Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Віктор Медведчук про закон про референдум: Можна бути слугою народу, але потрібно радитися з народом


Опубликованно 31.03.2020 01:58

Віктор Медведчук про закон про референдум: Можна бути слугою народу, але потрібно радитися з народом

Ведуча: Вітаємо вас у прямому ефірі, пан Медведчук.

Віктор Медведчук: Добрий день.

Ще з минулого тижня багато що відбулося в Києві, але ми хочемо почати з питання про Одесі. Кілька днів тому Верховна Рада провалила голосування за створення ТСК, яка повинна розслідувати ці трагічні події в Одесі, що відбулися 2 травня 2014 року. На вашу думку, чому нова влада відмовляється розслідувати можливі злочини часів старої влади?

Питання навіть не в тому, і це принципово, що нова влада не хоче розслідувати те, що не хотіла робити стара влада. Хоча мені здається, обов'язок і колишньої влади, пана Порошенка, і особливо обов'язок нової влади, пана Зеленського, – розслідувати і розставити крапки в страшному злочині, жахливому злочині, при якому живцем було спалено 48 наших громадян, 48 осіб. І ця трагедія досі не розслідувано. І абсолютно зрозуміло, що вона не розслідувалася раніше, тому що там були замішані ті люди, які перебували при владі, і вони покривали і свої злочини, і злочини своїх подільників. Але абсолютно незрозуміло, чому пан Зеленський, який отримав рекордну підтримку в Одесі та Одеській області, і його партія, яка також посіла перше місце на парламентських виборах, відмовилася фактично проігнорувала вимоги одеситів, вимоги громадян всієї країни розслідувати це страшне злочин – це спалення живцем 48 громадян нашої країни.

І те, що сталося, коли вони не проголосували за створення слідчої комісії... адже Ми всі добре розуміємо, що створення Тимчасової слідчої комісії з розслідування всіх цих причин, які фактично тими, хто повинен розслідувати, правоохоронними органами та правоохоронною системою, вже шостий рік не розслідуються, так як точки все не розставлені, – це не панацея від того, щоб залучити в даному випадку винних до відповідальності, але це політичне рішення, яке має підштовхнути і змусити слідчі органи серйозно займатися цим питанням. Я маю на увазі створення такої комісії.

І те, що "Слуга народу" відмовилася від цього, це, природно, незрозуміло для багатьох, в першу чергу для одеситів. І цим самим вони не просто проігнорували одеситів, проігнорували думку людей в Україні, вони просто в даному випадку покривають убивць, які скоїли цей страшний злочин. Я думаю, що, безумовно, це не кінець, і питання про створення слідчої комісії буде відновлено на наступній пленарній сесії. І більш ніж дивно і викликають обурення ті висловлювання, які ми сьогодні чуємо від представників фракції "Слуги народу", а саме від пана Ткаченка, який заявив після провалу голосування, яке було організовано саме частиною фракції "Слуги народу", бо не слід забувати, що 32 людини народних депутатів від "Слуги народу" підтримали створення такої комісії. Так от, пан Ткаченко заявив про те, що вони створять свою комісію, яка буде розслідувати... І тут пауза. Як би ви думали, кого і що вони будуть розслідувати? Злочини тих людей, які були спалені в Будинку профспілок в Одесі. Вдумайтеся в цей цинізм і блюзнірство.

Але я думаю, що парламент в цілому і фракція "Слуги народу" усвідомлюють, що треба йти іншим шляхом. Комісію треба створювати, треба надати цьому суспільно-політичне значення, а саме: фактом необхідності та невідворотності покарання для осіб, які винні в цьому страшному злочині. І я впевнений, що це буде зроблено на наступному пленарному тижні.

Ну подивимося, як будуть розгортатися події навколо створення ТСК. В продовження теми Одеси. Сьогодні виник черговий скандал навколо народного депутата від "Слуги народу" Олександра Ткаченка. Одна з програм журналістських розслідувань виявила і показала, що він мінімум три роки користується незадекларованим будинком. І не де-небудь, а в природоохоронній зоні, на Трухановому острові. Хоча до цих пір він цей факт заперечив. Про Ткаченко ми згадуємо тому, що депутати від фракції "Опозиційної платформи - За життя" вказували і на інше можливе порушення з його боку. Вони передали звернення до НАБУ і в ГБР, в якому зробили заяву, що Ткаченко намагається пролобіювати приватизацію ще й Одеської кіностудії, в якій йому вже належить 49%. На якому етапі зараз це справа і який вплив на сприйняття нової влади звичайними людьми роблять такі випадки?

У нас була і залишається принципова і послідовна позиція, в даному випадку в тому числі і щодо пана Ткаченка. Тому що ми підняли це питання і у ВР, наші депутати звернулися в ГБР і в НАБУ для порушення кримінальної справи, так як є всі ознаки корупційної складової в його діяльності, і саме в питанні приватизації та прийняття закону, який дозволяє завершити цю приватизацію, державної частки в підприємстві "Одеська кіностудія", де він і члени його сім'ї володіють 49%.

І ця принципова позиція вже увінчалася успіхом, тому що було засідання суду наприкінці минулого тижня, де було прийнято рішення зобов'язати ДБР і НАБУ відкрити кримінальне провадження щодо Ткаченко. І розслідувати всі ті звинувачення, які висловилися представниками нашої фракції щодо його дій. Де ми, як я вже сказав, бачимо корупційну складову і ознаки вчинення ряду злочинів, передбачених Кримінальним кодексом. Тому в даному випадку ця позиція буде нами далі відстоюватися: про те, що всі рівні перед законом, в тому числі і "слуги народу", і якщо є для цього підстави, вони повинні нести кримінальну відповідальність.

Сьогодні на засіданні Кабміну Олексій Гончарук презентував проект державного бюджету, доопрацьований для другого читання. Яку оцінку ви б дали цього документу, представленому прем'єр-міністром?

Ви знаєте, ще поки нам невідома ця презентація до кінця. Вона дійсно була в режимі, як заявив Кабінет Міністрів онлайн. Але треба проаналізувати всі цифри, а не тільки ту інформацію, яка була отримана під час цієї так званої онлайн-трансляції. Я думаю, що ці цифри нам будуть відомі сьогодні до кінця дня, і наші експерти проаналізують її.

Але я можу сказати, що дива не сталося, на превеликий жаль більшості громадян України. Україна залишається і буде продовжувати залишатися бідною країною, найбіднішою країною в Європі. Всі прожекти щодо економічного розвитку – вони знищені цим законопроектом про бюджет. Витрати на соціальну сферу не збільшився, основи для економічного розвитку не закладені, інвестиційний клімат не створений, і тому говорити про те, що буде зростання економіки, як запевняв раніше прем'єр-міністр, за п'ять років на 40%, а в наступному 2020 році було спочатку 3,3%, а при підготовці до другого читання – 3,7%, що теж не відповідає об'єктивній дійсності і тим масштабами зростання, про яких було заявлено заздалегідь.

Тому на жаль, на превеликий жаль, ми не очікуємо нічого позитивного від цього бюджету, але коли будуть цифри – ми конкретно їх протестуємо. Хочу нагадати, що у "Опозиційної платформи – За життя" була своя точка зору і альтернативний проект бюджету на 2020 рік, де ми пропонували збільшити на соціальні витрати, в тому числі і за рахунок витратної і, відповідно, дохідної частини, на 200 млрд грн і на 60 млрд збільшити надходження для подальшого розвитку економіки в країні. З нами не погодилися, коли приймали бюджет в першому читанні, і ми вважаємо, що це велика і стратегічна помилка для економічного і соціального розвитку України. Бюджет, який буде представлений у другому читанні, на жаль, нічим не відрізняється від бюджетів імені Порошенко-Яценюка, Порошенка-Гройсмана протягом 2014-19 рр. Ось така оцінка на сьогоднішній день.

Більше того, ми пропонували не просто яким чином витратити видаткову частину бюджету, ми пропонували закласти основи – і такі можливості реально існують – для зростання ВВП 3,3-3,7 до 6-6,5%. З цим теж не погодилися. Ось, яким шляхом ми сьогодні йдемо в своєму розвитку, це шлях, який визначений і закладений у бюджеті на 2020 рік, який буде ВР на наступній пленарній сесії, пленарному засіданні розглядатиме у другому читанні.

Кабмін дає назву ідеології, принаймні бюджету, ідеології цього документа. Зараз називають його бюджетом розвитку і безпеки людей, підкреслює Гончарук, мовляв. мова йде в першу чергу про те, щоб не з'являлися України у нові борги. Ви ідеологію принаймні того, що представив Гончарук, як би могли позначити?

Але ж це подібне піар-супровід, що робить прем'єр-міністр Гончарук, в тому числі і сьогодні під час онлайн-трансляції, він же не підтверджує їх тими цифрами і тією спрямованістю, яка закладена сьогодні в зміст цього бюджету. Бо як можна говорити про те, що це бюджет, який спрямований на економічний розвиток, якщо немає підстав для того, щоб на сьогоднішній день змінився інвестиційний клімат в країні! Якщо ряд законопроектів, які були прийняті до розгляду і прийняття закону про бюджет, означають пряму боротьбу з малим, середнім і вже великим бізнесом, спрямовані на згортання в основному малого та середнього бізнесу, на додаткове оподаткування та перешкоджання розвитку фізичних осіб, які займаються підприємництвом, які сьогодні обслуговуються по так званій податковій реформі для скороченого оподаткування і для створення пільг розвитку малого бізнесу. І багато іншого.

Адже ми пропонували зменшити витрати, наприклад на утримання державного апарату, не перетворювати бюджету в бюджет поліцейської держави, зменшити витрати на утримання правоохоронних органів – не армії, не треба говорити про направлених діях проти обороноздатності країни, а саме правоохоронної системи. Але цього не сталося. Може бути, збільшення коштів на правоохоронну систему і є посилення безпеки громадян? Це позитивний момент, якщо він реально існує. Тому що збільшення фінансування не означає ще якості надання послуг, у тому числі і в питаннях безпеки, посилення правоохоронної діяльності, спрямованої на забезпечення безпеки наших громадян. Тому поки що ми бачимо, чуємо одні слова. Конкретних дій, які стоять за цими словами, поки розглянути не вдається. На жаль.

У проекті держбюджету мінімальна зарплата зростає незначно, але зростає на 550 грн. Про пенсії: Гончарук сам вже зазначив, що вони виростуть, але тільки будуть проіндексовані, тобто дуже небагато. Ще раніше кажучи про підвищення зарплат вчителям, Гончарук зазначив, що це підвищення буде не таким, як хотілося б. Чому влада не може виконувати соціальні обіцянки? Як ви думаєте, громадянам треба до цього уважно і з осудом, так би мовити, ставитися або це просто об'єктивна реальність української економіки, цього не уникнеш, і тому уряд має виходити з тих цифр і можливостей, якими вона володіє?

Справа в тому, що об'єктивні дані та об'єктивні умови розвитку економіки та соціальної сфери в Україні, вони ж були відомі не тільки зараз, у вересні, коли уряд взявся за бюджет, або в серпні 2019 року. Вони були відомі і до них. Я маю на увазі, до команди Зеленського. Вони були відомі і в січні, і в березні, і в травні, і в червні 2019 року. Просто цим треба було займатися і це треба було вивчати. А чому не вивчали? Я не думаю, що не вивчали. Я, наприклад, думаю, що вони всі добре знали. Але ж тоді були вибори: спочатку президентські, потім парламентські, і треба було перемагати, перемагати будь-якою ціною. Треба було обійти своїх опонентів, треба було покінчити з попереднім режимом, і заради цього робилися кроки, припустимо... Ви сказали, ось останнє з того, що прозвучало у вашому питанні: з приводу вчителів. Ви пам'ятаєте обіцянки, які зарплати повинні бути у вчителів? А що в результаті? А невже не знали про те, що немає коштів для того, щоб наповнити бюджет або ту частину, яка буде йти на оплату вчителям? Знали. Чому обіцяли? Та тому що тоді треба було виграти вибори. А сьогодні зіткнулися з тією об'єктивною істиною, яка була раніше.

І що ж робить команда "Слуги народу"? Міністр освіти від "Слуги народу", представник команди Зеленського, заявляє: "Ми будемо скорочувати школи, і за рахунок скорочення фонду оплати праці у цих скорочених школах ми постараємося збільшити оплату тим, які залишаться". Вдумайтеся в принцип пропозиції і в цей прожект. Тобто ми будемо скорочувати школи. А ніхто не подумав, що буде скорочуватися в тому числі і освітній рівень нашого населення і наших дітей, які повинні отримати гідну освіту, яке буде відповідати гідною країні? Про це не подумали? Може бути, треба було думати, коли давали обіцянку з приводу оплати праці вчителів? Або коли піднімали мінімальну заробітну плату на 500 грн, як ви сказали? Звичайно ж, будь-яке підняття – це позитивний момент. Але ми живемо в цій країні, і наша партія, і наша фракція "Опозиційної платформи – За життя" сказала: "Ні. Мінімальна заробітна плата може бути піднята до 7200 грн". І ми вказали механізми, ми ж не заявили голослівно: "Ось, ми хочемо 7, тому що це більше, ніж 4". Коли ми говорили про мінімальні пенсії, то це не 1800-2000 грн, а ми сказали про те, що це може бути 3200 грн, і ми показали механізм, як це зробити. Яким чином сьогодні наповнити прибуткову частину бюджету, як, як я вже говорив, збільшити ВВП з 3,7-3,3 до 6-6,5%? Необхідно зняти економічну блокаду Донбасу, що дає 1,5-2% ВВП. Треба сьогодні йти шляхом дерегуляції і детінізації, і реальні кроки ми вказали, як це можна зробити. Більш того, це не теорія, це практика. Ця практика вже застосовувалася в 2000-х роках, коли було рекордне зростання економіки України у 2002-2004 рр. тобто треба використовувати цей механізм. Тоді детінізація на 10% економіки України дала можливість досягти рекордного зростання економіки і ВВП - 8, 10 і 12,4% за підсумками 2004 року. Адже це все було.

Тобто не треба винаходити велосипед, треба застосовувати ті технології і ті методи, які давали результат. І сьогодні, якщо йти по шляху детінізації, зняття економічної блокади з Донбасу, відновлення індустріального потенціалу України, ми можемо вирішити ці проблеми, проблему наповнення дохідної частини бюджету, і потім вже витрачати ці гроші на вчителів, на охорону здоров'я, на реалізацію і виконання зобов'язань перед бюджетною сферою, на фінансування правоохоронної системи, армії і всього іншого.

Чому ж ми не йдемо по цьому шляху? Чому ми сьогодні розповідаємо щодо інвестиційного клімату, проводимо в Маріуполі інвестиційний форум про залучення інвестицій, де взагалі ні слова не говориться про промисловість, про оборонному будівництві, про приладобудуванні, про космос, про авіацію? Про що говорять на інвестиційному кліматі? Кого приваблюють? Під що привертають сьогодні і навіщо проводиться взагалі цей форум інвестиційний, коли мова йде про те, щоб показати: у нас все продається. Так-так, у нас все продається. Ми можемо виставити сьогодні ті об'єкти, які не підлягали приватизації, на приватизацію. Приходьте, купуйте. Купуйте за безцінь, тому що продається в країні, де йдуть бойові дії, тому що це здійснюється в злиденній, бідній країні, в найбіднішій країні в Європі. Ось який шлях пропонують так званим інвесторам. А ще продати землю, яку можна за безцінь скупити, а потім перепродувати на шкоду українським громадянам. Ось, що сьогодні пропонує влада: не інновації, не на розвиток економіки, не програми в розвитку економіки, а розмови з приводу того, що ми не будемо збільшувати доходи. Ну, звичайно ж, не будемо збільшувати і податки. А чому не будете збільшувати податки? Тому що ви заганяєте сьогодні в глухий кут малий і середній бізнес. Представники великого бізнесу відмовляються і йдуть з України, припиняють своє виробництво, надання послуг. Яким же шляхом ми йдемо і до якого результату можемо прийти? Тільки і виключно до негативного.

От, на жаль, що сьогодні демонструє команда Зеленського, його представники в уряді і монобольшінство у парламенті, яка підтримує цю політику, спрямовану проти інтересів українського народу.

Ми з вами ще поговоримо про надходженнях у державний бюджет на 2020 рік і які важелі та ресурси будуть використовувати команда Зеленського і Кабінет міністрів на чолі з Олексієм Гончаруком. Ви знаєте, тут з'явилася ще інформація про те, що Міжнародний валютний фонд відклав надання Україні макроекономічної допомоги. До речі, про це не написали українські ЗМІ, а спочатку The Wall Street Journal. І причина в неспокої, що Зеленський не зможе повернути мільярди доларів, які виведені з українських банків, ну і звичайно ж тут не забуваємо про "Приватбанку" Коломойського, тому що там теж немаленька сума. Яким чином ця зупинка співробітництва вплине на українську економіку, і як би зробили ви, ваша політична сила в цьому випадку?

По-перше, це вкрай негативно вплине на нашу економіку, та ситуація, яка складається з наслідками, які були заподіяні "ПриватБанком", власником якого є, до речі, не тільки Коломойський, але і Боголюбов. І в даній ситуації повернення цих понад 5 мільярдів доларів, він дійсно сьогодні не обґрунтований реальними шляхами й можливостями. І це лякає в тому числі і Міжнародний валютний фонд та інші міжнародні організації.

І якщо це справді так, як ви повідомили, або якщо бути точним, як повідомляє засіб масової інформації іноземне з приводу того, що поки відкладається надання допомоги Міжнародним валютним фондом, то це наслідок або ланки одного ланцюга. Це непрофесійна політика, в тому числі і у фінансовій сфері, непрофесійна державна політика, яка сьогодні ведеться командою Зеленського. Звичайно ж ми за підсумками не повинні розраховувати на Міжнародний валютний фонд. Звичайно ж ми повинні піднімати свою економіку, розвивати інвестиційну складову цієї економіки, створювати умови для інвестицій, створювати умови для відкриття нових робочих місць і для підняття економіки. Не розповідати казки, а інакше це назвати не можна, з приводу того, що ми займаємося розвитком економіки, а зупинити процес деіндустріалізації, відновлювати сьогодні промислові зв'язки і наші експортні потенційні можливості.

Тому що те, що сьогодні відбувається, це знищує все те, на чому економіка України в колишні і попередні роки могла якимось чином існувати і розвиватися. І ось тут треба думати не про кредити МВФ, хоча кредити МВФ і їх відсутність і ось той сигнал, про який ви говорите – це сигнал в цілому оцінки державної політики Зеленського в цьому секторі, у сфері можливості отримання цих кредитів. Але тут треба йти по шляху саме припинення тих процесів, які руйнують сьогодні економіку.

Тому що я вам наведу простий приклад: у 2019 році основним, одним з основних торговельних партнерів України стала Китайська Народна Республіка. Ну це сьогодні найбільша економіка в світі, яка конкурує з економікою Сполучених Штатів Америки. Це добре? Я вважаю, що це виключно добре. Так, традиційно економічні зв'язки між Україною і Китаєм розвивалися тривалий час і вони давали позитивний результат. Хоча команда Януковича, в свій час, і пан Арбузов, був такий перший віце-прем'єр, а потім він ще й наостанок виконував обов'язки прем'єра, знищили все, що можна було угробити у питаннях інвестиційної привабливості України для Китаю. Але навіть виходячи з попередньої влади і ось цієї влади ми бачимо такі речі, наприклад, ніж сьогодні обурюються і про що пишуть засоби масової інформації: вперше Україна (а це випливає з офіційного сайту пана президента) не привітала з Днем незалежності Китай в жовтні. Вперше ми так і не надали своїх планів з приводу інвестиції у вигляді 4 мільярдів доларів на розвиток тих інвестиційних проектів, які були раніше прийняті і які Китай готовий був реалізовувати. Тобто нам це не цікаво? Я думаю, що це дуже цікаво. А "нецікаво" - такий висновок можна зробити тільки тому, що у влади непрофесіонали, які не розуміють значення слів політична і економічна складова.

Я міг би навести ще додаткові характеристики в питаннях взаємин України та Китаю, тому що Україна має бути зацікавлена сьогодні в інвестиціях Китаю, які є найбільш великомасштабними. Але цього немає. Ні, тому що уряд зайнятий зовсім іншими проблемами, тому що уряд сьогодні зайнято прожекторами і піар-обслуговуванням своїх дій, які не викликають жодних реальних наслідків у плані поліпшення ситуації і покращення рівня життя наших людей. Ось тому все так відбувається. І тому, коли ми говоримо з приводу того, як би поводилися в цій ситуації і як повинні вести реально управлінці, люди, які повинні керувати економікою, люди, які повинні думати про створення робочих місць, покращення рівня та підвищення рівня доходів, про захист соціальних інтересів, природно, що вони повинні професійно підходити до того, що є і виправляти те, що є. А розповісти казки на виборах, а потім намагатися викрутитися з цих казок вже з допомогою легенд або інших піар-ходів і продовжити своє існування або пояснення свого існування якимись новими фантазіями, але все одно це розкриється: місяць, два, три, півроку, рік, але люди побачать реальні результати, а ці результати, на превеликий жаль, на сьогоднішній день, з урахуванням тієї політики, яка ведеться, не будуть і не можуть бути позитивними. Ось, що найстрашніше для влади, для наслідків діяльності влади для простих людей і громадян України.

Не надто оптимістично в плані професіоналізму нинішньої влади і результатів їх діяльності. Ви згадали про залучення інвестицій, згадали про співпрацю з Китаєм. Якщо згадати взагалі цю історію та плани "команди Зе", то вони дійсно планують інвестиції в економіку нашої держави, для того щоб отримувати прибуток в бюджет. Під час презентації самого бюджету Гончарук багато говорив про відкриття ринку землі. Скажіть, якщо все ж мораторій на продаж землі буде знято, який ефект це матиме для української економіки? На що розраховувати?

По-перше, це буде негативний ефект у будь-якому випадку, тому що зняття мораторію на продаж земель с/г призначення – це сьогодні негативний фактор по відношенню до України і до громадян України. Перше – це те, що проти цього виступає 73% громадян України, за соціологічними дослідженнями, які проведені останнім часом. Більш того, позиція нашої партії і нашої фракції в цьому питанні: ми не повинні допустити продажу земель с/г призначення без проведення референдуму і до розробки законодавства, яке б гарантувало нашим громадянам їх право на використання земель (в даному випадку земель с/г призначення). І за проведення референдуму виступає 74% наших громадян.

Тому коли говорять про інвестиційної складової, то цю лінію поведінки державної політики бачать в чому? У продажу в процесі приватизації останніх державних підприємств. Причому тих підприємств, які всі ці роки, роки незалежності, були в забороненому списку на приватизацію. Сьогодні цей список скасовано, і можна продавати все. Аби платили гроші. Які гроші? Мені здається, сьогоднішню владу не дуже цікавить, тому що платити великі гроші за активи в країні, де йдуть бойові дії, та немає миру... Ну, складно припустити, що хтось може платити великі гроші.

Друге – це продаж землі. Це і є суть, зміст і спрямованість інвестиційної політики влади пана Зеленського? Якщо це так, то це не інвестиційна політика. Це політика розпродажу того, що є, і прикриття того, що називається інвестиціями. Адже що реально відбулося за правління пана Порошенка? У цифрах: за 2014-2019 рр. обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України зменшився з 53 млрд до 33 млрд. На 20 млрд. Щорічне залучення прямих інвестицій, які мали місце на рівні 13-го року в обсязі 5,5-5,7 млрд дол. щорічно, перетворилося в 2,5-2,9 млрд дол. за підсумками 2018 року. Тобто ми просто розгромили інвестиційну привабливість України, і капітал, великі гроші, іноземні компанії, починаючи з банків і закінчуючи великими підприємствами, просто втекли з України.

Нова влада повинна була докорінно переглянути економічну політику. Ми, як партія і фракція, - за радикальні зміни, і пропонували програму радикальних змін економіки країни. Але до нас не прислухалися і пішли по іншому шляху. І цей шлях сьогодні очевидний: розмови з приводу інвестиційної складової та розповіді при цьому про продаж підприємств і землі – це не інвестиційна складова. Це спроба отримати гроші і продовжити своє існування при владі. Не більше.

А те, що називається інвестиційним кліматом, – це зовсім інше. Це судова система, яку знищує сьогоднішня влада. Це її реформа і перетворення України в правову державу. Це сьогодні наведення порядку з монополізацією основних ринків економіки, які монополізовані незаконно, так як повна бездіяльність була і залишається АМКУ. Це сьогодні створення нормальних умов для бізнесу, і найголовніше – це світ в Україні. Бо як без миру в Україні і припинення бойових дій жодну з тих завдань, які становлять інвестиційну привабливість країни, виконати неможливо. І тому тут підходити до вирішення цих проблем і питань необхідно системно. Без системності ми не досягнемо ніякого результату. Ось вам відповідь на будь-яке питання, що стосується економічної та соціальної сфери.

Тема світу - зрозуміло, що ніякої інвестиційної привабливості без світу досягти неможливо. І тема світу, вона надзвичайно важлива політично. Тут певні зрушення, схоже, вже відбуваються. Ну, принаймні розведення сил почалося. Як ви оцінюєте реалізацію цього кроку? Власне, механіку реалізації. Не без проблем, але волю демонструє нинішня влада до того, щоб досягати тут чогось. Як ви думаєте, чому тягнули так довго, чому так довго йшли до реалізації цього? Якими повинні бути наступні етапи мирного процесу, досягнення миру на Донбасі?

Я вам скажу так: довго йшли і повільно продовжують йти. Тому що розведення сил в цих трьох пілотних проектах – Станиця Луганська, Золоте і Петровське – рішення з цього приводу було прийнято ще в далекому 2016 році. І те, що сталося спочатку біля Станиці Луганської, Золотого, а зараз намічається в районі населеного пункту Петровське – це, звичайно ж, треба було робити і колишньої влади, і нової влади. І не після 4 або 5 місяців перебування у владі, а відразу, тому що проблема світу (і це прозвучало в тому числі і у вашому питанні) - це головна проблема, без якої подальший розвиток у будь-якій сфері, в будь-якій галузі і в цілому країни є просто неможливим.

І те, що відбувається сьогодні, дискусії з націонал-радикалами, які намагалися зірвати розведення сил в Золотому, то, що продовжують лунати погрози про подальший зрив розведення сил на лінії зіткнення, – це все ланки одного ланцюга. Необхідно проявляти політичну волю і використовувати ту підтримку і довіру, які отримав Зеленський та його команда, для того щоб йти по шляху миру, а не розповідати казки, чому це розведення не відбувається, чому треба чекати 7 днів без обстрілу, які, до речі, відбуваються з двох сторін постійно, що відзначає Спеціалізована моніторингова місія ОБСЄ. Чому і хто встановив це правило? Або це одностороннє правило? Тому що так воно виглядає і так воно звучить з боку України. Чому цього не можна було робити вчора, 4 листопада, а збираються робити 8 листопада, якщо сам президент заявив Зеленський і поінформував, що розведення сил у Петровського розпочнеться 4 листопада?

Це все відмовки. Це все означає відсутність політичної волі на розведення сил і встановлення миру. А до чого розмови, які ведуться владною командою, з приводу того, що нам за всяку ціну потрібен "нормандський формат"? Ми будемо приймати новий закон про статус, про особливий статус, чи, як він правильно називається, "Закон про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької, Луганської областей". Адже той закон, який був прийнятий у вересні 2014 року, він був узгоджений між усіма зацікавленими сторонами. А новий закон? Це буде витвір пана Зеленського, його фракції чи це буде проект і закон, узгоджений знову з тими сторонами та їх представниками, які погоджували і повинні погоджувати згідно з мінськими угодами? Як це буде? Чи це знову: 6 місяців ми відводили на пілотних ділянках і розводили сили. Це ж пілотні ділянки, це не вся лінія дотику, протяжність якої сьогодні становить 412-427 км. Це тільки три ділянки, на третьому з яких продовжується вестися політична боротьба про можливості розведення сил.

А як бути з іншими територіями? А як бути з реалізацією мінських угод, які так і не реалізовуються? Тому що пробуксовывается політична частина, ніхто не почав займатися питанням підготовки, погодження модальності закону про вибори, немає сьогодні проектів і рішень з приводу внесення змін до Конституції, закону про амністію і багато іншого. В цей час говорять про нові закони, в цей час говорять про нові плани команди Зеленського по мирному вирішенню. Так, можна говорити, так, можна ставити умови, так, можна змінювати те, що є в мінських угодах, але, я підкреслюю, але з урахуванням думки всіх зацікавлених сторін і після узгодження з цими сторонами. Тому що мінські угоди затверджені резолюцією Ради безпеки ООН. Вони були затверджені декларацією, заявою глав держав "нормандського формату". Як сьогодні це переінакшити? Яким чином внести зміни? Теоретично це можливо. Але хто працює над тими пропозиціями і хто пропонує або веде дискусії про цих пропозиціях? А взагалі це все має місце чи ні? Задається питання, на який на сьогоднішній день немає відповіді. Але є мінські угоди, вони безальтернативні у всьому світі, і сьогодні є думка, в тому числі і наших західних партнерів, які вимагають їх виконання. Тому на шляху реалізації цих угод, практичної реалізації, необхідно йти української влади. А якщо вона цього не хоче, не може або є інші причини, чому вона цього не робить, то тоді треба прямо сказати людям, які очікували головного від пана Зеленського, від його партії, за яку вони голосували, і вона пройшла в парламент, - мир і припинення бойових дій. Ось на це треба відкрито, відверто і прямо відповісти.

Ще одна тема – економічна, але ця частина економіки безпосередньо пов'язана з темою війни і миру, з РФ. Це газовий транзит. Вчора на одному з телеефірів міністр енергетики Олексій Оржель заявив, що Україна зацікавлена в збереженні доходів від транзиту російського газу, однак готова до його припинення. Питання в тому, чому таку заяву з'являється? Це просто об'єктивність (мовляв, ми змушені готуватися до цього) або Україна насправді може обійтися без російського транзиту?

Обійтися без транзиту російського газу в Європу і обійтися без прямих поставок з Росії газу в Україну буде дуже складно. Напевно, теоретично це можливо, але це буде дуже складно і з важкими негативними наслідками. В першу чергу – для наших людей. Тому що заява міністра (я думаю, що все-таки це свідчення його рівня неналежної професійної підготовки), коли він говорить про те, що ми закачали в сховища рекордна кількість обсягів газу, і це правда, але він не говорить про те, що коли низькі температури в Україні, то в окремих регіонах нашої країни цей газ підняти зі сховищ неможливо і забезпечити споживачів в цих регіонах теж неможливо. І це відомо з практики газопостачання окремих регіонів України в ті роки, коли виникали проблеми з поставками, і з транзитом газу. І пан міністр не може цього не знати. Якщо він не знає – це одне, якщо він знає і лукавить, то це інше.

Ну, звичайно ж, нам треба зберегти транзит газу, який би обчислювався обсягами та отриманням у дохідну частину бюджету, як це відбувається в останні роки, в обсязі близько 3 млрд дол. Це, до речі, 1,5-2, а за окремими розрахунками навіть 2,5% ВВП. Вдумайтеся, 1,5-2,5% ВВП дає сьогодні транзит російського газу європейським споживачам по нашій трубі! Якщо "Північний потік – 2" буде закінчений, транзиту газу (і це відбудеться на початку наступного року, на жаль для України), "Турецький потік - 1 і 2" будуть введені в дію в грудні 2019 року, то, безумовно, баланс газу, який поставлявся по українській ГТС, зменшиться. Якщо ми в минулому році поставили десь 87 млрд, а в цьому році плануємо 84-86 млрд кубів в Європу, то введення в дію "Північного потоку – 2" це мінус з цього обсягу 56 млрд кубів газу. "Турецький потік – 1", який йде на внутрішнє постачання Туреччині, – 15,5 млрд, і "Турецький потік – 2", який піде в Європу, заміщення, знову-таки, того газу, який транзитировался по українській ГТС з Росії в Європу, – це мінус ще 16 млрд. Разом це на сьогоднішній день десь 72-73 млрд. От і рахуйте: 86-87 і 72-73 млрд. Ось ця різниця, яка може залишитися як обсяг транзиту газу по українській транспортної магістралі. Це невигідно для України.

Чому кілька років наша партія і я неодноразово піднімали це питання, в тому числі і в бесідах з президентом Порошенко. Говорив і наводив аргументи, що є єдиний шлях, який був узятий на озброєння ще в далекому 2002 році, – це шлях створення газотранспортного консорціуму, де брали участь Україна, Росія і ЄС, – або країни, або європейські оператори газу, які забезпечують газом Європу. Тоді він був би вигідний, і ця вигода зберігалася б в тих же обсягах, які ми в останні роки отримуємо в дохідну частину бюджету від реалізації та експлуатації цієї труби. Але сам транзит, який залишиться, він, звичайно ж, не в тих обсягах, який був у цьому і в минулому році. І це вже природно.

І коли непрофесійна влада, яка за 5 місяців так нічого і не зробила, і влада, яка не робила цього протягом п'яти років, влада Порошенка, сьогодні починає розповідати казки з приводу того, що ми можемо обійтися без транзиту... Порошенко розповідав, що ми зіскочили з російської газової голки і що нам не потрібен російський газ. А ми споживали тільки російський газ і розповідали, що це реверс з Європи. А це не реверс з Європи, це сьогодні газ, який надходив з Росії, який ми використовували, а купували в Європі і проводили, як реверс, для того щоб пограбувати громадян України за рахунок додаткових плат за тарифами, які наші громадяни справно (ті, хто могли) платили. Ось це все на сьогоднішній і вчорашній день – це непрофесійна політика влади, яка веде до таких тяжких наслідків. І подібні заяви міністра енергетики, який, як правильно заявив, бере участь у переговорах, які можна іменувати дуже просто: переговори про те, що... Про що домовилися? Задається питання. Домовилися, що будемо спілкуватися далі. Ось і всі переговори.

До речі, зверніть увагу: зараз листопад, до 1 січня залишилося дуже мало часу. Я скажу більше: реально укласти договір про транзит, новий, та погодити його, укласти новий договір про прямі поставки газу, не продовжити один і другий, а укласти нові контракти, просто неможливо. І про це вам скаже будь-який експерт, який володіє питаннями підписання подібних угод. Тому ми вже потрапили в тупиків


banner14

Категория: Новости

Віктор Медведчук про закон про референдум: Можна бути слугою народу, але потрібно радитися з народом


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.