Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Олена Лукаш: Падіння рейтингу Зеленського закономірно, оскільки люди бачать зловживання довірою і ревізію передвиборчих обіцянок


Опубликованно 11.03.2020 01:36

Олена Лукаш: Падіння рейтингу Зеленського закономірно, оскільки люди бачать зловживання довірою і ревізію передвиборчих обіцянок

- Поговоримо про те, що відбувалося сьогодні під куполом ВР (інтерв'ю вийшло 3 грудня 2019 року, - ред.). Перших трьох нардепів виключили з фракції "Слуги народу". Продовження буде?

- Звичайно. На жаль, фракція "Слуги народу" з'явилася у нас, тому що у виборця було інерційне довіру до самого Зеленському. Жоден виборець в Україні з наскоку, відразу десять народних депутатів з "Слуги народу" не назве. Це абсолютно невідомі люди, які не знайомі між собою, прийшли туди з різними цілями і завданнями, і, природно, період напіврозпаду і розпаду фракції ми ще будемо спостерігати довгий час. А так як це люди різної соціальної відповідальності та різних груп інтересів, то вони будуть як голосні, так і тихими, тобто і фрік-шоу, і саботаж однозначно будуть.

- Дуже цікаво, як це буде впливати на рейтинги політичної сили і на рейтинги президента?

- Рейтинг – це справа дуже важлива, напевно. І дуже потрібне, напевно. Президент Зеленський у своїй передвиборчій програмі і багаторазово виступаючи заявляв про те, що він прийшов на один термін, на 5 років. Він привів із собою величезну фракцію завдяки нашому протесту проти всього "свиноборонпрома" за останні п'ять років. Проти дискурсу війни і злиднів. Ці люди вдруге не зайдуть в центральні органи виконавчої влади, ні в парламент. Виходячи з цього, їх дійсно цікавлять їх рейтинги? У них зараз жнива, косовиця – другий раз вони вже не зайдуть. Не буде ніякого "Слуги народу" в наступному скликанні парламенту, в наступних скликаннях місцевих органів самоврядування і в центральних органах виконавчої влади. Та й в принципі немає ніякого "Слуги народу". Це мильна бульбашка. Велика частина фракції – це цікава "соросология": грантоїди, люди, пов'язані з грошима іноземних держав. Те, що в американському законодавстві називається "іноземний агент". Інша частина фракції – це "порохоботы" і випадкові люди. Так, там є кілька сильних, яскравих народних депутатів, розумних і відповідальних, але це виняток. Повинен мильна бульбашка переживати про свій рейтинг? Чи повинен він переживати, як надалі розгорнеться політична ситуація? Звичайно ж, немає.

- Чи вдасться реанімувати ці рейтинги, знову підняти їх на високі рівні?

- Ні. Можна зняти три фільми, шістнадцять роликів, відвідати бігову доріжку, поплавати в басейні, але не закриваються ті проблеми, які існують в житті українців, роликами. Я не розумію, як ця команда досі не прийняла для себе цей простий факт. І не прийняла рішення попрацювати для початку, а не знімати ролики. Видання "Слово і діло" проаналізувало рейтинги усіх президентів України за 6 місяців роботи, і найбільше падіння довіри саме у Зеленського, тому що дуже багато людей розуміють, що сталося зловживання довірою і ревізія передвиборних обіцянок.

- Підрахували, що з початку осені рейтинг Володимира Зеленського обвалився на 21%, в тому числі за два перші тижні листопада – на 12%. Як свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології, в кінці листопада позитивне ставлення до президента демонструють 52% українців. Ще на початку вересня їх було 73%. При цьому кількість тих, хто негативно до нього відноситься, зросла з 7 до 19%. Опитування проводилося з 22 по 25 листопада методом телефонного опитування на всій території України, крім окупованих територій.

- Я б не звертала особливої уваги на рейтинги. Я б звертала увагу на час і динаміку. Янукович залишив свій пост і країну з рейтингом в 30%. Тому цифри – це прекрасно, але важливо життя людей. І рішення, які впливають на ці життя, набагато важливіше, ніж цифри. І якщо ми бачимо щоденну ревізію передвиборних обіцянок – ми робимо висновки.

- Це може хоч якось полегшити наше життя – це стрімке падіння і спроби врятувати себе хоч якось?

- Їм це не допоможе, тому що для того щоб відбувалися реальні дії, повинні бути реальні суб'єкти прийняття рішень, зацікавлені в цих рішеннях, виконавці і результат. А кого ми бачимо на чолі Кабміну України і в самому Кабміні? А кого ми бачимо взагалі в парламенті у них? Ми чули вже дуже багато обіцянок. Чули: "кінець епохи бідності", "весна прийде – посадки будуть". Правдивим виявилося лише одне: "ні обіцянок, ні пробачень". У програмі Зеленського було: "мій перший законопроект буде про народовладдя". Мається на увазі референдуми, плебісцити і т. д. Цього ніхто не бачив. Обдурив? Обдурив. "Держава для людини. Менше держави в житті людини. Більше людини в житті держави". Але які рішення вони приймають? Касові апарати, верифікація - перевірка всіх ваших соціальних виплат і напівпровідники. "Справедливість – це основа довіри в суспільстві". А стерненки і карасі на свободу і п'ють чай з генеральним прокурором. І країна захлинається в злочинності. "За відкритими списками пройдуть вибори". Ага, з відкритим пройшли. "Кнопкодавство і прогули автоматично стають підставою для позбавлення депутатського мандата". Всі ми бачили кнопкодавів від "Слуги народу" в парламенті. Вони втратили мандата? Виключили трьох непокірних і одного депутата зі складною кримінальною історією про зґвалтування. А кнопкодави, криворізька братва – всі залишилися на місці. Не робиться ні кадрових висновків, ні адміністративних рішень не приймається.

- Щодо "криворізької братви" сьогодні САП розпочала досудове розслідування.

- Назвіть, який злочин довело до вироку САП? Безумовно, це все окозамилювання. Люди бачать, що прийшла якась ліквідаційна комісія, але вони до кінця цього ще не усвідомлюють, бо чому б граблі не вчили, а серце вірить в чудеса, що раптом щось зміниться. Але не зміниться, нікому міняти. Ця ліквідаційна комісія замість народовладдя, справедливості і кінця епохи бідності продає залишки майна, фактично робить громадянина основним донором бюджету, вводить ринок землі і намагається завершити "проект Україна". І якщо до когось це не дійшло, то обов'язково дійде. І цей процес вже не зупинити. Треба розуміти, що основна мета саме ця – деконструкція держави. Свідома вона у них або багатьох використовують по недоумкуватості – мені все одно. Але мовчати про це неправильно.

- Ще ми сьогодні під куполом спостерігали ухвалення змін в закон про ДБР. Що насправді змінює зміна керівництва ДБР?

- Головні і основні завдання в цьому законі дві. Перша: зміна керівного складу ДБР. І президент Зеленський таке право отримає. Але з урахуванням того, хто у нас займає ключові пости (Аваков, Рябошапка), я розумію, що це буде людина такого ж рівня безвідповідальності, такого ж рівня втрати репутації, такого ж рівня бездіяльності. Якісні характеристики будуть саме такі: багато слів – нуль справ. Я припускаю, що сьогодні вже весь "свиноборонпром" отримав офіційну амністію. "Весни" не буде. І друге питання: цим законопроектом вирішувалася доля справ Майдану, справ, які п'ять років фальсифікувалися минулою владою, про яких громадянам України брехали на регулярних брифінгах. Фактично законодавці створили такий трансфер прокурорів, які займалися фальсифікацією цих справ ГПУ, і тепер без всяких конкурсів переводяться в ДБР. І таким чином, вони отримують дві можливості: 1. Ніхто з притомних людей не отримає доступ до справ Майдану, не дізнається і не розповість нам, як вони фальсифікувалися. 2. Ще 5-7 років (скільки протримається влада, схожа на цю) нам будуть розповідати про те, як все заважають ці справи розслідувати і як неможливо встановити факти і обставини, але потрібні ще сотні прокурорів і мільйони коштів, для того щоб продовжити це важливе, але безнадійна справа.

- Чому ви говорите про фальсифікації цих справ?

- Нещодавно до мене потрапила якась документація. У ній мова йшла про жінку, яка є Героєм України, посмертно. Вона член Небесної сотні. Її звали Ольга Бура. Їй було 28 років, і вона померла 10 березня 2014 року на Майдані від уколу лідокаїну. Ця дівчина стала інвалідом в 14 років, з легким ступенем дебільності, обслуговувалася у Львівській психіатричній лікарні. Приїхала на Майдан допомагати на кухні. Порізала руку ножем, палець почав загнивати. Прийшла до лікаря Майдану, а він не знав, що у неї алергія на лідокаїн. І вона миттєво померла. І ось ця людина – Герой України. Мені і в голову не приходило, що список Небесної сотні може бути сфальсифікований. Ця думка настільки блюзнірська, що хтось на смертях робив план по валу, набирав цю сотню. Я зайнялася дослідженням цього питання – я, Анатолій Шарій, нас багато. Половина списку Небесної сотні – це люди, що не мали відношення до протестів, смерті яких не мали відношення до захисту Революції гідності. І мільйонні виплати, які здійснює держава, приватні фонди, гранти, в тому числі закордонні, виходять вже п'ятий рік даремно. Простий приклад. Сергій Дідич – майданівець. Був убитий майдановцем Бибиком. Майданівець Бібік силою відібрав у співробітника правоохоронного органу автомобіль ГАЗ і ганяв на ньому по центру Києва. "Ганяв, збиваючи людей", - я зараз цитую вирок суду. І він доїхав до Кріпосного провулку, де двома ударами вбив такого ж майдановца Дидыча. Вбитий майдановцем майданівець є Героєм Небесної сотні, посмертно. Нам про це ніхто ніколи не говорив, це ж таємниця за сімома печатками. Є три кримінальні справи. Засуджувався реальний вбивця Бібік, який прийшов до суду і вину свою визнав. І суддя приймає рішення звільнити його від відповідальності, тому що діє закон про амністію Майдану. А реальний вирок за вбивство майдановца майдановцем отримує харківський "беркут" - Андрій Єфименко. А за що? Є відео цієї смерті в інтернеті. Воно є в розслідуванні Анатолія Шарія. Так от, цього "беркута" змусили сказати, що він двічі вдарив міліцейської палицею і, нібито з-за цього потерпілий втратив рівновагу і був убитий. Одну кримінальну справу: майданівець вбив майдановца. Реальний термін – 5 років умовно і позбавлення права працювати в правоохоронній системі, скалічену психіку і долю отримує непричастный харківський "беркутенок", який таким чином купує собі свободу. Але є ще і третя кримінальна справа: такий же харківський "беркутенок" Віктор Шаповалов також і той же потерпілий Сергій Дідич. Я аналізую цей список, збираю документи і хочу сказати, що все, що ми знаємо про Небесну сотні, на превеликий жаль, – це трагедія. А ще це неправда. На той момент, коли видавалися укази про героїзацію цих людей (а це був листопад 14-го і далі), нагородна комісія і Порошенко точно знали, що цей чоловік убитий в п'яній бійці, а цей загинув від серцевого нападу, цей від пневмонії, цей вчинив самогубство і т. д. Вони всі знали, збираючи документи, але потрібна була саме сотня. Тому так знущалися над почуттями тих, хто щиро їм вірив. Тому так нам брехали. Тому одні герої, які захищали громадський порядок, були віддані забуттю, осуду, викинуті, а другі навіщо-то героизированы і щедро оплачені грошима платників податків та інших небайдужих благодійників. І займалася всім цим група горбатюків. Вони прекрасно знали, я вам цитую матеріали, які є в кримінальних справах. Але найстрашніше навіть не в цьому. Всі жахливі смерті від розстрілів відбувалися в один і той же час, в одному і тому ж місці, і, можливо, з одного і того ж зброї. Ви пам'ятаєте: "хлопці, не стріляйте нашим у спину". Скільки є відео з готелю "Україна". Так ось, ці справи були розділені: справи міліціонерів, які загинули, і справи майданівців. Хоча, можливо, їх вбивав один і той же чоловік, або група таких осіб. Свідомо розділені, для того щоб ми ніколи не дізналися правду. А народні депутати зробили "прекрасне" справу. Тепер вже ніхто ніколи і нічого не дізнається. Тому що ті, хто це робив, переходять тепер красивою колією в ГБР. І будуть звідти нам розповідати, як складно все розслідувати, але вони стараються.

- Те, що ви говорите про фальсифікації цих справ, є можливим довести на офіційному державному рівні? В тому ж суді?

- Я зараз розповідаю правду, дуже важку. І мені зараз дуже непросто. Я намагаюся боротися не просто з міфами про Майдані, а з символами останніх років держави, якими були Небесна сотня, мужні горбатюки, які розслідували ці смерті, і жахливий "Беркут", який вбивав людей. Ці міфи, брехня і символи становили основу майже шестирічної життя нашої держави. А я зараз викладаю ці документи і кажу правду, розуміючи, наскільки маленький у мене шанс достукатися до кожного українця. Тому що з міфами боротися неможливо. Державну владу, яка повинна займатися правоохоронною системою, очолюють вигодонабувачі, годованці Майдану: Аваков, Рябошапка, Чумак, Ситник, Касько. Ці люди безпосередньо пов'язані з Майданом. Тому вони ніколи не дадуть правді прорватися назовні. Люди не готові це чути. Легше закрити і сказати: цього не може бути. Я намагаюся це робити, розуміючи, наскільки мізерні у мене шанси. Але я вважаю, що ми заслужили право на правду, а сидять "беркутівці" - право на милосердя, раз їм не доведеться випробувати на собі реальну силу закону. Тому що державна влада продовжує жити в міфології добрих майданівців, яких били злі "беркутівці". А полеглі співробітники МВС, внутрішніх військ? Тільки за три дні, 18-20 лютого, їх було вбито 13 чоловік. І понад 200 отримали вогнепальні поранення. А скільки пострілів було? Це був мирний Майдан? Це була бійня. Тільки з одного боку стояли протестувальники, а з іншого – збройні органи державної влади. І вони брали кулі в себе. Частина з них були розривні. Їм рубали руки льодорубами. Зараз не можна говорити, тому що президент Зеленський такий же, як президент Порошенко. В цьому ніяких відмінностей немає. Він виклав пост: "Я б зустрівся зі студентами, побитими "беркутівцями". А я виклала перелік студентів – там студенти мені в батьки годяться. Де ж ці студенти? Я висловлюю співчуття всім полеглим і приношу всім нам співчуття, тому що будь-які події мають своїм критерієм одне - результат. І результат Майдану – це бідна, нещасна, вимираюча, корумпована Україна. Все почалося тоді і не закінчується до цих пір. І той, хто не бачить причинно-наслідкового зв'язку між Майданом і наступними подіями в Криму, на Донбасі, всім цим мародерством, яке прикривалося війною, - той просто безсовісна людина, яка не хоче помічати правду. Ось тоді все це почалося.

- Зеленський сказав: "Мене не задовольняє те, що було в останні п'ять років. Я хочу бачити розслідування справ Майдану". І це почув електорат Зеленського, який очікував дещо іншу ситуацію, ніж ми мали з відкриттям правди.

- Не буде ніякої правди. Процесуальне керівництво діями слідчих ДБР буде курирувати Віктор Чумак – заступник генпрокурора, член ради Майдану. Якщо зайти на сайт ГПУ, то там можна побачити таку опцію: реєстр справ Революції гідності проти учасників Революції гідності. Вже розслідується тільки одна частина. Так само в Генпрокуратурі працює Касько, який був адвокатом Юрія Луценка, людини, який закликав до радикальних дій на Майдані. Аваков - самий затятий майданівець, у нього основна документація про смерть в МВС. Немає серед керівництва країни неупередженого людини, який може чесно спробувати розповісти нам правду. Що б не казав Зеленський – дивіться на суб'єктний склад і на результат. Він говорив, а сьогодні прийняли рішення автоматично переводити в ГБР тих, хто фальсифікував справи. А рідні людей, які померли від хвороб або в п'яній бійці, отримують виплати. І це колосальні суми.

- Тут питання в тому, що хтось дуже цинічно маніпулює смертю людей, будь-яких.

- У мене є список, який я оновлюю кожен день. Ви навіть не уявляєте собі кількість цих людей. Я не знаю, чи зможу я достукатися до когось. Не для того, щоб зробити комусь боляче, а щоб реалізувати наше право на правду. Будь-вбивця, який порушував закон, повинен відповісти. Неважливо, ким він був: протестувальникам або правоохоронцем.

- Ось ці перезавантаження ДБР, якщо б це не сталося сьогодні, був би поштовх на реальне розслідування справ Майдану?

- І так, і ні. Справи, які викликають шок і трепет, переїжджають в ГБР. І якийсь молодий чоловік починає розслідувати це, а потім ця інформація доходить до прокуратури. Процесуальне керівництво здійснює відомство Рябошапки. І останню візу повинен поставити Віктор Чумак. Або Касько. Або сам Рябошапка. І молодій людині кажуть, що він не туди лізе. От і все. Але ця інформація хоча б просочилася, що так все і відбувається. А тепер все забетоновано. Ті, хто фальсифікував справи Майдану, ті, хто створив конвеєр з видачі документів про те, що людина потерпілий, переїжджають в ГБР. І там уже ніхто нічого не дізнається. За моєю інформацією, яка може бути неточною, горбатюковским управлінням були визнані потерпілими у справах Майдану 1800 осіб. Люди приходили через 2-4 роки і просили постанову про те, що вони потерпілі на Майдані. Загибель людини на Майдані оплачувалася державою в один мільйон гривень, тяжке тілесне – 700 тис., середньої тяжкості – 500 тис. Побої – 200 тис. гривень. Це разово. Плюс кожен рік Кабмін виділяв кошти. Плюс 25 мільйонів Кабмін виділяв на квартири потерпілим, плюс 75% знижки на оплату комунальних послуг. Плюс колосальну кількість грошей збирало міжнародне співтовариство – де вони, я не знаю. Був запущений конвеєр. І останні результати цього конвеєра я знайшла в реєстрі судових рішень зовсім нещодавно – 19-й рік. Лучанин у 19-му році згадує, що він був поранений на Майдані, і йде в районний суд Луцька. І отримує рішення про те, що встановлено факт нанесення йому ушкоджень середнього ступеня тяжкості. Можна йти в прокуратуру і ставати в чергу на виплати. За моєю інформацією, нічого не перевірялося, просто людям видавалися такі постанови, тому що державні гроші, а їх не шкода, а, по-друге, повинна бути масовість. Я наводжу приклади, за які я можу відповідати, у тому числі в суді, документи, які я бачила.

- Так при переході слідчих в ГБР цей конвеєр припинить свою роботу або продовжить?

- А з чого б йому припинятися? Всі отримали індульгенції та амністії. І Петро Олексійович, і "свиноборонпром", і горбатюки всіх мастей.

- Навіщо цим выгодополучателям зрозуміло: отримали владу, отримали посади. А навіщо це Зеленському?

- А чим його політичний дискурс відрізняється від дискурсу Порошенко?

- Першими його заявами, які ми чули під час інавгурації.

- Це та ж "армія, мова, віра" - тільки в профіль. У нас друга стаття витрат у бюджеті – це витрати на оборону. Перша стаття витрат – це борги. Громадяни України – головні донори в бюджет, і податок на доходи становить головну цифру надходжень до бюджету. Такого не було ніколи. Ми визнані цим урядом на самокатах головними платниками. Нам було обіцяно переглянути мовний закон, лібералізувати якісь правила. А ми чуємо: закон переглядати не будуть, тотальна українізація шкіл продовжиться, права етнічних меншин та російськомовних захищатися не будуть, а будете мудрувати – будете відповідати в кримінальному порядку за дезінформацію суспільства, як каже міністр Бородянський. Це "мова". Тепер "віра". Так, менше стали захоплювати храми, але коли у міністра Бородянського запитують, чи потрібно перейменовувати УПЦ – він каже: "Так". Так чим дискурс Зеленського відрізняється від дискурсу Порошенко, загальнополітичний? Я зараз перебуваю на каналі, у якого відібрали цифрову ліцензію. Яку страшно хотів відібрати Петро Порошенко. Але не зміг. А відібрав Зеленський. Але не особисто, а руками Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Дзвінками в суд. Він же переміг під брендом "нові обличчя". І ось вони, де треба – помінялися, а де не треба – не змінилися. У Нацраді сидять порошенковские "жуки", які виступали інквізиторами для всіх каналів, які мали сміливість щось сказати. Так от, всіх поміняли, а їх немає, хоча термін повноважень у них закінчився. Але вони повинні зробити свою брудну роботу. Такі канали, як "112", "Ньюсван", ZIK, можливо, "НАШ", повинні замовкнути або стати такими крихітними, щоб їх ніхто не бачив. А для цього потрібні порошенковские члени Нацради. Заміниш їх на "нові обличчя", скажуть: "Це вже твої вчинили таке порушення". Тому вони одним із перших проголосували закон про продовження повноважень цим членам Нацради на невизначений термін. Ви втратили 30-40% аудиторії, люди втратили вас, тому що ми повірили в Зеленського. Тому що ми протестували проти Порошенка, а він прийшов і забрав.

- На наш наступний питання, що порошенковский Нацрада вирішує нашу долю, президент сказав: "Ну, я чув, що там щось прострочено".

- Коли ти відповідаєш – ти є символом держави, ти є гарантом захисту конституційних прав і свобод громадян. Ти прийшов на хвилі болю і протесту – в тебе немає свого виборця, немає у тебе електорального ядра – у тебе є ми, які втомилися від безнадії і мародерства та у яких не було вибору. А ти прийшов і повністю переглянув всі свої обіцянки. І віддав країну порохоботам. А їх більше зараз в Кабміні, ніж це було при Порошенко, тому що там був ще "Народний фронт". Ти віддав країну "соросятам", грантоїдам, незрозуміло, які люди чим управляють. Ми не давали на це згоди. Ми – виборці. І ми зараз є споживачами вічних фільмів, кліпів, бігових доріжок.

- Ті речі, які ви говорите, вони розходяться з політичним мейнстрімом, який є сьогодні. Відповідно, дуже боляче і критично будуть сприйматися владою. Була вже спроба відродити кримінальне провадження проти вас.

- Речі, які я говорю, – це ризик. Це являє для мене загрозу. Але якщо кожен з нас буде мовчати – ми просто зникнемо. У кожного з нас, хто прийняв рішення пов'язати свою долю з Україною, має бути розуміння, що або ми почнемо говорити, об'єднуватися, чинити опір, або нас просто не буде, тому що прийшла реальна ліквідаційна комісія, яка взялася за найбільші шматки держвласності. Ви знаєте план з приватизації – з 90-х років ніхто не наважувався це зробити. Віддали "Укроборонпром" іноземцю, наглядові ради 40 кращих підприємств очолюють виключно іноземці – тут господар давно "чужинець". Комісія зайнялася землею і не звертає увагу на трудову міграцію людей. І якщо ми пов'язуємо своє майбутнє з Україною, то повинно бути бажання говорити, захищатися, і повинна бути здорова злість: не віддавати свою країну, свою долю так просто. Не прощатися з могилами своїх старих так просто, не відправляти своїх дітей на експорт.

- Ви кажете, що ті, хто готовий говорити непопулярні речі, мають між собою об'єднуватися. З ким ви сьогодні готові об'єднуватися?

- З вами. Я тут сьогодні з вами. Я не уявляю ні одну політичну партію, ні одне політичне рух. Весь вільний час я проводжу, спілкуючись з людьми: в студіях, у соціальних мережах, тому що я не бачу зараз в політиці команду, готову скласти серйозну опозиційну силу. Насправді я не пропоную ніяку війну – я живу тут і точно так само вірю, що у цієї команди вийде щось хороше. Ще трохи вірю. Я нікому не оппонирую – я намагаюся їх розбудити, почути те, що говорять люди. А я кажу не тільки те, що думаю сама.

- На 8-9 грудня обіцяють у Києві масштабні акції протесту. Змусять президента відмовитися від планів, навіть якщо вони і були, по реалізації Мінська?

- У мене жевріє надія, що на "нормандської" зустрічі Україна відстоїть світ і українські інтереси. Що перші кроки назустріч будуть успішними і призведуть до покращення хоча б гуманітарних відносин між Україною та непідконтрольними територіями. Я б дуже хотіла помилятися, але я не впевнена, що всередині команди Зеленського є бажання виконувати мінські угоди в той спосіб, в який вони там позначені. Але свою роль грати потрібно, оскільки громадяни голосували за мир, то тепер у нього така роль – миротворець. Якщо я помиляюся, і там буде здійснено якийсь прорив – я прийду і публічно вибачусь. Що стосується акцій протесту, то це політична боротьба. Я відразу виношу за дужки людей, які дійсно переживають за Україну - я беру тих, які будуть оплачені. І буде ця боротьба відбуватися тільки тому, що Зеленський порушив свою основну обіцянку, і воно пов'язане з його фразою: "Я не ваш опонент, я – ваш вирок". Якщо б у перші два місяці весь цей "свиноборонпром", який вже спокійно переписав всі свої активи, взяли і вчинили з ним згідно з чинним законодавством, то вже б дехто сів, а дехто повернув гроші в держбюджет України. Та такі, що й транші не довелося б просити. Але оскільки цього не відбулося, а сталася десь ментальна злучка, то дуже складно.

- Тобто липнева зустріч Порошенка з Коломойським дала свої результати?

- Звичайно. І питання Зеленському треба задавати самому собі, тому що всі матеріали для відновлення справедливості і повернення вкраденого є. Але всіх представників минулої влади боятися абсолютно нічого – "весни" не буде. Вони здорово зміцнилися за нинішньої влади і обов'язково спробують похитнути підвалини і основи – тільки з тієї причини, що їм знову хочеться їсти.

- Не можна не згадати про анонсованої акції протесту проти запровадження ринку землі. Голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук заявляє: "Вимагаю припинити форсування земельної реформи до тих пір, поки не буде задоволено право громадян України на безоплатну приватизацію земельних ділянок. Звертаюся до співвітчизників, щоб вони негайно скористалися своїм правом, як було закладено Земельним кодексом України 2001 року, оскільки заплановане владою відкриття ринку с/г земель вже в найближчі місяці зробить неможливим реалізацію цього права". Далі можемо нагадати, що є 121-ша стаття Земельного кодексу: ми маємо право на отримання 4 га на ведення фермерського господарства, до 2 га – для ведення особистого селянського господарства та 12 соток для ведення садівництва. Також передбачено безплатне придбання землі під житлову забудову.

- Я підтверджую, що така норма є, і вона є чинною. Я також хочу зазначити, що ця норма не може бути реалізована громадянами України з причини того, що для місцевих органів самоврядування земля – це вже давно товар і давно бізнес. В теорії можна зробити дуже багато, але сувора правда життя в тому, що 31 грудня цього року відкриється ринок землі, незалежно від того, чи проголосує що "Слуга народу", тому що 31 грудня закінчується термін дії мораторію маленькій статті в перехідних положеннях Земельного кодексу, яка забороняла реалізовувати в будь-який спосіб дві категорії земель: це паї і землю с/х і товарного виробництва. Немає в залі 226 альтернативних голосів, які продовжать цей мораторій. Ринок землі буде, і це неминуче. Хаотичний, за аналогією закону, аналогії права, незрозумілих масштабах. Ми всі вперлися в цей законопроект, який ніхто не бачить до другого читання – ні суспільство, ні депутати, ні експерти. Я взагалі не розумію, що станеться, якщо взагалі нічого не буде прийнято і настане 1 січня. Постійно відбуваються фрік-шоу, і прогнози робити дуже складно. Ми знаходимося у величезній зоні турбулентності. Нами зайнялася ліквідаційна комісія, центр життєвих інтересів якої не пов'язаний з Україною. Зараз основні "соросята" намагаються контролювати продаж землі. Міністр економіки Милованов – пташеня гнізда Сороса, і він говорить, що він – особа, що має юридичну, правову зв'язок із США. Він говорив у своїх виступах, що Україна його ніколи не цікавила. Йому віддали землю, а чоловік не зміг написати закон. Все це нешанобливо по відношенню до національного багатства, а саме так Конституція називає українську землю. Можна купувати 200 тис. га – а це 6 Харьковов, 2,5 Києва, 176 Трускавців. По-моєму, треба починати говорити, припиняти сподіватися, починати об'єднуватися і, можливо, навіть діяти, тому що ми реально оточені.

- Які дії на сьогоднішній день можна починати?

- Спочатку було слово. Для того, щоб почалися якісь дії (а я ніколи не закликаю до чогось незаконного), спочатку я намагаюся говорити. Слухайте, діліться інформацією, включайте критичне мислення. Я розумію силу телебачення – воно зробило президента. Може, у нас з'явиться нова сила: сила критичного мислення. Сила уважності, сила відповідальності. У влади є один план – швидше все продати. Але це влада рефлексій. Так як у неї немає плану, вона реагує як людина, яка обпалюється: рука – вогонь – крик – назад. Вона не може поставити на порядок денний, але вона рефлексує на події. Та подією для неї стало падіння рейтингу. Дайте їм через відчуття рейтингу відрефлексувати на його жахливе падіння. Допоможіть їм опам'ятатися. "Слуги", не знаю якого народу, кажуть, що ми і так за все проголосували, опустивши бюлетені в урни. Але що стосується ринку землі, коли проводити цей референдум? 31-го числа ринок землі відкриється. Я – за референдум, і вважаю, що Україна – це батьківщина референдумів. Наші предки збирали віче, ми генетично дуже любимо, коли нас запитують, когось обрати, потім повалити, потім покаятися. Це всередині в українців – бажання бути вислуханими. Але, на жаль, такої можливості у нас немає.

- Ви неодноразово сьогодні говорили, що українці масово виїжджають з нашої країни. Президент Володимир Зеленський представив програму, яка називається "Повертайся і залишайся". Вона передбачає кредити в 1,5 млн грн на розвиток своєї справи, під 5–7–9%, на 9 років. Як ви вважаєте, чи вплине це на позицію тих українців, які вже виїхали або збираються емігрувати?

- Сьогодні вже який день після прийняття закону про бюджет, а він досі не оприлюднений. Зазвичай таке відбувається, коли щось дописують. Я б відповіла так: а можна побачити цю статтю видатків у законі про бюджет? Я б її там не знайшла. Не треба займатися цим окозамилюванням. Тому українці виїжджали, їдуть і поки будуть від'їжджати, на жаль. І ніякі зовнішні інвестори та кредитування на рятують Україну. Частка прямих іноземних інвестицій в Україну – 2-3 млрд дол. у рік, у постмайданні часи. При цьому у 18-му році гастарбайтери перерахували 9 млрд дол. Експерти кажуть, що люди, вимушені покинути свої сім'ї, дають в п'ять разів більше іноземної валюти, в п'ять разів більше є інвесторами, ніж всі ці інвестори, які взагалі наважуються прийти в Україну. А якщо подивитися структуру цих інвестицій, то там найбільша частина – Росія, 30%, а далі офшори: Кіпр, Нідерланди. Тобто це ті, хто вкрав, легалізують, повертають своє ж собі. Ось і весь інвестклімат. Газета S?ddeutsche Zeitung написала, що Україна просить у МВФ транш в 2 млрд. А на митниці вона втрачає в рік 4 млрд. А український працівник, змушений батрачити на чужині, є головним інвестором, а український громадянин – головним донором бюджету. Ось підсумки всього постмайданного періоду, який ніяк не хоче переглядати команда Зеленського, і їх пропозиція – давайте продамо, і тоді з'являться гроші – схоже на розповідь наркомана: давайте продамо, уколемся і стане краще. Стане – але не всім і ненадовго.

- Ви такі речі говорите в нашому ефірі, а ще й російською мовою. Це поки ще В'ятрович не став народним депутатом.

- Як же він став народним депутатом? Вже й Ірина Луценко пішла, а він все одно не міг посунутися за списком. І тоді наш прем'єр на самокаті забирає до себе в радники наступного за списком депутата, чим значно знижує її статус. Але завдяки цьому заходить В'ятрович. Спасибі, нові обличчя.

- Макс Бужанський написав у цьому контексті, що нагадує В'ятровичу про те, що він викликаний в суд з приводу символіки есесівської дивізії. Народний депутат, у якого суду з приводу символіки есесівської дивізії – ето в іміджевому контексті якось допоможе Україні? Або після відвідування Гончаруком концерту "Сокири Перуна", які оспівували тих, кого Нюрнберзький трибунал назвав своїми іменами, вже нічого нам не страшно?

- Хочеться передати своє захоплення Максу Бужанскому. Це людина, депутат від "Слуги народу", який не дозволяє мені остаточно розчаруватися в майбутньому. Наявність таких, як він, у сотню, зовсім би змінило країну. Він послідовний ідеологічний опонент В'ятровича. Справа в тому, що у нас діє заборона не тільки на демонстрацію символів комунізму, але і заборона на символи нацизму. Але ми регулярно бачимо героїзацію фашистських посіпак. Нам розповідають, що СС – це не німецьке слово, а це "сичови стрільці". Тому це можна використовувати. Ось це його рішення оскаржить Макс Бужанський, а В'ятрович вперто не хоче відвідувати судові засідання. Тому що, будучи у своєму інституті, він відчував себе більш вільно, ніж у парламенті. Крім цього, у Бужанського є ще кілька звернень в правоохоронні органи. Він вважає, що В'ятрович крав гроші, займаючись пропагандою "інституту ім. Альцгеймера", національної пам'яті, зокрема, коли він закатав фуршет, поминаючи чорну дату Голодомору. Користуючись нагодою, хочу сказати: В'ятрович, недобре проявляти неповагу до суду. Потрібно ходити на судові засідання і нести відповідальність за те, що ви робите з нашою пам'яттю, з нашими бюджетними коштами і за всі інші правопорушення, які, можливо, будуть встановлені в судовому порядку. В'ятрович, не трусьте.

- Замість двох народних депутатів від "Слуги народу", яких сьогодні позбавили мандата, у ВР повинен потрапити Сергій Мандзій, який в 2015 році балотувався на пост мера Хмельницького від БПП.

- А хто цим ще здивований, цієї злучкою?

- Тиждень у нас був кривавої, трагічною. Ваш прогноз?

- Я хочу висловити слова співчуття В'ячеславу Соболєву, членам його сім'ї у зв'язку з тяжкою втратою трирічного малюка. Подібні трагедії змушують нас відчувати, глибоко і дуже гостро розуміти, наскільки ми не захищені у власній країні. І це навіває ще одну думку: а навіщо існують держава та її владні органи, якщо кожен з нас знає, що лікуватися, вчитися і виживати він буде сам? Всі права не існують, а обов'язки залишаються.

- Ми також висловлюємо співчуття пану Соболєву і його сім'ї. Вас ми дякуємо за ефір. Олена Лукаш, екс-міністр юстиції.


banner14

Категория: Новости

Олена Лукаш: Падіння рейтингу Зеленського закономірно, оскільки люди бачать зловживання довірою і ревізію передвиборчих обіцянок


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.