Той факт, що так багато цивільних перетинають лінію зіткнення, вказує на те, яка велика кількість людей не вірить у конфлікт на сході
Опубликованно 22.04.2020 01:08
Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Олександр Хуг в інтерв'ю 112.ua розповів про проблеми в пунктах пропуску на лінії перетину на Донбасі і про нинішню ситуацію на Закарпатті
Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Олександр Хуг в інтерв'ю 112.ua розповів про проблеми в пунктах пропуску на лінії перетину на Донбасі і про нинішню ситуацію на Закарпатті
- Антитерористична операція на папері завершилася. Як вплине на роботу СММ ОБСЄ зміна формату АТО на Операцію об'єднаних сил на Донбасі і розширення повноважень Збройних сил України?
- Наші завдання визначаються нашим мандатом, який був узгоджений консенсусним рішенням всіх 57 країн – учасниць ОБСЄ. Для внесення змін до мандат необхідно інше консенсусне рішення з боку всіх 57 держав-учасниць. А відтак, в рамках чинного мандата ми будемо і далі встановлювати і доповідати про факти, здійснювати моніторинг дотримання прав людини і основних свобод, а також сприяти діалогу на місцях.
Ми підтримуємо контакт з усіма, хто цього бажає. Ми розмовляємо з цивільними з обох сторін лінії зіткнення, з неурядовими організаціями, представниками влади приймаючої країни, зокрема з представниками ВСУ, а також членами збройних формувань. Нещодавно я зустрічався, наприклад, з командувачем ООС, генерал-лейтенантом Сергієм Наевым. Ми готові і далі виконувати нашу задачу по сприянню діалогу, створюючи відповідну платформу для його ведення. Ми очікуємо, що ті, хто буде брати участь у цьому діалозі, будуть робити це сумлінно.
- Не будуть нові повноваження військових нести ризики для цивільного населення?
- Ми будемо дуже ретельно слідкувати за ситуацією та будемо повідомляти про всі зміни, які будуть відбуватися на місцях. На цьому етапі складно давати якусь оцінку, і я не хочу робити припущень. На цей час у мене єдине прохання до обох сторін конфлікту: виконати взяті на себе зобов'язання згідно з мінськими угодами.
- Було б некоректно запитати, яка із сторін не виконує їх у більшій мірі?
- Ми не займаємося пошуком винних. Навіть якщо я вам скажу, що це та чи інша сторона, що це змінить? Що це, власне, змінить? Ми здійснюємо моніторинг ситуації на місцях і в своїх щоденних звітах вказуємо факти конкретних порушень режиму припинення вогню та інших порушень. На основі цієї інформації сторони самі можуть робити висновки. І найголовніше, вони будуть мати можливість на основі наших спостережень вжити заходів, щоб не допустити повторення таких порушень. Проте сторони досі не прийняли рішення щодо тих, хто є відповідальним за численні порушення мінських угод, які ми зафіксували за останні чотири роки. Я знаю, що це нормальне людське бажання - шукати, хто прав, хто винен, але це ніяк не допоможе ситуації.
- Політики іноді дорікають в тому, що спостерігачі ОБСЄ набувають неформальні контакти, зокрема з представниками "ДНР" і "ЛНР". Як це контролюється, чи існують певні правила, як далеко спостерігачі можуть заходити в таких контактах?
- Дійсно, співробітники місії регулярно спілкуються з тими, кому в даний час належить фактичний контроль у Донецьку та Луганську. У відповідності з нашим мандатом, ми маємо завдання сприяти налагодженню діалогу. Єдиним шляхом для цього є спілкування з людьми, оскільки без цього діалог неможливий, і поки це відбувається в рамках нашого мандата, нічого поганого в таких зв'язках немає. Ми готові вислухати всі сторони, вивчити інформацію і на цій основі розглядати кожен конкретний факт. Якщо є вказівки або припущення, що таке спілкування виходить за рамки мандата, ми просимо тих, хто робить такі заяви, представити відповідні факти, і ми їх детально розглянемо. Якщо виявиться, що хтось із наших співробітників дійсно вів себе непрофесійно або неетично, у нас є механізми, як діяти в цій ситуації.
- Що значить непрофесійно і неетично?
- Наприклад, якщо б зараз під час нашого інтерв'ю я почав звинувачувати якусь із сторін або висловлював оціночні судження, це було б непрофесійно.
- Наприклад, якщо б мова йшла про випадки спільного вживання алкоголю з представниками сторін, це можна було б віднести до категорії "неетично" і "непрофесійно"?
- Це знову ж таки залежить від кожної конкретної ситуації. Тому на це питання можу дати лише узагальнений відповідь.
- Поговоримо про перетин лінії розмежування. Актуально ще відкриття КПВВ "Золоте"?
- Так, безумовно. Це питання стосується реальних людей, їх щоденних потреб та реального життя, в якій вони стикаються з реальними проблемами. Через невирішеність цих проблем вони реально страждають. По обидві сторони від лінії зіткнення живуть українці, які мають потребу перетинати її. І це не тільки політичне питання.
- Крім "Золотого", є потреба в більшій кількості пунктів перетину?
- Дозвольте мені пояснити. Ми завжди з розумінням ставилися до того, що українській владі необхідно перевіряти і фіксувати, хто перетинає лінію дотику і що через неї перевозять. Однак у процесі таких перевірок не повинно бути невиправданих обмежень щодо вільного пересування пересічних громадян. В даний час на лінії зіткнення функціонує лише п'ять контрольних пунктів в'їзду-виїзду. У той же час з обох сторін лінії зіткнення проживають сотні тисяч людей. Вони хочуть і потребують більш-менш регулярному перетині лінії зіткнення. Щодня тільки через існуючі пункти пропуску лінію зіткнення перетинають близько 40 тис. осіб. Це призводить до неймовірно довгим очікуванням. Люди змушені стояти в чергах годинами, якщо не днями. До того ж райони, що прилягають до лінії зіткнення, залишаються небезпечними. Бойові дії поблизу КПВВ тривають, і, перетинаючи їх сьогодні, цивільне населення ризикує своїм життям. Не кажучи вже про те, що райони навколо пунктів пропуску досі усіяні мінами і невзорвавшимися боєприпасами.
Що слід робити в цій ситуації? Потрібно відкривати більше пунктів пропуску, а ті, що вже є, повинні працювати цілодобово. Сама процедура перетину повинна бути організована таким чином, щоб перетин і різноманітні перевірки забирали якомога менше часу. Навколо КПВВ необхідно створити зони безпеки: військові позиції слід прибрати, а райони навколо пунктів пропуску — розмінувати. Всі пункти пропуску повинні бути обладнані укриттями, туалетами та іншою необхідною інфраструктурою для людей.
- Зараз ці умови є неналежними?
- Ні. Ті умови, які є зараз, я б не назвав задовільними, оскільки є небезпека. Процес перетину забирає надто багато часу. Щоб дістатися до пунктів пропуску, цивільне населення повинно долати великі відстані, витрачаючи гроші на автобус або таксі. І це, власне, у багатьох взагалі відбиває бажання перетинати лінію зіткнення. І тут я хотів би прояснити одну річ: слід радіти з того факту, що так багато людей перетинає лінію зіткнення. Це великий плюс, оскільки показує, що люди не вірять в лінію зіткнення як щось природне. У розумінні людей лінія зіткнення — це щось чужорідне. Так само, як і конфлікт.
- Побутові умови на пунктах перетину також не є достатньою мірою задовільними?
- Вони також потребують поліпшення. Я відвідував усі пункти пропуску і на багатьох проходив повз туалету. Сморід неможливо витримати. Це негуманно.
- Як на Чонгарі?
- На Чонгарі принаймні немає бойових дій.
- Кожен раз після пошкодження Донецької фільтрувальної станції читаємо в новинах: "Запасів води в Авдіївці залишилося на чотири... три дні". Реально забезпечити безперебійну подачу води населенню, яка б не залежала від роботи станції?
- Відповідальність за поставку води, безперешкодне функціонування Донецької фільтрувальної станції, а також за безпеку її працівників повністю лежить на сторонах конфлікту.
Якщо сторони будуть дотримуватися зобов'язань, взятих згідно з мінськими угодами, то не буде ніяких загроз для нормального функціонування об'єктів інфраструктури, до яких також відноситься Донецька фільтрувальна станція. Однак якщо не розведуть сили і засоби, а важке озброєння і надалі не буде відведено, небезпечні ситуації будуть повторюватися знову і знову. СММ сприяла, особливо протягом останніх тижнів, створення так званих локальних вікон тиші, але все одно не дотримувалися режиму припинення вогню. Ці "вікна тиші", моніторинг яких СММ з допомогою дзеркального патрулювання уважно здійснювала з обох сторін лінії зіткнення, дозволили працівникам повернутися на станцію, але це питання часу, коли небезпека знову повернеться. Станція забезпечує питною водою понад 300 тис. осіб з обох сторін лінії зіткнення. Замість того, щоб шукати альтернативні джерела забезпечення водою, сторонам просто необхідно дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
Сторони повинні підтримувати людей, яких вони, за їх словами, захищають. Вони знають, де розташована станція, знають, скільки людей залежать від її роботи, вони знають, що більша частина працівників станції — це жінки, які знають, якими вразливими є об'єкти інфраструктури, їм відомо, які заходи слід вжити для захисту Донецької фільтрувальної станції. Отже, їм просто слід вжити ці заходи. Для цього потрібна лише воля сторін, і якщо вона буде, ситуація стабілізується. А якщо немає — ситуація знову буде повторюватися, і забезпечення населення водою знову буде під загрозою.
- Ви говорили про те, що "будь-яка дорога, що проходить через лінію зіткнення, повинна бути відкрита. Будь-яка, і Щастя теж. Ні в одних домовленостях немає положення про те, що дороги повинні бути закриті. Це місцеві прояви". Ви можете пояснити, що це означає? Тобто місцеве населення має право переходити лінію розмежування в будь-якому місці?
- Цивільне населення має право на свободу пересування. Але це право не абсолютна. Воно може обмежуватися, але ці обмеження повинні бути обґрунтованими і пропорційними. Наприклад, змушувати людей чекати перетину майже добу, коли вони знаходяться в небезпечній зоні, це є непропорційним. Як я вже зазначав, необхідно відкрити більше пунктів пропуску на лінії зіткнення, і вони повинні бути безпечними і не вимагати значних зусиль для перетину.
- Змінимо географію і перенесемося на Закарпатті. СММ працювала в цьому регіоні. Дійсно там спостерігається "напруженість", про яку говорять в угорському уряді, на рівні звичайних громадян, а не в політичній площині?
- Як вам відомо, Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ не може давати коментарі оцінного характеру, однак ми спостерігаємо за подіями і все, що фіксуємо, викладаємо в наших щоденних звітах на сайті ОБСЄ на трьох мовах (англійською, українською, російською). Читачі самі роблять висновки на основі цієї інформації. Місія посилила патрулювання в Закарпатській області, і все, що вдалося зафіксувати, було опубліковано. Провідну роль у цій роботі грала команда СММ з Івано-Франківська. Згідно з інформацією, яку ми отримали від цієї команди, ситуація в регіоні в цілому спокійна. Якщо ситуація на Закарпатті зміниться, ми, звичайно ж, повідомимо про це.
- Тобто занепокоєння у вас поки немає?
- Як я вже зазначив, у цілому ми бачимо, що ситуація в регіоні спокійна. Ми не робимо жодних висновків, але якщо ситуація зміниться і ми встановимо факти, які будуть викликати занепокоєння, ми про них повідомимо. Я хотів би підкреслити, що наше завдання — звітувати про те, що ми бачимо, а не повідомляти про те, що ми думаємо. Чуток і спекуляцій навколо ситуації на Закарпатті і так достатньо, і ми не хочемо додатково цьому сприяти. Ми не робимо припущень, а встановлюємо факти і повідомляємо про них.
- Збільшення кількості спостерігачів на Закарпатті не планується?
- Команда наших спостерігачів у Івано-Франківську, звідки вони здійснюють патрулювання на Закарпатті. На цьому етапі ми не бачимо необхідності в збільшенні кількості спостерігачів у івано-франківській команді.
- ОБСЄ нещодавно заявила, що не збирається відкривати офіс в Ужгороді. Можна стверджувати, що офісу в Івано-Франківську достатньо, щоб мати повну картину того, що відбувається на Закарпатті?
- Те, як ми працюємо, як виконуємо свою роботу, вказано в нашому мандат. 57 держав – учасниць ОБСЄ консенсусним рішенням прийняли цей мандат. До цим державам належить Україна, всі країни, які її оточують, і багато інших держав. У відповідності з цим мандатом, офіси місії ОБСЄ базуються у Києві, Одесі, Львові, Херсоні, Івано-Франківську, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Чернівцях та Луганську. На цей час від команди СММ в Івано-Франківську ми отримуємо інформацію щодо ситуації на Закарпатті. Дана модель роботи довела свою ефективність.
- Поясніть будь ласка, який механізм запровадження в певний регіон місії для її роботи на постійній основі?
- Для того щоб розгорнути польову місію, якої, власне, і є СММ в Україні, необхідно консенсусне рішення Постійної ради ОБСЄ, до складу якого входять представники всіх 57 держав-учасниць. Це рішення приймається на пленарному засіданні ради у Відні. 57 держав-учасниць проводять регулярні консультації, в ході яких делегації держав-учасниць можуть піднімати будь-які питання. Так само було і з питанням про моніторингової місії. Україна звернулася до Постійна рада ОБСЄ з проханням направити в країну польову місію — Спеціальну моніторингову місію в Україні — з метою зниження напруженості і забезпечення миру, стабільності і безпеки, а також моніторингу та підтримки виконання всіх прийнятих в рамках ОБСЄ принципів і зобов'язань. 21 березня 2014 року Постійна рада ОБСЄ прийняв таке рішення. І коли таке рішення приймається, воно є політично обов'язковим до виконання всіма 57 державами-учасниками.
- Чому робота місії була поширена на Закарпатті, адже, як я розумію, спостерігачі почали працювати в країні саме через конфлікт на сході?
- Згідно мандату місії, офіси СММ розміщені в десяти містах, які я називав раніше. Таким чином, це відбувалося ще до початку збройного конфлікту. Багато зараз забувають про це, але це важливо. І це хороше питання. Хочу підкреслити, що районом нашої діяльності є вся територія України, а не тільки окремі області. Патрулювання в Закарпатській області регулярно проводилося з самого початку роботи місії. В залежності від ситуації їх могло бути більше або менше, і так буде надалі.
- На основі фактів на Закарпатті ви фіксували конфліктні ситуації між українським населенням і угорцями?
- Як я вже зазначав раніше, ситуація в цілому спокійна. Якщо ми помітимо якісь зміни в цій ситуації, ми відобразимо це в наших звітах на офіційному веб-сайті.
- Представники СММ ОБСЄ спілкуються з громадянами Угорщини щодо нинішньої ситуації? Що вони насправді хочуть від Києва? На які проблеми вказують?
- Звичайно, нашим завданням є спілкування з усім населенням на місцях. У відповідності з нашим мандатом та з метою виконання наших завдань СММ налагоджує регулярні контакти з представниками місцевої влади, громадянського суспільства, журналістами та місцевими жителями як на Закарпатті, так і в інших регіонах. Факти, які ми встановлюємо, ми відображаємо у своїх звітах. Як я вже говорив, у Закарпатській області зараз спостерігаємо в цілому спокійну ситуацію.
Розмовляла Олена Голубєва
Категория: Новости
Той факт, що так багато цивільних перетинають лінію зіткнення, вказує на те, яка велика кількість людей не вірить у конфлікт на сході