Патріарх Філарет: Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков
Опубликованно 03.03.2020 01:34
Мага: Чому повернення українців з Уханя викликало таку агресію в суспільстві? Відповідь шукатимемо разом із нашим шановним гостем, Патріархом Київським і всієї Руси Філаретом. Ваша святосте, ви зверталися до людей, ви просили їх не піддаватися на провокації. Те, що ви бачили вчора, на вашу думку, це страх, це провокація, це недопрацювання влади?
- Я думаю, що все було. По-перше, страх за своє життя. Тому цей страх штовхав їх на такі події. З іншого боку, я думаю (у мене немає доказів), що вороги України хотіли скористатися цим, для того щоб розпалити ворожнечу і посіяти недовіру і до українців, і до України.
- А іміджева складова? Нас знову показували: американські, британські, а про російських телеканалах я взагалі не кажу.
- Якщо показують якісь негативні риси іншого народу, то це не з любові до цього народу. Чоловік у своєму житті повинен керуватися передусім любов'ю до Бога. А якщо людина любить Бога, то він буде любити і ближнього. А якщо він не любить ближнього, то це означає, що в серці цієї людини немає любові.
- А чи любить наша людина Бога по-справжньому? Я відвідую різні храми, різні конфесії. Бачу наших політиків іноді в цих храмах. Я знаю, що вони роблять в реальному житті. У храмі вони сповідаються, обходять і всі цілують ікони, прикладаються до мощів і привозять їх. Причастя, сповідь - все має бути, але він виходить з храму і йде займатися тим, чим він займався. Як я повинен вірити, що він вірить в Бога? Якщо у нього така віра в Бога, то у нього і віра народу, любов до народу така ж, як і там, у храмі. Мені здається, що ця брехня, лицемірство є найбільшою проблемою в нашій державі.
- Треба жити вірою, а не лицемірством. Багато християн роблять вигляд, що вони християни, а життя їх зовсім не християнська. Це, що ви сказали, свідчить про те, що зовні цей чоловік християнин, нібито виконує всі приписи церкви, але в душі він зовсім інший. Для того щоб бути людиною, треба любити. А якщо людина не любить, то він уподібнюється тварині. Тому що тварина не любить, а живе інстинктами. Так і людина християнин, який назовні показує, що він християнин, а справи говорять про інше, то це свідчить про те, що в цій людині любові немає. Апостол Яків у своєму посланні пише так: "якщо людина не любить ближнього, якого бачить, як може він Бога любити, якого не бачить?" Показати, довести, що у тебе в серці є любов, можна тільки справами.
- Якраз про це нам пише Людмила: "Як так сталося, що у Львівській області люди проводили молебень і просили Матір Божу уберегти їх від приїзду людей з Уханя. Де їх любов до людей?" Коли я бачу, що людина – злодій, а мені кажуть: зате він побудував церкву – молодець. Тобто він накрав і вважає, що він купив індульгенцію? Так само коли священнослужителі їздять на Range Rover і кажуть, що його подарували, і що з ним робити? Я знаю що: продати, купити собі "Опель Вектра", а на різницю побудувати невелику лікарню для бідних людей. Що можна з цим робити? Як показати людям, що церква - це не тільки удавання віри, а те, що оцінюється справами, як сказали ви.
- Справи - це прояв внутрішнього стану людини. Є люди, які дійсно в серці своєму добрі, і цю доброту вони виявляють різними засобами: терплять, страждають, допомагають. А є люди, які роблять вигляд, що вони добрі. Дійсно, в Україні побудовано дуже багато храмів. Часто ці храми побудували меценати...
- ...з незрозумілим походженням капіталу.
- ...може, і так, і скоріше, що так. Але для чого вони будують храми? Для того, щоб прославляти Бога? Щоб люди молилися? Немає. Вони будують храми для того, щоб їх прославляли. Не Бога, а їх, за те що вони збудували. Добром це назвати не можна, це можна назвати лицемірством. Або "славолюбием", тому що він будує для того, щоб прославляли. Та ще й на храмі напише, ким побудований. Але в житті ми зустрічаємося з різними проблемами. Любов до ближнього проявляється в тому, що коли людина зустрічається з тобою і потребує твоєї допомоги, то ти повинен допомогти. А якщо у тебе немає коштів, але ти співчуваєш, то це співчуття вже є добром.
- Любов до зовнішніх символів вбила в людях внутрішні справжні прояви. Де ми втратили рису справжнього і несправжнього?
- Не перетворювали віру в дію. На словах віримо, любимо, на словах правдиві, а на ділі зовсім інші. В цьому і є наша проблема. Але нам не треба забувати нашу гріховну природу, тому що людина часто хоче зробити добро, а тіло і розум наповнені гріхом, штовхають на інше. Тому ці недобрі вчинки - це наслідки нашої гріховної природи. Але цю природу треба виправляти - застосовувати волю. Бо ми часом багато говоримо про любов, про розум, а мало говоримо про волю. А без волі людина не може змусити себе зробити добро.
- Нам пишуть: "А що думає Патріарх з приводу ворожнечі церкви, і як на це дивиться Бог? Люблять люди Бога, коли б'ються за храми, за те, що їх пастирі по-різному дивляться на віру в Україні?" І ще у нас дзвінок від соціальної працівниці: "Вчора священик ПЦУ у соціальних мережах закликав до жорстких дій проти українців, які повернулися з Китаю. Посіяв паніку серед місцевих жителів. Ви підтримуєте свого священика?"
- Такого священика архієрей повинен покарати. Він вчинив гріх щодо людей, і його треба виправити – треба покарати, щоб він покаявся. Але, як мені відомо, після того, як до нього архієрей звернувся, що він чинить несправедливо, не з любові до ближніх, то він вже заспівав іншу пісню: став виступати проти заколотників, які не хотіли пустити людей.
- Може, він не розібрався в ситуації?
- Можливо, і не розібрався.
- А як ви взагалі ставитеся до того, що деякі священики досить активні в соціальних мережах? Не Божа це справа - закликати людей до бунту.
- Дійсно, не треба закликати до бунту, а треба закликати до любові та допомоги. Треба тим людям, які потрапили в таку біду, допомогти. Якщо вони хворі, їх треба ізолювати від суспільства, а якщо дослідження покажуть, що вони не заражені, то вони будуть вільні. Треба поставити себе на місце людини, яка страждає. Як ти хочеш, щоб з тобою поступали, ось так і ти чини. Якщо ті бунтівники поставлять себе на місце тих людей, яких привезли з Китаю, то як вони хочуть, щоб з ними робили? Господь Ісус Христос сказав так: "як хочете, щоб з вами поступали люди, так і ви чиніть".
- Коли людина стільки разів на день чує, що це смертельно, то це пересилює людей, воно призводить до співу гімну. Мені здається, що якби під час богослужіння священик вчинив би інакше, ми б не мали цієї ситуації. Якщо б він закликав чинити з людьми, яких привезуть, як християни. Цього не було. Я вважаю, що зараз церква повинна була брати на себе серйозні важелі в цьому всьому.
- Всі церкви виступили з заявами на підтримку людей, яких привезли з Китаю. Тільки цей один священик виступив проти. Але потім він розкаявся. Треба менше говорити, а більше робити.
- Що б ви порадили зараз цього священика з Нових Санжар?
- Покаятися у своєму нехорошому вчинок. І він вже це зробив. Але злі люди використовують його гріх для того, щоб розпалити цю ненависть. Тому тут вже не священик винен, а ті люди, які розпалюють це. Чому не говорять про його покаяння?
- На зв'язку викладач з міста Острог: "Як ви поясните захоплення храмів Української православної церкви, який паства ПЦУ в порушення Божих, державних законів проводить вже більше року? Хіба це християнська любов?".
- Мова йде про захоплення храмів. Це, на жаль, в Україні є. Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков. Є ПЦУ - Православна церква України, є УПЦ Московського патріархату, є Українська православна церква Київського патріархату, і кожна з них хоче мати побільше храмів і побільше вірних, щоб вона була домінуючою. Але в Україні має бути одна Українська православна церква незалежна. Незалежна ні від Москви, ні від Константинополя. А ми сьогодні маємо дві церкви: УПЦ Московського патріархату, залежну від Москви, і ПЦУ, яка має томос про автокефалію, а фактично залежить від Константинополя. Так от, наша церква, УПЦ Київського патріархату, яку я очолюю, і я завжди стояли і стоїмо на позиції: насильство в питаннях віри не може бути. Тому що Господь навіть в царство небесне, вічне життя, не закликає силою. А людина має вільно обрати. Так і тут. Якщо люди хочуть змінити свій релігійний центр, перейти, вони мають на це право. Але це повинно відбуватися не шляхом насильства, а добровільно.
- Я пам'ятаю випадки, коли привозили убитих воїнів АТО, і храми відмовлялися їх відспівувати. Після того людей вже ніхто стримати не міг. Це позиція і церкви, і певного священика. У мене в таких випадках завжди питання: відспівав би цю людину Ісус Христос? Як би поставився Ісус Христос до мусульманину, юдею, католику? Якщо привозять вбитого хлопчика, а їх не пускають на територію храму, то нехай ображаються потім на себе. У нас війна.
- Таких випадків було багато, і такі випадки змушують людей змінювати свої релігійні центри. Людей, ображених таким ставленням до воїнів, які віддали своє життя за Батьківщину, це змушує змінювати цю церкву на іншу. Але все це має відбуватися добровільно, а не несильно.
- Та має об'єднувати, а не роз'єднувати. Президент сказав: "В сучасному світі відчуття нації єдиним цілим виникає не тільки завдяки спільним традицій, культури і релігії. Цінності, які є прийнятними для кожного куточка України - це порядність, вихованість, толерантність і демократія". На вашу думку, наскільки зараз єдина Україна, наскільки єдині українці?
- Україна не єдина. Хоча вона повинна бути єдиною. І біда наша в історії, ми завжди, українці, розділялися. І навіть існує така приказка: "Де два українця - там три гетьмана. А де два німця, там три ферейна". Тобто наша риса - розділятися. Мазепа зазнав поразки під Полтавою, тому що зрадили українські козаки, які перейшли на бік Петра. Якщо б вони були з Мазепою, то Мазепа переміг і Україна була б вільною державою.
- Виходить, що у нас століттями нічого не змінюється. У нас завжди є охочі зрадити, які бажають перейти на іншу сторону. Скажіть, що ми не безнадійні. Я хочу вірити в те, що ми все таки побудуємо нашу державність.
- Українці можуть об'єднатися. І в цьому допомагає нам Бог допускає страждання, які об'єднують людей. Страждання об'єднує людей, а не життя у сприятливих умовах. Україна перемагає цього агресора тому, що український народ об'єднався. Ви знаєте, якою була небоєздатною наша українська армія, а зараз вона боєздатна. А це тому, що люди об'єдналися навколо захисту своєї рідної землі. Тут вже забувають про різницю, а захищають свою рідну землю. Господь допоможе нам, що ми об'єднаємося, свою українську державу збережемо, і збережемо свою землю. З допомогою Божою.
- У ХХ столітті ми вже мали дві світові війни. У цих подіях майже весь час була Україна. У нас був Голодомор, немає жодного міліметра української землі, яка б не була полита кров'ю. Скільки ще страждань потрібно цього народу, щоб він, нарешті, об'єднався? Чи ми не розуміємо, що вони не припиняться доти, поки ми не станемо єдиним народом?
- Коли це буде, я не можу сказати. Бог знає. Але те, що ми йдемо по цьому шляху, до об'єднання, це ми бачимо на те, що український народ захищає свою землю. Вмирають на сході і галичани, і подоляни, і всі об'єднуються в захисті своєї держави. Будемо страждати до тих пір, поки не об'єднаємося і не станемо великою державою.
- Слухаючи ваші проповіді, я чув, як ви закликаєте молитися за український народ, за тих, хто в окопах. Але більшість українських міст гуляє. У нас повне враження, що війна відбувається десь дуже далеко. Хлопці, які там, вони реально об'єднані в кулак. А ми вже навчилися жити з цією бідою. Ви бачите закінчення цієї війни, і як скоро, яким чином, воно може відбутися?
- Бачу, що війна не може бути вічною. Вона обов'язково закінчиться, і закінчиться перемогою України, тому що Україна стоїть на дорозі правди. Не ми напали, а на нас напали. Ми захищаємо своє, а в нас хочуть забрати наше. Правда з нами, і це ясно кожній розумній людині. А якщо правда з нами, то з правдою Бог. А там, де Бог, там завжди перемога. І тому я переконаний, що Україна переможе.
- Для тих, хто не знає, скажіть, де ви з'явилися на світ Божий?
- Моя мала батьківщина – Донбас, село Благодатне, Амвросіївський район. Сьогодні цей район був окупований. Я вірю, що він буде вільний, і окупація припиниться. У мені тече кров козацька, з одного боку, а з іншого – галицька. По материнській лінії я Опришко, а це повстанці в Карпатах.
- Дзвінок з Тернополя: "Бог мертвих або тільки для живих?".
- Бог для мертвих, і для живих. А взагалі, мертвих, неіснуючих людей немає. Людина, яка народилася, вже з буття вийти не може. Якби він хотів, він не може вийти, тому що він отримав буття. Людина вічний, і тому смерть це розділення душі і тіла. Але настане час, коли душа з'єднається з тілом. За велінням Божим всі мертві воскреснуть. Багато задають питання, яким чином мільярди людей можуть воскреснути? Відповідь на це така: а яким чином з нічого виник цей світ? Бог захотів – і стало так. Так і за велінням Божим мертві воскреснуть і з'єднаються з тілами. І буде вічне життя. Але вона буде різною: блаженної і страдницькій. І на землі ми живемо для того, щоб вибрати, в якій житті ми хочемо бути. Якщо хочемо в блаженної, то треба любити, тому що блаженство там, де є любов.
- Вам пишуть: "Страждання в Україні тільки розділяють людей, і вчорашні події це показали".
- В цьому випадку не страждання розділили, а розділив гріх. І часто гріх розділяє через страждання. А страждання через терпіння, навпаки, звеличують людину. Роблять його добрим. Тому Христос і сказав: "Терпінням вашим спасайте душі ваші". А терпіння це страждання. Святих на землі і на небі, які б не страждали, немає. Якщо святий чи свята, то обов'язково цей чоловік страждав. Навіть Божа мати страждала, коли бачила свого Сина розп'ятим на хресті. Всі апостоли, мученики, святителі, всі праведні люди страждали. Страждання не страшні, і їх не треба боятися, а треба боятися гріха, бо гріх народжує страждання.
- А цим людям, які просто живуть і працюють, їм нема чого сподіватися на царство вічне?
- А ви запитайте у цих людей, страждали вони в житті? Ніхто з них не скаже, що він ніколи не страждав. Не буде страждань тільки там, де немає гріха. А ми грішимо. Не будете грішити – не будете страждати.
- Нам пишуть: "Немає коштів – дитини не окрестишь, не повінчають". Чому всі послуги в наших церквах платні?
- Якщо у людини немає коштів, священик зобов'язаний зробити це безкоштовно. Господь сказав: "Даром прийняли благодать, священство, даром давайте". Тому священик зобов'язаний здійснити таїнство безкоштовно.
- Пишуть: 83% пенсіонерів отримують жебрацькі пенсії – 2000 грн. Вони всі мученики?
- Мученик – кожна людина, яка страждає. Тому Христос і сказав: "Терпінням вашим спасайте душі ваші".
- Що може стати чумою XXI століття?
- Не знаю.
- Що дорожче для більшості адептів: ряса або совість?
- Совість.
- Що робити, коли ладан не горить?
- Воскурять.
- Що любите більше: фарбувати яйця або розбивати їх?
- Я розбивав, а фарбували інші.
- Чи ви вірите в теорію великого вибуху?
- Вірю в друге пришестя Христа і Антихриста. І страшні страждання, які чекають людство в умовах пришестя Антихриста.
- Тобто в кінець світу ви вірите. Коли він буде?
- Ми не знаємо, Христос сказав: "ніхто Не знає про кінець світу". А які будуть ознаки другого пришестя, він сказав. Пришестя Антихриста означає, що після цього буде друге пришестя Христа. І тоді буде розділено добро і зло. І вони будуть існувати окремо: добро буде вічно блаженствувати, а зло буде вічно страждати.
- Хто поставить крапку: вчені або віруючі?
- Бог поставить крапку.
- На чию сторону ви станете: грішного віруючого або правильного атеїста?
- На бік атеїста, який кається.
- Хто головний Юда в Україні за всю історію?
- Не знаю.
- Якщо Бог любить нас, чому в світі так багато жорстокості?
- Від Бога, виходить любов, а жорстокість, походить від диявола і від людей грішних, бо Бог не робить зла.
- Красиві жінки, вони від кого?
- Від Бога.
Категория: Новости
Патріарх Філарет: Захоплення храмів відбувається тому, що в Україні існує декілька православних церков