Дмитро Разумков: У нашій державі можна обійтися і без імунітету
Опубликованно 30.06.2020 04:08
- Дуже раді вас бачити. Наступний пленарний тиждень у ВР (інтерв'ю вийшло 23 червня, - ред.). Говорили, що можуть розглядати законопроекти про референдум, по гральному бізнесу. Які ключові завдання для парламенту на наступному пленарному тижні?
Разумков: минулого тижня ми попрацювали досить ефективно - було розглянуто багато законопроектів. Частина з них вже стали законами, частина були розглянуті в першому читанні. Наступного тижня також буде цілий комплекс законопроектів – в тому числі і ті, про яких ви згадали. Я не впевнений, що ми до кінця зможемо підготувати закон про всеукраїнський референдум, або про народовладдя через референдум, який був прийнятий у першому читанні. Це важливий, великий законопроект, і я сподіваюся, що ми зможемо його розглянути у другому читанні наприкінці цієї сесії - тобто, через один пленарний тиждень. Якщо ми говоримо про гральний бізнес, то дуже велика ймовірність того, що він буде розглядатися наступного тижня - цей законопроект підготовлений до другого читання. Там багато правок. І ми на рівні комітету узгоджували позиції: в тому числі, на чому будуть або не будуть наполягати шановні колеги. Але цим не обмежиться. Будуть законопроекти, пов'язані з соціальною сферою, з економікою, і багато інші питання, тому що визначити пріоритетні досить важко. Медичні питання також будуть виноситися на засідання ВР. Визначити, що більш важливо, а що менш, буде досить важко - ми готові працювати.
- Деякі депутати кажуть, що їм треба більше платити за такой наполеглива невтомну працю. Наприклад, лідер політичної сили "Голос" Кіра Рудик каже, що грошей не вистачає - "буду ініціювати підняття депутатської зарплати".
- Це її право. Я вважаю, що повинен бути гідний рівень оплати праці, але для всіх. Мені здається, що при рівні зарплати, яка є в державі, при рівні мінімальної зарплати, яка є сьогодні в наших співгромадян, говорити про підвищення зарплати для народних депутатів, поки рано. Це повинно бути пов'язано із зростанням економіки, зі зростанням добробуту громадян, розвитку держави, з ростом ВВП. Сьогодні говорити виключно про себе - це не зовсім правильно з економічної, політичної, моральної точки зору. Наші зарплати і так прив'язані до деякими показниками. Всі розуміли, на що вони йдуть. Зарплати не зменшувалися - вони навіть трохи зросли. Моя зарплата за рік зросла на 3000 гривень, тому що є індексація. Однак, сьогодні піднімати питання про якесь значне зростання зарплати - це неправильно і несвоєчасно.
- Прем'єр-міністр Шмигаль говорить про другу хвилю захворювання, про продовження адаптивного ка-рантина і при цьому він натякнув, що існує ймовірність відтермінування місцевих виборів у зв'язку з коронавірусом. Ви розглядаєте таку можливість?
- Місцеві вибори передбачено Конституцією, і перенести зараз ці терміни якимось чином досить важко. Юридичних механізмів і підстав, чому це треба зробити, на сьогодні я не бачу. Будемо сподіватися, що ми не будемо йти за негативним сценарієм - у нас все буде добре, і ми спокійно зможемо провести вибори восени цього року. Принаймні, сьогодні всі до цього повинні готуватися: і уряд, і ВР.
- Ми не можемо не запитати про долю уряду, враховуючи, що ВР минулого тижня не схвалила програму дій уряду.
- Перша програма, яка була спрямована урядом... Треба віддати належне тому, в яких умовах вона писалася. Коли це уряд приступив до роботі, у нього не було часу на написання програми. Всі питання були пов'язані з боротьбою проти коронавіруса. Програма не була підтримана народними депутатами - 13 комітетів висловили позицію направити її на доопрацювання. І це було зроблено. Друга програма була більш розгорнута, була якісніше підготовлена, проте, лише 207 народних депутатів віддали свої голоси за доопрацювання програми дій уряду. Вона також не була схвалена і деякими комітетами. Якщо говорити про майбутнє уряду, то він спокійно може працювати. Будемо реалістами: сьогодні, в умовах ковида, написати довгострокову програму і затвердити її, розуміючи, що насправді буде відбуватися через півроку - це дуже оптимістично чи нелогічно. Також треба буде коригувати економічну, соціальну політики, виходячи з тих умов, у яких ми сьогодні знаходимося і будемо перебувати. Держава лише зараз починає частково виходити з карантину. Тому це також буде впливати на різні сфери нашого життя. Тому стверджувати програму для того, щоб просто її затвердити? Я думаю, що це була певною мірою зрозуміла позиція народних депутатів. Саме тому програма не була підтримана. Оскільки більше одного разу направити програму на доопрацювання неможливо, вона була відхилена. Однак, це не означає, що уряд повинен йти у відставку – воно продовжує працювати. В історії України були такі приклади. А якщо бути зовсім коректним, то я не пам'ятаю в історії нашої держави, коли програма дій уряду була виконана в повному обсязі або навіть наполовину. Тому можна продовжувати працювати, і для цього не потрібен імунітет на рік. Народні депутати зняли з себе імунітет на початку каденції 9-го скликання, і я впевнений, що в нашій державі можна обійтися і без імунітету.
- Тобто, це не було "жовтої" карткою для уряду з боку парламенту?
- Немає, "жовті" картки парламент не дає. Там або зелені або червоні.
- З чим ви пов'язуєте вакантні місця в Кабміні?
- Потрібно, щоб людина відповідала всім критеріям і викликам, які перед ним виникнуть. Якщо ми говоримо про міністра енергетики, то зараз пані Буславец виконує обов'язки міністра, і на мою думку, досить непогано. Є питання, які сьогодні розділяють суспільство - це питання атомної та зеленої енергетики, і це залежить не від неї, а в цілому від позиції уряду. А якщо ми говоримо про інших напрямках роботи міністерства, то воно працює. Якщо говорити про Міносвіти, то тут також є виконуюча обов'язки, і вона теж готується до всіх викликів, які незабаром з'являться і перед міністерством, і в цілому перед усією системою освіти. Тому я думаю, що на роботі Кабміну і міністерств у цілому, це негативно не позначиться. Але з часом побачимо.
- Враховуючи зростання захворюваності, про що звітують представники уряду? Є розуміння в парламенті, чим саме допомогти лікарям, міністру, системі охорони здоров'я? Або чого вимагати від уряду? Які вимоги ставити до Кабміну?
- Я сподіваюся, що Кабмін самостійно розуміє, що він повинен робити. Якщо ні, то ВР завжди готова приєднатися до цього процесу і допомогти. Так відбувалося і під час змін у бюджеті на початку пандемії в нашій державі. Перші зміни не були підтримані залом, а після того, як до процесу приєдналися народні депутати України, такі зміни були прийняті. Парламент напрацював низку законів, які вже сьогодні працюють, за двома секторами. Перший - боротьба з коронавірусом, допомогу медикам та всі необхідні соціальні речі, які з цим пов'язані, в тому числі і забезпечення правопорядку. Другий напрямок - те, що допоможе вам з найменшими витратами пройти через карантинний режим. Ми для ФОП скасовували ЄСВ, створювали умови щодо не нарахування пені за кредитами, і багато інших речей. Депутати тут працювали сумлінно - без політичних гасел та прапорів. Іноді до 4-5 ранку сиділи робочі групи. Однак, ми бачили після цього і результат, коли на табло було 340-350 голосів. Тому парламент працював, працює і буде працювати в інтересах громадян, виконуючи свої функції в межах своїх повноважень. Все, що буде залежати від нас, ми будемо робити швидко, оперативно і намагатися робити це якісно.
- Як ви можете оцінити ситуацію з повінню в Західній Україні та реакцію влади - тих, у сфері яких від-повідальності ця ситуація лежить зараз.
- Народні депутати сьогодні працюють на цих територіях. У мене була можливість поспілкуватися з колегами, що знаходяться в Івано-Франківській області. Вони кажуть, що ситуація дуже небезпечна, станом на зараз рівень води піднявся до 5,25 м. Очікується, що може піднятися ще на метр. Коли були паводки в 2008-му році, якщо не помиляюся, то рівень води був 6 метрів. Тобто, сьогодні виникла велика загроза, з якою треба буде оперативно розбиратися. Спочатку створити умови, щоб наслідки були якомога меншими. Депутатський корпус працює в своїх округах, і якщо щось буде залежати від ВР, як інституції – знову-таки, ми готові приєднатися в будь-який момент.
- Трагедія, яка сталася в Києві в ці вихідні - вибух газу в будинку. 5 людей загинули. Має, взагалі, парламент втручатися безпосередньо в цьому випадку, і що держава повинна робити, щоб проблематику старих будинків вирішувати на системному рівні?
- Я хотів би подякувати рятувальників, медиків, правоохоронців - вони тут спрацювали швидко, на скільки це було можливо. Якщо ми говоримо про депутатів від Києва, то дуже важливо, щоб вони приєдналися до цього процесу, щоб вони взяли цей процес під контроль. Чи варто брати участь з боку парламенту - я не впевнений, тому що допомогти в тих умовах було досить важко. Якщо від нас будуть залежати якісь питання, то я впевнений, що народні депутати будуть готові працювати в цьому напрямку. Мої співчуття рідним і близьким загиблих. Я сподіваюся, що винні будуть знайдені. На жаль, інформація про вибух газу підтверджується. Ми чули, що були заміни лічильників, було чути запах газу, але на це ніхто не звернув увагу. Сьогодні ми маємо трагедію, загиблих, напівзруйнований будинок. Після огляду фахівці повинні будуть приймати відповідне рішення.
- Ми теж приєднуємося до співчуття. Хочеться, щоб постраждалі отримали якісь комплексні рішення. Скажіть, проблеми з монобольшинством є?
- Монобольшінство - це сукупність людей, у кожного з яких є своя позиція, своє розуміння ситуації - такої великої фракції ніколи не було. Раніше легше було вмовляти, переконувати підтримати ту чи іншу ініціативу. Якщо говорити про монобольшинстве, то сьогодні питання проблем або їх відсутності не варто. Наприклад, голосування за міністра екології: 227 голосів було віддано народними депутатами, які входять в монобольшінство. За це рішення голосували також я і Стефанчук. Монобольшінство є. Те, що воно не завжди знаходить консенсус щодо тих чи інших питань - це нормально. У вас було набагато більше запитань, чому голосують, не заглиблюючись в ті чи інші ідеї, або законопроекти. Тому я думаю, це адекватна і державна позиція моїх колег.
- Які ви Telegram канали читаєте?
- Я багато читаю. Різні.
- Полуєв-live читаєте?
- Читаю. Але є одна проблема - тільки вночі або коли їду додому. Іншого часу немає.
- Ті ж Telegram канали дуже багато уваги приділяли меморандумз МВФ. У меморандумі є цілий ряд зобов'язань, які викликають дискусії. Це і оптимізація системи освіти, і продовження модицинской реформи, тарифи. Реально виконати цей меморандум? Наскільки я пам'ятаю, ще ні один меморандум з МВФ не виконувався повністю.
- Я не є частиною переговорної групи, переговорного процесу з цього меморандуму. Я думаю, що ряд позицій можна буде виконати, а по деяких інших, напевно, буде дискусія. Меморандум - це план вищого рівня, який буде підкладатися безпосередньо під ці позиції. Парламент, як завжди, буде діяти виключно в інтересах держави.
- А що особисто ви звернули увагу в цьому меморандумі?
- Я думаю, що всі питання так чи інакше стосуються нашого з вами існування. По кожному з аспектів можна проводити змістовну дискусію: з чим погоджуватися, з чимось-ні.
- Реалізація положень меморандуму - чия це відповідальність?
- Якщо ми говоримо в цілому про стратегію розвитку держави, то це спільна відповідальність ВР, президента держави, уряду і всіх громадян, що проживають на території України. Розподілити відповідальність і шукати крайнього тут не варто, але кожен повинен діяти в межах своїх можливостей, своєї компетенції та завдань, які перед ним стоять.
- Експерти та політики часто піднімають питання про реструктуризацію боргів. Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню сказав: "Треба переглянути систему боргів. Зараз всім країнам буде дуже важко, якщо ми цього не зробимо". А прем'єр-міністр України, пан Шмигаль, відразу після призначення виступив проти реструктуризації українських боргів. Як ви вважаєте: чи доцільно сьогодні піднімати це питання? Чи маємо шанси домовитися з кредиторами?
- Сьогодні в світі досить нестандартний і унікальний криза - такого раніше не було, так як пандемія накрила весь світ. До реструктуризації боргів треба підходити з позиції "ми можемо це зробити". Якщо у нас є така можливість, якщо будуть готові до цього наші кредитори, думаю, було б непогано все ж провести такі переговори. Це не може бути шантажем, але в дискусії, можливо, ми зможемо виграти для себе час та інші умови для подальшого співробітництва з тими, хто в свій час дав кредит Україні.
- Ви про умови сказали. Реструктуризація імені Яресько - реструктуризація, яка просто не буде дозволяти рости нашій економіці. Хочеться більше точок росту. Які вони? Як на них працювати? Які сектори будуть флагманами нашої економіки? Визначити це покликаний, зокрема, і Національна рада реформ. Раду очолює президент, і там дуже цікаве поєднання теоретиків і практиків. Дмитро Разумков також увійшов у Національний рада реформ.
- Скоро буде перше засідання цієї Ради, і ми будемо бачити конкретні пропозиції, які він напрацював. Сподіваюся, що вони будуть справедливими, і незабаром буде можлива їх імплементація в життя.
- До того як прийти у ВР, ви багато років пропрацювали в галузі політичних технологій. Вибори - це та область, в якій ви розбираєтеся як ніхто. Буде ще раз змінюватися виборче законодавство? Якщо далі буде продовжуватися історія з коронавірусом, то представники виборчих комісій будуть в масках - як їх ідентифікувати? Це питання від наших глядачів.
- Я думаю, що це будуть уточнення, пов'язані не з ВР, а з ЦВК. Або може бути спільне роз'яснення МОЗ та ЦВК. На сьогодні у нас на розгляді знаходиться законопроект 34-85. Там комплексні зміни - це досить великий документ. Коли він буде прийнятий, ми зможемо детально подискутувати. На рахунок масок - я не думаю, що це має відображатися в законі, і це не вплине на результати роботи. Інформації щодо ідентифікації тих чи інших осіб буде більше ніж достатньо.
- Небезпека коронавіруса здатна вплинути на виборчий процес? Не злякає це українцяев прийти на дільниці?
- На вихідних я пройшовся і побачив, як наші громадяни дотримуються маскового режиму. Чомусь мені здається, що українців це не дуже лякає. Хоча насправді треба серйозніше ставитися до свого здоров'я, до здоров'я рідних і близьких. Думаю, що певною мірою ці аспекти, які були впроваджені в зв'язку з коронавірусом, будуть впливати в тому числі і на масові збори, і на багато інших речей, які є звичайними атрибутами будь-якої виборчої кампанії. У цьому випадку вони, можливо, будуть скасовані. Але мої колеги не сидять на місці - вигадують нові механізми донесення інформації.
- Наскільки сумлінні народні депутати в дотриманні всіх карантинних заходів? Є розуміння, чому у нас на даний момент зростає кількість захворювань?
- На жаль, не всі народні депутати дотримуються масочного режиму, так само, як і громадяни. Я кожне засідання починаю з призову надіти маски - однак, це діє не завжди. Чому зростання? Я думаю, це комплекс питань. У тому числі і тому, що ми почали більш легковажно ставитися до масочному режиму, до карантинним заходам. У нас збільшується кількість тестів, і багато інших речей, які в сукупності можуть впливати на статистику. Але мені здається, що критичної ситуації немає. І ми, і уряд, і ВР, і відповідні служби, будемо робити все для того, щоб такого зростання не було. І щоб динаміка була від'ємною.
- У народних депутатів планується відпустку? І ви особисто плануєте її цього літа?
- Є перерва між сесіями. Я планую залишатися на роботі. Народні депутати, в більшості, будуть працювати на округах, будуть працювати з виборцями. Починається виборча кампанія, і вони будуть задіяні в цьому процесі. Якщо буде необхідно, щоб ВР прийняла ті чи інші рішення, я впевнений, що ми зможемо це зробити, так, як ми це робили при зміні роботи ВР на початку карантину.
- Спасибі Вам.
Категория: Новости
Дмитро Разумков: У нашій державі можна обійтися і без імунітету