Віктор Медведчук: Епоха бідності в Україні змінилася епохою злиднів
Опубликованно 29.05.2020 04:08
Павло Кужеєв: У студії Віктор Медведчук, народний депутат, голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя". Добрий вечір.
Віктор Медведчук: Добрий вечір.
Напередодні нашої зустрічі у прямому ефірі ми отримали інформацію про те, що незадовго до вашого візиту сюди суд зобов'язав Офіс генпрокурора розпочати кримінальне провадження щодо народних депутатів ОПЗЖ за статтею "Державна зрада". Причиною вказується зустріч депутатів з колегами з Державної думи і президентом Росії Путіним. Як це розцінювати?
Розцінювати треба все дуже просто. Ми зараз живемо в епоху бурхливого часу в Україні. Ось недавно була перша річниця Зеленського при владі. Почався другий рік його правління. Було б правильно це назвати: пішов сьомий рік правління Порошенко. Нічого, що відбувалося з 2014 року, в останні роки не змінилося. В тому числі і щодо питань інакомислення і притягнення до відповідальності за інакомислення. Те, що було повідомлено сьогодні, я інакше як марення сивої кобили розцінювати не можу.
На жаль, хоча дивно говорити, я вже звик до цих порушених кримінальних справ, в тому числі і за державну зраду, за інші тяжкі злочини, які намагаються повісити на вуха, на голову, притягнути до відповідальності будь-яку ціну. Це відбувалося при Порошенка, це, на жаль, відбувається при Зеленском. І в 2018-му, і в 2019-му, і вже в 2020 році. Люди, які ініціюють подібні питання, вони просто не знають про те, що, наприклад, у часи Порошенко він намагався притягти до кримінальної відповідальності і мене конкретно, і представників нашої партії за те, що ми шукали світ.
І адже остання поїздка, яка мала місце в березні вже поточного 2020 року, це була поїздка для встановлення миру. Світу на Донбасі, світу в інтересах України, для того, щоб Донбас повернути в Україну, а Україну – на Донбас. І люди, які борються з цим, їх теж можна зрозуміти. Тому що ініціював це питання представник фракції "Голос". Причому "Голосу" не України, а "Голоси" Сороса. Подібні речі ініціюють "слуги", причому слуги не українського народу, а слуги західних господарів. Господарі у них там, а не український народ, як це намагаються піднести.
Та політика, яку вже зайняв пан Зеленський після приходу до влади, яку він демонструє принципово і послідовно протягом року перебування при владі, вона нічим не відрізняється в цьому питанні і від Порошенка. Навіть на останній прес-конференції він заявляв про те, що не хочеться переходити до плану Б, З планом, якщо мінські угоди не будуть виконані. Ну, він може переходити до будь-якого формату і планом, тільки ціна цього питання буде та, що Донбас буде назавжди втрачено для України. Це альтернатива не реалізації мінських угод. І він, коли підписував комюніке у Парижі 9 грудня, погодився ж з мінськими угодами. Він, не Порошенко, за дорученням якого підписувалися, а він уже з цим з усім погодився. І після того, як він погодився, він розповідає: так, ми будемо дотримуватися мінських угод, але для того, щоб зберегти санкції щодо Росії. Ми будемо дотримуватися мінських угод, але ми проти проведення виборів до того, як перейде контроль над кордоном між Росією і Україною в Україну. Але адже в мінських угодах написано зовсім інше, протилежне. Більш того, він погодився з "формулою Штайнмайера", а інкорпорувати її в чинне законодавство, в тому числі в закон про особливий статус, він не збирається.
Тому те, що порушено чергову справу, те, що будуть чергові дослідження у вигляді експертиз, це було в 2018 році, це було в 2019 році. Кожна моя поїздка в Росію або поїздка делегації "Опозиційної платформи – За життя" закінчувалася тим, що в рамках порушеної кримінальної справи ще на початку 2019 року СБУ призначала експертизи по всіх висловлювань, за всіма заявами і по лініях поведінки моїм або нашої фракції в Росії. Але поки що все це відбувалося безуспішно для ініціаторів, тому що ми представляємо інтереси України. Нас обрав український народ. У нас друга партія в країні, і друга фракція в парламенті. Коли народні депутати їдуть в пошуках миру, то ми відповідаємо за свої дії, ми відповідаємо за свою позицію. Більше того – ми будемо продовжувати це робити заради встановлення миру, заради повернення Донбасу в Україну, а України – на Донбас.
А чим взагалі пояснюється зміст... ОПЗЖ зраджує Україну і... Ну може хоч цитати якісь є, заяви?..
Я вам хочу сказати, що всі цитати, які ми використовували в своїх коментарях і в своїх заявах – і в Росії, і після поїздки в Росію – вони відомі. Адже вони є публічними. В тому числі, і ваш канал приділив цьому серйозну увагу, коли демонстрував нашу зустріч з депутатами та керівництвом Держдуми, а потім мою зустріч з головою Держдуми і президентом РФ. І демонструвалося те, про що ми там говорили, – предмет розмови, його зміст, адже це все мова йде і спрямована на встановлення миру.
А чому сьогодні представники "Голоси" ініціювали порушення кримінальної справи? Все дуже просто – ми перейшли дорогу їх господарям. А їх господарі – це Сорос, це американці. З тими ж бактеріологічними лабораторіями, з тією ж позицією, яка нами твердо переконується і затверджується в плані того, що необхідно покінчити з зовнішнім управлінням Вашингтона і США в Україні. Це зовнішнє управління введено в 2014 році при Порошенко. Воно розвивається і продовжує мати місце при Зеленском. І навіть останні публікації плівок розмов Порошенко і Байдена демонструють те, що це, на жаль, зовнішнє управління з боку США, воно упрочнилось. Воно має місце. І воно працює проти незалежності і суверенітету країни. Тому подібні нападки є, будуть – я в цьому впевнений. Але це не означає, що ми повинні зупинитися, опустити руку і припинити боротьбу. Ми будемо боротися за мир, ми будемо боротися за звільнення від зовнішнього управління, ми будемо боротися за те, щоб здорові сили перемогли і життя в Україні стало кращим.
От ви кажете – нападки. Одна справа – коли в суді аргумент проти аргументу. А коли відбувається те, що сталося позавчора у вашого офісу, коли стався напад радикальних організацій... Ви з чим це пов'язуєте і що, на вашу думку, стало причиною такого нападу?
Ви знаєте, я ще раз хочу підкреслити, що ось цей девіз – пішов сьомий рік правління Порошенко – він пояснює, зокрема, ситуацію, яка сталася в минулу суботу. Націонал-радикали, партія війни намагаються продемонструвати і привернути до себе увагу. Вони ведуть боротьбу з "Опозиційною платформою – За життя", з партією, тому що це офіс не тільки Медведчука, це офіс всієї нашої партії нині там. І висловлюючи подібні, як вони вважають, критичні заяви, спрямовані на то, що ми, бачте, порушуємо в чомусь закон, – вони демонструють лише одне – привернути до себе увагу. Тому що вони не змогли привернути увагу наших виборців під час парламентських виборів. Їм громадяни України дали оцінку. Не тільки їм, і іншим силам, які разом складали партію війни. Більш того, якщо їх представники і пройшли в парламент у вигляді "Європейської солідарності", то це тільки осколки ось цієї партії війни. А основний склад радикали, націонал-радикалів – вони не пройшли в парламент. І сьогодні вони намагаються відновити свої політичні позиції, і не просто протестують або пікетують, але це і вибухи вибухових пакетів, це і застосування фарби, це застосування фізичного насильства. В результаті ще й поліція їм підіграє і затримує представників служби безпеки партії у кількості одинадцяти осіб – тих, які захищали офіс, тих, які захищали від протиправних посягань з боку цих так званих націонал-радикалів, які прийшли погратися в черговий раз під офісом нашої партії.
Демонстрація чого це? Це демонстрація обмеженості і це демонстрація безвиході. Дійсно, для таких сил настане безвихідь. І вони свою обмеженість намагаються надати і продемонструвати таким чином, щоб хоч хтось їх помітив. У партії війни в Україні немає шансів, навіть якщо їх буде безпосередньо підтримувати пан Зеленський. Слава богу, він безпосередньо їх ще не підтримує, але те, що він залежний і боїться їх, – це теж очевидно. У тому числі, це демонструє і поведінку тієї ж поліції. Але це жодною мірою нас не зупиняє. Ми не збираємося опускати руки. Боротьба буде продовжуватися, ми боремося за мир, ми боремося за покращення життя в країні.
І ми зробили в своїй заяві акцент на тому, що це – результат і помста за нашу позицію з приводу героїв Великої Вітчизняної війни, святкування 9 Травня, нашу позицію проти розпродажу і розкрадання землі, проти закону про банківську діяльність, який знищує – порушує Конституцію, знищує права наших вкладників. Ми виступаємо проти тарифного геноциду, ми виступаємо проти того, що влада повністю діє і реалізує свої функції в рамках зовнішнього управління США, з яким, ми вважаємо, необхідно покінчити. Ця боротьба в цьому напрямку – за поліпшення життя наших людей – буде продовжуватися і далі.
Була прес-конференція, присвячена річниці перебування на посаді пана Зеленського. Ви як оцінюєте цей рік? Які враження у вас від цього спілкування з пресою і взагалі за цей відрізок – від інавгурації і досі?
Я оцінюю рік пана Зеленського негативно. І в мене є для цього об'єктивні аргументи за всім тим темам, які він піднімав там протягом чотирьох годин, протягом яких він давав цю прес-конференцію. Я думаю, що в більшості своїй на ті питання, які йому були поставлені, він не відповів. А там, де він відповідав, що ці відповіді можна піддати дуже серйозним сумнівам. З багатьох питань. І в питанні того, на яких каналах він працював, як вони фінансувалися. І в питаннях того, що ми не стріляємо, а тільки відповідаємо. І в питаннях встановлення миру, і варіантів Б, С, та ін, і в питаннях "нормандського формату", і в питаннях тарифних поліпшень, як він заявив. І багато в чому іншому. Тобто по кожному розділу, по кожному пункту я можу наводити не свою точку зору, а я можу наводити аргументи за фактичними даними, за даними Держстату, про те, що це не так, як стверджував пан президент.
І, якщо говорити в цілому, то та епоха бідності, яка була при Порошенко і яку він обіцяв закінчити, вона сьогодні перетворилася в епоху злиднів. Причому вона перетворилася в таку епоху ще до боротьби з коронавірусом. Тому що в боротьбі з коронавірусом сьогодні задіяні всі країни. І, природно, це завдасть дуже серйозного удару і удар по економіці й соціальній сфері. Але навіть до того, як у березні було оголошено карантин і почалися активні нібито дії влади, хоча вкрай дилетантські і вкрай непрофесійні, безсистемні, по боротьбі з коронавірусом, вже країна протягом року при правлінні Зеленського впевнено, на жаль, йде по шляху переходу від бідності до злиднів. Це загальні оцінки, але я готовий говорити про конкретностях і готовий представити будь-які аргументи, чому я вважаю, що діяльність президента за перший рік є негативною.
Головне питання, яке він не реалізував, – це питання світу. Він не реалізував свій головний посил, на який дуже багато люди розраховували, – це встановлення народовладдя. Він не реалізував багато інші питання, які чекали від нього, на які сподівалися. І оцінки, які я зараз даю, кажучи про те, що це діяльність була негативною, вони ж сьогодні повністю знайшли відображення в соціології. Остання соціологія Кмісу від 19 травня: у питанні встановлення миру 69% вважають, що він неуспішний. У питаннях боротьби з корупцією – 65% вважають, що він неуспішний. У питаннях боротьби з економічною кризою – 64% вважають, що він неуспішний. Це ж люди дають оцінку. І в цей же час 46% вважають його успішним, а 45% - неуспішним. Хоча можна зіставляти цифри жовтня минулого року, коли його дії успішними вважали 64%, а сьогодні – 46, але це тільки залишкові явища тих завищених очікувань, яких люди чекали і продовжують чекати сьогодні.
Іншими словами, у нього є ще шанс. Але якщо він буде діяти так, як він діяв цей рік, у нього немає жодних можливостей змінити ситуацію на краще. Тому це сигнал, меседж до того, щоб змінити політику державного управління, яка у нього в перший рік не вийшла. І тому цей перший рік не тільки я так оцінюю, а багато говорять про те, що нічого не змінилося порівняно з тим, що було при Порошенко. Тому я і кажу, що пішов сьомий рік правління пана Порошенка, до величезного, превеликий жаль наших людей.
В одному з ефірів прем'єр-міністр України говорив, що карантин буде до 22 травня, потім ми будемо продовжувати. Він точно не зміг спрогнозувати терміни відновлення повністю міського, міжміського сполучення, навіть не йдеться про авіацію. Оцініть в цілому дії влади. Ви вже згадували про коронавирусе, про цих умовах (самоізоляції, пандемії, карантин), навіть якщо брати забезпечення лікарень, захист бізнесу, економічну політику в цілому, як це вплинуло на державу?
Мені здається, в Україні – треба постукати по дереву – з цим всім пощастило. Але пощастило не тому, що дії влади були системними і цілеспрямованими, а тому що так вийшло, ми ще не знаємо, але колись це дізнаємося.
Хоча влада говорить, що "ми молодці".
Влада може багато говорити про те, що вони молодці, остаточну оцінку діям влади під час карантину та боротьби з коронавірусом ми зможемо дати не зараз і навіть не в наступному місяці, а з урахуванням лага часу – через 4-6 місяців. Ми подивимося падіння ВВП, падіння економіки, незадовільний стан соціальної сфери, тому що, дивіться, що відбувається: дохідна частина бюджету вже сьогодні, за перші 4 місяці – мінус 12%. Це великий обсяг невиконання плану по наповненню дохідної частини бюджету. І це ж не утворилося у другій половині березня, квітня і травня. Це утворилося в першу чергу в січні і лютому і вже потім посилилося березнем і частково квітнем.
Друга. Влада спочатку надходила непрофесійно і безсистемно. Стан медицини – вкрай незадовільний і негативне. Питання, пов'язані з лікарями, медичними працівниками, які були на передовій боротьби з коронавірусом, не зустріли того розуміння і відносини влади, на яке вони заслуговують в ці важкі часи. Ви бачите, скільки медпрацівників заболіло. Ви бачите ситуацію з засобами захисту, які надавалися. Ви бачите те, як взагалі склалася ситуація з медичними препаратами, засобами захисту та багатьма іншими питаннями, які повинні були бути мобілізовані і спрямовані на боротьбу з коронавірусом. Цього фактично за великим рахунком нічого не було.
Так, влада намагалася щось зробити, кидалася безсистемно з однієї сторони в іншу, брала відривчасті рішення і так і не змогла налагодити масове тестування. Тому що та кількість людей, яка тестується сьогодні, не йде в порівняння ні з однією країною сьогодні у світі або з більшістю країн, де це відбувається в десятки і сотні разів більше, ніж в Україні.
Тому ми до кінця не знаємо цієї ситуації, як, втім, цього не знають у багатьох країнах світу. Але давати оцінки сьогодні влади і тим більше підтримувати їх теза, що вони молодці, я точно б не став, тому що ми ще не торкнулися питання оцінки того, що станеться з економікою нашої країни. Що станеться з бізнесом, що станеться з податками, що станеться з відновленням робочих місць, що буде за результатами безробіття і падінням ВВП, яке сьогодні експерти і фахівці не тільки України, але і західні, оцінюють вже двозначними цифрами. Не тільки, як наш уряд говорить, 4,8% падіння ВВП за підсумками року. МВФ каже 7,7%, а експерти вже говорять 10-12%. Тобто поки це тільки орієнтир, а через 4-5 місяців ми зрозуміємо, що це. Але однозначно це будуть тяжкі наслідки і для економічної, і для соціальної сфери. А значить, це будуть тяжкі наслідки безпосередньо для людей. Це відіб'ється на їхньому рівні життя, на їх рівні добробуту, на їх робочих місцях, посібниках, пенсіях і в чому іншому. Тим, чим живуть люди і від чого залежить рівень їх життя.
Ви ж бачили, які прогнози та цифри ЮНІСЕФ, що рівень безробіття та бідності після пандемії коронавіруса в Україні зросте. Влада каже, що це некоректні цифри. Ну а ви як, з третьої позиції, можете сказати: де ж тут істина – посередині чи все-таки ЮНІСЕФ прав?
Ось дивіться. Те, що сьогодні безробіття значно, причому великими обсягами і темпами зросте, це однозначно. Я вам наведу деякі дані, які сьогодні повідомляє Асоціація – ну, наприклад, Асоціація підприємств громадського харчування, це кафе, бари, ресторани. З десь приблизно 30 тис. точок або 30 тис. підприємств на квітень місяць не зупинено, а було закрито близько 12 тис. Це так повідомляють профільні асоціації, даючи оцінку станом. Ну це – громадське харчування. А скільки ми втратили в роздрібній торгівлі? А це один з основних наповнювачів дохідної частини бюджету. Скільки ми втратили від експорту, який фактично зупинився, і від реалізації експортної продукції? Скільки ми втратили від того, що багато – не тисячі, а сотні тисяч, а, може бути, і мільйони, – повернулися у зв'язку з втратою робочих місць в Європі, в інших країнах, і ось цих переказів в Україну, як це було за підсумками 2019 року, 12 млрд дол. – їх, звичайно ж, вже не буде. А 12 млрд дол. – це десь 8-9% ВВП. Якщо навіть половина цих грошей не прийде в Україну і не буде брати участь у створенні ВВП, тобто в будівництві, в покупці товарів, наданні послуг, то це падіння вже тільки від цього сегмента, від того, що заробляють люди і пересилають в Україну, буде на рівні 5-6%. Тільки від цього сегмента.
А скільки ще таких прогалин і недоліків сьогодні в економічній сфері, які, припустимо, навмисне або штучно створює влада? Ну, наприклад, взяти законопроект, який іменувався і був відомий під номером 1210, це з питань регулювання малого та середнього бізнесу. Цей закон зараз підписаний, хоча довгий час йшли розмови про те, що пан Зеленський накладе вето на цей закон, і його треба було накласти. Крім того, що цей закон був прийнятий 16 січня – відома така дата, ми згадуємо 16 січня 2014-го, зараз 16 січня 2020-го, – його ще назвали, що це закон про терор проти бізнесу. Дійсно, там є багато тих питань, які не врегульовані в інтересах середнього і малого бізнесу, тобто питання, які будуть створювати ось цей фундамент для того, щоб робочі місця і далі припинялися, тому що багато бізнес не потягне ось ті нові умови, які висунуть. Там мова йде про багатьох стартапів, особливо тих, які були створені за кордоном і зареєстровані в країнах ЄС, в США, від яких ми отримували гроші, і це була користь для економіки України. Сьогодні необхідно платити податки. Там ще запровадження поняття контрольованого іноземного агента, що також ускладнить роботу.
В умовах таких, в які потрапила Україна, в умовах економічної кризи, економічного падіння, в умовах боротьби з коронавірусом, навпаки, треба було створювати умови для того, щоб якщо і не розвивався бізнес, то утримувалися позиції тих підприємств, тих фізичних осіб підприємців, які працювали на цьому ринку, для того щоб, як мінімум не шукати робоче місце, а самі його створювали і самі утримували себе та свою сім'ю. А влада пішла по шляху того, щоб заборонити, регламентувати, встановити, удосконалити, поліпшити. Всі ці поліпшення та удосконалення закінчуються тим, що і тут ми відчуємо економічний спад і відчутний економічні недоліки того, що багато підприємств і багато сфери постраждають і будуть зупинятися. А це знову ненаповнення дохідної частини бюджету, це знову вплив на рівень добробуту людей і погіршення життя людей з урахуванням того, що безробіття буде рости, і ось ці обіцяні нові робочі місця – це все більше з області космосу, а не реальності, яка може змінити ситуацію в країні.
Ми нещодавно дізналися, що є все ж джерело наповнення бюджету, як прокоментував міністр юстиції, – це продаж тварин за борги їхніх власників. Чому, на вашу думку, влада не шукає традиційних шляхів наповнення бюджету?
Це ж ваш канал допоміг міністру юстиції прийти до цієї "геніальної" думки. Це у вас на одному з шоу розігрувалася ситуація, коли один з представників "Слуг" не українського народу, а слуг західних господарів, сказав про те, що якщо нема чим платити комунальні платежі, то можна продати собаку, якщо вона елітної породи. І отримати гроші. Ця ідея так широко була поширена, що тепер сам міністр юстиції запропонував: звичайно, треба продавати. Треба продавати домашніх тварин і заробляти гроші, в тому числі і на поліпшення свого добробуту.
Я вам скажу, що це не просто дикість або цинізм, а це вже зашкалює в поведінці цієї людини, в тому, що він робить, а головне в тому, що він заявляє. Якщо дійсно ми опустимося так низько, нижче плінтуса, коли будемо сприймати це як людини нормального подібні заяви, тоді нам всім гріш ціна. Тому що якщо ми підемо цим шляхом, то це буде називатися кінець. Це як у відомому вислові: зливай воду, тому що далі вже нікуди. От не хотілося б, щоб ми дійшли до цього і слухали таких "розумників", для того, щоб не сказати по-іншому, з урахуванням і ефіру, і нагляду з боку Нацради по радіо і телебаченню. Щоб вони зайвий раз мали зачіпки, щоб пред'явити вам якісь нові, вигадані претензії. Тому вкрай негативна оцінка – дуже шкода, що ця людина є членом уряду. Хоча весь уряд, як дилетанти і непрофесіонали, вони всі ягоди одного поля. І це поле дуже далеко від України, а особливо від інтересів українських громадян.
Нещодавно надбанням громадськості стало оприлюднення публічних заяв, які робив попередній президент Порошенко, і стало відомо, що Офіс генпрокурора почав розслідування відносно Порошенка за статтями "Державна зрада" і "Зловживання владою". Це як раз із-за тих записів розмов з екс-віце-президентом США Байденом, також держсекретарем Керрі. Оприлюднив нардеп Деркач. Наскільки за цими розмовами можна судити про ступінь зовнішнього управління Україною, про що ми вже згадували?
Розумієте, ось це і свідчення того, коли питають, ну а в чому це зовнішнє управління. Коли приводиш вимога прийняти закон про ринок землі сільськогосподарського значення, а фактично закон про розкрадання земель, що належать українському народу. Коли говорять прийняти закон про банківську діяльність, який знищує не тільки норми Конституції і можливості звернення за захистом своїх прав і вкладникам і власникам банків, відповідно до Конституції, в суди, а просто говорити, що Нацбанк прийме рішення – ви повинні будете виконувати. Чому? На догоду фінансовим лихварям (західним) України. Це вони диктують ці умови. Ну а вищою стадією цинізму є інформація про те, отримали з цих розмов, їх публічності. Не можна піддати сумніву – було це чи ні. Але те, що США давали кредит і гарантії за кредитом 1 млрд тільки взамін за зняття прокурора Шокіна, який розслідував кримінальну справу, по якій проходив син пана Байдена, тоді віце-президента США, по цій структурі, – це ж не викликає сумнівів. Це є в його спогадах, в мемуарах пана Байдена. Він про це неодноразово публічно заявляв – що ви тут розслідуєте, які сумніви можуть бути в цьому факті? А заяви, що "мене просив МВФ підняти тарифи на 75, а я підняв на 100", – ну просто героїзм.
Ось тут, у цих діях є всі ознаки складу злочину зради батьківщини. Не в діях цих людей, які шукають світ і їдуть в Росію, бо добре розуміють, що від Росії цей світ залежить в тому числі. Шукають світ в Донецьку і Луганську і вважають, що повинен бути прямий діалог і донецьк, і Луганськ, і з Москвою. А тут, коли говорять про тарифи, зняття генпрокурора, коли говорять, коли зволите і що робити з урядом України, коли говорять, що треба робити з "ПриватБанком", про який так багато говориться останнім часом. Це ж чекають вказівки звідти. Так це чиї інтереси, українські? Ні, не українські! Ці інтереси і дії спрямовані на реалізацію цих інтересів, вони протиправні? Так, є протиправним. І це підлягає розслідуванню. Це свідоцтво тотального зовнішнього управління з боку США, Америки по відношенню до України. Ця політика продовжується, вона була вдало розпочата в 2014-му, була 5 років при Порошенко і активно реалізується і вдосконалюється при президентові Зеленском.
Там йшлося про Гройсмане, Яресько, Луценка, вже згаданому Шокине. Ще раз по зовнішньому управлінню – наскільки під це визначення підпадає тема біолабораторій? Ви і ваш колега, народний депутат Ренат Кузьмін, звернулися до генпрокурора з вимогою перевірити інформацію про діяльність біолабораторій США на території України. На вашу думку, чи буде взагалі порушено кримінальну справу? Тому що для багатьох громадян це звучить якось дуже фантастично. Не те, щоб неможливо, а просто – ну як таке може бути...
По-перше, це бактеріологічні лабораторії США не просто, а військові. Угода була підписана за президента Ющенка в 2005 році між Міністерством оборони США Пентагоном, Міністерством охорони здоров'я, Міністерством оборони, які були виконавцями за цим міжнародною угодою. Таких лабораторій сьогодні в Україні 15. Вони проводять дослідження 3-5-го рівня досліджень на предмет біологічних бактеріологічних досліджень. Що це означає? Це означає в першу чергу, і що ми поставили в неодноразових запитах, повірте, їх зробили вже велика кількість, щоб діяльність цих лабораторій була прозорою, тому що вони фінансуються повністю США, перше. Друга обставина – у цій угоді записано, що все, що виробляється, і все, що робиться в цих лабораторіях, є таємницею, яка не може бути віддана публічності урядом України. Тобто вже така заборона викликає інтерес у громадськості і у нас, як у народних депутатів, а що ж там вони роблять, якщо їх фінансують з боку США і якщо це військові бактеріологічні лабораторії? Таких лабораторій по світу близько 400. Близько 200 з них розміщені на кордонах, наближених до РФ і КНР. Більше того, нам відомий факт чи факти з приводу того, як в 2010 році прем'єр-міністр Азаров тоді робив запити і цікавився, щоб дозволили перевірити представникам української влади процеси дослідження та предмет того, чим займаються ці лабораторії. Там десь рік або більше року була переписка, в 2011 році – в 2010-му заявили, у 2011 році дозволили таку спільну інспекцію цих лабораторій. Вона закінчилася формальним підходом, ніякої інформації уряд Азарова, уряд України не отримало, і в 2012 році поставили питання про закриття цих лабораторій. Так, мабуть, були підстави? У відсутності прозорості їх діяльності. У 2010 році почалося листування, де була заявлена нота від США про закриття цих лабораторій. 2012-2013 роки – потім почалися події кінця 2013-го, а в 2014-му прийшла нова влада, очолювана паном Порошенком, і ці дослідження розцвіли і тривали.
Ми сьогодні ставимо питання: покажіть, що вони роблять, наскільки це небезпечно і зачіпає національні інтереси України. Інформація, яка є по іншим лабораторіям, викликає багато питань. Це лабораторії, які відкрилися в республіках колишнього СРСР, це Вірменія, Азербайджан, Грузія, Казахстан і Україна. Ми хочемо знати, чим там займаються. Більше того, окремі випадки діяльності цих лабораторій викликали масові зараження в попередні роки від таких захворювань, які є атиповими для України, і це теж не була розслідувана до кінця.
Звідки нам відомо, що роблять ці лабораторії і чому вони тут роблять? Більше того, вони вивчають генотип громадян України, які мешкають в різних регіонах нашої країни. З якою метою це робиться? З метою збереження їх здоров'я? З метою озброїти їх засобами захисту від небезпечних захворювань? Або виходячи з розрахунку того, як на організми наших людей, проживають на півдні, на сході, на заході, в центрі України можна впливати тими або іншими засобами, які продовжують бути засобами біологічних та бактеріологічних досліджень? Чому протягом останніх 20 років США гальмують переговорний процес по міжнародній конвенції про заборону, про знищення біологічних та бактеріологічних засобів і припинення досліджень? Чому ці переговори не проводяться? Значить, є якийсь інтерес, є якась мета? Більше того, ми говоримо про життя людей, ми говоримо про здоров'я людей, але ж є ще й економічні питання. А якщо ці дослідження, припустимо, умовно проводяться з метою економічних диверсій, а саме, наприклад, зараження сфери тваринництва чи іншої сфери, і цим самим це буде використовуватися як засіб боротьби в економічної конкуренції? Чи це в Україні, або розробляючи в Україні, мова йде про сусідніх країнах.
Чому Україна повинна закривати на це очі? Чому Україна не має право подивитися, ми маємо на увазі владу, і перевірити, що там робиться, і наскільки це може бути небезпечно? Відписки, небажання відповідати. Ми вже зробили кілька запитів, і ми будемо продовжувати це робити, тому що ми вважаємо, що ця ситуація повинна стати прозорою. Ми вважаємо, що якщо хтось вважає, що там нічого небезпечного для життя і здоров'я наших людей, для нашої економіки не відбувається, то це повинні показати і продемонструвати. Поки такого бажання немає, поки йде шлях дії проти нас, то є і проти партії в цілому, і проти мене і пана Кузьміна, тому що американці, мабуть, добре розуміють, що вони приховують. Приховують те, що, мабуть, не можна робити на території США, так як закон це забороняє. Ось тому ця тема, ми вважаємо, може завдати і представляти загрозу національній безпеці нашої країни, і тут повинні бути поставлені всі крапки над "і".
Тут не варто запитувати, чому в ОП заявили, що не будуть займатися питанням американських біолабораторій?
І передали в уряд. Так ми уряду теж послали депутатські звернення та, на ім'я прем'єр-міністра. Більше того, ми ж вже звернулися і з приводу притягнення до відповідальності всіх посадових осіб, які не відреагували на депутатські звернення. І теж нуль. Нуль! Тому що на депутатське звернення у відповідності з законом треба реагувати протягом 10 днів. Цього не сталося. Ми розуміємо, що не відбулося з простої причини: що уряд або не знає, або не хоче відповідати, а значить, не хоче знімати загрозу, яка може реально існувати для здоров'я і для інтересів нашої країни.
Поговоримо ще про одну загрозу. Ми знаємо, що президент заявив, що після завершення пандемії відбудеться чергова зустріч у "нормандської форматі". Ну а ми знаємо позицію інших сторін, зокрема Росії, що про проведення такої зустрічі можна буде говорити, але тільки тоді, коли з'явиться прогрес у виконанні рішень попереднього саміту, який відбувся в Парижі. На вашу думку, за яких умов, коли, де відбудеться наступна зустріч в "нормандської форматі"?
Павло, ну в чому суть питання? Буде ця зустріч у "нормандському форматі", не буде – як це впливає на світ? Ну ось була вона. До 9 грудня говорили, треба зустріч, треба зустріч. Приєдналися до "формули Штайнмайера", розповіли про те, що продовжили Закон "Про особливості місцевого самоврядування" на територіях ОРДЛО ще на рік – до 31 грудня 2020-го. Далі що? Нічого ж не зроблено. Яка різниця, ну була ця зустріч 9 грудня, і що вона дала? Я вам скажу, що вона дала.
Починається комюніке паризьке з того, що сторони визнають мінські угоди 5 вересня, 14 вересня 2014 року і 12 лютого 2015-го. І вважають, що вони повинні бути виконані в повному обсязі. Преамбула, далі за текстом: припинити вогонь і встановити стабільний режим припинення вогню до кінця року (2019-го). Далі йде питання – встановити нові три ділянки розведення збройних сил. Хоча там пропонувалося по всій лінії зіткнення протягом усіх 412 км розвести. Далі необхідно імплементувати "формулу Штайнмайера" з встановленням особливого статусу цих територій, включаючи закон, включаючи зміни в Конституцію. Це все записано в комюніке. І потім сказали – за підсумками прийняття спеціального закону про вибори і проведення виборів. За підсумками 4 місяців – тобто в квітні ми зустрінемося і обговоримо, що робимо далі. Але ж цього не зробили. І тому чому тільки російська сторона? І пан Макрон це заявляв у лютому і в березні, що необхідно рух по шляху реалізації того, що вже заплановано в грудні. Тому що можна говорити, що це Порошенко, він підписав мінські угоди, і цього не треба було робити, хоча всі вже забули, які це говорять, а це суцільна примітивна й цинічна дурість, що було у вересні 2014-го, в лютому 2015-го. Чому ці угоди підписувалися і як самі американці, які керують цим хороводом, як вони оцінювали ці мінські угоди. Що це був єдиний вихід для України, щоб не втратити території, не втратити найголовніше людей, щоб не було масових жертв і знищення інфраструктури.
Чого ж ви мовчите, коли, в тому числі, і люди при владі кажуть: та ні, мінські угоди неправильні, і, як заявив пан Зеленський, в тому числі, і на прес-конференції, на яку ви посилаєтесь, про те, що ви дотримуєтеся мінських угод тільки тому, що до них прив'язані санкції щодо Росії. Ну там вам санкції? Шашечки чи їхати? Виникає просто риторичне питання. Так ось, в цій ситуації ми говоримо, при чому тут "нормандський формат"? Ну, припустимо, Росія погодилася б провести, ну зустрілися, і що? Ще раз перепідписали комюніке? Або, може бути, затвердили план B або C, про який говорив пан Зеленський на прес-конференції. Так я вам хочу сказати про те, що на це питання, який існує тільки для одного, для глави держави України Зеленського, дано відповідь – мінські угоди, їх треба виконувати. І це визнали і президент Макрон, і канцлер Німеччини Меркель. І підписали – сам Зеленський теж це визнав, тому що він погоджував зміст цього паризького комюніке. Чому ж зараз звучать його представники в уряді, які працюють сьогодні в Мінську, пан Рєзніков, ні, ми не погодимося на вибори, поки не буде встановлено контроль над кордоном Росії – України. Так в мінських угодах написано, що цей контроль починає встановлюватися з 1 дня після проведення виборів і закінчується після прийняття змін до Конституції щодо "особливого статусу". Пан Резніков заявляє, ні, ми будемо проводити вибори тільки тоді, коли звідти вийдуть всі збройні сили. Які збройні сили – виникає питання. Адже там же, в тому числі і на конференції, намагалися встановити, чи є там російські війська і все інше. І як пан Зеленський говорив, мовляв, так, там є росіяни, там є і інші, і всі інші, але ми ж знаємо про те, що там є десь 38 або 34 тис. озброєних підрозділів незаконних формувань в Донецьку і Луганську. Вони повинні кудись вийти. Але ж ця відповідь теж є в мінських угодах – створюються загони народної міліції, я нічого не попутав. Такий термін є в законі, у статті 9 "Про особливості місцевого самоврядування", створюються загони народної міліції. Так, звичайно, повинні бути виведені важкі озброєння, артилерія, техніка і багато іншого. Так треба ж іти по цьому шляху. Треба погоджувати закон про вибори, спеціальний закон, не загальний закон, а спеціальний, який прийме ВР. Так все написано в "формулі Штайнмайера", а під ним стоїть підпис, поставлений на 1 жовтня паном Кучмою. 1 жовтня минулого року він постави
Категория: Новости
Віктор Медведчук: Епоха бідності в Україні змінилася епохою злиднів