Коронавірус і діти: Інтерв'ю з імунологом Національної медичної академії Федором Лапием
Опубликованно 12.03.2020 04:02
На питання, як можемо убезпечити своїх дітей від коронавіруса і настав час зараз, коли стало відомо, що вірус вже в Україні, не виходити з малюками з дому, відповів доцент кафедри дитячих хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти Федір Лапій.
На питання, як можемо убезпечити своїх дітей від коронавіруса і настав час зараз, коли стало відомо, що вірус вже в Україні, не виходити з малюками з дому, відповів доцент кафедри дитячих хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти Федір Лапій.
- Чому немає жодної інформації щодо зараження коронавірусом дітей під час масового спалаху в Китаї? З інтерв'ю китайського лікаря госпіталю, яке було заборонено до поширення цензурою, зокрема, відомо про смерть хворої вагітної жінки. Зате про дітей і підлітків ніякої інформації. Вам як вченому щось відомо?
- Щодо дітей, які заразилися коронавірусом в Китаї, інформації я не чув. Дійсно, були відомості про захворювання людей похилого віку, які схильні до важкого перебігу хвороби. Хоча були повідомлення і щодо людей більш молодого віку. Чому не було відомо про випадки з дітьми? Можливо, їх не було. Можливо, діти не захворіли через обачності батьків. Як правило, у дітей є батьки, і вони їх захищають: у разі виникнення небезпеки вони їх намагаються заховати, ізолювати. Дорослі, які мають дітей, більш ретельно дотримуються гігієни.
- Але ж немає стовідсоткової впевненості, що цей вірус не може вражати дітей? Можливо, Китай просто приховує якусь частину інформації? Цензура?
- Такий варіант не можна виключати, адже Китай, незважаючи на те, що це одна з найпотужніших економік світу, таки досить закрита країна з високим рівнем цензури. У цій країні ретельно обмежується поширення інформації, особливо її вихід за межі країни, за це передбачено жорстке покарання. Не можна виключати такий момент, що повної картини про те, що відбувалося і продовжує відбуватися в Китаї, ми не маємо.
- А взагалі, у нас достатньо інформації про коронавирусе, ми добре розуміємо, з якою загрозою ми маємо справу? Те, як ми її попереджаємо, – це ефективно?
- Я б не обмежувався тільки тією інформацією, яку ми маємо. Проте ми вже маємо випадки захворювання в Італії, Франції, США, Японії, і можна говорити про те, що відтепер вірус вийшов у площину країн, де світове медичне співтовариство може вільно його вивчати, і на відміну від того, як це було в Китаї, обмінюватися спостереженнями. Але, звичайно, ця проблема вивчена далеко не до кінця, і питань залишається ще багато, трохи більше, ніж відповідей. Щодо деяких з них поки існують тільки теорії, версії, які не підтверджені.
На сьогоднішній день досі немає чіткої відповіді, звідки взявся Covid 19? Яка тварина стало причиною його поширення? Хто став посередником між людиною і тим тваринам, з якого все почалося? Може передаватися цей вірус іншим тваринам?
Дійсно інкубаційний період (від попадання збудника в організм людини до розвитку перших симптомів) є більш тривалим, ніж ми собі уявляємо? Зараз прийнято вважати, що він становить до 14 днів.
Можуть поширювати вірус люди, організм яких збудник вже потрапив, але симптомів захворювання вони ще не відчувають? Чи можна від них заразитися? Може повторно захворіти людина, вже одужав після коронавіруса? Формується імунітет до нього?
Чи здатен цей вірус до мутацій? Не будемо ми мати найближчим часом ще більш серйозної ситуації, ніж зараз?
- У мережі Інтернет пропонують придбати вакцину від коронавіруса. Це "разводняк" від шахраїв?
На сьогоднішній день вакцина від коронавіруса ні в одній країні світу недоступна. Але це не означає, що зараз не ведуться розробки і робота над її створенням. Вони тривають, але станом на сьогодні неможливо сказати з упевненістю, чи стане вакцина доступною широкій громадськості через кілька місяців або через кілька років. Те, що пропонується в мережі Інтернет зараз, – витівки шахраїв. Це щось на кшталт того, як цигани на вокзалах торгували святою водою.
- Як убезпечити дітей від коронавіруса? Одягати їм маски? Бігти з міста? Або ховатися з ними в ізольовані місця?
- Маска не є засобом захисту від коронавіруса, ні навіть від банального респіраторного захворювання. Маску слід надягати на хвору людину, щоб він не заразив інших людей. Методики профілактики коронавирусной інфекції нічим не відрізняються від профілактики того ж грипу. Чисті руки, ізоляція в разі поганого самопочуття або симптомів респіраторного захворювання, збереження дистанції з людьми, великий простір, провітрювання приміщення.
Щодо рекомендацій, які нині звучать, щепитися від грипу, я б хотів дещо пояснити: сама по собі існуюча вакцина від грипу не захищає від коронавіруса. Однак, якщо брати до уваги, що грип та коронавірус мають деякі загальні симптоми: температура, ураження легень, органів дихання, то зробивши щеплення від грипу, людина зменшує шанси мати хворобу, протягом якої схоже з коронавірусом: менше нервів, менше незручностей, зокрема вірогідною госпіталізації та ізоляції. До того ж людина буде захищений від штамів звичайного грипу і ускладнень від нього.
- Тест-системи - єдиний спосіб підтвердити коронавірус на сьогоднішній день?
- У випадку з коронавірусом, поки що грає важливу роль таке поняття, як епідеміологічний анамнез: важливо, чи відвідував людина Китай чи іншу країну, в якій спостерігається спалах, протягом 14 днів перед появою підозрілих симптомів.
- Тобто коштує менше подорожувати і навіть бажано скасувати заплановані подорожі з дітьми зараз?
- Так. Звичайно, не хотілося б про це говорити – однак ризик заразитися під час подорожей є. Зокрема, щодо перебування в літаку ризик поширення вірусу досить низький, в аеропорту також ризик підхопити інфекцію, враховуючи велику площу приміщень, невисокий. Зате він значно зросте у випадку безпосереднього контакту з хворою людиною. Або після перебування у великому натовпі людей, наприклад, у черзі біля стійки реєстрації (де поруч можуть виявитися вже хворі люди або носії). Особливо це актуально стосовно країн, де вже зафіксовано спалах інфекції.
- Щодо України – ще рано бігти в ізоляцію з дітьми? Поки не настала критична ситуація, можна продовжувати жити повноцінним соціальним життям?
- Звичайно! В Україні ми поки що можемо собі це дозволити. Єдине – слід дотримуватися правил особистої гігієни, тримати ввічливу дистанцію з сторонніми людьми. І звичайно, треба чекати результатів вивчення вірусу від вчених, щоб не робити передчасні висновки. Зараз ми будемо мати можливість спостерігати, як буде вести себе коронавірус в європейській популяції, де, на відміну від Китаю, все буде відбуватися максимально прозоро.
Розмовляла Олена Голубєва
Категория: Новости
Коронавірус і діти: Інтерв'ю з імунологом Національної медичної академії Федором Лапием