Борис Тодуров: Я думаю, що істерика, яка сьогодні є з приводу коронавіруса, багато в чому невиправдана
Опубликованно 24.03.2020 00:34
- У нас в гостях генеральний директор Інституту серця Моз Борис Тодуров.
Люди їздять, спілкуються. Це легковажність?
- Я не епідеміолог і не інфекціоніст. Люди не можуть не рухатися взагалі. У нас не введено комендантську годину, немає обмежень на пересування. Закриті громадські місця, метро, і це правильно, тому що одна людина, яка кашлянув у вагоні метро, заражає відразу сотню. Але людям треба доїхати на роботу, в тому числі медиків, тому машини будуть їздити. І в зв'язку з тим, що скасовано міські та міжміські переїзди, приватних машин збільшиться в рази.
- За останні дві доби у вас було чотири операції.
- Це були екстрені операції. Ми повністю припинили планові операції, розосередили наших пацієнтів. Всі планові обстеження перенесли. Я думаю, 80% людей ще не усвідомили всієї серйозності ситуації і поки ще їздять по місту без особливої потреби. Але 20% - це люди, які їдуть за необхідності, і тут нікуди не дінешся.
- Запитання від слухача: що робити, якщо скасували онкологічну операцію?
- Є наказ Моз, постанова Кабміну, що онкологічні, кардиотаракальные операції не скасовуються або переносяться тільки в тому випадку, коли стан пацієнта не загрожує його життю. Якщо хтось скасував операцію і це загрожує життю, то це абсолютно незаконно, така операція повинна бути зроблена в тому лікувальному закладі, де лікується пацієнт.
- Запитують, чому в Білорусі немає паніки? Ви думаєте, що вірус страху страшніше коронавіруса?
- У даній ситуації – так. Я думаю, що істерика, яка сьогодні є з приводу коронавіруса, багато в чому виправдана. Якщо ми візьмемо статистику по Україні, то у нас у рік помирають 6000 чоловік від суїцидних спроб, близько 4000 гинуть під колесами автомобілів. Я вже не кажу про те, скільки гине від туберкульозу – понад 10 000. Від серцево-судинних захворювань – понад 300 тис. в рік. І з цього приводу ні у кого немає якихось серйозних хвилювань, це ніби як природно. Тому, якщо взяти таку статистику і порахувати, скільки помирає від коронавіруса і скільки вже померло, скільки ми можемо припустити, що може померти, то в загальному-то істерика абсолютно не виправдана. А в Білорусі немає істерики, тому що вона зберегла систему Семашко, яка чітко заточена на профілактику, на імунізацію, на всі щеплення. Це практично система Радянського Союзу, тільки високо фінансована і високотехнологічна. У Білорусі працюють санстанції, інфекційні лікарні, які фінансуються державою. У Білорусі збережена управлінська вертикаль, і медицина дуже чітко співпрацює з прикордонної службою, з поліцією, з СБУ. А це всі структури, які включаються в разі виникнення карантину, і вони повинні діяти синергічно.
- А як вам маски по 115 грн?
- Це кримінальний злочин перед людьми, перед людством.
- Ми заблукали в реформах?
- Ми не просто заблукали, ми зруйнували ту медицину, яку мали. Білорусь зберегла всі ті плюси, які мала радянська медицина, і примножила їх, запровадивши нові технології і забезпечивши свою медицину хорошим фінансуванням.
- Ви б бажали такий шлях Україні?
- Це був би оптимальний шлях для медицини. Туди потрібно додати 20% приватних клінік для багатих людей. І треба було зберегти ту систему, яка в нас була, і систему навчання.
- Питання від глядачів: зробили операцію на серці, а оригінальних таблеток не дають, тільки замінники. До кого звертатися?
- Сьогодні не до кого звертатися. Сьогодні ці рішення приймають люди, які до медицини мають вельми опосередковане відношення. Сьогодні комісії, які визначають номенклатуру закупівель, – це випадкові люди в медицині. Раніше це вирішували головні фахівці. Були спеціальні номенклатурні комісії, на які збирали всіх нас – головних спеціалістів, і ми визначали, що потрібно закуповувати. Сьогодні там сидять люди з двотижневими зарубіжними курсами без медичної освіти, і вони визначають ці закупівлі, причому ці закупівлі роблять організації, які дуже недобросовісно роблять дані постачання.
- Може, це комусь потрібно?
- Ми всі знаємо кому. Хто сьогодні лобіює ті реформи, які проходять в Україні? Це ж не українські громадяни їх лобіюють. Їх лобіюють міжнародні організації, корпорації. За цим всім, напевно, стоїть якийсь міжнародний медичний бізнес. Хтось торгує чимось, що хоче продати, на Україні заробити.
- Питають, чи можна заразитися коронавірусом від померлої людини?
- Так.
- А як захиститися людям після трансплантації?
- Після трансплантації люди особливо чутливі до будь-якої інфекції. Таких в Україні близько 1000 зараз. Їх потрібно повністю ізолювати. Ці люди повинні зараз поберегтися особливо, оскільки пневмонія - це одне з основних захворювань, від якого помирають люди після пересадки органів.
- Давайте поговоримо про медичну реформу.
- Керувати медициною має людина з розумінням свого служіння вітчизні. Якщо у нас міністром охорони здоров'я призначають людини, який приїхав в Україну і в цій країні не виріс, не вчився, не працював в цій країні ні одного дня, ні в одному медичному закладі, не має нормального освіти, хіба ми можемо від такої людини вимагати, щоб ця людина виконував якісь функції служіння українській медицині, українським пацієнтам, дбав про українських медиків? Ми, держава, спочатку не поставили собі за мету розвивати нашу медицину і як захищати наших громадян. Тому та ситуація, яку ми маємо, цілком закономірна. Три роки у влади іноземна громадянка, яка не має права обіймати цю посаду, за всім нашим законам, яка не здала свій паспорт, яка має доступ до державної таємниці. Точно так само незаконно були призначені її заступники, які оголошували, що "вони всі помруть і не треба витрачати 20 млн на лікування онкологічних хворих". На засіданні Рахункової палати, коли його запитали: адже було 20 млн, чому ви їх не витратили на лікування онкохворих, він відповів, що вони всі помруть, 100%, і який сенс відправляти ці гроші? І ці люди керували медициною впродовж трьох років! І ми сьогодні пожинаємо ці плоди. Наприймали законів під красивою назвою "автономізація", а насправді це закон про банкрутство. Наприймали законів про реформу, яка буде стартувати з 1 квітня, і ми побачимо всі наслідки цього старту, коли почнуть банкрутувати районні і міські лікарні. Було кілька років абсолютно деструктивної політики в області медицини.
- Наші глядачі запитують: чи можна приймати преднізолон в якості засобу для підвищення імунітету?
- Ні. Преднізолон - це гормон, який знижує імунітет. Його можна використовувати для лікування дуже серйозних алергічних реакцій або для лікування загального запалення.
- Чи проходять зараз лікарі курси підвищення кваліфікації у наданні допомоги хворим на коронавірус?
- На нашій базі в Інституті серця є кафедра анестезіології, і я ще три місяці тому запропонував наші послуги для того, щоб люди, які будуть отримувати апарати ШВЛ, могли б пройти короткі курси. Я думаю, що за два тижні можна було навчити на тому потоці пацієнтів, які є у нас в реанімації. А у нас в день робиться до 30 операцій. Грамотного хорошого анестезіолога ми могли б підготувати за два тижні. Але жодна людина не був спрямований до нас на курси. Більше того, ми сьогодні є єдиною установою, єдиним філією на території Східної Європи, берлінської Академії перфузіологів. І ми видаємо перфузиологам сертифікати міжнародного зразка. Таких Академій всього дві в світі: одна з них берлінська, і ми її філія. Ми запропонували свої послуги, щоб підготувати фахівців на роботі на ЭКМО – це єдиний препарат, який рятує хворих з легеневою пневмонією, коли закінчуються легеневі резерви. І теж ніхто до нас не звернувся з центральних органів. А це проблема, тому що треба вміти ще вентилювати пацієнта. Люди, які працюють в районних лікарнях, грамотні, старі анестезіологи, ніколи на такому обладнанні не працювали. Тут є тонкощі, як в будь-якому іншому справі. Ми відкриті, і зараз у нас йдуть екстрені операції, ми покажемо, розкажемо.
- Якою повинна бути медична система в Україні?
- Мене ніхто не питав, якою має бути система охорони здоров'я в Україні. Я б зберіг 80% державних клінік в чіткої управлінської вертикалі Моз. Думаю, що логічніше всього на сьогоднішній день було б запровадити державну страхову компанію, переглянути бюджет і виділити на медицину як мінімум 5%. Відновити нормальний держзамовлення в державних медичних університетах, яких сьогодні є 15. Реорганізувати систему навчання і готувати кадри за новими методиками. Але найголовніше - віддати пріоритет в бюджеті медицині, підвищити зарплати. У сестер зарплата сьогодні повинна бути мінімум 30 тис. грн, щоб ми не втрачали сьогодні сестер, щоб вони не їхали в Польщу та Чехію. Підвищити зарплати лікарям до такого рівня, щоб вони не їхали в Німеччину і Польщу. Ключовим сьогодні є запровадження страхової медицини, і це повинна бути державна страхова компанія для більшості соціальних верств населення.
- Медикам будуть доплачувати до 200% надбавки за роботу з зараженими коронавірусом. Також такі доплати отримають працівники, що забезпечують основні галузі життєдіяльності. Такі надбавки є достатніми?
- Мені цікаво, з якого фонду це доплачуватиметься. У нас є фонд заробітної плати і є клініки, які перейшли зараз на роботу за госпрозрахунком - стали казенними підприємствами. Їм запропонували з 1 квітня заробляти на свою зарплату самим. З яких фондів ці 200% будуть виплачуватися? По-перше, це юридичний нонсенс, тому що з 2003 року є постанова Кабміну про те, що 300% потрібно виплачувати в таких випадках. І раптом з'являється закон, де ця ставка знижується до 200. Недогледіли юристи. З яких фондів можна підвищувати зарплату до таких цифр? Ось завтра – епідемія, і в Інститут серця надійде 50 таких хворих. 850-900 співробітників повинні отримати 200% надбавки. У нас фонд зарплати 103 млн. Т. е. я повинен знайти ще 103 мільйони, плюс податки до них, щоб цим людям заплатити, якщо не дай бог це розтягнеться на кілька місяців. Хто передбачив у бюджеті такі гроші, щоб підписати такі речі?
- Люди запитують, чому Моз не закуповує противірусні препарати, які використовують у Китаї і в Італії? Чому після шунтування серця не дають інвалідність? Чому під час карантину закривають лікарні і скорочують працівників?
- Це речі, про які люди запитують, це результат тієї деструктивної роботи протягом останніх п'яти років, коли зруйнована управлінська вертикаль МОЗ. Сьогодні кожна районна лікарня надана сама собі. Сьогодні немає контролю за епідеміологічним станом, зруйнована повністю санслужба, держава не управляє медициною хоча б так, як це було 6-7 років тому.
- Питають, як захиститися медпрацівникам?
- 100% гарантії не захворіти, напевно, сьогодні немає ні в кого. Але можна значно знизити ризики захворювання, якщо виконувати певні правила поведінки. Будь-який предмет, до якого ви торкаєтеся, це джерело інфекції, тому що до цих предметів торкалися люди, які могли бути носіями. Якщо ви торкаєтеся чогось руками, одягом, це повинно бути помыто, продезнфіковано, для того щоб не захворіти шляхом передачі крапельної інфекції. Краплі – це слизова нашого рота, очі, ніс. Чоловік витер ніс, взявся за поручень - значить, поручень інфікований. Ви потерли свій ніс – і ви вже інфіковані. Цей ланцюжок треба перервати. Маска, яку ви одягаєте, може бути, не захистить вас, але якщо ви носій, вона захистить оточуючих. Ваші крапельки з рота під час розмови, чхання, кашлю не будуть розлітатися. І ви вже не потрете свій ніс рукою і не передасте цей вірус. Маски – раз, регулярне миття рук після кожного дотику до сторонніх предметів, дистанція при розмові – близько трьох метрів. Життя рятують прості речі: дистанція, миття рук, носіння маски, обробка тих предметів, які ви заносите в будинок, якимось дезінфікуючим засобом, навіть просто горілкою звичайної протерти предмети, яких стосувалися чужі люди. І це вже буде гарантією того, що цей вірус не потрапить до вас на слизову і у ваш організм.
- З 1 квітня закривається фінансування різних програм.
- Під час такої ситуації перепрофілювати лікарні і закривати якісь відділення, особливо інфекційні, це злочин. Я знаю, що в комітеті 9 з 10 чоловік проголосували за те, щоб продовжити реформу з 1 квітня. Я не вважаю, що це правильно. Я не розумію цієї мотивації. З таким завзяттям і з такою наполегливістю, яка гідна кращого застосування сьогодні, обов'язково їм потрібно з 1 квітня це почати! Я цього не розумію. Це моя особиста думка, як доктора з 30-річним стажем, практикуючого лікаря, який знає, чим це закінчиться. Якщо така реформа спричинить за собою провал в медичному обслуговуванні, ми втратимо десятки тисяч людей. Що означає закрити районну лікарню на півночі Сумської області, де між районними лікарнями за 100 км? Якщо завтра така лікарня збанкрутує, місцева влада не в змозі її утримувати на своєму балансі – вони дотаційні. Заробити з тих пакетів, половину з яких НСЗУ їм не підтвердило, а ті пакети, які підтвердило, будуть мізерні виплати за тими тарифами, які НСЗУ сам собі придумав. Це злочин на сьогодні.
- Якщо б ви керували галуззю сьогодні, ваші дії?
- За ці три роки на законодавчому рівні була проведена така деструктивна робота, що я не позаздрю сьогодні жодного міністра, який прийшов у це крісло. Які радикальні кроки може сьогодні зробити міністр, якщо прийняті закони, а міністр – виконавча влада, він повинен ці закони впроваджувати в життя, і якщо ВР визначила, що з 1 квітня всі переходять на госпрозрахунок і самі собі заробляють гроші на зарплати, на компослуги, на прання, на харчування, і скасувала всі субвенції, які раніше фінансували ці лікарні, то що сьогодні може зробити міністр? Міністр може попросити скасувати цей закон про автономізацію, маючи досвід за плечима і відповідальність за життя людей. З Мінфіном потрібно відпрацювати відновлення субвенцій, які були до того. З 80 млрд золотовалютного запасу от сьогодні треба було б виділити хоча б 10 мільярдів на реанімацію медицини, кинути цю суму на те, щоб дійсно побороти коронавірус. Забезпечити антибіотиками, противірусними препаратами, апаратами. Зробити спеціальну програму для навчання фахівців, сьогодні потрібно розробити єдиний протокол лікування цих хворих. У регіонах потрібно оснастити бригади швидкої допомоги, щоб хворі з високою температурою не ходили до лікуючого сімейного лікаря і не заражали всіх інших, а до таким пацієнтам, як у Китаї, повинна приїжджати спеціалізована швидка допомога в протичумних костюмах, робити експрес-тест на місці. І якщо він підтверджується, ізолювати цього хворого та оточення, яке вже інфіковано. Це ті кроки, які ми повинні були зробити три місяці тому, коли ми дивилися на те, що відбувається в Китаї. За три місяці ми рапортували красиво, що у нас є 3 тис. ліжок в інфекційних лікарнях. Але ніхто не подумав, а чи є там кисень, тиск повітря, для того щоб підключити сервовентилятор, чи вміють ці люди взагалі щось робити з реанімації цих пацієнтів. Ми втратили три місяці, знаючи, що цей сценарій може бути саме таким, як у Китаї, і ми практично нічого не зробили. Сьогодні треба ставити питання, щоб виконати закон про фінансування медицини в межах 5%. Так, у нас війна, є якісь пріоритети, але в Конституції єдиний пріоритет – це життя і здоров'я наших громадян. Виконайте закон, який був прийнятий і який не виконується: 5% повинно бути виділено з бюджету, а в умовах карантину повинна бути виділена з резерву ще якась частина, щоб погасити це на самому початку. Сьогодні ми поки не готові, більшість лікарень не готові приймати (якщо піде італійський варіант) таку кількість інфікованих хворих. Це навскидку, і це те, що потрібно зробити протягом тижня. А після цього потрібно займатися системним утворенням, потрібно відновлювати престиж медиків і в плані зарплати, і всіх інших речей. І будувати стратегію розвитку медицини. Адже майже за 30 років незалежності, може бути, і побудовані поодинокі державні клініки, як наша, а ми експлуатуємо потенціал Радянського Союзу. І ті, хто сьогодні говорять "совок", а де ви лікуєтеся, хлопці? Ви лікуєтеся в радянських лікарнях, їздите в радянських вагонах, і трамваї у нас ще з того часу. А лікують вас люди, які закінчили університети ще в Радянському Союзі. Тому повинна бути стратегія розвитку і в плані навчання, і в плані нових технологій. Чому за стільки років не побудовано жодної університетської клініки? Приватні клініки ще дещо-як розвиваються, а де університетські клініки з тим технологіям, які прийняті в Європі? Ось чим треба займатися – стратегією на найближчі п'ять років.
- В інтернеті рекламують препарати від вашого імені.
- Це шахраї, які використовують моє ім'я. Не здумайте пити цю погань! Я подав заяву в киберполицию. Ці ресурси перебувають на території Росії, і вони не можуть до них дістатися.
- Пишуть, що в лікарнях відправляють у неоплачувану відпустку на період карантину. Чи Законно це?
- Незаконно.
- На першому місці в світі - серцево-судинні захворювання. Що у нас з цим і що в цій галузі треба виправляти?
- У будь-якій сфері повинен бути системний підхід. Державна управлінська вертикаль. Розпорошення коштів: кожен будує, що хоче. Немає єдиної системи підготовки кадрів. Немає єдиної стратегії розвитку регіонального обслуговування хворих серцево-судинними захворюваннями. У нас є полуторамиллионные області, в яких взагалі немає якоїсь кардіохірургічної допомоги, і держава про це абсолютно не думає, тому що у нас децентралізація. Держава останнім часом придбало кілька десятків ангіографів за гроші МВФ, розставив їх абсолютно безглуздо в районні лікарні. Витрачені величезні гроші – ось і всі досягнення, які були зроблені в області кардіохірургії. МВФ виділив більше 200 млн дол. на розвиток нейро - та кардіохірургії ще 4 роки тому. В минулому році Україна заплатила 11 млн штрафів за те, що не використала ці гроші. У нас є обласна містечко, в якому побудовано три кардіохірургічних центру. Йде розпорошення коштів, розпорошення кадрового потенціалу, розпорошення обладнання, і це йде на розгляд району, міста, області – кожен будує собі, що хоче. Немає чіткої стратегії, а в усьому світі є чітка стратегія медицини, в тому числі і такій галузі, як боротьба із серцево-судинними захворюваннями. Завжди потрібно думати на п'ять років вперед, якщо ви хочете щось розвивати. На більше ми не можемо продумувати, тому що ми не знаємо, які технології з'являться через п'ять років. У нас старіє населення, кількість серцево-судинних захворювань буде збільшуватися, так само, як і кількість онкологий, і це майже 80% летальності – ці два напрями. Відповідно, держава ще років п'ять тому повинно було закласти у свою стратегію будівництво великих багатопрофільних клінік, як це робиться на Заході. Назвати їх університетськими, може бути, якщо немає можливості побудувати в кожній області, побудувати міжрегіональні центри, багатопрофільні. Цю стратегію, європейську, потрібно було впровадити.
- А є варіант, що коронавірус комусь дуже вигідний, в тому плані, що можна забути про все системному?
- Проблема коронавіруса існує сама по собі, і те, що на цю проблему нашаровуються деякі політичні моменти, – це теж присутня. Як у будь-якій справі, є певні спекуляції, економічні інтереси, які приєднуються до будь паніці і до будь-яких страхів. У найбіднішій медичної країні на медицину виділяють 7%. У самій багатій – 13%. У Європі інститут сімейних лікарів працює з повоєнних років. І сімейні лікарі в Європі – це не наші сімейні лікарі. Це високоспеціалізовані, підготовлені люди, з гарним забезпеченням, зі своїми амбулаторіями, з розгалуженою мережею, з дуже хорошим комп'ютерним забезпеченням, на підтримку держави і т. д. Плюс до всього є мережа клінік невідкладних станів, куди цей сімейний лікар може направити цього хворого, у межах 10-20 хвилин доїзду. Ця система формувалася десятиліттями. Ми хочемо це все швиденько скопіювати на наших 2,9% в українському бюджеті і запровадити європейські стандарти лікування. Ми хочемо в красиву обгортку загорнути те, що ми сьогодні маємо. Для чого це робиться? Ми вже відчули результати цієї реформи.
- Наскільки вам вистачає фінансування?
- Є абсолютно чіткі цифри. Ми розробили тарифи ще років 10 тому. Оновили їх два роки тому. За результатами рахункової палати, яка працювала у нас кілька місяців, ми фінансуємося на 29% від необхідної кількості коштів. Нам в рік дають 230 млн грн, з яких більше 100 млн йде на зарплату, близько 20 млн – на комунальні послуги, і все інше ми можемо витратити на медикаменти, обладнання, сервісне обслуговування, прання, прасування, оновлення того, що вже ламається, на ремонт.
- А звідки брати 71%?
- На жаль, пацієнти змушені купувати дуже багато витратних матеріалів, які витрачаються на їх лікування, і так по всій країні. Пацієнти купують найдорожчі витратні матеріали, які потрібні для їх лікування.
- Кажуть, що якщо хтось із багатих людей потрапляє в таку клініку, як ваша, то роблять дорогі подарунки, ремонт, наприклад. У вас є люди, які допомагали і знімали якусь проблему з вашого інституту?
- Зараз у клініці є шість автомобілів. Швидка допомога – це подарунок одного з олігархів. Автомобіль, який возить кров, – подарунок одного з олігархів. Трактор, який чистить сніг, – подарунок олігарха. Дуже багато обладнання, яке ми вже не отримували багато років, – це подарунки багатих людей. Зовсім нещодавно Вадим Новинський подарував нам новий ангіограф, який коштує близько 20 млн грн, тому що з чотирьох ангіографів у нас залишилося два.
- А як це взяти на баланс?
- Ми складаємо тристоронній договір: платник, ми – приймаюча сторона, сторона, що продає. Вони купують і продають нам в якості благодійної допомоги, а ми ставимо на баланс. За останні дні кілька багатих людей, які не хочуть, щоб я називав їхні прізвища, подарували два дихальних апарати. Сьогодні привезли наркозний апарат, в якому у нас давно вже була потреба.
- А що держава?
- У першому читанні у ВР для нас було закладено 300 млн на обладнання, тому що ми вже 13 років не оновлювали обладнання. З моменту відкриття у нас обладнання виснажило свій ресурс і по часу, і по годинах роботи. У другому читанні ці гроші кудись зникли. Мені пояснили, що немає грошей в державі сьогодні. Зате 700 млн комусь на премію з бюджету. Я був шокований, коли побачив, що дві людини, які працюють в державній компанії, отримали 700 млн премії. Це три річних бюджети інституту серця, який робить 6 тис. операцій на серці в рік, найскладніших. Я в минулому році зробив 700 операцій на серці особисто і врятував 700 українців – я не заслужив?
- Ви знали, напевно, кожного головного лікаря у кожній обласній лікарні?
- Коли я був головним кардіохірургом, протягом декількох років, я об'їжджав кожну область двічі на рік. Кожна п'ятниця – це був виїзд в обласний центр, і я знав всіх кардіохірургів у всіх областях і оперував практично у всіх центрах.
- Зараз де ці люди?
- Тими інструментами, якими користується сьогодні влада, неможливо утримати хороших фахівців в Україні: ні сестер, ні лікарів. Найбільш талановиті, молоді їдуть масово, тисячами. За три роки 15 підготовлених лікарів поїхали з Інституту серця за кордон. З нашого, успішного, який працює за європейськими стандартами, виїхали 15 підготовлених фахівців зі стажем близько 10 років.
- Скільки отримує кваліфікований спеціаліст у вас в інституті?
- Кандидат наук, кардіохірург, який самостійно оперує, отримує 7 тис. грн зарплати, працюючи на 1,5 ставки.
- Хотілося б, щоб ліками займалися розумні фармацевти, а лікуванням – правильні лікарі.
- У Києві є Інститут генетики і молекулярної біології, якому, напевно, потрібно було б зробити хороший держзамовлення і який ще має потенціал з виготовлення якогось препарату або вакцин. Насправді такі речі, як боротьба з епідеміологічними ситуаціями, – це системна робота. Наприклад, в Америці досі зберігаються вакцини від віспи. На випадок бактеріальної війни Америка може забезпечити своє населення вакцинацією протягом одного дня. Вони їх тримають, оновлюють, зберігають у спецхранилищах. Держава піклується про своїх громадян. І так у всьому, не тільки по віспі. Немає системної роботи, немає державників, які б про це подумали. Взагалі медицина була не в пріоритеті протягом 30 років. Ми використовували потенціал Радянського Союзу: кадровий, приміщення, обладнання – в більшості лікарень досі стоять рентген-апарати, куплені за СРСР.
- Ситуація в аптеках? "Фуфла" багато продають людям?
- Не можу вам дати оцінне думка – я не експерт. Я тільки знаю, що в Україні практично немає лабораторій з визначення біоеквівалентності, а все, що виробляється і завозиться в Україну, має проходити контроль біоеквівалентності, наскільки ці препарати відповідають тому, що написано на упаковці. Лабораторій таких немає сьогодні – немає державного контролю за тим, що ми завозимо, виробляємо і продаємо. А питання цін – це питання моралі. Японія – благополучна країна, тому що мораль є. Тому що в більшості японських сімей на стіні висить кодекс честі самурая. Служіння вітчизні – це перший пункт в цьому кодексі. А у нас, в аморальному суспільстві, закони не працюють. І якщо людина заробляє сьогодні на біді інших людей, підвищуючи ціни на маски в 10-20 разів, це аморально. І я вважаю, що це має бути кримінально карані. Для цього повинна бути державна машина, яка повинна працювати. Якщо б сьогодні таких людей показали по телевізору і сказали: ось ця людина наживається на біді інших, – напевно, комусь стало б соромно, а когось би це злякало. Але чомусь ще ні однієї такої особи по телевізору ще не показали. Точно так само, як і багатьох інших, яких потрібно було показати. Для цього є спеціальні служби, які повинні включатися в такі моменти і виконувати свою роботу професійно.
У мене сьогодні викликала сльози на очах одна річ. Сьогодні я проводив нараду з нашими сестрами і розповідав їм про те, що ми готуємося до найгіршого сценарію. Лікарі завжди програють найгірший сценарій перед кожною операцією, щоб бути готовими до всяких неприємностей. І я їм кажу, що якщо буде італійський сценарій, то вам доведеться працювати вахтовим методом – власне, вони і працюють вахтовим методом, по чотири дні. Вам не доведеться їздити додому, ми вам налагодимо харчування тут, транспорт. Сиділи кілька десятків сестер, і ніхто мені не задав питання: а як нам за це будуть платити, як компенсувати, які будуть преференції, премії? Питання було одне: ви зможете нам забезпечити якесь харчування, якщо ми будемо 4-5 днів тут жити, щоб ми не голодували? Так ведуть себе медики сьогодні в Україні. Ніхто не сказав, що не буде працювати з хворими, інфікованими за 3 тис. гривень. Вони тільки запитали, чи зможемо ми їх погодувати в цей час.
- Ще раз, будь ласка, розкажіть громадянам України, що ви рекомендуєте робити, щоб не допомагати коронавирусу поширюватися?
- Треба перервати ланцюжок інфікування. Потрібно розглядати одну людину, з якою ви контактуєте, як потенційно інфікованого людини. Краплі, які зриваються з його губ, летять близько 2 метрів. Тримайте дистанцію, поменше контактуйте взагалі з чужими людьми. Все, до чого ви торкаєтеся, – це потенційно інфіковані предмети. Тому після будь-якого дотику мийте руки будь-яким дезинфікуючим засобом. Можна горілкою, якщо у вас немає чогось міцнішого, – краще 70%-ним спиртом. Прийом алкоголю усередину не рекомендується – це знижує імунітет. Білкова їжа зміцнює імунітет, тому безбелковые дієти, веганські, пости на час епідемії потрібно скасувати. Їжте м'ясо і білкову їжу – це підвищує імунітет. Максимальні фізичні навантаження знижують імунітет, тому обмежте максимальні навантаження до середніх.
Маска обов'язкова – в кожній людині ми бачимо умовно інфікованого і обмежуємо з ним рукостискання, поцілунки. Частіше мити свою уніформу, якщо ви працюєте в якійсь робочому одязі, контактуєте з іншими людьми, періть це кожен день. Не торкайтеся до свого обличчя взагалі – ваші руки завжди потенційно інфіковані.
Мінімум контактів, маска, миття рук, дистанція при спілкуванні з іншими людьми. Якщо ви не можете дотримуватися цих правил, хоча б надіньте маску і по можливості не торкайтеся своїми "брудними" руками до свого обличчя.
- Спасибі.
Категория: Новости
Борис Тодуров: Я думаю, що істерика, яка сьогодні є з приводу коронавіруса, багато в чому невиправдана