Святослав Піскун: Чому простий громадянин повинен дотримуватися закону, якщо його не дотримується ціла Рада?
Опубликованно 01.03.2020 14:14
Кужеєв: Сьогодні у "Великому інтерв'ю" екс-генеральний прокурор України Святослав Піскун.
Добрий вечір. Хотілося б ще четвертий раз зайти в ту воду, генеральсько-прокурорську?
Піскун: Вже, в принципі, і тієї води немає – нікуди заходити. Працював я і повертався у прокуратуру України, в ГПУ, а сьогодні вже слова "Україна" немає: ні у Верховному суді України, ні в Генеральній прокуратурі України. Просто якась прокуратура, якийсь суд якоїсь держави, закони під нього виписуються. Тепер вже буде офіс. Навіть якщо б і було якесь бажання повернутися і щось зробити для людей і держави, то якщо раніше я розумів, що, де і як, то тепер не розумію, що, де і як. Або треба все починати спочатку, і я тоді не знаю, скільки на це потрібно часу.
- А для чого це зроблено? Офіс Генерального прокурора, тобто все це приміщення на Різницькій, покликаний обслуговувати одну персону? Всі інші – вони клерки офісу?
- Так, вони клерки. Сама суть ГПУ полягала в тому, що генеральний прокурор України – це вища посадова особа в державі, який має стежити за дотриманням законів всіма органами і громадянами України. І тому ця організація є ключовою. Зараз є проект закону Зеленського та його команди щодо децентралізації. Там запроваджено інститут префектів. Там написано: "Префект здійснює нагляд за додержанням законів на території ...". Хто ти такий, префект, що ти робиш нагляд? А який у тебе є інструмент примусу щодо нагляду того, щоб його здійснювати? У мене питання до народних депутатів: як можна таку дурницю писати і ще намагатися її проголосувати?
- Інструмент примусу у нас один: телефон.
- Закон – єдиний інструмент примусу. Якщо ми хочемо удосконалити управління державою, ми повинні розвивати ті інститути, які допомагають це робити, і ліквідувати ті інститути, які заважають розвитку держави. Зараз, навпаки, така ситуація, що ми створюємо інститути, які будуть утруднювати розвиток управління державою Україна. Або це повне нерозуміння того, як воно робиться, чи це хтось навмисне хоче розвалити державу Україна. Україна вже почала згортатися. Замість того щоб вона розвинулась, вона комкается.
- Напевно, легше щоразу переписувати Конституцію, ніж дотримуватися Основного закону?
- Так її ніхто не дотримується. Думаєте, того, що перепишуть, будуть дотримуватися? Боже збав. Якщо верхи не дотримуються, то низам необов'язково, тому що приклад не з кого брати. А навіть якщо є з кого брати приклад, то не буде тих важелів, якими можна народ змусити дотримуватися законів. Візьмемо поліцію. Вона працює в рамках закону про поліції України. Але у них є своя інституція. Хтось повинен наглядати, щоб вони дотримувалися меж законів, передбачених законом. Зараз це буде робити префект. Уявіть собі: префект у своєму окрузі стежить за дотриманням законів поліцією. Маячня! Коли я прочитав той проект... Той, хто це писав, схаменись, бо горе буде на Україні! А ці проголосують. Калігула таке колись зробив. Він привів коня в сенат, посадив і сказав: проголосуйте, це – сенатор. Калігула всім показав, що може відбуватися, коли є мовчазна більшість у парламенті, без альтернативи, без опозиції, без прислуховування до народу. Це горе для країни.
- Так хотіли зняти депутатську недоторканність, що зробили неможливим взагалі "доступ до тіла".
- Це рішення для мене приємне. Воно мені подобається. Я завжди був проти зняття депутатської недоторканності, тому що я, як прокурор, розумів, що можна зробити з депутатом, щоб він був політично і фінансово слухняним.
- Стривайте, це з власного досвіду?
- І з власного теж. Голосували так, як треба, коли треба було. Немає усталеного демократичної держави Україна. Є клани, які воюють між собою і одні намагаються дорватися до корита, а другі – піднятися на якісь залишки наших копалин, електроенергії. Його всі намагаються поділити переділити, і в цьому хаосі починати знімати депутатську недоторканість і зняти її для того, щоб депутат не міг захистити своїх виборців?
- Так виборці ж самі хочуть крові депутата.
- Це все пропаганда. Тому що, по-перше, депутати такі, що виборці хочуть їх крові, а по-друге, правильно побудована пропаганда, яка говорить, що в усьому винен депутат, який не слухається влада. А провладний депутат – це золото взагалі, він просто вболіває за народ, живе народними муками. Це – пропаганда. У нас досі немає закону про опозицію. Про якій нормальній країні можна говорити, коли опозиція не має взагалі жодних контрольних функцій у державі! Вона нічого не контролює, вона може тільки "гавкати". Це ще, слава Богу, що поки дозволяють гавкати. Але це не буде довго. Незабаром приймуть закон, згідно з яким не можна буде лаяти владу. Повірте мені, це буде вважатися посяганням на державний устрій України. І ніхто не буде критикувати владу. Ось це буде. Перший крок вже зроблений – зняли депутатську недоторканність. Хоча протягнули, молодці, правку, що під час виконання депутатських повноважень депутат не несе юридичної відповідальності. Він виконує депутатські повноваження і вранці, і вдень, і коли йде на роботу, і коли лізе через паркан.
- І коли п'яним за кермо сяде.
- Він виконує, він їде до своїх виборців. Ну і що, що він п'яний. Такого цирку ще не було. Якщо це нове, якщо так українці бачили свою державу, якщо так вони хотіли – я їх вітаю. Я це приймаю, мені це подобається, тому що я розумію, що в тій каламутній воді дуже багато риб вискочить, проскочить і втече. А це подобається народу України? Думаю, не дуже. Чесно кажучи, воно мені не подобається. Я жартую.
- Але ніхто нікому нічого не повинен.
- "Ні обіцянок, ні пробачень". Стагнація і реформи в державі – це дві різні речі. Меркель сказала, що занадто багато реформ, які в країні проводяться одноразово, ведуть не до розвитку, а до стагнації держави. Ми щодня нові реформи проводимо і догралися до того, що вже йде стагнація.
- Ще можна згадати вислів Лао-цзи, що коли множаться закони і накази, то зростають розбої та грабежі. З точки зору юриста, наскільки зараз правосуддя встигає за цим турборежимом, за виробництвом законів?
- Ми, юристи, звикли до поступової навантаження з боку українського законодавства на діючих юристів. У нас є освіта, база і ми розуміємо, що на тій базі, на якій було створено нашу українську державу, розвивати ті закони і норми права мають депутати, президенти, для того щоб удосконалювати їх, зменшувати їх кількість та підвищувати якість цих законів. Так робиться в нормальних цивілізованих країнах. В Україні (ми ж надзвичайний держава) все робиться навпаки. У нас зменшується якість повсякденних законів, якими ми повинні користуватися і збільшується кількісна навантаження на юриста, який застосовує ці закони. Наприклад, ВР за рік може прийняти 5 тис. законів. Крім того, вона може прийняти 10 тис. поправок до інших законів.
- Коли ж юристу спати?
- Це ж треба вивчити, опрацювати, напрацювати практику. Я почав думати, що це робиться навмисно, щоб ніхто не розібрався. Тільки кілька людей, які дуже розумні і мають велику базу, можуть користуватися всією базою законів. Рішення приймають тільки в одному місці. Протягом останніх 10 років ми вже переживаємо четверту реформу ГПУ (а значить, і всієї системи прокуратури) і п'яту реформу суду. До мене, як до голови Союзу юристів, приходять судді і кажуть: ми пройшли кваліфікаційні комісії суддів, а комісія чесноти запитала, де суддя бере гроші на бензин, маючи двох дітей і щодня приїжджаючи на роботу на машині. Вона каже: у мене є коханець. "А, так ви ще й аморальна! Так, ви звільнені". І у мене з цього приводу офіційна скарга.
- А якщо б сказала, що бере гроші з підсудних, то проходь.
- Так, тільки не забудь поділитися. Є грантова американська організація USAID, якою керує в Україні Девід Вон, вона вивчає роботу судів. Так ось, вони вивчили роботу декількох судів, та не таке вже й погане ставлення до районних судів у глибинці. Там більш-менш справедливо. Проблема тут, у Києві, в обласних центрах – проблема з хабарництвом, з телефонним правом, корупцією. Так що, важко поборотися з корупцією в центральних апаратах? Не можна записувати телефонні розмови? А як їх запишеш, коли розмови йдуть по урядовому телефону?
- Всі пишуть.
- Коли воно вилазить? Через п'ять років. Воно вилізе, звичайно, але коли? Добре, що ми з вами пам'ятаємо про Майдані, і, завдяки журналістам, ще хтось про це згадує. А виросте нове покоління і буде питати, що таке Майдан. Потрібні такі струси нашій державі? Ми відкотилися назад. Треба було, тому що ця влада повинна була піти, але є цивілізований спосіб, яким змінюють владу. Ми йдемо своїм шляхом, але ми ж не можемо собі дозволити криваві перевороти. Ми можемо догратися, що у нас буде військова хунта. Військовим набридне дивитися, як все це крутиться не в ту сторону, як воно повинно крутитися. Якщо військові побачать, що вони проливають кров за державу Україна тільки для того, щоб знову якісь десять чоловік напхали свої кишені, то буде хунта.
- А ви бачите, що в Україні присутня військова еліта – люди з високою мораллю, яким дійсно болить за Україну, а не ті, хто на КПВВ з кожного вантажівки в кишеню собі брав?
- Напевно, вона є, але я її не бачу. А кого ми знаємо з медичної еліти?
- Історія не знає медичних переворотів. Хунта - це не про медиків.
- А хунта хоче бути здоровою. Їй теж потрібні лікарі. У нас взагалі політичні еліти стали не елітами, а стали ким-небудь, слухняно натискають кнопочки. Я їх називаю "зелені чоловічки нового покоління". Вони нормальні люди, не злі, толерантні, помірні, роблять погане, але тихо, нишком. "Регіони" це робили голосно: билися, сварилися. А тут все тихо. Кардинальні зміни в Конституцію і 250.
- Це, вибачте, тихенько хтось псує повітря в приміщенні, і крайнього не знайдеш, хто це зробив.
- Це як вони з землею. Вночі збирається комітет. Навіщо? Якщо є проблема, наприклад, оголошення військового стану, війна, то, звичайно, комітет збирається вночі. Але при чому тут земля? І кому воно горить? Горить, тому що грошей немає, і порахували, що це буде 10 млрд грн. Так що, продати нашу землю за 10 млрд грн? Повбивають. Хлопці, не давайте мені роботу, я не хочу потім це все розслідувати.
- Німці підрахували, що на митниці лежать 5 млрд щорічно.
- А можна зробити експеримент – взяти і приперти на одну митницю німців? Якщо ми вже такі дурні, що не можемо розрізнити, де контрабас, а де флейта. Давайте на митницю, у Львові, поставимо німців, на другу - італійців, а на третю - фінів. Давайте побачимо, хто нам дасть більше. Нічого не дадуть, буде нуль. Тому що тут же закон змінять і розмитнювати будуть в Одесі, Харкові. Країною керують, але хто, питання? Ті ж люди, які знівечили прокуратуру, суд. У нас сьогодні замість 12 тис. суддів 7 тис. 10 суддів в країні не мають складу суду. Це нонсенс, але це нікому не цікаво – а хто там судить, хто там розбирає скарги?
- А що ж це за система така, якщо її так легко знищити?
- Нічого собі легко, цілий депутатський корпус цим займається. Ніхто інший не має права. Якщо б це віддали суддям...
- А система може чинити опір?
- Вони приймають такі закони, що система повинна їх виконувати. Для чого взагалі владі призначати суддів? Віддайте це суддівського самоврядування, віддайте це спеціальної комісії Верховного суду України.
- А виборність?
- Це маленьких суден. А я кажу про апеляційних, Верховному. Віддайте це фахівцям. В Америці голів суду призначає президент, але за погодженням двох палат Конгресу. І повинно було б бути так і в Україні. Є два шляхи: суддівське самоврядування і контроль парламенту. Можливо, і президент повинен на перший термін (5 років) підписувати указ про призначення.
- Наскільки коррупциогенна ця система, якщо судді "свій за свого, по своє"?
- Так, але є контроль парламенту. Чому мене звільняли тричі, без згоди парламенту? Чому я легко відновлювався кожен раз? Тому що знав кожен президент, який мене звільняв, що якщо він подасть подання на моє звільнення в парламент, то не проголосують. І тим самим зганьблять президента, тому що в парламенті можна домовитися з опозицією, з депутатами, пояснивши їм, що президент не правий. А коли воно йде одноосібно, не з ким домовлятися, крім кабінету президента.
- Як так у нас виникла приказка про закон, що дишло.
- А чому простий громадянин повинен дотримуватися закону, якщо його не дотримується ціла ВР? Якщо ВР приймає закон, в якому спочатку пишеться, що недоторканності вже немає, а нижче пишеться, що його не можна чіпати, поки він народний депутат. Але справа не в цьому, а в тому, що немає жодного юридичного контролю. Існує Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, в якому є фахівці, і вони пишуть зауваження до кожного закону і кажуть, що не можна приймати закон, тому що він суперечить такої-то статті Конституції або норми міжнародного законодавства. Але ніхто ж нічого не читає і не слухає. Тому що наказ прийшов: голосувати. Я вже думав, що це Головне науково-експертне управління з'їдять за те, що вони пишуть правду.
- На вашу долю випало розслідування справи Гонгадзе.
- І не тільки. І Александрова, і банда "перевертнів", Щербань, голова Нацбанку - мені випало багато.
- А справа Шеремета, якщо прокурорським оком?
- Важкий випадок. І незрозуміло, що заважало зробити те, що зробили, набагато раніше. Ми ж не знаємо матеріали справи. Можливо, там були такі речі, які вони не могли зв'язати. Можливо, були не дуже хороші фахівці, можливо, вони не дотягли професійно. Це злочин якраз випало на період реформи поліції. Але я бачу, що сьогодні дуже багато розмов навколо цієї справи. Я б радив всім заткнутися і дати попрацювати. Тому що чим більше "базару", тим важче працювати правоохоронцям. Будемо сподіватися, що сьогодні поліція незаангажовано розслідує цю справу.
- Заткнутися нецікаво.
- А ніхто ж не читає роз'яснення Конституційного суду України, що заборонено коментувати кримінальні справи посадовим особам держави до того, як вони не пройдуть судового розгляду. Перед тим як збирати великі прес-конференції, іноді треба заглядати в рішення Конституційних судів і взагалі законів. Міністр МВС має право з дозволу слідчого. Більше ніхто.
- Але якщо дуже хочеться...
- Це ж не земля, це ж можна поговорити.
- Ще й невідомо, що з землею.
- А нічого не буде. Могли це ще провести до Нового року. Але вже всередині "слуг народу" немає голосів. Ми ж маємо бути реалістами. Нехай у мене запитають, я розповім, скільки у мене лежало як у генпрокурора скарг, де один пай знаходить на інший. Вони не знають цього? Так вони дурні зовсім. Коли ділили ці паї, то міряли такої дерев'яної штукою. І так зафіксували, що люди десятками років судяться за ці паї. Що, нам ще не вистачало війни за землю, за межу? Давно українці рубали один одному голову за межу? Так ви, хлопці, хочете з українцями помежеваться? Ще на вилах вас не носили? Кажуть, що власник землі має право. У нас власник землі весь народ України. А ті, у кого паї, – на правах власності. А на правах власності і власник – це дві різні речі. На правах він не є повним власником.
- А може бути, причина в тому, що у владі зараз вихідці з міст, урбаністи? Якщо б були колишні селяни, або "селюки", таке питання не піднімалося.
- Я думав, що там всі дурні. Але коли я подивився уважно, як вони працюють, і послухав, я багато років не слухав ВР, то там є розумні, дотепні і грамотні люди. Але або вони заангажовані ким з олігархів, отримують зарплату і вони свій розум використовують, щоб відпрацювати цю зарплату, або вони виконують вказівку того, хто їх найняв на роботу в парламент привів. Для чого йому цей парламент, якщо ти розумний, дотепний чоловік, в тебе прекрасне вища освіта, ти чудово розумієшся в законах, ти себе ганьбиш, голосуючи за антиконституційні закони? Це мене дивує. Я знаю людей, думаю, це не проголосує, тому що він розумний. Ні, бачу, проголосував. Як же треба любити себе і гроші.
- А навіщо взагалі йдуть у ВР? Якщо ти успішний кандидат наук чи доктор?
- Ви думаєте, мені не пропонували йти в депутати? Я був там два рази. Мені пропонували і прохідне місце, і непоганий політичній силі. Але я відмовився, тому що я себе не бачу там. У мене дуже багато роботи з моїми юристами, у моїй організації. У мене немає часу там сидіти. Я не хочу класти своє життя на те, щоб сидіти і натискати кнопку, як папуга.
- Ви не кар'єрист?
- Кар'єрист, але я маю свою думку. Якщо ви хочете, щоб перевірити, чи мав я свою думку, як депутат, то був такий випадок, коли голосували за зняття Тимошенко з посади прем'єр-міністра, і з фракції "регіонів" я один проголосував проти. І коли мене запитали: ти що, ненормальний, я сказав, що це моя думка. Вона мене попросила не голосувати, і я думаю, що сьогодні ще не треба міняти прем'єр-міністра. Я там наслухався, хто я такий є і що зі мною зроблять, якщо я так зроблю. Тобто завжди треба мати свій характер. І будуть, до речі, поважати і вороги, і друзі. Тому що вороги теж люблять сильних, вони не люблять слабких. Їм нецікаво боротися з теплим і м'яким.
- Таке враження, що багато хто йде в депутати, щоб згодом ось цим депутатським значком похвалитися перед сусідами, або ж повипендрюватися на зустрічі випускників.
- Так. Або коли "понесуть", то й подушечку понесуть з депутатським значком. Це ж добре. І буде на пам'ятнику значок вибитий: депутат Верховної Ради України.
- Так він же цього не побачить.
- А діти, родичі?
- Це нагадує "діди воювали". А ти до чого? Наскільки Україна змінилися за ці майже 30 років? Були різні періоди її розвитку. Наприклад, злиття криміналу і політики. Можна відрізнити одне від іншого?
- Можна. У 90-х роках я очолював Головне слідче управління по боротьбі з організованою злочинністю в Київській області, і тоді дійсно почала швидко розвиватися організована злочинність. Наше управління було спеціально створено для того, щоб боротися лише з організованою злочинністю. Перші чеченські фіктивні авізо у мене була справа. Парламент, кабінети - це була допомога. Якщо влада ставало відомо, що йде тиск на прокурора, або на суддю, або на слідчого, заводили оперативні справи, шукали, хто тисне, притягували до відповідальності - працював закон. Люди боялися закону.
- А зараз кого бояться - один одного?
- Розборок бояться, щоб не застрелили. Закону не бояться - його немає. Не може держава так існувати, коли один не боїться, а другий боїться. Той, хто не боїться, веде себе, як господар у цій країні. А той, хто боїться, боїться вже не закону - він боїться того, хто не боїться. Коли в державі починає працювати закон сили, а не сила закону, це держава приречена. Його не буде.
- А як у відомій приказці, "Кольт" може зрівняти?
- Може. Хунта. Під час хунти кримінальна злочинність зменшується втричі. Військово-польові суди: хлоп і все. Я не думаю, що таке може статися, мені страшно навіть думати про це. Але це теж не демократія, коли все розвалюється.
- Спецслужбіст білоруський втік до Європи і розповідав там про "эскадронах смерті". В Україні було таке?
- Не було. Але для того, щоб зробити комусь з олігархів приємно, могли когось і "завалити".
- Зараз, дивлячись на те, скільки людей гинуть від підірваних гранат, вибухівки...
- На цій прес-конференції хтось сказав: у нас аналогічних вибухів за цей період було 36. Я мало не впав: як 36? І тільки два розкрили? А де решта? Хто? Я, будучи генеральним у неї запитав. Але, до честі нашої поліції, я скажу, що я звертався до заступника міністра Геращенко, тому що мені зателефонував товариш, що зник відомий бізнесмен з Грузії. І він мені відповів: "У курсі справи, вже займаємося, і працюють найкращі фахівці". І це мені сподобалося. Буквально на наступний день знайшли труп і заарештували виконавця-чеченця. Швидко, молодці.
- А чи можна було не допустити такого і подібного?
- У країні, яка воює, дуже важко цього не допустити. Питання в тому, що зменшити кількість злочинів можна тільки одним шляхом: профілактика, розкриття, покарання. Іншого шляху ще світ не придумав. Якщо ці три складові спрацьовують, кількість злочинів у державі падає.
- А підвищення зарплати правоохоронцям зменшує корупцію в органах?
- Так. У прокуратурі різко впала корупція, коли в 2005 році, коли я другий раз став генпрокурором, я домігся заробітної плати для прокурорів від 14 до 18 тис. грн. І кожен рік ми видавали 100 квартир працівникам прокуратури. Тоді була кар'єра, зарплата і була надія, що будемо жити в цивілізованих умовах. І щоб це все втратити, брати хабарі, може тільки дурень. Жодна хабар не коштувала кар'єри, квартири і довічної зарплати з гарною пенсією. І ще один рецепт: брати жінок на роботу, на кабінетні роботи. Жінки не беруть хабарі. Вони бояться - вони озираються на дітей.
- Але скільки ж винятків серед чиновництва жіночого.
- Виродки є колом. Але на загальному тлі жінки виглядають краще. Вони менше зловживають владою і менше підпадають під дію корупції. Єдина проблема у жінки-прокурора - вона може закохатися. Це гірше, ніж хабар. Якщо вона полюбить свого підслідного - може випустити з в'язниці. І справа буде валити, і не дасть його посадити. Таке у мене теж було. Закінчилося звільненням. Це життя. Коли працює 15 тис. осіб і щороку реєструється мільйон злочинів, а зараз налічується 2 млн. У мене було 600 тис. Я не зрозумів, а чого це я не генеральний? Може, це від генеральних залежить як-то?
- Часи змінюються.
- Ви хочете сказати, що я фальсифікував документи і не реєстрував злочину?
- Про реєстрацію теж окрема історія: це називається "щоб не псувати статистику".
- Мене зараз хвилює така ситуація, що я навіть вже з Крищенко хотів поговорити: збільшилася кількість скарг, до мене люди приходять, на крадіжки та грабежі у Києві. І почали працювати дуже серйозно кишенькові злодії. Давно вже такого не було. Видно, ця ситуація з реформуванням позбавила професіоналів, які з ними працювали.
- А профілактика? Скільки було нарікань, що після реформи нормальних оперів викинули на вулицю. Хто буде тих "щипачів" ловити?
- Це треба мати досвід. "Щипача" треба відчувати, і таких людей було небагато. Вони знали, де вони можуть прийти, і робили на них облави. Перший раз, коли "вичистили" професіоналів, це був закон про люстрацію. Цей закон визнаний в Європі неконституційним, і я чекаю на рішення Конституційного суду, якщо цей закон скасують. А не приймає рішення Конституційний суд, так як вважали, що тепер тим людям, які були незаконно звільнені з посад, треба буде виплатити 2,5 мільярда гривень. Звичайно, в державі відразу таких грошей не буде. Але щось треба робити. Не можна ж говорити, що якщо Конституційний суд ухвалить таке рішення, ми його розженемо.
- Цей дурдом має десь своє завершення?
- Не має. Зараз Мін'юст всіх звільняє, прокуратура. Я думаю, буде звільнятися 50% держслужбовців, і я думаю, що це не зовсім законно. Будуть позови, суди, буде бардак. Я не знаю, до якого протистояння воно дійде. Я не знаю, чи підуть завтра прокурори штурмувати ВР. Я буду їх просити, щоб вони не робили цього. А от що будуть робити пенсіонери МВС – я не знаю. Щодо влади – я б все ж якийсь діалог вів з цими людьми. Ми провели форум адвокатів – прийшло понад 300 адвокатів. Провели форум прокурорів – приїхало 500 делегатів. Написали лист президенту, генпрокурору, голові ВР. Ми відкриті, ми робимо це відкрито.
- Написали – це історія про стіни і гороха?
- Так. Ніхто нам не відповідає, ніхто з нами не спілкується. З людьми ніхто не хоче контактувати. Слуги не хочуть спілкуватися з господарями.
- Треба мати елементарний рівень, щоб говорити професійно з прокурором Піскуном.
- Ви все правильно говорите. Ми боролися за прокурорські пенсії. Пішли в суди – програли. Пішли в Конституційний суд і виграли. Верховний суд, апеляційний всі прийняли рішення, що не видавати довідки пенсіонерам, не перераховувати зарплати – це законно, а Конституційний суд каже, що це антиконституційно. Мало того, вперше за історію Конституційного суду України дебілам написали і порядок виконання цього закону. Ви думаєте, дебіли його виконують? Немає.
- Хіба після такого не треба було розігнати всіх, вниз? Це як мінімум профнепридатність.
- Всі сидять. Таких випадків сотні. Маленьке порушення закону, маленька брехня з боку влади призводить до великої недовіри. Це не стосується кожного. Прокурорів ніхто не любить, зробили так, що вони всі вороги. Судді, прокурори, поліцейські – всі погані. Це дуже слизька доріжка і тонка матерія, коли звинувачують всіх загалом. Це було при Сталіні. Ми йдемо по його шляху.
- Як голова Спілки юристів України, скажіть, який зараз рівень юридичної освіти? Хто зараз приходить на заміну тим, хто йде на пенсію?
- Одна людина мене запитує: навіщо ви займаєтеся політикою? Ви ж шанована людина в своїй області. Я кажу: якби я прасував влада по шерстці, то "високий професіонал", як він гарно говорить. А якщо ти говориш те, що їм не подобається, то Піскун почав займатися політикою. І хіба це політика, коли ви 6000 пенсіонерів-інвалідів, учасників АТО залишили без хліба? Може, це політика на вимирання? Я не можу на це дивитися байдуже. А тепер про освіту. Ми маємо стосунки з деякими внз, які готують юристів. Дуже багато тих закладів, які готують фахівців юридичної сфери. Хочуть діти – хай вчаться. Але, на мій погляд, повинні бути базові навчальні заклади, наприклад, у Києві це має бути університет Шевченка, у Львові – університет Франка, в Харкові – академія Ярослава Мудрого, в Одесі – юридична академія. Вступити туди і вивчитися там повинно бути набагато важче, ніж в інших приватних вузах. Такі люди повинні розуміти, що після закінчення вони відразу ж прийдуть на роботу. Дуже прикро дивитися на дітей, які закінчили хороші вузи, можливо, мають непоганий багаж знань, але вони не можуть знайти собі роботу. Тому що конкуренція дуже велика. Слідчий – це десять років, оперуповноважений як мінімум 1,5–2 роки повинен вивчати свій район. Нормальний прокурор, коли прийшов на роботу, або слідчий поліції, він, коли пройшов 5-6 років вивчення на своєму посту, під керівництвом досвідченого людини, – ось тоді його можна призначати. А як можна призначати прокурором людини, який буде наглядати за розслідуванням кримінального провадження, якщо він в житті не розслідував сам жодної справи. Це все одно як мене призначити головним лікарем пологового будинку.
- Я не лікар, але подивитися можу.
- Я думаю, що треба підвищувати кваліфікацію після навчання. Хоча б два роки треба, щоб всі слідчі, судді, прокурори проходили стажування. І вони вже себе проявлять – і як корупціонери або некоррупционеры, і як фахівці. І після цього його можна направляти на атестаційну комісію. І вже є предмет для розмови, і є база, з якої він прийшов. А зараз що атестаційна комісія може питати, якщо він не знає, де двері в прокуратурі. Він прийшов і каже: я хочу бути прокурором, тому що бабуся говорила, що не будеш бідним.
- Тобто туди йдуть, щоб відбити вкладені гроші?
- Моя бабуся казала: "Навіщо ти пішов до того плакату, – так вона називала адвоката. – Ти б пішов в міліцію на дільничного, був ситим, на підпитку, і все б було в тебе добре. І будинок побудував". Коли я тільки одружився, а це було на Волині – мій тесть повіз мене, як я думав, на відпочинок, а він мені каже: "Нам треба дрова пиляти". Два дні пиляли, у мене вже руки відвалювалися. І тут я бачу – дільничний їде. Він запитує у дружини: "А твій зять звідки?". Тесть каже: "Зять у Львівському університеті навчається на прокурора, і вже помічник прокурора Красноармійського району. Львова. Вже справи розслідує". І тут дільничний каже: "Все, покладіть пилку, йдіть додому, вам дрова привезуть". Тоді я зрозумів, що класно бути прокурором.
- Прокурором або освяченим людиною?
- Я тоді був ще тільки помічником прокурора.
- Скільки років потрібно, щоб людина, дільничний, прижився на землі? І хто туди йде?
- Потрібно зрозуміти, яка у них буде заробітна плата, і найголовніше в тій роботі, при людях, – перспектива. Навіть не в званні, а безкоштовне лікування, хороша заробітна плата, банківська позика на житло, безвідсоткова. Якщо 10 років відпрацював – 50% позики гасить держава. Пенсія в розмірі 85% окладу. Дайте ці п'ять стимулів – і на ділянці у нього буде порядок – не буде хабарів, зловживань, все буде по закону. Тому що якщо буде не по закону, то його виженуть, і на його місце при таких умовах прийдуть десять інших. Дільничні знають людей, знають ситуацію, якщо вона порядна, то люди йому розкажуть, що де хто вкрав.
- А є своя специфіка – працювати на кілька сіл або ж в спальному районі міста?
- У спальному районі працювати набагато важче. А чому б не ввести інститут помічника шерифа або помічника дільничного? 10–15 помічників на ділянці – це вже армія правоохоронців. Студенти можуть йти працювати на цю роботу.
- Може, відродити ДНД – добровільні народні дружини?
- Може, тільки вони повинні ходити в присутності представника поліції. Сама ДНД нічого не значить, але самому дээндешнику вчинити якийсь злочин, або ходити бухати по району вже негарно.
- Іноді люди скаржаться, чому дільничний ніяк не впливає на той чи інший наркоманський притон, а говорить, мовляв, якщо вони разбредутся по району, де я їх буду ловити?
- Це так. Але гірше інше: дільничний може боятися, якщо у нього є сім'я і він десь недалеко живе, адже наркомани люди небезпечні, під час ломки вони здатні на великі справи. А коли вони вбачають у ньому ворога своєї ломки, ще невідомо, чим це може закінчитися. Дільничний може все знати, але ловити їх і викидати повинні люди з іншого району, щоб вони не помстилися. Це все можна організувати, було би бажання і не було би байдужості.
- Можливо, в такому випадку легалізувати гральний бізнес, проституцію і травичку?
- Що стосується грального бізнесу, я згоден, що має бути 4–5 казино в Києві, і вони повинні бути в дорогих готелях, туди повинні приходити люди з відповідною картою, відповідно одягнені, вони повинні бути небідними. І вони не повинні виносити з дому останнє. Нехай будуть казино, де, хто хоче, офіційно виграє або програє. Що стосується грального бізнесу, він в усьому світі є. Повністю його заборонити неможливо – він буде підпільним.
- А значить когось годувати в чорну.
- Поліцію, перевіряючих, ще когось. Треба витягувати з тіні ці речі. У Швейцарії, кожен, хто хоче вколотися наркотиком, він заходить в аптеку, йому дають укол, він уколовся і пішов. Це краще, ніж сидіти під воротами, чекати якусь бабусю, щоб її пограбувати, потім купить у дилерів невідомо що і здохне. Це краще.
- Можливо, такий лібералізм нам і не треба?
- Треба. Вони тоді все на обліку. В аптеках є відеокамери. Точно ніякої дурниці не засуне в себе. Що стосується наркотиків, то я хочу, щоб так було. Мені здається, його треба витягти на світ білий.
- Кажуть, що суспільство у нас настільки високоморальне, християнське, що легалізація проституції нам ще довго не світить. У школі збираються батьківські збори – у кого-то мама інженер, продавець, лікар, а твоя мама – повія.
- Ті, хто говорять, їм треба купити квитки в Ганновер або в Голландію. Там є вулиці, де відповідні жінки надають ці послуги. І запитати у людей, краще, щоб це було зі Снідом, сифілісом, незрозуміло з якими наслідками або легально, з дотриманням санітарних норм і правил та під контролем поліції і відповідних служб. І християнська мораль тут більше буде витримана, тому що людина, яка вірить, туди не піде. А більше нікуди буде піти. Треба любити дружину.
- Всі ці закордонні досліди як не прикладай – до України взагалі не прикладаються.
- Ніхто не займається, пофігісти. Втрачена найголовніша функція - контрольна функція парламенту. Всі забувають, що парламент не тільки для того, щоб написати якусь дурницю або закон, а для того, щоб контролювати його виконання. Для того щоб методично його потім удосконалити і додати або щось прибрати. Така контролююча функція парламенту є навіть більш необхідною для суспільства, ніж просто прийняття закону. Коли парламент займається порядком виконання законів і забезпечує їх виконання всіма - це вже роль парламенту. У нас це не працює, тому що навіщо, щоб виконувалися закони? Якщо людина дуже багатий, і тут до тебе прокурор приходить: "Де ти взявся?" - "У мене все добре, навіщо ви мені потрібні - прокурор, поліцейський і податківець? Ви йдіть на ринки, туди, де середній бізнес - там збирати. А тут життя інша - тут життя з висоти пташиного польоту, з хорошого літака. Ви тут з'явилися, розповідаєте про якісь податки, а у мене фракція в 30 чоловік в парламенті. Я країну тримаю". Я навіть не знаю, куди вона може привести. Якщо десять років тому б сказав, що буде поліпшення, що буде розвиток економіки, прийдуть інвестиції, то тепер я про інвестиції вже нічого не чую. Єдине, що залишилося, - землю продати. Так 10 млрд нас не врятує - нам потрібно 100 млрд, щоб запустити економіку. Нам треба 80-100 млрд, як дали полякам, грекам - не виживемо ми за 5 млрд, які нам хоче дати МВФ.
- Ми можемо говорити, що віддали Україну в жертву транснаціональним корпораціям? Хто візьме на себе наш транзит - географічне положення, хтось морські порти, хтось аграрку.
- У зв'язку з війною ми втратили коридор - все пішло через Білорусію. Ми повинні були запропонувати іншим країнам, крім Росії, залишитися в нашому коридорі. Ми ж не зі всім світом воюємо. Але ми не возимо нічого, і воно йде через Росію. Я - фізіономіст. Все життя працюю з людьми. Я бачив, як проходять засідання МВФ, і ми з ними зустрічалися, і вони приїжджали з пропозиціями відкрити тут європейський хаб перевезень - вони його десь зробили, але не у нас. Потім це почало затухати. Тепер представники МВФ вже навіть не посміхаються. Не дадуть вони нам гроші. Я пам'ятаю, французи хотіли взяти в оренду Балаклавську бухту. Зробити там пятизвездо
Категория: Новости
Святослав Піскун: Чому простий громадянин повинен дотримуватися закону, якщо його не дотримується ціла Рада?