. Кожен мешканець Києва хоче знати, в якому районі він живе і як він буде розвиватися далі, яким чином будуть розвиватися зелена зона, транспортна інфраструктура. Тому, щоб мене не звинувачували, що Кличко простягає інтереси тих чи інших компаній, ми залучили незалежних німецьких фахівців з міста-побратима Лейпцига. Головний архітектор Лейпцига зараз працює з нами і вже готовий презентувати Генеральний план нашого міста за європейськими стандартами. Потім буде обговорення громадськості. Ні в якому разі ми не будемо його стверджувати – виключно у спілкуванні і з порадами громади по поверховості, збереження зелених зон, розвитку парків, транспортній інфраструктурі, спираючись на сучасний європейський досвід. І тільки після обговорення, погодження з усіма жителями міста ми зможемо стверджувати і реалізовувати план розвитку нашого міста – яким наше місто буде через 5-10 років. Ми повинні передати у спадок майбутнім поколінням комфортне для життя місто, а не кам'яні джунглі. Це вкрай важливо.
- Я хочу процитувати з цього проекту Генерального плану: "протягом 20 років - 29 млн кв. м житла, провести реконструкцію 15 млн кв. м "хрущовок", створити 45 тис. місць у дитячих садках, 67 тис. місць у школах". Коли цей Генеральний план буде виставлений на обговорення?
- Він майже готовий, але ситуація з коронавірусом відсунули ці плани. Ми готові його презентувати. Але в інтернет-обговоренні немає сенсу. Я сподіваюся, що на кінець літа - початок осені ми готові представити цей план, залучати громадськість.
- Що робиться в Києві для людей з особливими, специфічними потребами?
- У будь-яку реконструкцію вулиці, введення в експлуатацію будь-якого будинку повинні бути включені умови середовища для людей з обмеженими можливостями. Ми зараз це робимо. Але як мер міста я не можу вирішити питання кожного під'їзду. Це питання районних рад. Один я з цим впоратися не можу: система поки не так ефективно працює. Але наше завдання - робити все максимально швидко.
- Глядачі жартують, що Кличко спілкується з нами по скайпу не тому, що не хоче наражати нас на небезпеку, а тому, що не хоче добиратися у пробках. Дістатися нам сюди, на вул. Козелецької, - це кожен раз з'їсти лопату дусту. Розробники Генерального плану відмовилися від будівництва транспортних розв'язок у центральній частині міста. Одночасно заплановані розв'язки на лівому березі та на околицях Києва. Передбачається, що з часом саме громадський транспорт відіграє провідну роль у перевезенні пасажирів. Який план боротьби з пробками?
- В останні кілька років кількість автомобілів у Києві збільшилася на 30%. Пробки щодня стають все гірше і гірше. У нас є чіткий план вирішення цього питання. Зараз ми будуємо нові паркінги в центрі столиці. Заїжджати в центр міста буде набагато краще громадським транспортом - ми закуповуємо 200 сучасних автобусів. Закуплені вже близько 80 трамваїв, 120 тролейбусів. Також одночасно ремонтуємо дороги. Влітку переходимо вже за символічну цифру - 1000 км відремонтованих доріг. Ремонт дороги - це не тільки асфальтове покриття, але і нормальні тротуари, пандуси, сучасне огородження, освітлення вулиць, прокладка комунікацій під дорогою, щоб потім не розривати дороги для зміни труби. Тобто ми одночасно і перекладаємо комунікації. Всі дороги, які ми робимо, - це гарантія 5 років. А якщо будуть якісь пошкодження, то підрядчик повинен за свої гроші відремонтувати. Термін експлуатації кожної дороги - мінімум 10 років. Можете побачити, як ми зробили вул. Покровську, Золотоворотську, через три тижні відкриваємо вул. Франка. Багато вулиць, де йде ремонт. Якщо дорога хороша, то людина, яка їде на машині, не звертає на це увагу, але, як тільки потрапляє в якусь яму, відразу згадує Кличко. Ми робимо все для того, щоб Кличко найближчим часом все менше і менше згадували. Дороги - одна з ключових складових нашого бюджету. Ми вкладаємо в них багато грошей. Нам не дають закінчити ремонт Шулявського мосту, тому що "5-й цех" треба знести. Якщо б вони погодилися, ми б вже запустили Шулявський шляхопровід.
- Великий "привіт" Фонду держмайна, який не дозволяє вам.
- Спасибі вам. Якщо вони далі будуть грати, то мені самому доведеться сісти на бульдозер і власноруч знести цей цех, і далі будувати. Я відкрив проїзд по Шулявському мосту в костюмі Діда Мороза, і в цьому році я також в костюмі Діда Мороза переїду з лівого на правий берег, відкриваючи Подільсько-Воскресенський міст. Його будують вже більше 20 років, а я хочу бути мером, який цей шляхопровід відкриє. І він зможе сильно зменшити ті навантаження, від яких сьогодні потерпає Московський міст. Жителі Троєщини відчувають себе, як на острові, тому що дістатися правого берега майже неможливо або ж потрібно стояти кілька годин в пробках.
- Дуже багато киян не вірять у те, що до Нового року це буде зроблено.
- Давайте дочекаємося. Ми вже вводимо в експлуатацію ключову арку нашого мосту, я вже проїхав з лівого на правий берег машиною. А до кінця року ми проведемо офіційне відкриття руху транспорту з лівого на правий берег по Подільсько-Воскресенського мосту. Даю своє слово!
- Запитання від слухачки: "Олена, учасник АТО. 8 років тому, повіривши державну програму "Доступне житло", віддала державі гроші на квартиру, яку воно гарантувало у 2012 році. Зараз ні квартири, ні грошей". І ще питає Максим: "Коли і як можна буде отримати землю під будівництво, квартиру учасникам АТО?".
- У нас зараз прозора електронна черга. У нас багато черг, навіть чорнобильцям ще видаємо квартири. З учасниками АТО ситуація складна. Є особлива чергу, вони самі перевіряють черговість, контролюють, і ми здаємо об'єкти для того, щоб забезпечити житлом всіх. У Києві 60 тис. чоловік стоїть у черзі. Миттєво вирішити це питання неможливо, але ми постійно здаємо в експлуатацію нові будинки, і вони отримують житло.
- Питання глядачки: "Чому при 37 років стажу в Києві я не маю права користуватися пенсійним в транспорті, і так 75% населення передмістя?".
- Проблема є. Ми з бюджету міста допомагаємо соціально незахищеним верствам населення. Це пільги пенсіонерам і ветеранам АТО, деяким держслужбовцям. Але є люди, які все життя працювали в Києві, але живуть в Броварах, Ірпені, Борисполі і також хочуть мати "Картку киянина". В цьому напрямку рішення є: ми запропонували з міст-супутників столиці зробити агломерацію, де ті міста увійдуть в Київ. Сьогодні ми надаємо можливість навчатися дітям у школах, ходити в садочки. Чужих дітей не може бути, але тим не менш це гроші громади, громада інвестує ці гроші виключно для жителів столиці. Звертайтеся до мерів міст, ми обговоримо, і в наступному році, я переконаний, закон про Київській агломерації буде вже працювати, і кожен з жителів області буде мати ті ж пільги, що й кияни. Створимо великий Київ, велику агломерацію, і переконаний, що всі пільги, всі стандарти життя, які мають жителі столиці, будуть поширюватися і на жителів міст і містечок, розташованих поруч зі столицею.
- Мікрорайон "Позняки-4" забудували великою кількістю багатоповерхівок. При цьому не будують комунальних садків і шкіл.
- Згідно з генеральним планом, про який ми говорили, зараз неможлива забудова якого-небудь мікрорайону без садочків та шкіл. Зараз перед Київрадою намети – банк "Аркада" намагався забудувати квартал "Патріотка на озерах". Я сказав, що ми зможемо дозволити будувати виключно тоді, коли буде створена інфраструктура: сади, школи, зони відпочинку. А потім – житло. Тому що спочатку безвідповідальні забудовники будують житло, потім кидають все, а місто потім повинен наздоганяти і шукати місця для того, щоб була інфраструктура для нормального життя людей. І в цьому напрямку прийняття генерального плану дасть відповіді на питання, тому що забудова без урахування соціальної інфраструктури не-мож-мож-на.
- Чи доводилося вам тікати від протестувальників під КМДА?
- Ніколи ні від кого не тікав. Мені немає сенсу ховатися. Завжди спілкуюся з людьми, завжди отримую звернення і даю чітку відповідь на питання.
- Куди зникли ваші велосипеди? Раніше у вашій декларації їх було 9, а зараз – 0.
- Вони нікуди не зникли. Представники органів кажуть, що їх не треба враховувати. Мене запитують, навіщо мені так багато велосипедів? Я кажу: а скільки у вас пар взуття є? Є різні велосипеди: їздити по асфальту, по горах. Я захоплююся цим видом спорту, і тому у мене 10 різних велосипедів для різної їзди.
- Скільки часу ви проводите в пробках?
- Користуюся велосипедом, щоб не стояти в пробках, якщо їжджу центром міста. А іноді – годинами, також відчуваю ці незручності, які відчуває кожен киянин.
- Коли з'явиться метро в Бровари?
- Протягом наступних п'яти років.
- Чи встигли ви вже відвідати пляж після ослаблення карантину?
- Відвідував пляж, тому що контролював пляжі. Мрію скупатися, бо часу немає.
- Що останнім ви шукали в Гуглі?
- У мене немає часу гуглити – я працюю з ранку до вечора. Немає вільного часу.
- Яким повинен бути справжній сніданок чемпіона?
- Вівсяна каша.
- Чи можна порівняти вибори мера з обов'язковим захистом титулу в боксі?
- Ні, не можна. Вибори брудніше, складніше. Набагато легше бути чемпіоном світу у важкій вазі в боксі, ніж бути мером столиці.
- Що ви порадите тим, хто не любить Київ?
- Приїхати, пройтися по парках, історичними місцями – і ви закохаєтесь в місто.
- Дякуємо Віталія Кличка, київського міського голову.
Категория: Новости
Віталій Кличко: В цьому році в костюмі Діда Мороза буду відкривати Подільсько-Воскресенський міст