Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Борис Тодуров: Якщо коронавірус прийде в Україну, то якихось масштабних протиепідемічних заходів ми не зможемо організувати


Опубликованно 09.03.2020 00:06

Борис Тодуров: Якщо коронавірус прийде в Україну, то якихось масштабних протиепідемічних заходів ми не зможемо організувати

- Пане Тодуров, почнемо з коронавіруса. Варто українцям зараз панікувати? Якщо ні, то що робити?

Тодуров: Я думаю, що панікувати у будь-якому випадку не варто. Потрібно підійти до цієї проблеми дуже зважено і системно. Зрозуміло, що на сьогодні якогось дієвої протиотрути до цього вірусу немає, немає вакцини, немає серйозного методу боротьби з цим вірусом. І, безсумнівно, він прийде в Україну. Судячи з тієї тенденції, яка сьогодні спостерігається в світі, рано чи пізно ми зіткнемося з тим, що цей вірус прийде в Україну. І епідеміологічна ситуація досить серйозна.

- Чи бачите ви як лікар, що ми готуємося до цього - до приходу коронавіруса?

- Поки ми готуємося до того, щоб його своєчасно виявити, але якісь серйозні протиепідеміологічні заходи, я думаю, ми сьогодні в Україні навряд чи зможемо організувати, оскільки санітарно-епідеміологічна служба була зруйнована. Людей, відповідальних за протиепідеміологічні заходи, немає. І немає тих структур і сил, які могли б це сьогодні організувати на належному рівні.

- Чому у нас немає ані структур, ані сил?

- Управлінська вертикаль в медицині, яка відповідала за санітарний стан, була зруйнована кілька років тому. Коли в Одесі у 70-ті роки виникла холера, Одесу ізолювали від зовнішнього світу, був оголошений карантин, місто був закритий, епідемію вдалося придушити. Точно так само, як і інші епідемії були пригнічені, коли була централізована і добре організована медицина в Україні. Сьогодні, на жаль, такий медицини немає, тому у мене є серйозні побоювання про те, що якщо цей вірус прийде в Україну, то якихось масштабних протиепідемічних заходів ми не зможемо організувати.

- Президент сказав, що треба розробити національний план для подолання цього коронавіруса. Ви бачите зараз в Україні фахівців, які готові лицем до лиця зустрітися з тим коронавірусом і щось зробити?

- Безсумнівно, ще є ці фахівці – дуже грамотні епідеміологи, дуже грамотні інфекціоністи. Але та система, про яку я кажу, досить дорога, вимагає великих матеріальних і кадрових ресурсів.

- Тобто ви натякаєте на те, що лікарню протягом тижня ми не зможемо побудувати, якщо раптом вірус потрапить в Україну?

- Природно, що ми не побудуємо клініку, у нас клініки будуються десятиліттями. І тих потужностей боксированных відділень, які сьогодні є, я не впевнений, що їх сьогодні вистачить, щоб якось локалізувати цю інфекцію, щоб вона не стала масовою.

- Була історія зі свинячим грипом: маски, всі боялися. Спецрейс з марлевими пов'язками і з вакцинами. Можна попереджати, що і в цей раз на вищому державному рівні буде порушуватися ситуація вже постфактум, що аврал, потрібно рятувати. Або, можливо, пропрацюють на випередження?

- На відміну від свинячого грипу відсоток летальності у коронавіруса дуже високий. І те, що ми спостерігаємо зараз в Китаї, напевно ми знаємо далеко не всі цифри. Летальність дуже висока, і цим він небезпечний. І поки проти нього немає ніякої протиотрути. Коли є пневмонія, і в часи свинячого грипу єдиним лікуванням таких хворих є ЭКМО - екстракорпоральна мембранна оксигенація. Коли у людини вражені легені настільки, що він дихати своїми легкими не може, через стегнові судини йому підключають дві канюлі – артеріальну і венозну, і його кров проганяють через штучне легке – оксигенератор, який розрахований на місяць використання. Наша клініка регулярно таких хворих приймає. І в цьому році вже був такий пацієнт з такою тотальною пневмонією, і ми тримали його на ЭКМО, поки не вирішилася пневмонія, і він вижив. В минулому році ми на своїй машині на ЭКМО везли дівчинку з Кременчука майже 8 годин. Ми одна з небагатьох клінік, яка взагалі володіє цією методикою і може лікувати пацієнтів у такому критичному стані. Думаю, що клініки, у яких є ЭКМО, в Україні, можна перерахувати на пальцях однієї руки. Принаймні в Києві я знаю три таких клініки, які теоретично можуть це зробити. Але цей апарат займається одним хворим приблизно місяць. Таких препаратів в Україні, я думаю, до п'яти. Фахівців, які можуть вести на ЭКМО таких хворих, теж дуже небагато. У людей, які опиняться в критичному стані з такими серйозними пневмоніями, шансів на виживання буде трохи в силу того, що технічно Україна поки не готова до такого масового ураження.

- Беручи до уваги заяву міністра соціальної політики, що ви про пенсії думайте самі, держава не зможе забезпечити вам пенсію сьогодні, то, можливо, так і з коронавірусом? Українці можуть зараз подумати, як себе убезпечити, немає спекуляції в цьому питанні?

- У цьому сенсі кожна людина може прийняти якісь заходи для того, щоб вберегтися від цього захворювання. Це інфекція, яка передається крапельним шляхом, як і звичайний грип, вірус: носіння маски, миття рук, неперебування в місцях масового скупчення людей. Я думаю, в такі періоди, коли йде грип, і, напевно, прийде до нас і коронавірусу, потрібно уникати відвідування великих концертних залів, метро. Прості речі, як миття рук, носіння маски, багато в чому можуть уберегти людину від зараження.

- Чекати тут політичних спекуляцій на цьому коронавирусе, як щодо звичайних спекуляцій?

- Ми живемо в такому світі, що політичні спекуляції відбуваються на всьому, в тому числі на хворобах. До цього всі вже звикли і особливої уваги не звертають. Що стосується спекуляцій на масках, вакцинах і іншого, то потрібно вакцинуватися від грипу, і від інших хвороб. Всі вакцини, які належать нам по стандартам, потрібно отримати. І якщо є дієві вакцини від вірусних захворювань, звичайно, краще робити щеплення. Багато в чому такі вакцини мають перехресний імунітет, і це один з елементів захисту.

- Нам прийшли питання на Viber. Дмитро запитує: В Китаї ввели відповідальність за умисне поширення вірусу. Потрібні такі запобіжники в Україні? І Надія: чому українців, які прилетіли з Китаю, не ізолювали: інкубаційний період до 14 днів?

- Що стосується того, щоб хто-то кого-то заразив, то у нас такий закон є з приводу Сніду – кримінальна відповідальність за навмисне зараження. Що стосується вірусної інфекції, то навряд чи хтось навмисно ходить і кашляє на оточуючих. Як правило, це люди роблять несвідомо або від браку якоїсь інформації. І якусь відповідальність тут буде дуже складно довести і як-то людей карати. Що стосується загальної захисту, то ми зараз говоримо про коронавирусе, але це ж може бути будь-який інший вірус. Це можуть бути масові ураження, техногенні катастрофи. Можу сказати, що руйнування управлінської вертикалі в медицині тягне за собою просто катастрофічні наслідки. Сьогодні Україна з цим руйнуванням вертикалі, з приватизацією клінік, з руйнуванням багатьох районних лікарень, децентралізацією так званої завдала непоправної шкоди епідеміологічної захисту в цілому, по країні. Якщо сьогодні щось трапиться таке серйозне в Україні, що потребують мобілізації державних лікарень, то на сьогодні зробити це вже буде дуже складно. А завтра це буде зробити ще складніше, тому що ця горезвісна децентралізація, яка передбачає, що лікарні стають казенними підприємствами і самі заробляють собі на хліб, на зарплату, на комунальні послуги, призведе до того, що лікарні перестають виконувати якусь державну, соціальну місію, функції і починають думати про те, як вижити, як заробити собі на зарплати, комунальні послуги, медикаменти. Цей процес досить деструктивний в нашій країні, і він триває.

- Все-таки залишається стандарт: дітей в садок не беруть зараз без щеплень. Вже йде рівень захисту. Почалася епідемія грипу - закривають школи і садки. Є запобіжники, які працюють за схемою. А зараз дізнаємося, наскільки наші громадяни довіряють українській медицині і як її оцінюють - у нас є результати опитування в нашій аудиторії. Ми запитували: "чи Задоволені ви рівнем української медицини?" 90% не задоволені, а 10% задоволені. Як ви оцінюєте такі результати в нашій студії?

- Я здивований 10%, які задоволені, тому що той загальний рівень, який ми досягли, явно не 10% навіть. Проблема, як я її бачу, у тому, що ми всі платники податків. І з цих податків ми вправі вимагати від держави медичного обслуговування, як це і було раніше і як це передбачено нашою Конституцією. Разом з тим, деякі люди, які приймають рішення про розподіл наших податків, чомусь вирішили, що з наших податків ми повинні отримати на медицину всього 2,8%. У всьому світі вважається, що менше 7,5% - це вмираюча медицина. І в більшості європейських країн з бюджету країни на медицину виділяється 7,5-12%.

- У нас є міністр охорони здоров'я, який повинен відстояти ті 7,5% або 8%, які повинні виділятися на медицину. І є депутати, які сидять у ВР і проголосували за цей бюджет.

- Саме вони проголосували? Ось, виявляється, хто винен. Будемо знати, з кого спитати. Ми кричимо про це вже кілька років, ми – практикуючі лікарі. Ми говоримо про те, що тих коштів, які сьогодні виділяють на медицину, ледве-ледве вистачає на мізерні зарплати. За оцінками експертів, а у нас була Рахункова палата, яка досить довго обстежила нашу досить успішну клініку, – нам виділяє держава тільки 29% того необхідної кількості коштів на витратні матеріали, на ліки, оксигенатори, клапани і т. д. тобто ми сьогодні маємо менше третини на лікування хворих.

- У Моз планують боротися з недофінансуванням медичних установ. 72 млрд гривень на отримання медичної допомоги буде направлена через контракти з установами охорони здоров'я. Це багато чи мало?

- 72 млрд гривень. В Україні близько 100 тис. лікарів і приблизно 200 тис. сестер. Якщо ви помножите цю цифру на 12 місяців, то вийде приблизно 10 000 гривень на зарплати. Ті тарифи, які нам пропонує НСЗУ в якості компенсації за медичні послуги, становлять 10% їх реальної вартості. Наприклад, наша операція на серці стоїть коло 300 000 гривень за собівартістю, включаючи мізерну зарплату – 3,5 тис. гривень - сестер, і 7000 сьогодні отримує хірург з 15-річним стажем, кандидат наук. Так ось, цих 72 млрд вистачає тільки на невелику зарплату. А НСЗУ замість 300 000 на операцію на серці нам дає 30 000. Це обман, лукавство, неправда. І ті закони, які були прийняті в минулому році, про автономізацію, про державне гарантування медичного обслуговування – насправді це закони про банкрутство медичних установ. Тому що закон про автономізацію передбачає, що всі лікувальні установи, що раніше гарантовано, за Конституцією мали захищені статті на зарплати, нехай навіть мізерні, на комунальні послуги, після того, як вони перейшли на казенні підприємства, будуть змушені самі заробляти і на зарплати, і на комунальні послуги. При тих мізерних 10% тарифи, які пропонує НСЗУ, це означає, що найближчим часом дуже багато лікарень (значний відсоток цих лікарень) просто збанкрутують. Я наведу приклад на нашій клініці. Нас дуже посилено штовхають до того, щоб ми стали казенним підприємством.

- Хто?

- Моз в особі Уляни Супрун. Там було просто безпрецедентний тиск. Досі дивуюся, як я зміг відстояти нашу клініку. Як і деякі інші лікарі змогли відстояти своє право називатися державними підприємствами. Так от, у нашому випадку, фонд зарплати разом з медикаментами та комунальними послугами становить близько 120 млн гривень. 102 млн – зарплата в рік тисячного колективу, і 18 млн нам потрібно заплатити за комунальні послуги. 120 млн нам пропонують у разі переходу на казенне підприємство заробити самостійно. Я їх запитую: при тих тарифах, які дає НСЗУ (нібито гарантування державних платежів), ми змушені будемо ці 120 млн брати з бабусь і дідусів, які приїжджають з Троєщини і у яких немає навіть на маршрутку грошей? Виходить, що нас змушують брати ці гроші у пацієнтів, або збанкрутувати. Це ж дуже просто – збанкрутувати будь-який лікувальний заклад.

- Яка мета цього?

- Дуже просто: подальша приватизація збанкрутілих лікувальних установ. Цей процес вже почався. Є фонди, які працюють в Україні і які вже почали цей процес приватизації. Поки вони освоюють і скуповують приватні клініки. Але на черзі у них ті державні клініки, які збанкрутують у результаті переходу на казенні підприємства.

- Зараз усіх хвилює коронавірус і щоб він не прийшов в Україну. Нам пишуть на Viber: "Як зможе спрацювати імунітет? Є випадки, коли люди не захворіють, перебуваючи в осередку захворювання? Встановлено медичний огляд українців, які повернулися з Китаю?"

- Навіть в центрі епідемії є люди, які не заражаються. І коли в Європі була чума, далеко не всі вболівали чумою. Є люди, у яких є імунітет, є люди, які не схильні до таких захворювань. Що стосується прийде - не прийде в Україну, мене лякає тільки одне: висока ступінь летальності. Якщо на близько 9000 хворих є 200 померлих, то це дуже серйозна ситуація. 200 осіб померло від звичайного вірусу з 9000 хворих. Тому треба бути готовим. В Америці зберігаються вакцини на випадок захворювання віспою для всього населення, хоча у світі вважається, що віспа вже переможена, і ніхто не хворіє вже більше 20 років. І ці вакцини оновлюються щорічно, щоб вони були свіжими, тому що ми живемо в такому світі, коли є бактеріальне зброю, коли є різні експериментальні лабораторії, які створюють якісь віруси. Є країни, які займаються біологічним тероризмом. І Україна не живе десь за стіною: до нас літають літаки, до нас приїжджають туристи, і рано чи пізно цей вірус потрапить до нас. Інше питання – наша популяція наскільки до нього чутлива? Наскільки в нашій популяції є перехресний імунітет від тих щеплень, які ми отримували від грипу раніше. Чи є у нас достатня кількість щеплень від цього вірусу, і який відсоток населення щеплений і отримає гарантований захист від того, що прийде в Україну? А те, що він прийде в Україну, ми, як люди не дуже оптимістичні, повинні бути до цього готові. Дай Бог, щоб нас це не зачепило. Але ми повинні бути готові на всі 100%.

- Приходили повідомлення, що не купуйте зараз банани, так як саме через них може передаватися коронавірус. Ви враховуєте це? І як захищаєте себе і сім'ю?

- Я їм банани. Я не думаю, що це буде основне джерело передачі якихось інфекційних захворювань, в тому числі і вірусів. До того ж банани перед відправкою занурюють у такі дезинфікуючі розчини, щоб вони не псувалися, що неймовірно, що на них щось залишається.

- З Волині зателефонував пан Микола: "У нас є гарант Конституції, і є 49 стаття Конституції, де написано, що кожен громадянин має право на безкоштовне лікування, і держава має це право забезпечити. Є стаття 16-а, де написано, що громадяни, які проживають у Чорнобильській зоні, мають право на відповідну допомогу, і є стаття 3-я Конституції, де написано, що суспільною цінністю є життя, честь і гідність громадянина. Підтримує пан Борис, що влада повинна забезпечити громадянам все те, що написано в Основному законі?".

- Безсумнівно, все, що написано в Конституції, поки нічого не змінилося, ми всі повинні виконувати.

- Так чи інакше, в Україні немає безкоштовної медицини. Так чому б все не зробити легально: зробити її платною? Тоді більше податків буде йти в бюджет. Чи можливо таке?

Це одне питання, і зараз ще запитання пенсіонерки з Херсонської області: ймовірно, що у нас в Україні буде страхова медицина?

- Голова комітету ВР Михайло Радуцький вже оголосив, що ми йдемо до страхової медицини. Для цього приймаються певні закони і підзаконні акти. І через рік нам обіцяна страхова медицина. У світі ця система існує вже більше 100 років, у різних видах і аспектах. Страхова медицина може забезпечити нам досить високий рівень медицини і безоплатність для тих людей, які застраховані. Принаймні ті працюють люди, які можуть собі дозволити щомісячні страхові внески, будуть обслуговуватися безкоштовно. Наскільки вистачить бюджетних грошей при страховій системі для того, щоб забезпечити соціально незабезпечені верстви населення: дітей, пенсіонерів, інвалідів - це велике питання. Чи вистачить сьогодні бюджетних грошей для того, щоб застрахувати хоча б на якийсь мінімум ті 60%, напевно, населення України, які не зможуть заробити собі на страхові виплати? Це питання не до мене - я не організатор охорони здоров'я на сьогодні. Як на мене, на сьогодні це можливо, частково, і я б зберіг більшу частину державних клінік в державній власності. Будь-яка приватна клініка ставить своєю метою заробляння грошей. Приватні клініки не будуть брати важких хворих, на яких потрібні великі витрати. Вони не будуть виходжувати вкрай важких вмираючих хворих, на яких потрібні місячні великі витрати. Навіть госпіталізувати таких хворих не будуть. Такі речі можливі у великих університетських державних клініках. Розробка нових методик - це великі університетські державні клініки. Не будуть брати приватні клініки хворих на ЭКМО - це дуже дороге задоволення. Тому моя особиста думка: правильне співвідношення державних і приватних клінік на сьогодні - 80% державних і 20% приватних.

- А у нас зараз не так?

- У нас сьогодні навіть менше приватних клінік, у процентному співвідношенні. Але у нас йде досить деструктивний процес руйнування державної медицини. Державні лікувальні установи переводять навіть не в комунальні підприємства, тому що і державні, і комунальні захищені Конституцією, - нас виводять за межі захисту Конституції. Нас намагаються вивести в казенні підприємства, які ніяк не прописані в Конституції, і з ними вже можна робити все, що завгодно: приватизувати, брати в концесію, ліквідувати і т. д. Тому я і висловлюю свої побоювання, що цей процес децентралізації, а в подальшому переведення усіх медичних закладів у казенні підприємства дуже руйнівний. І в цих підприємствах не може існувати ніяка страхова медицина. Вони не будуть повноцінно функціонувати.

- А ви підписались на сімейного лікаря?

- Ні. З кількох причин. До недавнього часу весь реєстр сімейних лікарів, на який були витрачені мільйони доларів, не був захищений (персональні дані, які внесли туди - паспортні дані, код) від різного роду шахрайських дій. І, чесно кажучи, я поки не потребую сімейному лікареві - я сам лікар.

- У вас був конфлікт з в. о. міністра охорони здоров'я Уляною Супрун. Які зараз у вас відносини з Моз і нинішньою головою?

- Я вважаю, що три роки перебування в. о. міністра Супрун - це була чорна сторінка в українській медицині. Абсолютно деструктивні дії. Я про це заявив ще у 16-му році, і був за це атакований найбруднішими методами. З мене зробили сепаратиста, корупціонера: ціла ботоферма працювала, щоб якось дискредитувати професора Тодурова. У них це не дуже добре вийшло, і на сьогодні, слава Богу, що ця людина пішла з нашої медицини. Було б краще, якщо б вона пішла взагалі з нашої країни, на мій погляд. Але залишилися залишки цієї команди, які досі є в Моз, є у владі, які керують деякими департаментами, підрозділами, і це дуже відчувається, і це дуже деструктивно. Думаю, що всі без винятку лікарі, які працюють в медицині, зраділи цього догляду, і принаймні зараз, нам працювати набагато легше і простіше. У нас є контакт, є якась комунікація з міністерством, якісь технічні питання ми вирішуємо набагато простіше - нас чують, ми можемо прийти, поговорити.

- У вашому інституті роблять безплатні операції і до вас особисто можна потрапити на прийом. Це щодо корупції.

- Всі дитячі операції, а їх більше 700, робляться безкоштовно. Нещодавно ми зробили трансплантацію серця безкоштовно для людини, який прийшов до нас практично вмираючим. Місяць він знаходився на дуже дорогий реабілітації - ні копійки не заплатив в інститут. Всього 29% фінансування сьогодні, за розрахунками Рахункової палати, а вони три місяці обстежили нашу економічну діяльність. Безсумнівно, інститут потребує того, щоб хворі щось купували самостійно. На сьогодні на складі немає жодного клапана, жодного оксигенатора. Є тільки непокриті стенти. Ні одного мілілітра контрасту для проведення коронарографії. Немає дуже багатьох антибіотиків і дуже багатьох препаратів. Тому, безсумнівно, наші хворі, як і практично у всіх клініках, купують для своєї операції витратні матеріали.

- Так було з самого часу незалежності, або це за час, що немає цих необхідних препаратів?

- Завжди був дефіцит фінансування і витратних матеріалів. Але таких великих затримок з поставками витратних матеріалів, як це сталося в 16-му році, коли практично два роки закупівель Моз ми не отримували нічого, при тому, що мільярди гривень були виведені за кордон нібито на міжнародні закупівлі, а у нас на складі не було ні одного клапана, стимулятора, оксигенатора, протягом двох років - от такої ситуації у нас не було ніколи. І саме в цей час я і звернувся до Моз спочатку з питанням, а потім вже з обуренням, і зробив це відкрито, через ФБ, тому що вмирали десятки хворих взагалі без допомоги. Коли є хоч якийсь запас, то хоча б на швидку допомогу, на абсолютно соціальних хворих, на якісь екстрені ситуації, на повторні операції, якщо є ускладнення, у нас завжди був НЗ. На сьогодні немає навіть такого. На сьогодні ситуація критична.

- Сьогодні Моз знає про список цих препаратів, проти яких стоїть нуль? Що вам відповідають?

- На цей рік нам дали приблизно таке ж фінансування, як і на минулий рік: на медикаменти близько 100 мільйонів гривень, при потребі, реальної, близько 700 мільйонів гривень.

- На Viber пишуть: "Як реально допомогти лікарю-педіатру, який працює сьогодні за трьох лікарів? По всій Україні закривають районні лікарні, в яких немає умов для укладення договору з НСЗУ. Люди залишаються без роботи. Що робити?".

- Нещодавно була нарада в Міністерстві охорони здоров'я, і я з подивом почув цифру, що в минулому році 15 медичних університетів випустили 150 педіатрів. Педіатрична служба зруйнована, вона помирає. Крім того, що мізерні зарплати, немає і підготовки кадрів. Що стосується закриття лікарень, я про це вже сказав. Штучно банкрутувати районні лікарні, тому що при Уляні Супрун основним завданням реформи, так званої, (потім вони це реформою вже перестали називати - почали називати реорганізацією), було заощадити бюджетні гроші, зменшити соціальні виплати, соціальні витрати на медицину. І всі звіти, які були протягом останніх трьох років, стосувалися не того, скільки людина оздоровили, врятували від смерті, прооперували: таких звітів ми не чули взагалі. При керівництві Супрун навіть ліквідували статталоны в історіях хвороби, щоб не контролювати статистичну ситуацію по інвалідизації, смертності, епідеміологічну ситуацію. Всі звіти, які ми чули, стосувалися того, скільки зекономлено грошей. І за три роки було зекономлено не стільки грошей, скільки людських життів, що і викликало моє обурення. І що стосується районних лікарень, то ті закони, які були прийняті при колишньому уряді і при Уляні Супрун, на жаль, вони сьогодні працюють, і в результаті автономизаций і гарантованих державних виплат ці лікарні будуть банкрутувати і закриватися, тому що далеко не у всіх областях вистачає грошей на утримання районних лікарень. Є райони (я їжджу дуже багато по Україні), де практично немає державних установ, ні підприємств, ні податків. У Сумській області від району до району за 200 км. І стоїть питання про закриття районних лікарень. Куди ці хворі поїдуть? Я був в районній лікарні в сумській лікарні, де працює один хірург, пенсіонер, який п'ять років не був у відпустці, тому що йому немає заміни. І такий же анестезіолог, 70 років, який теж уже п'ять років не ходить у відпустку. Сьогодні така ситуація в районних лікарнях в дуже багатьох районах України. Кадровий потенціал втрачається: сотні людей виїжджають за кордон, тому що на цю зарплату вижити неможливо, ніякої моральної та матеріальної підтримки цим людям немає, і клініки будуть закриватися, безсумнівно. Цей процес вже запущений, на жаль, на законодавчому рівні, і, на жаль, нова влада не приділила достатньо часу і уваги цій проблемі.

- Смертність перевищує народжуваність удвічі в Україні. Україна займає перші позиції серед країн Європи за рівнем смертності серед новонароджених. За даними Моз, 7,5 померлих на 1000 вижили. В країнах ЄС - 3,4 особи на 1000 Що це?

- Це соціальна ситуація. Якщо п'ять років тому у нас народжувалося півмільйона немовлят на рік, то сьогодні народжується менше 300 000. Це невпевненість молодих людей у завтрашньому дні, маленькі зарплати, побутова, соціальна невлаштованість. Це масова еміграція молодих талановитих людей. З нашої успішної клініки їдуть сестри. Біля нас стоїть медучилище, з якого їде половина медсестер протягом декількох місяців після закінчення училища. А це молоді дівчата, які повинні залишитися в Україні і народити дітей. За статистикою вважається, що якщо коефіцієнт народжуваності менше 2,3, тобто середня кількість дітей у сім'ї менше 2,3 по країні, то населення починає спадати. У нас сьогодні – 1,1, якщо я не помиляюся. Ми сьогодні вже заклали міну уповільненої дії: за математичними розрахунками, до 50-му році в деяких областях України не залишиться населення взагалі. Як в Чернігівській області, наприклад. Так що це соціальна, економічна проблема, проблема еміграції молодих людей. За 6-7 років кількість пенсіонерів зменшилася на 2 млн. Це ж не емігранти, а це люди, які просто вимерли. Тобто людей після 65 років залишається все менше. Це величезна соціальна, медична в тому числі проблема. Ми не лікуємо цих людей.

- За останніми соціологічними дослідженнями, які були зроблені за допомогою електронних пристроїв, пан Дубілет казав, що людей у віці 65+, згідно з їх попередніми даними, нині в Україні проживає приблизно 6 млн.

- За останньою статистикою, чоловіки в Україні живуть 62 роки. Я взагалі не розумію, навіщо вони платять пенсійні внески.

- ВООЗ говорив про те, що до 2030 року у нас демографічна ситуація покращиться. Чи ми миримося з тим і чекаємо 2030 року, або ми вимагаємо від влади якогось плану. Який ви бачите вихід із ситуації?

- Дивлячись на тих людей, які мелькають у телевізорі, я навіть не знаю, від кого персонально це можна вимагати.

- Питання від пенсіонера з Рівненської області: що повинно бути в аптечці простого українця, в холодильнику, щоб захиститися від вірусу звичайного?

- Я не інфекціоніст, я кардіохірург. Можу тільки як доктор сказати: постарайтеся якомога менше контактувати з інфікованими людьми. Це найпростіший шлях уберегтися від зараження і від хвороб.

- Після призначення Зоряни Скалецький на посаду міністра працівники МОЗ поскаржилися на те, що нове керівництво ніби не збирається продовжувати реформи. Як ви оцінюєте роботу нового міністра охорони здоров'я?

- Мені імпонує те, що робить Зоряна Скалецька. Я не заздрю її положенню на сьогодні, тому що вона опинилася між молотом і ковадлом. З одного боку, від неї вимагають неможливого – поліпшення ситуації у медицині, яку вона персонально не може забезпечити в силу об'єктивних причин, хоча дуже старається, і ми це бачимо. У нас повна комунікація: ми спілкуємося з усіх технічних питань, які нас цікавлять, вона допомагає чим може. У тих директоратах, які обурювалися, залишилися співробітники Супрун, грантоїди. Для мене було великим здивуванням, чому вона їх не звільнила відразу і не замінила нормальними, адекватними людьми. І ось ці люди скаржаться на її старання щось змінити на краще. Хоча це виконавча влада, і якщо прийняті певні закони ВР, тим більше колишніх скликань, то виконавча влада повинна їх виконувати. І те, що потрібно сьогодні від міністра, абсолютно нездійсненне завдання. Їй потрібно зберегти ті залишки медицини, які залишилися, як-то їх профінансувати, як підтримати лікарів і сестер, як організувати кадрову політику, щоб не було таких кадрових втрат, які несе сьогодні Україна, але у неї для цього немає інструменту. Як міністр, вона не може просто взяти і підняти нам зарплати, поліпшити умови праці, забезпечити повне фінансування. Ми з розумінням ставимося до її зусиллям і підтримуємо її на сьогодні, тому що ми бачимо, що вона робить це щиро і відверто. Дай бог, щоб у неї вистачило сил зробити хоча б те, що сьогодні можна виправити.

- Підірвала інформаційний простір звістка про те, що деякі чиновники отримали високі зарплати, в тому числі міністр Моз у грудні отримала 95 тис. Її середня зарплата в минулому році склав 42 тис. грн, а лікар-хірург в Україні в середньому отримує тільки 4,5 тис. грн. Ви говорили з нею про зарплати?

- Я дивився цю таблицю по людям, які заробляють з бюджету сьогодні. Пані Зоряна найскромніша з усіх міністрів. Її зарплата найменша. Вона не самостійно встановлює цю зарплату. Вона дуже грамотний юрист, і те, що вона заробила за свою багаторічну практику, нічого зухвалого я в цьому не бачу.

- Головне, щоб це в позитивному плані впливало на здоров'я українців.

- Що стосується державних чиновників, то дві людини, перебуваючи на державній посаді, на державній зарплаті, отримали нещодавно 700 млн з державного бюджету, з наших з вами податків. Можу сказати, що бюджет нашої клініки з тисячним колективом і з більш 6000 операцій в рік – 230 млн. Те є дві людини з бюджету за місяць в якості премії отримали в три рази більше, ніж держава готова оплачувати Інститут серця, найбільшу саму сучасну клініку. І в цьому є соціальна несправедливість, і в цьому є питання.

- Ми вам дякуємо за діалог. Борис Тодуров, директор Центру серця, був разом з нами.


banner14

Категория: Новости

Борис Тодуров: Якщо коронавірус прийде в Україну, то якихось масштабних протиепідемічних заходів ми не зможемо організувати


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.