Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Надія Савченко: Нам обіцяли посадки, але почали садити не в тюрму, а на жирні посади


Опубликованно 06.03.2020 02:36

Надія Савченко: Нам обіцяли посадки, але почали садити не в тюрму, а на жирні посади

Кужеєв: Сьогодні у "Великому інтерв'ю" народний депутат 8-го скликання, Герой України Надія Савченко. Вітаю вас, пані Надія.

Ви з 19-м роком прощаєтеся з яким настроєм?

Савченко: Пройшов, і пройшов. Далі реалістично розумію, що чекати не легше.

- На 20-й надія є?

- Надія є завжди. Черговий рік. Коли ти молодий, можна вірити, що все попереду, а коли ти стаєш дорослішим, ти розумієш, що такий період руйнування і стагнації ніколи не закінчиться за час твого життя. Розумієш, що доведеться доопрацьовувати майбутнім поколінням, і що ще можеш зробити ти.

- Ми говоримо про прилаштовуванні під обставини?

- Ні, ми говоримо про те, як змінити світ під себе. "Не будемо прогинатися під мінливий світ, хай краще він прогнеться під нас". Не варто своє життя прожити так, щоб сподіватися лише на обставини. Її треба прожити так, щоб максимально змінити і перевернути світ догори дном.

- У вашому житті було багато обставин, які кардинально змінювали і вашу біографію, і вашу лінію життя?

- Назвемо це долею. Я ніколи не могла подумати, що казенний дім, як в картах, у мене буде не тільки армія, а ще й в'язниця. Багато що в житті відбувається, що направляє, але кожен раз ти робиш вибір сам. Можна було не робити той вибір, і доля була б інша.

- Наприклад, Революція гідності.

- Так. Не вийти на Революцію гідності, а сказати, що армія поза політикою, і відсидітися десь поїхати на заробітки. Коли почалася війна, можна було не йти добровольцем, а сидіти і чекати, як вся армія - наказу. Можна було за час війни народити дітей, отримати від армії квартиру, взяти посвідчення учасника бойових дій, вже друге.

- А якщо говорити у контексті розвитку України, ви допускаєте, що тодішній президент Янукович і його оточення не втручалися б у президентські вибори в 15-му році і дозволили б комусь виграти вибори у Януковича?

- Я вважаю, що в кожний момент часу і в кожному місці можна було б зробити помилку або виправити помилку. І зараз у Зеленського точно так само: кожен день помилка або виправлення помилки. Так у кожного президента. Україна з початку своєї незалежності не пішла розвиватися, а пішла до руйнування. Від перших помилок, що не треба було здавати національні інтереси - ядерний потенціал, і закінчуючи останньою помилкою - не треба продавати землю за борги. Не думаю, що люди цього на бачать, особливо ті, що при владі. Я не розумію, що керує ними, коли вони не хочуть виправляти помилки.

- Напевно, є якісь обставини, які не дозволяють цього робити?

- Ні обставин для держави і для державності. Нація переживала багато, переживе ще більше. Справа в тому, що кожен правитель думає своїми власними інтересами більше, ніж інтересами держави. Тому що, якщо ти думаєш інтересами держави, то ти прекрасно розумієш, як треба виправляти ці помилки. Ти береш світовий досвід, ти не потрапляєш в капкани, а якщо потрапляєш, тут же з них виходиш. А якщо ти думаєш про те, що тебе гальмує: амбіція бути царем вічно, амбіція мати більше за інших - це завжди дуже великий якір. Але такий варіант державі не потрібен. Нам треба розвиватися. І 14-й рік як раз давав такі можливості галопуючих темпів розвитку, як раз під час війни. Але у нас кожен президент, то сам думаючи жадібно, то піддаючись своєму оточенню, не виправляє помилки, а лише примножує їх.

- Як ви особисто для себе визначаєте пріоритети? Як політика і як людини?

- Політики, як правило, визначають свої річні плани від виборів до виборів. І далі вони будують свої мрії: от стану царем або царицею на все життя. Я як проста людина мислю від сьогоднішнього дня до завтрашнього: де заробити, як прожити. Мислю, як людина, що потрапила в капкан політики: від суду до суду. Мислю, як людина, якій небайдужа доля України, мислю масштабами з-за помилок, які відбуваються в керівництві державою, з-за руйнування інституту і розумію, як це треба було б виправити. Виходячи зі своїх можливостей, я роблю те, що можу тут і зараз. Я виходжу на акції, я не залишаюся байдужою, займаюся просвітництвом людей. Все, що від мене залежить - я роблю. Якщо треба буде захищати Україну зі зброєю в руках від своїх-чужих ворогів, я на це теж готова. Я це теж у своєму житті виконувала.

- Шкодуєте, що не у ВР зараз?

- Не шкодую. Я вважаю, що на даний момент у ВР нічого робити. А якщо говорити про те, чому у нас в Україні до управління державою не приходить цілком серйозна і адекватна команда - це вже питання до людей. Тому, напевно, треба працювати з людьми, а не з ВР.

- Як ви думаєте, 20-й рік відзначиться виборами?

- У нас 20-й рік може відзначатися всім, чим завгодно. У нас є дві ключові точки: "нормандський формат" і продаж землі. Починаючи з цього, ми будемо дивитися, чи будуть в Україні взагалі вибори. Треба буде комусь в Україні ВР? Або у нас буде зовнішнє управління? Політики, які зараз в опозиції і думають, що за них знову проголосують: за кого-то - Захід, за когось- Схід, вони трохи не розуміють, що час змінився. Це все, що вони собі запланували, можна експериментувати, коли у вас є держава, а коли країна втрачає державність, то це означає, що вона переходить під чиєсь зовнішнє управління. І далі зовнішнє управління проектує політичні проекти, проектує мислення і свідомість людей. Ставляться ті політичні сили, на які роблять ставки ті органи або країни, які керують цією країною. Майбутнього в партіях минулого просто не буде, якщо вони зараз не захистять останнє, що є в Україні - землю. Ми перейдемо повністю під зовнішнє управління, і далі у нас будуть виключно проекти Сороса. Партії будуть клонами європейських партій, це якщо не буде війни і Російської імперії, і у нас не буде ніякого свого розвитку політики, партії не будуть наповнюватися своїми людьми (не навченими за кордоном), а своїми, з низів, з первинної ланки у ВР, як це раніше відбувалося. На жаль, ми втратимо, бо втратимо державність.

- На якому етапі таке сталося, що Україна почала втрачати свій управлінський суверенітет?

- Дуже давно. Перша втрата державності почалася в безпеці. З СРСР Україна виходила дуже потужною країною. Але як тільки ми стали незалежними, у нас збільшилася кількість ворогів. Будь-які поради від іноземних політиків - це була руйнування України. Ми хотіли вийти з-під комуністичної тоталітарної опіки, але виходити треба було зі своїми мізками. Мені здається, що перші паростки почали проростати ще при Ющенку, тому що Кучма ще створював свій український, місцевий олігархат, який почав руйнувати державність. Почався злам Конституції - я кажу про закон про надра. Він зламав 13-ю статтю Конституції. Вони взяли, що це може переходити у приватні руки. І після цього ми втратили основне забезпечення, яким повинен був користуватися український народ. Цей закон не зміг зупинити навіть Конституційний суд, потім пішла система тиску на судову систему, а далі почалася любов до свободам Заходу. Далі нам почали прищеплювати толерантність, міняти якісь основні підходи, поняття. Я колись чула, що євреї несуть свою Біблію як своє переносне вітчизну. Так от, західний світ несе свою демократію як своє переносне вітчизну, бо скрізь, де вони ставлять демократію, відбувається злам державності і суті самої країни. Вони не підбирають під менталітет цю демократію, і ми починаємо мутувати. На даний момент ми втрачаємо державність ще й тому, що люди не живуть в Україні. Зараз у міському транспорті людей стало менше. Це означає, що бідний клас, який не може пересісти на машини, він просто їде з країни. Коли люди виїжджають з країни, а органи правління калькируют інші держави, то це руйнування самої держави.

- А куди ж зникла ця динаміка?

- У Європу, і там стало динамічнішим.

- Значить, до нас хтось приїде, для того щоб розвивати українську державність.

- На землю без народу прийдуть народи без землі - є таке пророцтво. Поїхали, дійсно, люди розумні. У нас порівняно з 1991 роком стало малограмотна населення. За статистикою, українські діти гірше читають, пишуть гірше, гірше знають математику, природничі науки. Якщо хочеш зруйнувати майбутнє - починаєш реформувати систему освіти. Майбутні покоління вже не поїдуть в ту ж Європу, так як рівень знизився. Ті, хто пішов у перший клас, вони вже нікуди не поїдуть - вони залишаться рабами вже не на своїй землі. Я дивилася на школи в Китаї - там діти сучасного світу. Вони фахівці в усіх новітніх технологіях. Я вже не знаю, звідки можуть приїхати люди, щоб заповнювати нашу землю. Або зроблять з України острів насолоди для світових магнатів.

- Можливо, скасувати закон, за яким тільки людина з вищою освітою може займати керівні посади в державі?

- Дивлячись на Раду 8-го скликання, а тепер на Раду 9-го скликання, у мене таке враження, що вже скасували цю норму, що треба мати вищу освіту. Тому що кожен там його має, куплене в Україні (беремо Гройсмана) або куплене в Європі, рівня коледжу (беремо Гончарука або ту ж Супрун). Нам вже давно не треба вищу освіту - потрібно гарне брендування, що я вчився в Європі. У нас громадські організації називаються академічними, і ті, хто навчався в Європі, вважаються мало не академіками. Ще тепер у нас дуже люблять говорити, що ми знаємо англійську мову - раніше ми всі знали російську мову. Раб завжди знає мову того, кому служить. Це показує наш високий рівень.

- Ви бачите, як впираються, щоб не говорити українською. Кажуть, що не буду принципово говорити українською, тому що змушують. Закінчують вищі навчальні заклади, а державної мови не знають.

- А принципово на якому будеш говорити? Ще кажуть "діди воювали". Діди, батьки воювали, служили в армії. Для них було соромно відкосити від армії. А ті, хто кричить "діди воювали", в основному від армії косять.

- Чому такий поспіх з проблемою Донбасу? Якимось чином все це тривало 5 років, а тут до кінця року треба вирішити всі ці питання.

- Мені здається, що це вже не поспіх - з Донбасом ми вже запізнилися. Поспіх, це якби почалися зворотні події, починаючи з 2016 року. У нашій свідомості питання Донбасу залишається більш болючим і ріднішим, ніж це є насправді фізично на даний момент. Фізично люди навчилися виживати, звикли до тих обставин, які є. І на даний момент рішення цього питання закладає ще одну міну уповільненої дії. "ДНР" починає придумувати кордону якихось невизнаних республік. Ці межі зачіпають неоккупированную територію України, і це означає, що коли ми почнемо продавати с/г землю на неоккупированных територіях, тут же почнуться претензії Росії, що ми можемо йти захищати "русский мир". Поспіх - тому що запізнилися. Всім хочеться вірити, що ще не пізно. Хтось каже, що це вже втрачені території, хтось вірить, що ще можна зробити диво. Для новообраного президента це одне з важливих завдань, і по-людськи Зеленський дійсно б хотів досягти миру в Україні. Чисто політично, якщо б він зміг здобути перемогу в цій війні, хоча б компромісну перемогу, це, мабуть, дало Україні надію на розвиток. Чи вийде це все - мені сказати важко.

- А ось ці акції "Ні – капітуляції!", штаб "Руху опору капітуляції", це постійне пожвавлення – у чому капітуляція? До речі, той, хто там не був жодного разу, кричить про війну "до переможного кінця".

- Кричить голосніше за всіх. Всі ці бурління – це конвульсії і фантомні болі страченого гідності. Тому що за п'ять років правління Порошенко у нас були спаплюжені всі високі цінності для українців. Це та армія, і мову, і віра. Це і патріотизм, і націоналізм, що завгодно, що давало людям віру в світле майбутнє, саме по патріотичній риториці. Все це було сплюндровано. Спекулюючи ще на залишках віри людей, які не хочуть здатися і не хочуть прийняти здоровий глузд, що, на жаль, наша гідність втоптали в бруд. І далі можуть продовжувати топтати, додавши маргінальну складову хаосу, безладу і невміння держави навести порядок, забезпечити безпеку, подолати криміногенну ситуацію, – це ніщо в порівнянні з надією українців, які висловили 73% протестного настрою. Але і вони вже покидають Україну, тому що бачать, що перспектив як таких дуже скоро не буде. А політики у нас завжди залишаються, а потім ще мають здатність повертатися, як тільки "папєрєдніків" повалений. Але турбувати політики людей. Більший відсоток українців турбують тарифи, бідність, незабезпеченість, холод, страх, невпевненість у завтрашньому дні. Ця ситуація буде створювати видимість некерованості в країні, а далі все залежить від президента – він зробить чергову помилку або зможе знайти правильний вихід з ситуації, для того щоб зберегти державність. Тому що з кожною такою ситуацією ми втрачаємо частину нашої державності. Це найстрашніше – ми втрачаємо майбутнє і майбутнє наших поколінь.

- Обіцяли почати з посадок корупціонерів, а виходить, що закручують гайки ЗМІ.

- Обіцяли – і почали з посадок. Почали садити на жирні, соковиті посади, посади всіх своїх. А прикрутити свободу слова – це маркер сутності людини. Коли людина не при владі – він кричить одне, а коли у владі – інше. Насправді помилок закладається владою набагато більше, ніж тільки свобода слова. Вони так швидко, у турборежимі, починають наздоганяти один одного, що я не знаю, як ми з цього будемо вибиратися.

- Президент вже натякав: розігнати цю ВР – це нестрашно, він вже знає.

- Пам'ятаєте, як із зали винесли з квітами Яценюка? Винесли достроково все те уряд. Можна за 5 років привести 5 ВР, і кожна ВР буде мати 100 днів на свої помилки. І так вони доведуть Україну до ручки. Розпустити цей мотлох треба, але, розпускаючи, треба відразу посадити – для профілактики. Для того щоб наступні розуміли, що мотлохом бути не варто. Що у них немає більше 100 днів для того, щоб добити цю країну. А є можливість почати працювати. А немає – їх чекають весняні посадки. Ось тоді буде результат. Ми бачимо, що сталося з ВР 8-го скликання. Які суперпатриоты-добробаты, які мародерили, вкрали сільськогосподарську техніку, рейдерили землю, почали вважати себе великими фермерами. Є і такі депутати, які руйнували країну 5 років своїми грантоедскими ідеями, а зараз вони виїхали за кордон вчитися далі. Вони ще мало "навчилися", як добивати свою країну (якщо вона їх). А тепер вони приїдуть в наступний парламент і скажуть, що у них вже два освіти. Тому тут питання – з якою метою розпускати ВР? Так, як міняли уряд Яценюка на уряд Гройсмана? Тому якщо міняти, то з покаранням, щоб іншим неповадно було.

- Спочатку міняти правила. Закон про вибори, про правила роботи ВР. Скільки ж ми чули про те, що розпродамо автопарки, позбудемося всіх підприємств в Дусі, зменшимо зарплату, але все-таки компенсацію за житло беремо, хоча живемо в квартирі тещі.

- Тут одвічне питання: хто раніше – яйце чи курка? Справа в тому, що змінити правила гри повинні ті люди, які живуть за цими правилами. І вони не будуть нічого міняти, щоб їм було гірше. Тому те, що ви назвали, – це навести марафет, а треба робити капітальний ремонт. Треба подивитися в законодавстві, кому належить влада і власність. Тому що якщо вам належить влада, то вам належить і власність. Надра і земля належать українцям. Зробимо референдум і будемо там все вирішувати. Повернемо людям право на владу і право на власність, а потім будемо марафетити ДУСю, Офіс президента, велосипеди або автомобілі.

- А яку ви бачите небезпеку у референдумах?

- Я не бачу в референдуми ніякої загрози державності. Навпаки, я бачу її зміцнення. Не бачу жодної загрози сепаратизму – сепаратизм можливий і без референдуму. Я вважаю, що референдуми повинні бути двох рівнів. Загальнонаціональний, який вирішує глобальні питання для розвитку країни, і він повинен проходити не менше одного разу на рік. Тому що раз в рік точно є що запитати у людей. Другий рівень – референдуми місцевого значення. Це та про щоглах з мобільним зв'язком, і про батареях. Референдуми підвищать рівень освіченості українців. Люди старшого віку дуже сильно піддаються маніпуляціям. Але коли справа стосується вашої шкіри... я побачила опір божевільного інтелекту, коли "слуги народу" поїхали читати великоученые лекції фермерам та селянам про те, як вони будуть продавати землю. І я бачила з різних міст, як їм відповідали селяни. Коли наші люди майже долають весь шлях, щоб побудувати свою справу, вони стають розумними і мудрими. Так і перед кожним референдумом в українців буде час самоосвічуватися. Людям треба буде розповісти і довести шкідливість чи нешкідливість, наприклад, вишок, провести комунікації, знайти спільну мову, і тоді у нас буде все виходити.

- Референдум – як додатковий механізм освіченості, тому що для того, щоб проголосувати, треба буде зануритися в це питання.

- Обов'язково.

- А що ж тоді з виборами? То влади з народом не щастить, то народу з владою не щастить. Коли зникне це протистояння?

- Не зникне. Народовладдя треба всьому суспільству, для того щоб ми почали відчувати себе повноцінними, а не покаліченими членами цієї держави, цього товариства. Будувати цю країну разом, нести відповідальність, відчувати, що від нас щось залежить. Що наш голос не просто вкрадуть. Це буде часта процедура, і ми будемо бачити, як ми розвиваємося. Українцям для того, щоб було порозуміння з українською владою, потрібен всього лише імперативний мандат, тільки в руках українського народу. Коли українці зможуть особисто обирати депутата і персонально його відкликати – тільки тоді у нас настане порядок.

- А де Майдан?

- Там, де гроші, або там, де вже перегин приниження людини. Українці досить терплячі і досить довго можуть зносити приниження, але колись, рано чи пізно, ми взрываемся. На жаль, такі прояви енергії часто одиничні і розрізнені. А той, хто хоче зібрати Майдан, підкидає туди трохи грошей – і пішов вогонь. Можна розпалити вогонь навіть під снігом, він буде тихо тліти, але долити бензину – і він розгориться дуже добре.

- А ви вірите в ту теорію, що заробітчани, які виїжджають, але потім повертаються з Польщі, Німеччини і т. д., надивившись, як там живуть люди, за якими законами, тут вже побудують Європу?

- Мені колись адвокат Новіков сказав: "Вам пощастило, що ви не в Європі. Вам ще багато того, чого не можна". Це так не працює. Коли людина приїжджає в систему, яка непорушно стоїть і працює, він вживається в цю систему і починає дотримуватися її правил. Коли людина повертається в зону вседозволеності, і не тільки заробітчани, але і кожен іноземець, який приїжджає в Україну, потрапляючи в зону вседозволеності, починає кайфувати від того, що йому можна їздити зі швидкістю 160-200, а не зі швидкістю 50, як показують знаки по дорозі. Той самий Байден, який приїжджає в Україну, – тут починає працювати його син, і вони відразу починають розуміти солодкість корупції. Ми бачимо американське посольство, яке не проти брати від українських політиків і не проти роздавати "печенюшки" на Майдані. Ми бачимо, що система вседозволеності і безкарності "скурвивает" набагато швидше. Тому не треба думати, що привеземо сюди свідомість, яка прокинеться десь там, – немає. Якщо свідомість не прокинеться тут, то в принципі нічого тобі не допоможе.

- Але які гарні гасла ми чуємо від наших патріотів.

- Мені неприємно бачити в Україні так багато дурнів, які в ті гасла вірять, і прикро бачити так багато мерзотників, які ці гасла вимовляють.

- Всі знають, хто рубає ліс в Карпатах, і при цьому... всі знають, хто "кришує" видобуток бурштину і в цей же час...

- На жаль, так. Але люди навіть припиняють дивитися новинні телеканали. Вони починають закриватися в сім'ї. Вони починають льнуть до того, що ще можна зберегти, коли валиться світ навколо. Це дійсно була спалах, в 14-му, коли люди не боялися втратити все, щоб змінити завтрашній день. А так люди боятимуться виходити проти всіх чортів у влади, побояться говорити правду, побояться щось радикальне зробити, тільки щоб зберегти завтрашній день. Люди намагаються зберегти свій маленький світ і захистити його від великого зовнішнього жахливого світу.

- Кажуть, що якщо ти не цікавишся історією і політикою, то політика зацікавиться тобою – і ти вляпаешься в таку історію.

- Якщо ти не цікавишся політикою, то політика зацікавиться тобою. У нас політично крутять Україною. У нас так і є. Життя кожної людини, який думає, що він не цікавиться політикою, все одно залежить від політики. І сама законодавча влада, ті ж закони, ті ж тарифи, виконавча влада, яка вважає бюджет, – це все відбивається на кожному українцеві. Але українцям подобається жити в самообмані, що якщо вони не цікавляться політикою, не дивляться телевізор, то ця лиха доля їх мінет. Не мине. Тому треба бути активними учасниками свого життя.

- Не тільки видовища повинні бути. За попередньої влади у Харкові водій "Лексуса" Зайцева в'їхала в людей, та 6 чоловік загинуло. І відразу по всій країні заборонили їздити у містах швидше 50 км/ч. якби туди напідпитку в'їхав якийсь роботяга на убитої "Таврії", був би такий ажіотаж навколо цієї події і змінювали б на урядовому рівні правила дорожнього руху? Ось ці крайнощі.

- Я вважаю, що правила дорожнього руху і так повинні бути змінені. Вони повинні бути більш адекватними і акуратними вимогам сучасного часу. Їх бажано не порушувати нікому. Зараз ми бачимо, наскільки змінився світ. Якщо раніше ще була ілюзія, що всі люди рівні, то зараз ми бачимо, що 90% – це дуже бідні, а 10% – дуже контрастно "ледарі". І ми бачимо це у всьому світі. І люди, коли бачать, що є хтось, кому дозволено в цьому світі все, обурюються. І ми хочемо захистити нашу гідність. Але ми не навчилися з цим боротися. Багато говорять, що якщо вже орієнтуватися на Європу, то треба на скандинавські країни. Вони найбільш соціально адаптовані. У них збережено соціальний підхід до рівня життя людини, і одночасно вони дотримуються всіх толерантних європейських цінностей.

- А ось цей вінегрет з патріотизму, громадянської позиції, корумпованості і, можливо, навіть прагнення самому очолити цю корупцію. Навряд чи на цьому можна побудувати якусь конкурентоспроможну країну.

- Взагалі неможливо. Коли час і ситуація дарують якісь можливості, то їх треба використовувати на повну. Причому бажано в білу і бажано для посилення держави. Якщо ми бачимо, що першим бажанням Зеленського, хоч воно і не заявлялося в такому пафосному стилі, як у Порошенка, що протягом двох днів ми закінчимо війну, дійсно стало закінчити війну, то він вже живе вчорашнім днем. Він не розуміє, що навіть після закінчення війни, навіть після інвестицій в нього буде ще одна велика глобальна проблема - це дійсно війна закінчена. Далі: а що з цим робити? Бо коли війна закінчується і починаються якісь процеси в житті людей, замішані на патріотизмі, бандитизмі, корупції, на якихось високих і ницих ідеали, то це держава мусить брати під свій контроль. І тут не можеш військо зупинити, не можеш нагодувати - думай, що з цим робити. Очолюй, організовуй, відправляй заробляти гроші. Що таке приватні військові компанії? Вони сьогодні в Україні є так само, як сірий тіньовий ринок. Містити приватну армію вистачить грошей далеко не у кожного олігарха. І тримати таку армію олігарх може виключно тоді, коли він сів на потоки і тримається десь біля державної годівниці. Можна тримати армію, дозволивши їй безкарність, в якихось сферах життєдіяльності держави і суспільства, на всіх нелегалів, який є: земельне питання, де легалізовано рейдерство, гральний бізнес, наркота, проституція, колекторство. Коли ти дозволяєш десь на чомусь заробляти, ти годуєш своє військо. Тільки завтра закон обмежує це все, починає вводити це все в роботу державного сектора, відразу ж армія розуміє, що в отамана золотого запасу немає, починає бунтувати, і далі думай, що з цим робити. Те, що сьогодні говоримо, що нам треба проводити реабілітацію АТОшников... так не потрібна реабілітація. Треба дати людям роботу. Людина без діла, особливо зі зброєю в руках – це страшна сила.

- На реабілітації АТОшников теж можна заробити на грантах.

- Так, можна. І цю тему можна говорити, але не вирішувати.

- Знову про видовищності говоримо, а не про конкретику.

- Після п'яти років порошенківському нестримного ура-патріотизму, замішаного на найбільш жадібних, мерзенних реаліях, повертаються "папєрєднікі" і починають вказувати на те, що ваші солдати зовсім не лицарі і зовсім не воїни світла. Дивіться, такий-то відсоток скоєних злочинів – це АТОшники. Давайте подивимося, хто такі АТОшники, і не будемо маргіналізувати всіх солдатів. Є люди, які пішли на війну з кримінальним минулим, повернулися і далі будуть мати кримінальне минуле. Солдат – це ніколи не означає вбивця. Це захисник в першу чергу. І сказати, що всі люди повернулися з посттравматичним синдромом і відразу підуть грабувати і вбивати, - це теж неправильно. Тому Зеленському треба подумати, що робити, коли він закінчить війну, яке це буде держава, як їм далі керувати. Мені здається, він цього заздалегідь взагалі не бачить.

- А ви бачите?

- Я бачу. Я бачила другу війну і бачила, що Ірак так і не вийшов зі стану війни. І я розумію, які процеси можуть чекати на Україну. Я бачила ці виходи ще з 16 року. Кожен день ми втрачаємо все більше і більше.

- Так само, як і несемо репутаційні втрати у світі, самої держави.

- Наша репутація... Колись Зеленський жартував про Україну. На жаль, дуже багато таких жартів. Йому треба більше дивитися на свої жарти. Чому він так жартував про попередніх президентів? Які їхні дії призводили до таких жартів? І подумати про те, що він буде з цим робити. Є ж і були якісь моменти, які об'єднували суспільство. Та сама Революція гідності, той самий фронт. Як же можна було з такого чистого джерела обирати ту владу, яка починала не те що скурвливаться, вона такою і була, але приходила і показувала, як зверху можна. Люди йдуть за тим, хто веде. Можна ж було увійти в історію, показавши приклад, як треба працювати, і не чекати завтра легких грошей. Ми вже дуже давно розбещені в цьому плані, аморальні. Нехай президент думає, і бажано було б, щоб кожен президент відповідав за свої помилки. Тоді кожен наступний починав думати краще.

- А як бути з тими людьми, які не підтримали Революцію гідності, Євромайдан, хоча і не були на боці Антимайдана. Вони просто не сприйняли це.

- Це і є середньостатистичний українець, який є реалістом, твердо стоїть на землі ногами, не є мрійником, фанатиком. Такі люди не змінюють історію, а є робочою силою. І якщо б дійсно вистачило розуму, а не підлості у того самого Порошенка і всієї тієї еліти, яка дорвалася на крові Майдану до влади, то їм треба було починати будувати дійсно адекватну Україну. Адекватним суспільством можна назвати Швейцарію. У них був певний період воєн аж чотирьох націй, які в один прекрасний день вирішили, що вистачить! Вони вже великий проміжок історії живуть абсолютно статично, стабільно. Хтось таки знайшовся, хто перший дав напрямок цього руху? Я вважаю, що в той момент можна було зовсім по-іншому повісті процес. І тепер можна повести по-іншому. Дайте людям відповідь на їх почуття справедливості, поясніть, що це було, покарайте. Якби хоч один президент взявся карати або давати людям запит на справедливість, то не так важливо й не так страшно, скільки б та мітла замела. Ми свідомо розуміємо, хто у цьому винен, але не можемо довести, тому що у нас така судова система. Нехай президент візьме на себе повноваження, на певний період часу, для того щоб зламати і вичистити цю систему, особливо коли є монобольшінство.

- Правда — штука дуже страшна.

- Так, але, не переживши її, ми і надалі будемо таким суспільством, яке є зараз. Всі ми її розуміємо.

- Переможці пишуть історію.

- Так, але у нас просто немає переможців. Ми якийсь биоорганизм, який перетравлює і з'їдає один одного, сам себе, і не виходить з цього "гастриту" ніколи.

- Чому провалюються спроби суспільного діалогу? І ці постійні зміни порядку денного України.

- Чому не відбувається політичний діалог на високих рівнях, це зрозуміло. Тому що кожен веде діалог за свій економічний інтерес. Для того щоб людина могла вести діалог спокійно, він повинен, перш за все, заспокоїтися в собі. Сприйняти, полюбити себе. Не може бути в суспільстві діалогу, тому що ми всі дуже розлючені, злі, замотані. У нас суспільство просто до цього не готове. Хтось повинен починати цей шлях першим.

- Можливо, не варто враховувати готовність суспільства? Залізним кулаком до щастя!

- Людина, яка входить у процес і розуміє, що йому доведеться віддати за це своє життя, коли ти хочеш свідомо робити щось не для себе, а для суспільства, – це зовсім інший шлях. Тому залізним кулаком треба починати робити роботу, коли вона тобі в кайф. Залізний кулак – це найправильніший і найлегший момент у нашому перехідному періоді, якщо ми хочемо закінчити війну, навести порядок в суспільстві. Так, зараз час авторитаризму. Він таким повинен бути. 73% - це була надія на авторитаризм, скидання товариства з себе відповідальності: на, бери, роби. І що ми бачимо? А цар слабенький. Не може впоратися зі своїм оточенням і своїм монобольшинством. В першу чергу треба було починати трощити своїх. Бий своїх, щоб чужі боялися. Б почав бити своїх, відразу почали поважати вороги. Б почав бити ворогів, відразу почали поважати сусіди.

- А ті відволікання навколо подвійного громадянства, навколо державної мови, державного устрою, який нам потрібен? Написано парламентсько-президентська республіка, але ми всі знаємо, хто головний у будинку?

- Це так само, як міняти Адміністрацію президента на Офіс президента. То ми в мову, то ми віру кидаємося. Ми бачимо, що у нас велика розбалансування законодавчого поля, і суспільство розвивається паралельно з законами України. Тобто закони є, але їх ніхто не виконує, а ті, хто може собі це дозволити, не виконують їх взагалі. Ті, хто не можуть, намагаються їх тихенько обійти. А чи не простіше простежити за тим, яке вже сьогодні склалося суспільство? На що можна спертися в державному устрої, а на що не треба і, дійсно, переписати, перезаставити. Це коли хочеш щось робити, а коли не хочеш, то починаєш говорити, а на якій мові нам це робити.

- Мабуть, і перепис населення покаже, хто ми такі.

- Не покаже. Її не зроблять. А це було основним. Коли вони щоразу намагаються відволікати людей чимось ("армія, віра, мова, "ні" капітуляції"), а тут треба всіх людей залучити до роботи. Давайте порахуємо, скільки нас є, які ми. Є програма, усиновлення за кордон. Скільки ми нашого майбутнього за кордон віддаємо. Якщо ви хочете робити передову країну нових технологій, діджиталізацію, то можна ж створити систему відстеження людей. Перепис населення повинна бути фізичною, з питаннями, які могли б показати і корупцію. Скануйте КОЖНОЇ людини, і ви будете бачити реальну ситуацію.

- Ви впевнені, що люди покажуть все, що мають?

- Так от зробіть перепис населення такий, щоб показали. Нехай це робить поліція разом з місцевими депутатами. Нехай це роблять волонтери. Візьміть скан і відскануйте всі відбитки пальців. Сфотографуйте людини, двір. Що ви будете перевіряти: як використовують мову? Якщо хтось поїде робити перепис в Солотвино, подивіться на те, які будинки там стоять. Це замки, таких замків немає практично ніде. Питання – як вони забудувалися? На корупції. Зрозумійте, якою була корупція з 2000-х років. Зрозумійте, що з цим робити далі. Не треба карати. Порошенко говорив про нульовий амністії, ось ми всі зафіксуємо і все пробачимо. Думають, що це олігархи і тільки їм дозволено красти. А у нас кожна людина прожила життя в якийсь тіньовій сфері. Зафіксуйте це.

- Уявляєте, скільки виявиться мертвих душ?

- І виявиться відразу, що Пенсійний фонд вже і не дефолт. Що не так багато і пенсії треба платити. ЦВК – це взагалі окремий пласт корупції. У нас же вибори потрібні тільки для того, щоб вони нічого не вирішували. Щоб ваш голос нічого не вирішував, а щоб вирішувалося все за вас. Як тільки відкриють правду, доведеться давати сили вашому голосу. Тому я думаю, що і нинішня влада буде цим спекулювати.

- Так само ми бачимо загрозу державному суверенітету з боку країн-сусідів. Мова йде не тільки про РФ. Подивіться, які розмови йдуть на західних кордонах.

- Якщо ви слабкі, то з вас хочуть щось высмыкнуть. Люди тільки на словах патріоти. Якщо б кожен розумів, що це моя межа, і я гордий українець, а так люди розуміють, що я патріот тієї країни, де жити краще. Розповідати про те, що ми живемо в такому адміністративно-територіальному устрої, як десь там намальовано, то це де-юре, а реальний світ зовсім іншим живе. Треба хоча б провести аналітику.

- У нас скільки політичних партій, стільки й Україн. І це ковдру тягнуть і тягнуть – з одного на інше.

- На жаль, так. І тут політичні сили ніколи не домовляться. Тому тут кому пощастило взяти булаву в руки, той повинен нею махати швидко, точно, щоб добитися результату. На цей раз її вдалося з великим результатом взяти Зеленському. Як він нею намахается, і зруйнує це Україну повністю, чи виведе цю країну з нуля процвітання, будемо дивитися. Оптимізму хочеться, але реалізм показує, що не треба бути таким дурнем, щоб бути оптимістом.

- А як вам ідея взагалі скасувати посаду президента? Ті, хто виступають за таку перспективу, апелюють до традицій збиратися на віча на віче вирішувати всі питання, навіть суспільного ладу і розвитку суспільства.

- Я вважаю, що обов'язково треба скасувати після зміни політичної системи. Коли ми пропишемо чіткі правила, поставимо чіткі огороджувальні обмеження, віддамо народовладдя в руки людям, а не політикам, політичним партіям і парламенту, коли референдум стане обов'язковим до виконання, як "Брексит", наприклад, ось тоді можна скасовувати посаду президента. Українці, хоч і волелюбний народ, але сприймають сильну, авторитетну руку. Тому поки не знайдеться людини, яка наведе порядок в країні, тому що зняти зараз пост президента і покинути країну у війні, або поствойне, при тому бардаку, який є, при тому, що у нас п


banner14

Категория: Новости

Надія Савченко: Нам обіцяли посадки, але почали садити не в тюрму, а на жирні посади


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.