Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Анатолій Кочерга: Продати землю - це себе продати в рабство


Опубликованно 19.03.2020 04:58

Анатолій Кочерга: Продати землю - це себе продати в рабство

Мага: Сьогодні у мене в гостях справжня легенда світової опери Анатолій Кочерга. Мага: Сьогодні у мене в гостях справжня легенда світової опери Анатолій Кочерга.

Анатолій Іванович, вітаю вас. Для мене завжди дивним було, як люди приходять в оперу.

Кочерга: Я туди ніколи не готувався.

- В селі Самгородок Козятинського району Вінницької області уявити собі, що у вас був оперний театр...

- Самгородок був районний центр. Батько працював там директором МТС, мама була домогосподаркою. Дуже любила грати на гітарі, вечорами збиралися близькі знайомі батьків, вечеряли і співали з задоволенням. Я не співав, тільки прислухався. У 7 класі я отримав від батьків подарунок – акордеон. І мама мене силою почала вчити музиці. Мені хотілося на футбол – а ні, ну-ка, займайся музикою. Приходив учитель додому і годину двадцять – годину тридцять був лікнеп.

- Вдома щось з гаджетів було: телевізор, радіо?

- Радіо було, потім телевізор. По радіо був "Театр біля мікрофона", казки. Читали театральні актори.

- Як у вас стався перший вихід на сцену? Ви ж кочегаром були?

- Це не кочегар, а машиніст турбіни на энергопоезде, тому що мені потрібен був робочий стаж для вступу до політехнічного інституту. Я збирався присвятити себе техніці, тому надходив на важке машинобудування у Львівський політехнічний. Спочатку я працював слюсарем, потім машиністом парового котла. Энергопоезд це така електростанція, яка рухалася і висвітлювала цілий район. Там я працював позмінно, і мені це подобалося.

- Коли ж у вас оперний мікроб з'явився?

- Починаючи з художньої самодіяльності. Я ще з 7 класу був солістом дівочого ансамблю в школі. "Вчителько моя" - це була моя перша пісня, яку я заспівав з цим ансамблем. Я працював, а вони підспівували. Але це все під керівництвом мами.

- Ви скрізь завжди підкреслювали, що ви українець.

- Так. Мені пропонувалося бути ким завгодно: і німцем, і австрійцем, і люксембуржців. Глава Люксембургу побував на моєму спектаклі "Хованщина", який йшов у Брюсселі. Після цього запросив мене на аудієнцію у Люксембург, де мені було офіційно запропоновано стати громадянином Люксембургу. Але я на це так і не зібрався. Спочатку давали вид на проживання, а через рік – паспорт. Але я їздив, гастролював скрізь, і в мене не було такого часу, щоб я жив десь там.

- А ви могли б жити там?

- Я не пробував. Я близько 30 років гастролював за кордоном і ніколи не хотів залишитися там. У мене не було такої думки взагалі. Я не міг без своїх людей.

- Тобто для вас країна це насамперед люди?

- Так, люди, спілкування. Мені завжди не вистачало спілкування. Була дружба між колегами, ми спілкувалися, але мені весь час хотілося додому. В деяких випадках навіть моя дружина мене не завжди розуміла. А я тут виріс, вивчився, готував всі свої ролі, партії.

- Яким чином ви "спливли" в консерваторії їм. Чайковського?

- Спочатку було Вінницьке музичне училище ім. Леонтовича, яке я закінчив як диригент-хоровик. Я поступав на вокал, але коли подавав документи, мені сказали, що такого відділу немає.

- А як ви увагу дівчат до себе привертали?

- Я навчався. Я був комсоргом училища – мені було колись привертати увагу. Мене викликав директор училища і сказав: ти повинен вставати в три-чотири години, засукати рукави і працювати з нашими молодими людьми, їх треба організовувати. Тобто ідеологічна обробка – підсвідомо – повинна була бути цілодобово. Не можна було розслаблятися, і треба було вчитися.

- Коли ви потрапили туди вперше, молодий радянський хлопець, яка у вас була реакція?

- Я не був аж надто в захваті. З магазинами я дуже простий у спілкуванні. Я йшов купити щось конкретне і, не затримуючись, виходив. Але з часом, коли я був у Відні на постановках у Клаудіо Аббадо, приїхала одна знайома, професор з Москви, і мене попросили, щоб я її провів по магазинах. Це були продовольчі магазини Billa, які зараз є і в Києві. А тоді це був просто шок. Я цій жінці сказав, щоб вона була схожа, а сам чекав її біля каси. Її довго не було, я пішов її шукати і знайшов: вона сиділа на підлозі і ридала. Я її підняв, вивів на вулицю і потім вона сказала: "Такого не може бути. Цього стільки людям не потрібно". Вона 5 днів хвора ходила, професор МДУ.

- Вас не приваблювала така популярність, щоб вийти і щось естрадне заспівати?

- Ніколи не приваблювала. Заздрості як такої у мене ніколи не було. Чоловік міг і показував те, що він може. Чи ти можеш це зробити... Я навіть не задавався таким питанням. Я просто вчився. Мама хотіла, і я займався теорією музики, сольфеджіо. Перші ази я отримав саме в школі: 6-8 класи. Але поступово художня самодіяльність, районний огляд художньої самодіяльності – і я отримую першу премію. Потім обласний огляд у Вінниці, де композитор Скалецький сказав, що мені треба вчитися співати. Тоді ж всі вміли співати. Коваль, який працював на МТС у батька, питав у мене, за що я гроші заробляю. Я йому сказав: за те, що співаю. І він: "Та ти що! Ми ж співаємо. Ти був заслуженим артистом і раптом став народним. А що ти накоїв? Є ж заслужений вчитель, працівник, а народних ж немає. А тобі раптом вліпили народного. Що сталося?". Дуже важко було переконати.

- Вам все легко давалося, виявляється?

- Якось само собою йшло. Дійшло до того, що в 32 роки я отримав вищу акторську звання: народний артист Радянського Союзу. Навіть молодший був Мусліма Магомаєва. Він 33,5 отримав, а я – у 32.

- І депутатом ВР Радянського Союзу ви були?

- Так. Був такий Рада національностей: сидів, голосував, слухав. Я тричі пропустив засідання, так як були гастролі. Засідання можна було пропускати, і в кінці кінців я був викликаний в 9-ю службу в Кремлі, і мене там досить довго виховували. Протягом години розповідали, що так робити не можна. Доплачували тоді за це 200 рублів. Якщо у сьогоднішньому еквіваленті до того, які гроші отримують депутати, то це просто неймовірно, і вони ще мають совість пропускати засідання, коли їх народ обрав. Або щоб людина мала статтю або сидів і був депутатом ВР, це просто неймовірно, неможливо. Я пам'ятаю, як вивчали мою біографію. Наш шановний Дмитро Михайлович Гнатюк написав не мене "віз", що я приховую своє національне походження.

- А яке ваше національне походження?

- Напевно, щось з єврейством було пов'язано. Я тоді сказав, що, на жаль, я не пов'язаний з цим національним визначенням. Мій батько – з полтавців, мама – з білорусів. Перед тим як мене обирали в ВР, був такий сигнал.

- Це що, злочин бути євреєм?

- Я тоді сказав, що ви мені задаєте питання, на які я не можу відповісти. Ви ж краще в тисячу разів знаєте, яке у мене походження і яка генеалогія мого дерева. Ви мені розкажіть, звідки я пішов.

- Це абсолютна маячня.

- Так, маячня. Єдине, про що я шкодую, що в наш час немає силового стимулу змушувати маленьких дітей вчити музику, вчити культуру. Як звертатися до старших, як ставитися до матері з батьком, як не можна кричати і підвищувати тон розмови. Я теж не хотів займатися музикою з дитинства, але якщо дитину не змушувати грати, не вчити музиці, ніколи не буде нічого позитивного. Я стільки разів виступав з ідеєю, що на радіо повинна, як закон, звучати класична музика! Хоч уривки, хоч фрагменти з найпопулярніших музичних п'єс. Зараз кажуть: "Ти слухав такий музон, що починається дуже тихо, а потім голосно? – Що ти маєш на увазі? Другий концерт Рахманінова? – Так, це вона, ця музичка". Як же можна це називати такими анекдотичними словами?! Вийшло так, що одним із найкращих моїх виконань була Каватина Алеко Рахманінова, потім – старий циган з "Алеко". Першу премію "Греммі" я отримав за запис Бориса Годунова (хто подавав – не знаю: ні сном ні духом). Друга запис у мене була "Пісні і танці смерті" Мусоргського на слова Голенищева-Кутузова. Це друга премія "Греммі". В Україні ще немає жодного лауреата премії "Греммі".

- Ви опиняєтеся в консерваторії, коли жила ще велика епоха Гмирі, Руденко, Паторжинського, Вогневої і т. д. Молостова ставила.

- Я перед Дзеффіреллі з'явився у Віденській опері, я ніколи не думав, що я з такою людиною зустрінуся. Абадо, Маазель, Караян. Я називаю ці прізвища – і у мене холодок по шкірі.

- Ви вигравали конкурс за конкурсом – вас Бог вів за руку. А ось в консерваторії почалося: я знаю, що я нічого не знаю.

- Я двічі був запрошений до вступу в духовну семінарію: в Одесі та Санкт-Петербурзі. Але я не міг цього зробити, тому що батько був директором РТС, мій брат був військовим. Я атеїст, але Бога в душі завжди мав і маю.

- У кого ви вчилися?

- У Римми Андріївни Разумової, заслуженої артистки України. І у Зої Юхимівни Лихтман. Це мій найдорожчий педагог, який мене багато чому навчила і виховувала мене, як людини.

- У вас були танці, пластику, майстерність актора. Зараз майстерності актора вчать один семестр.

- Я зараз навчив двох студентів-китайців співати "Рідна мати моя", і коли моя дружина почула, то сказала: "Це наші чи ні?". Ніякого акценту! І один з тих китайців на українському конкурсі виграв гран-прі, все журі піднялося і аплодувало.

- Яким був перший місто, де ви працювали за кордоном?

- Спочатку була Варшава – Великий театр. Я з ним об'їздив всю Францію. В одному гастрольному турі було 36 вистав "Бориса Годунова". Але в неймовірних умовах: їздили автобусами, 1500 км переїздів. Приїжджали - опухлі ноги, треба було тримати догори, щоб ввечері вийти перед глядачами. Нікого не цікавило, який у тебе настрій, що передувало того, як ти вийшов на сцену. Я зараз своїм кажу: "Ні в якому разі не думайте про нотах – яка верхня, нижня, думайте про те, що ти говориш словами. Вислови те, що тобі дали автори, передай текст".

- А все решта – має бути школа, повинно бути закладено саме по собі.

- Так, і особа повинна виражати що-то. Постійно кажу, що посмішка повинна бути, тому що навіть звук залежить від посмішки. Колір звуку іншого.

- Подивіться на того ж Паваротті. Він посміхається.

- Я був в гостях у Паваротті в Модені. Він варив нам спагетті, ми були в його винних підвалах, спілкувалися протягом доби. Це був неймовірний чоловік.

- А правда, що у нього була кімната поклоніння Верді?

- Правда. І в мене теж була б, але треба квартиру мати таку.

- А яка у вас квартира?

- Трикімнатна квартира – 96 кв. м.

- Ви дуже нестандартний оперний співак. Я ніколи не чув, щоб ви ходили по коридору і розспівувалися (це називається "понти").

- Це так, але розспівуватися треба обов'язково. У мене були випадки, коли я не співав за три тижні, а потім кидався на щось і дуже довго приходив у форму.

- Паваротті розповідав, що він найняв собі дієтолога і поправився на 36 кг, тому що поки той перебував поруч – він не хотів їсти, а коли той ішов, у нього прокидався такий апетит! Він геніальний співак і добрий чоловік.

- Приїжджав зараз до нас Пласідо Домінго. Ми теж були дружні. Моя дочка дружила з його дітьми. Дуже хороші люди. Я радий (не можу не сказати про це), що нині ректор консерваторії – нащадок Олега Семеновича Тимошенко, Максим Олегович. Талановита людина, талановитий менеджер. Полагодили дах консерваторії, багато аудиторій зробили. Те, що зараз робиться в консерваторії, – це диво. Йому хвала за це. Він молодець.

- На яких світових сценах ви співали?

- "Ковент-Гарден", "Ла Скала", "Гранд-опера", Віденська опера, "Метрополітен", Великий театр, Маріїнський, Кремлівський палац, театр "Колон", Токіо. Все, що можна було, я об'їздив. На Південному і Північному полюсах я не співав, але в трюмі авіаносця "Київ" я давав концерт.

- Я щасливий, що ви нарешті викладаєте тут. Дуже довго ви їздили по світу, і я не бачив навчальних закладів, які б зверталися до вас. Вас просто не звали.

- Єдине, що мене так принижує, що змушують писати таку ахінею: чим ви займаєтеся, які концерти співали, з ким співали. Навіщо вам це? Відкрийте інтернет. Не змушуйте цю писанину писати.

- Герберт фон Караян так мріяв працювати з вами, посилав вам запрошення, а вам їх навіть не передавали.

- Більше 160 запрошень з Мінкульту УРСР я не отримав. Перший мій виїзд за кордон відбувся в 1971 році, коли я був студентом 2-го курсу консерваторії, одним з найкращих. Це був обмін студентами з Лейпцига і нашої консерваторії.

- А кадебісти їздили з вами?

- Звичайно. Вони були радниками міністра культури. Я все ж таки хочу підкреслити, що треба маленьких дітей насильно змушувати займатися культурою і музикою.

- Які ви заробили мільйони для цієї країни? Ви хоча б приблизно знаєте? За закордонне турне скільки ви могли привезти приблизно?

- Приблизно знаю. Мільйон, півтора, два – спокійно. Ми в радянські часи були в Ніцці на постановці "Хованщины", де диригував Степан Васильович Турчак, а в Марсель я відвозив наші зароблені гроші. Такий був кейс, на наручниках, і я їхав з ним до самого консульства, де повинен був їх здати.

- Скільки вам залишали з цього?

- 2%. Ми щасливі були.

- 2% – і ви все одно повертаєтеся в цю країну?

- Я не можу, адже це моя Україна. Я її люблю. Всі ті, хто зараз нею керує, вони просто ненавидять цю землю. Як можна продати землю? Це себе продати в рабство. Ви що, люди, подуріли? Це те, що належить державі.

- Тобто депутат у вас все одно живе? Або просто громадянин?

- Я просто нормальний, свідомий чоловік. Я просто не можу слухати, що хочуть продати ту землю, на якій ми живемо, яку ми повинні залишити своїм нащадкам. Максимально – це в оренду, на час, але ніяк не продати. А іноземцям і поготів. Зараз і Сорос, і хто тільки не хоче. Ізраїль навіть хоче придбати більше 100 тис. га. Схаменіться, поки не пізно. Народ має терпіння, але до певного моменту. Бо що може закінчитися це терпіння, "та й заходиться вже будити", словами нашого великого Кобзаря – Тараса Григоровича. І ці турборежимы ще – не дай бог.

- До тих пір, поки у людей не буде такого болю в очах і серці, як у вас, за цю країну...

- У мене не тільки біль – мені хочеться плакати. Не можна таке робити зі своєю країною.

- Але ви ніколи не плакали. Ви одягали костюми і для цієї країни, для цих людей заробляли, приносили цій країні славу, за що я вам низько вклоняюся.

Петро Мага  


banner14

Категория: Новости

Анатолій Кочерга: Продати землю - це себе продати в рабство


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.