Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Анатолій Макаренко: Сірий імпорт треба брати за горло, а чорний – знищувати


Опубликованно 12.04.2020 04:16

Анатолій Макаренко: Сірий імпорт треба брати за горло, а чорний – знищувати

Мага: у мене в гостях Анатолій Макаренко.

Коронавірус і митниця...

Макаренко: Я недавно сказав, що головне, щоб коронавірус був меншим злом, ніж боротьба з ним. Спостерігаючи за тією кампанією, яка йде по світу - боротьба з коронавірусом, я іноді починаю турбуватися, щоб і моя митниця не стала проблемою для громадян, для бізнесу, для всіх нас більшою, ніж сам коронавірус. Дуже багато "експертів", які всі маленькі і великі проблеми, пов'язані з кордоном, намагаються спихнути на митну службу. В той скандал, який розгорнувся навколо вивезення масок за кордон в період боротьби з коронавірусом, деякі лжеэксперты зробили фактично крайній в цій ситуації митну службу. Хоча насправді митна служба - це один з регуляторів тих рішень, які приймаються компетентними органами.

- У нас вже всі політологи раптом стали вирусологами.

- Проблема нашої країни в тому, що у нас безліч експертів і дуже мало справжніх профі, які розбираються в цій справі, про яку говорять. Кожен ховрашок повинен бути агрономом у своєму полі, а сьогодні, на жаль, всі ті ховрахи збігаються на полі, де їм цікавіше показати себе, презентувати суспільству з черговим експертним висновком. Коли почала розгортатися ситуація з коронавірусом, РНБО 31 січня видав лист на уряд, яким запропонував обмежити експорт товарів медичного призначення, в тому числі масок, апаратів штучного дихання і т. д. На жаль, уряд відповідне рішення прийняло тільки через 40 днів. І за півтора місяця маски та інше вивозили за територію України. Митна служба України не мала ніякого правового інструменту це зупинити. Але є інше питання: керівництво митної служби інформувало уряд, суспільство про це вивезенні? А це вже громадянська позиція і професіоналізм митної служби України, яка повинна була відразу ж інформувати, що йде вивезення засобів захисту. Я абсолютно впевнений, що це чиста недбалість - імпотенція владних структур щодо системи управління. Не працює регулятор, координатор на кордоні, який повинен інформувати відповідні державні структури про те, що відбувається. А відповідні державні структури реагують так, що півтора місяця приймають рішення. Я не бачу тут ніякої комерційної складової, ніякої змови, я вважаю, що це абсолютно чистий недбалість, за що відповідальність повинні нести не виконавці, а ті, хто повинен був прийняти рішення.

- Але є конкретні люди, які це вивозили.

- За два місяці цього року з України було вивезено 152 тонни медичних масок. Комерсантом рухає комерційний інтерес. Ми говоримо лише про дії інститутів влади, які не спрацювали. Маски вже вивезені - треба робити висновки.

- 152 тонни - це 10 великих фур.

- Не важливо, скільки фур. Це мільйони захисних медичних масок, які повинні були залишитися в Україні. Правоохоронні органи будуть шукати тих, хто повинен нести відповідальність, але це не повинні бути стрілочники. Це повинні бути люди, які несуть відповідальність за прийняття рішень з початку лютого.

- Я не вірю в те, що якщо б Макаренко був керівником митниці, він спостерігав за цим з боку.

- Я зупинив би це за тиждень. Як тільки інформація почала лягати на мій робочий стіл як глави Державної митної служби, я б це негайно зупинив і знайшов би спосіб не втратити це з країни. Проінформував би уряд, наступив на горло відповідним міністерствам і відомствам, в тому числі і прем'єр-міністру. А в мене були такі дискусії, певні, з Юлією Володимирівною Тимошенко. З Яценюком, коли ми вирішували питання по лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями. Були складні розмови, і постанови уряду приймалися за 3 години. На жаль, тим, хто зараз керує митною службою, цього не вистачає.

- Що зараз відбувається з митною службою?

- Ми маємо велику проблему. Дуже серйозну державну організацію, колись надзвичайно потужну, організовану митницю ми віддали в руки любителів, які вважають митницю комп'ютерною іграшкою. Аматори - це люди, які випадково займаються тим або іншим, тому що так їм захотілося, тому що їм це цікаво. Тому що це для них їхні амбіції, хобі, але вони нічого в цьому не розуміють, дуже добре вміють цим грати, але абсолютно не займаються повсякденним важкою, складною роботою.

- Я був у центральному апараті Державної митної служби, пройшовся коридорами, кабінетами колег – це жах. Ці хлопці, які прийшли до управління Державною митною службою, експериментують вже 9 місяців з так званої нової митницею. Я не знаю, що таке нова митниця – Державна митна служба. А мені показують файли, картинки на екранах про якоюсь симпатичною митниці. Те, що я побачив, – це жах: неприбрана територія, безнадія в очах співробітників, апатія, їх незахищеність. Те, що я побачив у головному офісі митної служби, то я бачу в системі управління української митниці.

- В умовах коронавіруса митниця забезпечена тим, що необхідно – санітарними засобами?

- Ми бачили літак з масками з Китаю. Як було сказано, вони будуть спрямовані і на забезпечення правоохоронців та прикордонників. Ні слова про таможенниках не було, хоча митники брали участь в оформленні цього літака, цього товару вночі. Мені боляче говорити про те, що сьогодні жоден митник ні одним засобом захисту централізовано не забезпечений. Все, що ми бачимо сьогодні у митників, отримано за свій рахунок і власним ресурсом. На сьогодні централізоване забезпечення засобами захисту не відбувається. Ми б'ємо на сполох, говоримо про це. Я мав розмову з митними профспілками, щоб знайшли кошти для того, щоб закупити через профспілки ті ж маски для наших співробітників. Зараз ми цим займаємося на громадських засадах. Я запитав у колег, чи було звернення керівництва Державної митної служби відповідні органи влади про забезпечення працівників засобами захисту. Мені відповідають, що таких звернень не було.

- Що треба робити, щоб воно запрацювало?

- Негайно змінити керівництво митної служби. Не-тер-мі-а. Я з великою симпатією ставлюся до керівника митної служби – він дійсно талановита людина, багато розбирається в сучасних інформаційних технологіях, у питаннях диджитализации. Якби я був головою митної служби, то це для мене був би унікальний заступник з питань диджитализации митної служби. Але я б ніколи не пустив таких талановитих, на мій погляд, людей, до управління цією службою. Але припустився б років через 5-6 роботи в митній адміністрації. Перше питання – кадровий, і голови уряду його потрібно підняти. Не полетить цей літак нікуди з нинішнім керівництвом митної служби. На жаль, ні голова митної служби, ні фактично всі його заступники не є тими людьми, хто може сьогодні ефективно управляти митною адміністрацією.

- У нас на першому місці стоїть політична доцільність.

- Я став головою Державної митної служби після 10 років роботи в митних органах – шлях від рядового інспектора, молодшого лейтенанта митної служби, до керівника найбільшої митниці. Був керівником департаменту, митного поста, відділу. Я ту службу пройшов, зсередини побачив і, як кажуть, "откашлял". Вона пройшла через моє серце, через моє здоров'я, я розумію, що в ній відбувається. Потрібні роки, щоб перейнятися цією службою, зрозуміти професійну, етичну складову цієї служби. Коли кажуть, що всі митники негідники і корупціонери, то це неправда. Вони не великі корупціонери, ніж все наше суспільство. Були часи, коли митниця була обличчям держави, але в 2010 році була остання централізована закупівля форми для митних органів. На жаль, митна адміністрація залишилася без господаря, митна адміністрація є сиротою – фінансування за залишковим принципом. А митник працює з водієм, з брокером, з вантажем, який йде, зокрема, і з Італії, і з Китаю. Ми повинні повернутися до людей не тільки з критичної сторони і говорити, що це корупціонери і негідники, але і зрозуміти, яку складну роботу вони роблять.

- В таких умовах повинні бути вироблені певні правила роботи. Якщо вони є, чи знають про них ті люди, які зараз прийшли до керівництва?

- У мене таке відчуття, що не знають. І ми говоримо не тільки про митниці. Вчимося зараз в тій ситуації, в якій ми знаходимося, на ходу. Це колосальна проблема, але є й інша проблема. Зараз треба проаналізувати, що з експортом товарів продовольчої групи з України. Треба проаналізувати ситуацію з вивезенням критичних для нашої промисловості товарів, які можуть бути. Треба подивитися статистику і привернути увагу керівництва держави до цієї ситуації. Треба проаналізувати, що відбувається зараз з так званим критичним імпортом. Те, що заходить сюди: товари продовольчої групи, товари, необхідні для нашої промисловості, – першочергове митне оформлення, безперешкодне митне оформлення. Білий імпорт пропускати моментально, все, що пов'язано з сірим імпортом, який досі йде, – особливо Одеська митниця Ягодинська митниця... У нас досі діють чорні, контрабандні діри. Сірий імпорт треба брати за горло, а чорний – схеми знищувати. Це треба зараз робити.

- Був момент, коли Анатолію Макаренку довелося переміститися в Лук'янівське СІЗО. Ви тоді включили впертість, і довелося переїхати туди. Не шкодуєте, що фактично рік вашого життя випав назавжди?

- Якщо скажу, що не шкодую, то це буде не щиро. Це сльози моєї матері, сивина на скронях моєї дружини, це трагічна сторінка історії моєї родини. Але свого часу я зробив вибір, і, коли я цей вибір робив, моя сім'я мене підтримувала. 10 років тому, коли приймалося рішення по газу Фірташа, у мене був вибір – мені була запропонована дуже спокуслива альтернатива. Я не шкодую. Про втрачений рік життя у в'язниці, судимості, випробуваннях, які були з цим пов'язані, – так, але про прийняте рішення – ні, хоча мова йшла про хорошій посаді і значних преференцій.

- Рік там – це теж школа?

- Школа. І для мене надзвичайно важливо, і для моїх чоловічих амбіцій істотно, що разом зі мною пройшов цей шлях інспектор митної служби. Інспектор, який здійснював цю процедуру митного оформлення своєю печаткою, Тарас Шепітько, якого я вважаю героєм і який пройшов ці каземати разом зі мною від дзвінка до дзвінка. Коли мені була запропонована одна ситуація, що я можу вийти на свободу раніше, то я сказав, що я без свого інспектора на волю не вийду. І так склалося, що ми вийшли в одну хвилину з клітки. Він зараз працює в митних органах, і він одна з найсвітліших голів української митниці. Слава Богу, що його зараз не "реформували", як зараз реформовані і вигнані з митної служби десятки професіоналів.

- Ви з запорізького маленького села, були народжені в тазик з водою, після чого сказали, що буде моряком. І ось - капітан 1-го рангу, командир великий атомного підводного човна. Звідки з'явилася мрія?

- Я ніколи не був командиром атомного підводного човна, я був заступником командира атомного підводного човна. Якщо б залишився, то був би командиром, було таке бажання. Так склалося, що хлопчик із села Тарасівки завжди мріяв стати військовим. Після 8-го класу вступив до Суворовського училища – невдало. Після 10-го – поступив.

- Книга сформувала Анатолія Макаренка?

- Книги. У мене є бібліотечний формуляр 1968 року. Мені було 4 роки, коли тато відвів мене в сільську бібліотеку. Коли я отримав свою першу заробітну плату в 4-му класі (я працював їздовим на конях), 90 руб., і мама запитала, що мені купити, то я сказав: книжкова шафа. І я потім ставив на книгах цифру і свій підпис: формував власну бібліотеку. Це справжня емоція, яка живе зі мною все життя.

- Знаю, що у вас, як "Отче Наш", - це поїхати до мами.

- Тиждень тому був у мами на Запоріжжі. Зайшов у свою восьмирічну школу в селі Тарасівці. Колись там було близько 300 дітей, тепер 67. Коли я прийняв таке рішення і сказав, що хлопчикові і дівчинці, які краще за всіх закінчать школу, я буду робити все, щоб діти поступили у внз. Це вже 16 дітей, яким я допомагав піти з села далі, і досить успішно. А директор школи попросив у мене не телевізор, не ноутбук, а попросив поміняти вікна в школі.

- Північний флот. Йде Горбачов і Толя Макаренко, молодий лейтенант: "Спасибі, товаришу генеральний секретар, що ви дбаєте про флот". Вам же фотоапарат подарували.

- Там була унікальна ситуація. Ми, повертаючись з моря, дістали наказ, що треба йти в головну базу Північного флоту, в Сєвєроморськ. Готувалися до зустрічі з міністром оборони Радянського Союзу Язовым, але на борт прибув генеральний секретар ЦК КПРС з дружиною. Це було дуже серйозна подія для нас. Ніхто не чекав, що він почне з нами розмовляти, і коли він запитав, як настрій у моряків, то всі заціпеніли. І, як сказав потім мій командир, це були найстрашніші хвилини його життя. І тут мене пробило, я сказав: дякую за турботу про флот, ми не підведемо. Потім мене запросили в центральний пост, і лейтенанту Макаренка за винахідливість вручили фотоапарат. І командир сказав: спасибі тобі за мої погони.

- А що таке підводний човен? Яке було найдовше занурення?

- 120 діб.

- 4 місяці не можна вийти. А як з курінням на підводному човні?

- Я служив на різних проектах підводних човнів, і є деякі проекти, на яких передбачені кімнати для куріння – малесенький відсік. Є витяжна вентиляція. А там, де немає цього, то зазнають хлопці.

- Але все начищено?

- Реакторний відсік ми протирали спиртом. Підводний човен, це два атомних реактори (два Чорнобилі) і 20 балістичних ракет (20 Байконуров), закрита в металеву трубу на глибині 300 м, під льодом. Ламали лід до 3 м. Ми, як м'ячик, піднімаємося, а потім своїм тиском вичавлюємо лід. Я був молодим лейтенантом, коли ми вперше виконали цей маневр, і командир дозволив нам по черзі вийти наверх. Це була фактично географічна точка Північного полюса, і найбільше, що я запам'ятав, - це запах. Тому що в підводному човні запахів ти не відчуваєш. А коли виходиш - це запах баштани, арбузов. Це лід, йод. Мабуть, він дає таку специфічну емоцію.

- Звістка про те, що народився син, застала вас в море.

- Так. Мені вручили телеграму, що командування Першої підводного флотилії підводних човнів вітає лейтенанта Макаренко з народженням трійні. Я почав сповзати на палубу центрального поста. Мене хлопці підтримали і десь 15-20 хвилин тримали інтригу. Але замість трійні - син, який зараз має зріст під 2 м.

- А коли вперше взяли малюка на руки?

- У Мурманську, в аеропорту, біля трапа літака. Я вперше побачив свого сина, коли йому було вже п'ять місяців.

- Була ж можливість залишитися там. Чому було рішення повернутися додому?

- Дім, родина. Тут пуповина, тут коріння, тут мама, мову, майбутнє. І я не помилився. На митницю я вийшов з кабінету батька нинішнього спікера ВР Олександра Разумкова. Коли на з'їзді комсомолу я познайомився з цією чудовою людиною, і коли у часи лихоліття, безробіття майбутній генерал Макаренко охороняв парковку і шукав роботу, так склалося, що ми знайшлися з Олександром Разумковим і він мене делегував на митницю. Хоча я відмовлявся. Я з великою вдячністю шаную пам'ять цього світлого людини.

- Системність Макаренка – це завдяки всьому життєвому шляху, армії або генам?

- Системність буває різна. Системність дружби – це системність душі, системність кохання – це системність серця. Системність у роботі – це принципи, яких ти дотримуєшся. Мені легко було керувати митницею у свій час, тому що мені дуже легко давалося слово "ні". От коли ти вмієш говорити "так" і за це відповідаєш і робиш те, щоб виконати слово "так", але під "так" - твій професіоналізм, твоя відповідальність, твої майбутні ризики. Або коли ти кажеш "ні" і ти розумієш, що ті люди, яким ти кажеш "ні", починаючи від великого політика і закінчуючи злодієм у законі, можуть тобі зробити дуже погано. І з цієї сторони твоя системність – це твій характер, твій стрижень, твоє бачення ризиків. Мені якось вдавалося говорити "так" і "ні" таким чином, що мені вірили і ті, і інші. Це системність.

- Син, дружина, будинок, книги, друзі, спілкування, країна - все це становить світ Анатолія Ма-каренко. Країна, в яку ви свого часу вирішили повернутися, має майбутнє?

- Я не повертався. Я нікуди не йшов. Навіть коли фізично я не був удома, душею я був на своїй землі. І зараз я в Києві, а серце моє – в моїй Тарасівці. Я не просто вірю, а знаю, що майбутнє є. В Дніпрі є університет митної справи та фінансів, і в 14-му році, коли були великі бойові дії на сході, студенти встали, 600 чоловік, поклали руку на серце і співали гімн України. Я ніколи не забуду їх очі, те, як вони співали гімн. Тоді Я переконався, що ця країна має велике майбутнє. Ще раз переконався. Зараз ми повинні зрозуміти одне: вистачить грати в комп'ютерну гру "Україна". Це не комп'ютерна гра. Досить експериментувати з аматорами у влади. Ми їх не витримаємо ще одну каденцію – нас на них не вистачить. В Україні надзвичайний кількість талановитих, сильних людей. Якщо ці люди в країні, країна має майбутнє.

- Віримо, що ці люди будуть задіяні в усіх наших процесах. І дуже хочеться, щоб своє заслужене місце в цих процесах займав Анатолій Вікторович Макаренко.

Слава Україні!

- Героям слава!


banner14

Категория: Новости

Анатолій Макаренко: Сірий імпорт треба брати за горло, а чорний – знищувати


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.