Ігор Мосійчук: Порошенко дали гарантії, що він не сяде. І він не сяде
Опубликованно 27.03.2020 03:08
Екс-нардеп Ігор Мосійчук – у тренді. Він веде модний нині Телеграм-канал, але не анонімний, а "іменний". І пише про багатьох речах, в тому числі – про силовому блоці. У керівництві правоохоронних органів можливі відставки, але, як постійно підкреслює в інтерв'ю Мосійчук 112.ua лавка запасних у команді Володимира Зеленського – короткувата. Як наслідок – до керма стають непрофесіонали, і така ситуація спостерігається в усіх відомствах. Кадри підбираються за принципом близькості до президента і у відповідності з його персональними симпатіями.
А за цим слідує неминуче – провал за провалом. Їх Мосійчук перераховує в кінці розмови, відзначаючи, що з такою низкою програшів нинішній глава президентського офісу Андрій Єрмак протримається на посаді недовго. І не тільки він один. "Посипатися" обіцяє вся президентська вертикаль, разом з "вишенькою на торті" – самим Зеленським. Це може здатися перебільшенням, але в інтерв'ю з Мосийчуком ми записували за день до оприлюднення нових рейтингів, які зафіксували значне падіння популярності Зеленського.
І це вперше за весь час його правління. Досі президентові вдавалося триматися на плаву – незважаючи на невиконання низки своїх обіцянок і очевидний ідіотизм дій своєї команди. І все колись трапляється вперше, і ось вперше залізобетонна підтримка глави держави дала тріщину. При таких умовах позиція силових структур повинно грати для Володимира Зеленського особливо значиму роль. У тому числі і якщо говорити про антикорупційних структурах, тобто тих, у чиїх руках можливість "садити" як соратників "гаранта", так і його супротивників. З цього і починаємо розмову.
- В кінці грудня ви говорили, що ДБР, ймовірно, очолить заступник глави АП Андрій Смирнов. Тому що він ближче до Зеленському і зручніше для нього. Але вже 2 місяці в. о. голови – Венедиктова. Смирнов підвів? Або Венедиктова таки краще справляється?
- Президент вирішив не зосереджувати вплив на силові органи однією групою. На той момент головою ОП був Андрій Богдан, і ні для кого не секрет, що Смирнов прийшов в Офіс президента саме по його протекції. Думаю, Зеленський прийняв рішення щодо Венедиктової, щоб збалансувати розклад сил. Але візьмемо під увагу, що конкурс на голову ДБР ще не відбувся і що він, по суті, буде профанацією. Всі розуміють, що Венедиктова склала повноваження народного депутата не просто так.
- Буде постійною головою?
- Звичайно. Їй дали певні гарантії. Інакше вона б не відмовлялася від мандата.
- Зараз Венедиктова не виключає силового приводу Порошенко на допит. Власне, суд вже дав на це добро. Це дійсно те, чого хоче Зеленський?
- Я не знаю, чого хоче Зеленський. Питання в тому, що велика кількість кримінальних проваджень проти Порошенка викликає таку ж лавину викликів на допит. Думаю, це зроблено для того, щоб він займався одними лише допитами і більше нічим. Але він туди не ходить. І та частина суспільства, яка хоче притягнення його до відповідальності, розцінює це як те, що він просто знущається над ДБР. Саме тому детективи звернулися до суду, і суд дав дозвіл на примусовий допит.
- Це все зрозуміло. Але Зеленський усвідомлює, що атака на Порошенка б'є по ньому самому?
- На рейтинг Зеленського це абсолютно не вплине. 73%, які були за Зеленського, голосували проти Порошенка. І навіть та частина зе-виборців, яка розчарувалася у президента, не стала тепліше ставитися до Порошенка. Та й, крім того, йому надані гарантії щодо того, що ніхто його по-справжньому до відповідальності притягати не стане і сидіти він не буде. Гарантії ці дані через міжнародних партнерів. А всі ці волочіння на допити – для видимості: ми, мовляв, працюємо. Якби Порошенко хоча б на мить припускав свій арешт, його в країні вже б не було. Величезна кількість людей на виборах голосувало за вирок Порошенко, не розуміючи, що цей вирок – виправдувальний.
- А що кажуть інсайдери про екс-главі ДБР Трубі? Верховний суд не задовольнить його оскарження президентського указу про звільнення?
- Думаю, його оскарження ні до чого не призведе. Це по-перше. По-друге, призначення Труби є незаконним. Президент Порошенко не мав права, згідно з Конституцією, призначати ні Трубу, ні кого-небудь іншого. Так само і з головою НАБУ.
- Про НАБУ – пізніше. Як поведе себе ображений Труба? Його "прорве" фонтаном компромату?
- У нього, без сумніву, є ціла папка цікавих записів. Він може повести свою власну гру або скооперуватися з ким-то. Але чи буде він це робити? Ми не знаємо його політичних планів. Так само, як не знаємо, і яка конфігурація буде перед місцевими виборами, а тим більше – перед президентськими. Ті, хто розчарувався в Зеленском, не стануть підтримувати "старих" політиків. Якщо будуть нові проекти і нові партії, не можна виключати, що хтось покличе Трубу до себе. Тим більше з його багажем.
- Тепер про НАБУ. Ви пишете, що після звільнення Ситника буде відкрито кримінальну справу проти нього і екс-нардепа Сергія Лещенка. І що конкретно їм будуть інкримінувати?
- Там буде цілий букет. Є факт покривання Лещенко. Тобто було зареєстровано провадження щодо незаконного збагачення, а закрив його саме Ситник. Хоча і були всі підстави для розслідування.
- Це ви про квартиру Лещенко?
- Так. Не знаю, на які гроші насправді купувалася і квартира, але знаю, що підстав закривати справу без розслідування не було. Тут свідком може виступити Юрій Луценко. Це йому колишній посол США Марі Йованович надиктовувала перелік осіб, які не підлягають кримінальному переслідуванню. І Лещенко там був номером один.
Але є і другий момент – незаконне втручання в американські вибори. Тобто саме втручання розслідувати не будуть, але є фальсифікації, пов'язані з так званої "амбарной книгою Партії регіонів". Там вся інтрига була побудована на підставі показань Лещенко, а вони були помилкові, що вже доведено.
Наприклад, йшлося про те, що в тій книзі була підпис Манафорта. Але Манафорт, навіть отримуючи незаконні засоби (що вже американським судом встановлено), ніколи там не розписувався. Так що розслідування за цим навряд чи уникне як Ситник, так і Лещенко. Ці два персонажі знаходяться на першій лінії вогню Трампа.
- І хто цим буде займатися? Наступний глава НАБУ?
- Наступний глава НАБУ. Або ж наступний глава СБУ, якщо ця організація з мертвої перетвориться в живу. Чи Офіс генпрокурора, хоча зараз Рябошапка так само залежить від зовнішніх чинників, як і Лещенко. Словом, якщо правоохоронна система України повністю кадрово оновлена, тоді почнеться розслідування подібних справ.
- Пранкер Джокер поспілкувався з Ситником від імені Вакарчука. Ситник переконаний у підтримці Заходу. Чому? Посли ж G7 чітко сказали, що вони про це думають...
- Міжнародні фінансові структури, афілійовані з американськими демократами, звичайно, Ситника підтримують. Крім того, наші політики, а особливо депутати дев'ятого скликання, в подібних матерії – повні профани. І коли їх лякає Шабунін і каже, що вас за голосування за відставку Ситника віз позбавлять – вони в це вірять. Навіть мені дзвонять і перепитують, чи це так. Вони навіть не розуміють механізму видачі візи.
- Зрозуміло, що "соросятник" в особі Вакарчука Ситнику ближче, але чому він так гордо відвертається від допомоги Порошенко? Що між ними сталося?
- Я думаю, що Ситник Порошенко боїться. Тому що під тиском офісу Зеленського він робив досить недружні кроки в бік Порошенко. Тут мається на увазі справа Гладковського і раптова еміграція Кононенко. Ситник припускає, що Петро йому це пригадає, і це по-перше. А по-друге, він не хоче ще більш стійкі викликати асоціації з Петром. Він же пам'ятає, як по ньому вдарили нічні відвідування Порошенко в Козині.
- І як же він так підставився?
- А який у нього був вибір? Оборонпром був предметом розслідування Бігуса. І матеріалу там стільки, що вистачить пересадити все оточення Порошенко. Ситник не міг не затримати Гладковського. Але найбільший удар – це був Кононенко. Тому що його чотири години тримали в аеропорту, і злі язики кажуть, що виліт з країни йому обійшовся дуже недешево. Саме тому він і не повертається. Тоді, в жовтні 2019-го, Кононенко говорив, що він не тікає, а просто полетів на турнір в Китай. Але з тих пір можна було 25 турнірів провести, та ще й коронавірус на Китай напав, а Кононенко все немає і немає...
- ПРО ГПУ. Ви прогнозуєте, що Рябошапку скоро звільнять. За що? Він більше не 100-відсотковий людина Зеленського?
- Він коли був 100-відсотковим людиною президента? Правильно, ще при Богдані. Крім того, Зеленський ж читає Телеграм-канали (каже, що не читає, але це неправда). І бачить величезну кількість незадоволених Рябошапкой. Тому що в прокуратурі – повний бардак і третій місяць відсутній прокурор Києва, а він одночасно є і заступником генерального. У Києві прокурори тільки й ходять в суди представляти інтереси держави, та й то через раз. Столична прокуратура ледь жива. У Генеральній шляхом проведення конкурсів також все зависло.
Власне, Рябошапка в плані ефективності відрізняється від Ситника тільки тим, що ще не розтратив таку кількість коштів, що розтратив Ситник. Там реально мова йде про мільярди.
- Ви пишете, що СБУ зливає резонансні кримінальні справи (Шеремета, Окуєвої). В чиїх інтересах?
- Ну дивіться. У справі Шеремета зупинюся на трьох моментах. Чому співробітники СБУ стежили, проводили зовнішнє спостереження і знімали інформацію з телефонів Шеремета в день його вбивства і перед тим? Питання друге: куди поділися записи з чотирьох камер спостереження, зроблені працівниками СБУ? Третє: які функції виконували нинішні підозрювані в Службі безпеки? Адже Баканов не виключає того, що вони могли співпрацювати з СБУ, тобто бути негласними агентами. Без відповідей на ці три питання поліція може розслідувати справу?
Далі. Пам'ятайте вибух на Бессарабці, коли загинув Тимур Махаурі? А він співпрацював з 5-м управлінням Служби безпеки, тобто з контррозвідкою. Так само, як і нинішні підозрювані у справі Шеремета. Я знаю зі своїх джерел, що коли поліція вже наближалася до розкриття злочину, її зупинила СБУ. Тому що там були замішані люди, яких СБУ було невигідно світити.
Тепер по Амінів і замаху на мене. Вийшов чоловік, громадянин Австрії, надав записи – про це ще було розслідування на YouTube-каналі "Вільний". На цих записах чиновники сусідньої країни замовляють вбивства – Аміни, моє, називають ціни та ін... Я був у Баканова. Все йому про це розповів. Не знаю, що у них там зараз відбувається, але справа повністю злито. Більше того: людині, який проходив у цій справі як свідок, заборонили в'їзд в Україну. І без всяких пояснень.
- Баканов говорив, що "хтось" з підозрюваних міг бути агентом СБУ. Хтось, але не всі. Зараз на умовній лаві підсудних – п'ятеро: Дугарь, Кузьменко, Антоненко і подружжя Грищенко. Так що з рештою? Ви вірите, що і вони також служили в СБУ і є причетними до вбивства Шеремета?
- Я не хочу говорити, вірю чи не вірю. Багато версій вже відпало, є версії ще "живі". Але поки поліція не отримає доступ до матеріалів 5-го управління, не отримає сервери відеокамер тощо, то про що можна говорити взагалі? Зараз слідство – як сліпе кошеня, якого кинули у воду. Куди-то воно, напевно, випливе, але куди?
- З 5-м підрозділом СБУ все, очевидно, буде ОК, а от корупційне підрозділ Служби, ймовірно, приберуть. У всякому разі, нардеп Верещук каже, що у Зеленського погодилися з тим, що з СБУ варто вивести цей підрозділ. Це в чиїх інтересах?
- Я – за те, щоб прибрати цей підрозділ. Боротьба з корупцією не повинна бути функціоналом спецслужби. До того ж це дублює функції НАБУ та ДБР. Мене в цій реформі хвилює трохи інше. Вони хочуть співробітників СБУ зробити цивільними, тобто змінити саму філософію спецслужби. А цього в умовах війни робити не можна. Західні партнери, які виступають у цьому питанні консультантами, не воюють вже сто років. Крім того, там є найпотужніший підрозділ – "Альфа", що буде з ним? Виділяти його із служби – це повний ідіотизм. А військова контррозвідка? Її співробітників також зробити цивільними?..
- Від кого виходять подібні ініціативи?
- Від наших заокеанських партнерів. Вони вважають, що СБУ – це пережиток КДБ. Певною мірою це так і є. Але не все, що добре для американців, буде добре і для нас. Ми повинні враховувати ту ситуацію, в якій ми перебуваємо зараз.
- А ці заокеанські партнери кого б хотіли бачити на чолі служби?
- Того, хто буде з ними активно контактувати. Конкретне прізвище важливіше для нас, ніж для когось іншого.
- А як справи в САП?
- САП є підрозділом Генеральної прокуратури. А керівник САП є одним із заступників генерального прокурора. Відповідно, людина на цій посаді не є настільки самостійною, як той же Ситник. Погоджує клопотання і представляє справу в суді – а більше нічого САП і не робить. Тому я б не перебільшував значення цієї структури. Навіть якщо мова йде про порушення провадження у відношенні народного депутата, таке уявлення спрямовує все одно генеральний прокурор.
- Але хто і навіщо запустив чутки про відставку голови САП Холодницкого?
- Гіпотетична відставка прокачується тому, що здавна існує протистояння Холодницкого і Ситника. А тепер влада начебто сигналізує, що прибере обох. Був момент, коли Ситник довів Холодницкого до такого стану, що він був готовий піти сам.
- Холодницький все ще плекає надії, що Джокер познайомитися з ним особисто і буде робити сливи тільки для САП?
- Будь-які записи Джокера не можуть бути доказами в суді, якщо тільки він не діє як співробітник правоохоронних органів в рамках оперативно-розшукової діяльності. У всіх інших випадках їх можна засунути туди, звідки їх дістали. Інформативно вони щось дають, але з правової точки зору це – нуль.
- Ще когось взагалі цікавить, хто такий Джокер? Або інтерес пропав? Ось ви, наприклад, щось про це знаєте?
- Думаю, що Джокер – це група людей. Серед яких, до речі, можуть бути і журналісти. А також люди, які глибоко розуміють і нинішню, і попередню владу.
- А тим часом в НАПК новий голова – Олександр Новіков. А чому на посаду не пройшла в. о. Наталія Новак?
- Пані Новак – моя колега по парламенту, вона – в дружніх стосунках з Віктором Чумаком, і це багато що пояснює. Хто такий нинішній керівник НАПК – я не знаю, думаю, що це просто "зіцголова Фунт", якого призначили в Офісі президента, щоб він виконував свою адміністративну функцію. Тому НАПК – це не каральний орган, а адміністративний. Там важливо мати людину порядну і комунікабельної, все інше і навіть досвід роботи – не важливо.
Так це ж суто технічне завдання – перевіряти електронне декларування. Інша справа, що це декларування в нинішньому вигляді стає все більш і більш непосильним для НАПК. Перевірити таку кількість декларацій ніхто не здатний. Повинні переходити до західним зразкам, коли декларації подають всі. І коли ними займається податкова. А за НАПК залишити управління базою, реєстрами тощо.
- Але чому обійшли Новак? Вона так само, як і Венедиктова, з посади в. о. могла перестрибнути в крісло "повноцінного" голови. Ви згадали її дружбу з Чумаком, але насамперед Новак – людина з команди нинішнього мера Києва.
- Думаю, не хотіли посилювати нікого з "київських". Єрмак зараз "продає" Кличка, як вивіску, якої ще можна поторгувати. Я дуже сумніваюся в його ефективності, але альтернативи йому не бачу.
- Єрмак теж не бачить альтернативи?
- Єрмак, на відміну від Богдана, відноситься до Кличка лояльно. Саме він привертає увагу президента до Кличка, пропонуючи більше використовувати його на зовнішньому ринку.
- А до Коломойському новий глава ВП також відноситься лояльно?
- За моєю інформацією, у них нормальні стосунки. Більше питань до того, як відносини будуть складатися між Коломойським і Зеленським.
- А хіба Зеленський і Єрмак – не одне і те ж?
- Так само в свій час говорили і про Богдана. А я думаю, що багато хто недооцінює Зеленського. І якщо Єрмак провалить російський кейс, а також допустить ряд провалів всередині країни, то я не знаю, як довго він протримається. Ось дивіться. Повернення українців з Китаю – що це було? Повний провал. Просто в нуль. Далі. Закон про землю. Голосів немає. І якщо Богдан вмів домовлятися, то Єрмак не вміє – він для багатьох чужий.
Перед Єрмаком зараз багато викликів. Перемогти Богдана – це лише 5% з того, що очікує Єрмака. І поки Богдан гріється на Сейшелах, Єрмак програє. І ряд останніх міжнародних переговорів – це програш, і відвідування Ізраїлю – програш. Єдиним успішним візитом був візит у Польщу, але, наскільки мені відомо, готував його не Єрмак, тому що він тоді був зайнятий Ізраїлем. І як раз Єрмак залишився незадоволеним тими меседжами, які прозвучали в Польщі.
- Так Богдан, сидячи на Сейшелах, тільки сміється?
- Він весь час сміється. Я знаю Андрія Йосиповича і думаю, що його відставка може стати початком кінця Зеленського. І не тому, що Богдан був супер-пупер талановитим управлінцем. А тому, що він був важливою складовою комунікаційної команди. Таким собі цеглою, на якому трималося багато. Зараз цегла висмикнули, і будівля може впасти.
Розмовляла Наталія Лебідь
Категория: Новости
Ігор Мосійчук: Порошенко дали гарантії, що він не сяде. І він не сяде