Юрій Загородній: Я – вчитель вищої категорії. Просто один дзвінок з АП змінив моє подальше життя
Опубликованно 17.06.2020 09:44
Мага: Сьогодні у мене в гостях Юрій Іванович Загородній, народний депутат, кандидат педагогічних наук.
Вас дуже мало довгий час знали, хоча ви в політиці з початку 90-х.
Загородній: Так, мене мало знали, хоча я в політиці не з початку 90-х, а з середини 90-х. А точніше, з 16 жовтня 1995 року. Це був другий рік президентства Леоніда Даниловича Кучми, коли мене, пересічного директора однієї зі шкіл Київської області Васильківського району, запросили на роботу в АП президента України.
- Як стався цей соціальний ліфт? Село Гребінки ...
- Селище міського типу. В 10 км від Гребінки, у селі Мар'янівка, народився Іван Козловський. Івана Семеновича всі поважали, пишалися тим, що він родом з нашого району.
- А ви бачили його?
- Не бачив. Але я бачив власними очима Фіделя Кастро. Я тоді навчався в початковій школі. Васильківський район цікавий тим, що в свій час там були потужні колективні господарства. Було багато Героїв соціалістичної праці. І коли Фідель Кастро був з візитом в Радянському Союзі, його привезли показати одне з колективних господарств. І везли його по тій вулиці, де я народився, виріс. На цій вулиці живе моя мама. Всіх мешканців вулиці поставили по обидва боки з квітами, і ми махали, вітали Кастро. Він їхав у відкритій машині з першим секретарем ЦК Петром Юхимовичем Шелестом. А в село Ксаверівка, перед Гребінкою, в свій час приїжджав Юрій Олексійович Гагарін. Після того, як він здійснив політ у космос, було дуже багато зустрічей – він об'їздив весь Радянський Союз. Село Ксаверівка розбудовували в 60-х роках, і це було як показове село – як живуть люди в українському селі.
- Ми тоді вірили, що живемо у найкращій країні. У кращій країні жив октябренок, піонер, комсомолець, комуніст Юрій Загородній.
- Так, дійсно.
- Вам пощастило жити в престижному районі. А яким було дитинство?
- Я ніколи не ходив в дитячий сад. Мене виховувала бабуся, але вона працювала, і я більше був на вулиці. І на моє виховання вулиця справила певний вплив.
- А яка релігійна ситуація була в сім'ї?
- Моя бабуся і тітка постійно ходили до церкви. А батьки ходили по великих святах. Я регулярно ходжу до церкви, але в Гребінці обов'язково ходжу - на Великдень і на Покрову. Роблю подарунки, і в церкві, вам можуть сказати, що багато чого з того, що є в церкві, це зробила родина Загородних. Я гордий тим: це залишиться і користуються всі мешканці.
- Маленький хлопчик Юра Загородній як часто бував у Києві?
- Батьки працювали, і великий можливості їздити до Києва не було. Іноді приїжджав сюди з бабусею, коли вона їхала до своєї старшої дочки, яка жила в Києві. Це було щастя. Перше, що я робив, - йшов у магазин "Культтовари" і купував пістони, набір гачків.
- Той світ, який зараз, вам більше подобається або менше?
- Тоді життя було спокійним.
- Ви з села, а надійшли в Київський університет ім. Шевченка на історичний факультет.
- Я в школі вчився непогано. Клас у нас був дуже сильний. У 8-му класі мене називали потенційним медалістом. Але так сталося, що в 9-10 класі мені стало далеко до медалі. Були проблеми з поведінкою. Це було як елемент самоствердження. Але в університет я не вступив після школи. Я вступав до Київського вищого командно-танкове училище. І не надійшов. Пішов працювати слюсарем у Гребінці, потім пішов служити в армію. Служив три роки, тому що потрапив на ВМФ. За морською спеціальністю я радист, а після закінчення навчання мене направили служити на великий протичовновий корабель "Миколаїв". Практично два роки я прослужив на Середземному морі. Було бойове чергування, там базувався флот США, і ми були як противага 5-го флоту США.
- А ви зустрічалися з ними?
- Так, у море. Я бачив їх авіаносці, величезні. У них завжди була ціла група кораблів супроводу, для охорони. Був я і на наших авіаносцях, де, на відміну від американців, були літаки з вертикальним злетом. Тоді були два потужних авіаносця "Київ", "Мінськ". Вони будувалися в Миколаєві, на заводі "61 комунара". Так само, як і корабель, на якому я служив, а таких було всього сім. У Миколаєві всі кораблі проходили ходові випробування в Чорному морі. Служба на кораблі повернула мізки в правильному напрямку. Я був секретарем комсомольської організації своєї бойової частини. А прослуживши два роки, я став членом КПРС.
- Радянський Союз тягнув на собі півсвіту, а в результаті ми маємо те, що маємо.
Адміністративний підхід до управління економікою і відсутність ринкової конкуренції призвели до того, що економіка СРСР переживала дуже скрутні часи. Це спричинило кризові явища, які почали проявлятися в другій половині 80-х років, що і призвело до того, що в 1991 році СРСР розпався.
- А в університеті це був величезний плюс – член КПРС.
- Так. Звільнився я з армії восени, а документи в університет я відправив з корабля. На історичний факультет. Так склалося, що в школі мені завжди подобалися література, історія. Коли прийшов додому поїхав, пройшов співбесіду на підготовче відділення. На кораблі я в бібліотеці знайшов підручник "Історія КПРС", і я у вільний час готував себе до вступу. Я поступив на підготовче відділення, закінчив його на відмінно і був зарахований на перший курс університету. Вчитися було непросто, тому що у мене була перерва після школи, майже чотири роки. Але я закінчив університет з червоним дипломом.
- Як вас помітили?
- Були певні успіхи в педагогічній діяльності. Я – вчитель вищої категорії. Просто один дзвінок з АП змінила моє подальше життя.
- Причина для дзвінка?
- Дзвінок був з приймальні голови АП, яким у той час був Дмитро Володимирович Табачник. А він був моїм одногрупником. Ми з ним, починаючи з першого дня університету і по сьогоднішній день. У нас з ним хороші, дружні стосунки. Дмитро Володимирович починав формувати свою команду, і він мене запросив. Дмитро Володимирович сказав, що для нього важливо, щоб я став справжнім керівником, і наполіг на тому, щоб я пішов в управління з питань територій інспектором. Там я працював інспектором, з областями. Я дуже добре знаю Україну, всі регіони, знаю багатьох, правда, вже колишніх керівників, губернаторів, заступників губернаторів, міських голів практично всіх областей України.
- Тоді була така партія – СДПУ(о), і до неї приєдналися практично всі. Чому у нас жодна політична сила не може довго жити?
- СДПУ(о), по суті, стала партією влади з 2002 року, коли впевнено виграла вибори, зайшла в парламент. Потім представники партії були призначені на цілий ряд відповідальних посад у державі, а Віктор Володимирович Медведчук став главою АП. Я в той час був призначений першим заступником глави АП. На мою думку, жодна партія не може довго жити, тому що ми, як і в 1990-2000-ті роки ще перебуваємо в перехідному періоді (який затягнувся) розуміння того, що таке справжня демократія. Ми думаємо, що чим більше партій, політичних проектів, то в цьому полягає суть демократії. В деякій мірі тут проявляється політичний егоїзм, що нехай буде маленька політична сила, але моя. Це призводить до того, що політики замикаються в рамках цього свого політичного егоїзму, свого проекту і не можуть з-за свого егоїзму вийти за ці межі і перейти на державні позиції.
- Три українця – чотири гетьмани?
- Можливо, так і є. Можливо, наш політичний егоїзм, зв'язаний з ментальністю, не дозволяє побудувати дійсно демократичне політичне поле, для того щоб політичні партії і сили працювали на благо України, а не на своє власне его і задоволення власних політичних проблем. Живуть недовго, тому що дуже багато партій йдуть на вибори, щоб отримати довіру громадян України за однією програмою, популяризують цю програму, а коли стають владою, забувають про цю програму. Практичні дії дуже сильно відрізняються від того, що обіцяли. І у людей з'являється зневіра в ці політичні сили.
- Що вас тримає в цій країні, і якщо ви вірите в її щасливе майбутнє, скажіть чому?
- У мене навіть думки не виникало, щоб кудись поїхати з України. Я був у Канаді, в США, в багатьох країнах Європи, але ніколи не було думки виїхати з України. Може, я консерватор, але я люблю це своє, що у мене є. Я практично у Києві не живу. Я живу в Гребінках, і мене це влаштовує. Мені там комфортно, затишно. Я там відпочиваю і розумово, і фізично, і ментально. Це та земля, де я народився, виріс і звідки пішов у люди. Так, я вірю, що в України буде краще майбутнє, краща доля, і людям, українцям, у своїй власній країні буде жити краще. Навіть якщо кожен на своїй маленькій території, маленькому клаптику землі буде робити корисні справи для людей, то від цього людям і державі буде краще. Треба рухатися від простого до складного, від меншого до більшого.
- Дякую, Юрій Іванович. Мені, як людині, яка захоплюється історією, сумно від того, що історія вчить нас одного: що нас нічому не вчить історія. Дуже хочеться, щоб наші люди зрозуміли весь негативний досвід, зібралися і робили свою країну такою, яка вона повинна бути.
Категория: Новости
Юрій Загородній: Я – вчитель вищої категорії. Просто один дзвінок з АП змінив моє подальше життя