Олеся Жураковська: Я вважаю, що якщо дано життя, то треба прожити його щасливо
Опубликованно 08.02.2020 00:46
Мага: Вітаю вас, шановні телеглядачі. Навпроти мене людина, з яким я однаково дихаю повітрям, однаково ставлюся до мистецтва, до того, що відбувається навколо ... Фантастична Олеся Жураковська у мене в гостях.
Ти не досліджувала, звідки саме ось таке прізвище – Жураковська?
Жураковська: Намагалася, і не раз. Але поки не знайшла своїх коренів. Хотілося б знати, звідки витоки. Думаю, що знайду. Тільки питання часу.
- Люди дуже люблять таких актрис, як ти. Є такі, які несуть статус. Постійно. А коли бачать тебе, вони сприймають тебе, як сусідку з під'їзду. Страждаєш від того, що на вулиці говорять: я вас знаю, а поговоримо?
- Я не можу сказати, що я від цього страждаю, але іноді бувають такі моменти, які я запам'ятовую. Це локально, але це коли я дивуюся абсурдності людського поведінки. Найболючіше для мене був момент, коли я сиділа біля ліжка своєї мами, яка була у важкому стані після операції, і до мене підійшла медсестричка і сказала: "Можна з вами сфотографуватися?". У мене було таке відчуття, що мене просто в окріп опустили. А є моменти, які наповнюють життя змістом, - абсолютно полярні. Я була в "Метро" вночі, втомлена, одягла величезні навушники, щоб всі бачили, що я слухаю музику, і все одно помацав мене за руку. Я озирнулася і думаю: ну що ж мені треба було зробити, щоб мене не турбували? Стоїть жінка і каже: "Мені так шкода, я бачу, що ви дуже втомилися, але у мене дуже сильно хворів син, він не вставав, він вас любить, переглянув кілька разів всі ваші фільми. Ви допомогли йому вилікуватися, піднятися.. ". І в цей момент я розумію, що те, що я роблю, має сенс. Що це варто того, щоб витрачати на це час і нерви, тому що це дійсно дуже серйозна професія.
- Я вже давно розділив людей на два типи. Одні кажуть: пощастило ж – узяв в руки мікрофон, щось говориш і тобі за це гроші платять. А щодо того, що ти говорила, то я теж хочу поділитися. Коли я вперше потрапив в Єрусалим, у Храм Гробу Господнього, і там є ніша, де закладалося тіло Ісуса Христа, і я думав, що там може поміститися тільки один чоловік, щоб помолитися. Я туди впихнулся, стою, з Господом кажу, і раптом жіноче тіло, кілограмів під 140, впаивает мене під ту мармурову плиту. Вся мокра, спітніла і губами мені у вухо каже: "Пане Петро, як думаєте, Юля випустять чи ні?". Я розумію, що є люди свихнутые на політиці, але ти ж приїхала в паломницький тур! Але повернемося до професії. Скрізь пишуть, що Олеся Жураковська з дитинства була спортивної дівчинкою. І відзначають гімнастику.
- Так, це була художня гімнастика. Я займалася чотири роки, і мені це дуже подобалося. Потім займалася танцями. І зараз можу сісти на шпагат.
- Як потяг до театру перемогла?
- Я вважаю, що це просто моя доля. Я ніколи про це не мріяла. Власне, для мене нормально було бути в центрі уваги. Любила організовувати всілякі конкурси, різні постановки робити. Мені здавалося, що це природно, і я навіть уявити не могла, що це може бути моєю професією.
- Але ти ж поїхала в Москву.
- Мама мені казала: не їдь, ти ніколи туди не поступиш, 140 чоловік на місце. Як я туди потрапила? Дівчинка, яка зі мною танцювала, поїхала до Москви і вступила в Гнесинськоє училище. Ми з нею дружили і зараз підтримуємо стосунки, і вона мене просто тоді змучила. Я закінчувала технікум легкої промисловості в Києві: з відзнакою, як технолог швейного виробництва. Я вмію шити і дуже люблю це. Я думаю, що коли в тебе є якась професія, яка може тебе годувати, то це дає відчуття свободи, оскільки акторська професія дуже залежна: виберуть тебе не виберуть. А якщо ти усвідомлюєш, що ти не пропадеш ні за яких обставин, то це тобі дає велику фору. Ти можеш впевнено почувати себе на кастингах, так як твоє життя залежить від цього не на 100%. Так от, вона мені дзвонила і казала: "Ну що тобі, важко? Ти можеш приїхати і спробувати? Ти не розумієш, це – твоя доля". Я сказала: добре, я приїду. А що тоді було їхати в Москву – сів на поїзд, ніч переїхав, і все. Сестра дала мені в поїзд Гоголя "Майська ніч, або Утоплена". Вірші всі вчать, а я вивчила в поїзді прозу. Я читала це, Кочеткова "З коханими не розлучайтеся", Рільке "Танцівниця". Всім дуже сподобалася моя програма, мені нічого не коригували. Але там була ціла низка випадковостей. Коли мене поставили в список, я була сто тринадцятий. Там було три відбіркових тури, і поки я дочекалася свого номера, втомилася, і коли зайшла, то дуже погано читала. На перших турах надходять дивилися випускники, і один з них, дивлячись, як я погано читаю, запитав: "Співаєш?" Я заспівала, і він каже: "Якщо б ти читала, як співаєш, було б дуже добре". Потім це був мій козир на конкурсі, чомусь в театральних інститутах не люблять співати, а я з задоволенням це робила. У мене сім'я співоча, і мама любить співати. Так от, цей випускник відклав мою анкету, щоб я вдруге вже не приходила. І сиділа дівчина, яка попросила його порвати мою анкету, щоб я прийшла ще раз. І він її порвав. У день, коли мені було потрібно прийти, я проспала. Залітаю в інститут, а в той день прослуховували тих, хто приїхав дуже здалеку. Сидить одна педагог - Галина Юріївна Єрохіна. Я села, вона дивиться на мене довго, а потім каже: "Ви без макіяжу?" Я кажу: "Без". Вона: "Яка розумниця". Ось ще одна випадковість: якщо б я не проспала, то я б гарненько расчесалась, нафарбувалася. А так це був знову для мене великий плюс: вони побачили природну дівчинку.
- Ми торік поховали Валентину Іванівну Зимову, в якій я вчився. Вона говорила: "Я не можу допроситися дівчат, щоб побачити натуральне особа". Я можу сказати, що Жураковська органічна, як собака. Жоден актор не образиться на це, бо знає, що собаку і дитини переграти практично неможливо. Ця природа, яка закладена в тобі від мами, від тих київських вулиць? Де ти в Києві виросла?
- На Борщагівці. Годувала телят в дитинстві - поруч були ферми.
- У тебе був той момент, що доля вела тебе за руку.
- І далі Галина Юріївна була мені як ангел-охоронець. Я приходила на тури, на конкурс, нас заводили п'ятірками, в залі була тиша, і Галина Юріївна нахилялася до комісії і тихо казала: "Це дуже хороша дівчинка". І я під цей шепіт виходила на сцену. Мені важко було перші місяці в Москві, я росла босячкою і дружила з хлопцями. Але я виросла в дуже хорошій люблячій родині, і опинитися потім в гуртожитку, і в середовищі, де постійно потрібно було конкурувати, мені було дуже важко.
- Мама щотижня сумочку присилала?
- Не щотижня. Це був 92-й рік, і їсти не було абсолютно нічого. В магазинах, навіть у Москві, було тільки пальмова олія. Мама передавала картоплю, цибулю. Я брала велику каструлю і варила борщ на всіх.
- Хтось з твого курсу став відомим, кого ти бачиш зараз в кіно?
- За професією працюють багато. У мене кімната в гуртожитку була поруч з Чулпан Хаматової: вона вчилася на рік молодше, і ми до цих пір підтримуємо хороші стосунки. Там і Михайло Поліцеймако навчався.
- Чулпан дуже глибока жінка, як по мені.
- Так, вона справжня.
- Таке враження, що в неї загострене почуття справедливості.
- Інакше вона б не змогла займатися тим, чим вона займається, - онкохворими дітьми. У Акуніна є такий вислів, що є такі серця, які ніколи не мозолями обростають. Таким людям дуже важко. Але їх дуже любить Бог.
- Акунін, а насправді Григорій Чхартішвілі, пройшов шлях від "обожнювання" до ренегатству. Так само і Чулпан. Після всіх тих подій, які у нас тут відбулися, ти продовжуєш спілкуватися з ними? Трапляються політичні мотиви в розмовах?
- Це дуже хворобливі речі, але я щаслива тим, що всі мої друзі, однокурсники виявилися адекватними людьми, яких навчили думати. Тому ніяких конфліктів, образливих слів у нас не було.
- Ми з тобою знімалися в ролику зі зверненням до російським акторам, і при тому, що величезна кількість людей реагувала на це дуже адекватно, я бачив і злість.
- Я кажу про людей, чия думка мені дійсно важливо. Якщо б я прислухалася до думки кожного, то у мене б в якийсь момент луснуло серце. Є коло людей, до яких я прислухаюся, яким я довіряю.
- Як ти потрапила до театру Єрмолової в Москві?
- Це мій керівник курсу Володимир Олексійович Андрєєв запросив мене по закінченні. У мене було чотири запрошення, я цим пишалася. Поки ми робили курсові та дипломні роботи, мене запросили в російський молодіжний театр "Театр на Південно-Заході". Морозов запросив мене в театр Радянської армії і до театру Єрмолової. Я пішла в театр Єрмолової, тому що мені запропонували там головну жіночу роль. Я відпрацювала там тільки сезон з-за особистих проблем: у мене почалися проблеми з чоловіком. Він дуже ревнував мене до всього, мабуть, до пташці, яка пролітала поруч. І щоб люди не були постійно в ситуації стресу поруч зі мною, я вирішила піти з театру.
- А куди ти дивилася? Якщо п'є, то буде пити, якщо ревнує, це майже неможливо зламати. Коли ти збиралася заміж за нього, ти бачила, що він дуже ревнивий?
- Спочатку ні. Я не давала приводів, і це вже доведено, що це психічні проблеми у людей - патологічні ревнощі. Цим людям можна тільки поспівчувати. Тому що насправді вони страшенно страждають.
- Дивлюся на тебе в різних іпостасях: від худенької жінки до досить немалою жінки. Але кожен з твоїх форматів має своїх прихильників. Чоловіки табунами досі чи ні?
- Мені табуни не треба.
- А вони делікатні або, буває, з чоловічим хамством зустрічаєшся?
- Буває по-різному.
- А є люди, які вважають, що бабло - основний афродизіак?
- Були якісь, але це раніше. Я взагалі не сприймаю такі відносини, не розумію, як так можна жити.
- А друзі з дитинства залишилися, ті, з ким ти спілкуєшся?
- Зі шкільними мало. У мене в технікумі з'явилися близькі друзі, в інституті - люди, з якими я десятиліттями підтримую близькі стосунки, незалежно від того, хто де.
- У тебе мама шила?
- Так, і бабуся шила.
- Ти пішла спочатку за цією сімейною традицією. Що ти робила для себе красиве, ніж ти пишалася як майстриня?
- Це було не для себе. Це було тоді, коли я повернулася до Києва, і мені треба було заробляти гроші. Мене не кликали на кастинги, мене просто ніхто не знав. Мені треба було пройти той же шлях, що і в Москві.
- Ти шила речі на продаж?
- Так. Першу річ я зробила своїй сестрі. Вона тоді працювала в туристичному агентстві. Вона прийшла в блузки і спідниці, які я їй зробила. Дівчата там побачили, і таким чином у мене дуже швидко сформувався клієнтський список. Я шила одним і тим же людям одяг, і він дуже красива в мене виходила. І вечірні наряди, і пальто.
- А на кастинг покликали або ти сама побачила десь якісь оголошення? Як ти про себе заявляла як про актрису?
- Так само - доля чи випадок, до якого ти готовий або не готовий. Люди, які мене оточували, мені допомогли. Навіть люди, які зі мною не дружили на той момент. Це Микола Баклан, який був на кастингу в якийсь рекламному агентстві. І коли звідти виходив, почула фразу: ну де ми знайдемо таку. Він міг закрити двері і піти далі, а він, маючи велике серце, запитав: "а кого ви шукаєте, яку? Сказали, що треба, щоб була велика і красива. Він сказав: у нас є. А я тоді тільки прийшла в театр на Лівому березі. Він подзвонив в театр, дізнався мій номер, дав цьому агентству. Вони мені дзвонять, а я на весіллі у сестри. Вони мені кажуть: зйомка завтра, можете приїхати зараз на кастинг? Я просто звідти і поїхала. Мене затвердили - щастю не було меж. А далі ми знімаємо рекламний ролик з одного дубля.
- А що рекламували?
- Мобільний зв'язок - тарифний план. Режисер каже: "Що ж ми замовнику покажемо один дубль? Давай ще щось". Я кажу: "Давай, я побалуюсь по-акторськи". А знімали на Хрещатику, і я акторська таке вчудила, що всі почали реготати, і це зайшло в рекламний ролик. І це маленьке кіно крутили по телевізору по 10-20 разів на день, і шансу не було, щоб мене хтось не побачив. І далі мене вже запросили в кіно без проб.
- Доля в цьому плані вирішує дуже серйозно. Коли я приїхав поступати в театральний інститут, я не знав, де він. Я йду по вулиці, назустріч мені високий дядько з вусами, і я у нього запитав, де театральний інститут. Він каже: "А навіщо вам?" Я кажу: "хочу Поступати". А він: "Давайте з вами поговоримо. Можете мені прочитати що-то?" І я монолог батька Лоренцо з "Ромео і Джульєтти". Він в кінці розкриває дипломат, дістає папірець і щось пише. Дає мені і каже: "Це ваш допуск до іспитів. Скажіть, що ви в Сердюка їх пройшли". Так я познайомився зі своїм педагогом Лесем Петровичем Сердюком. Не доля? І в кіно тебе запросили куди?
- Максим Паперник запросив в "За двома зайцями".
- Ти прийшла на майданчик: з'явилося розуміння того, що кіно не має ніякого відношення до мистецтва як до такого? У кіно тебе можуть зупинити кожну секунду, може не прийти оператор, і ти до цього повинен бути спокійний. Ти довго звикала до всього цього?
- Я була вже адаптована, тому що коли я вчилася в інституті, ми їздили в Великобританію, проходили курс - працювали перед камерою, знали технологію, як це. Тому що у нас в інституті такого не було класу. Хоча там це було два тижні, я вважаю, що цього дуже не вистачає нашим навчальним закладам. Ми мінялися ролями: я стояла за камерою, потім сиділа на місці режисера, давала інтерв'ю, брала інтерв'ю.
- А чому в нас цього немає? Професія називається "актор театру і кіно". Все, що стосується театру - так, а кіно - це досвід, це було б фантастично, щоб кожен міг себе відчути, побачити. Коли ти зрозуміла, що ти знайома?
- Більше після телебачення. Чотири роки я вела шоу "Зважені та щасливі". Прямі ефіри - це було моє щастя, я дуже це любила.
- Прямий ефір - це ж величезна відповідальність.
- Це азарт, я дуже люблю це. Коли мені сказали, що десять секунд до прямого ефіру, я відчула, як б'ється моє серце. Я пам'ятаю це відчуття абсолютного щастя – 6 годин прямого ефіру. У залі сиділи люди - я відчувала енергію цієї величезної аудиторії. Я відчувала себе вільно, тому що я любила наших учасників всіх, і я знала про них все.
- Спочатку там був акцент на тому, що ці люди долають дуже важкі випробування. Перший сезон я дивився з величезним задоволенням. А потім почали вигадувати щось, і мені здалося, що ці речі почали гинути в креативі. Постійна гонитва за чимось новим на телебаченні не вбиває саме телебачення як таке?
- Тут Я можу зрозуміти обидві сторони. З одного боку, розумієш, що треба якось урізноманітнити те, що бачить глядач, а з іншого боку, дійсно, буває, що і вихлюпнули дитину. Зникає сам процес. Є така небезпека, але я знаю людей, які працюють над тим, щоб це було цікаво, глибоко, щоб зберегти душу.
- Під час цих шоу були ті, хто чинив тобі якісь знаки уваги?
- Всі вони з вдячністю і симпатією ставляться. Просто я певною мірою тримала дистанцію - робочі відносини. Були добрі, уважні, справжні чоловіки, квіти дарували. У мене дуже хороші емоції залишилися. Ми так правильно розлучилися - в якийсь момент я відчула, що вже все. У мене закінчився другий контракт, і для того щоб не втрачати це душевне тепло, я зрозуміла... І там хотіли якісь зміни на каналі, і у нас абсолютно збіглися... І я вважаю, що так правильно робити. Ми співпрацюємо і надалі з цими людьми, з якими працювали на "Зважених та щасливих" - ми над "Першими ластівками" працювали з Євгеном Туніком, Олексієм Гладушевским. І нам дуже приємно перебувати поруч.
- Ти дуже серйозно зганяла вагу. Важко?
- Важко утримати потім. У мене така фігура, така генетика - я повертаюся до одного і того ж ваги, більше не набираю.
- У тебе завжди оптимізм на обличчі. Я іноді бачу цих бажаючих схуднути, ходіння до психологів. І перша фраза психологів: полюбіть себе. Мені хочеться всім психологам, які починають з цієї фрази, видати диплом про профнепридатність.
- Насправді це дійсно квінтесенція щасливого життя. Це те, що в Біблії написано: любіть ближнього, як себе. Але насамперед себе навчитися сприймати. Коли я вела "Зважені та щасливі" і мої учасники бачили, що я на підборах, в яскравому одязі, то вони: "Ой, ви така гарна!". Я їм казала: "Та ви красиві. Ви собі просто не дозволяєте бути красивими. Ви вважаєте, що підбори і таке вбрання може надіти тільки худорлява жінка? Немає. Щаслива жінка може надіти такий наряд".
- А ти щаслива жінка?
- Так.
- А в чому щастя Олесі Жураківської?
- Дуже багато складових. Люблячі люди поруч, я люблю те, що я роблю. Я подорожую, що я дуже сильно люблю. З мамою в два голоси заспівати – це щастя. Вона у мене така мудра. Красива жінка і талановита людина.
- Вона пишається тобою?
- Ми з сестрою ділимо маму, і коли вона від нас втомлюється, тікає від нас на дачу. Зараз вона зі мною, і я вожу її на свої вистави. Було три вистави поспіль, вона ходила, дивилася. Я кажу їй: "Коли ти сидиш у залі, що ти відчуваєш?". Вона каже: "Мене б'є струмом, доню. Я сиджу і не можу повірити, що це моя дитина".
- А критикувати може?
- Так. Але вона робить це дуже делікатно.
- У мене мама подивилася виставу "Смішні гроші", і я питаю: "Ну як?". А вона мені: "Для тебе застрелити – це все одно, що викурити сигарету". За твоїм відчуттям, театр набирає чи все ж таки здає позиції?
- Він змінює, змінюється, але він не зникне. У нас на Лівому березі постійно повні зали. "Корсиканці" вже 16 років. На виставу приходили діти, а зараз це дорослі люди, і вони знову приходять в театр. Значить, це для них дуже важлива складова їх життя.
- Яка країна тебе вразила найбільше в світі?
- З кожної якусь частинку любові я вивезла. Але найбільш дивовижною була Індія, мабуть. Я була філософськи налаштована, мені хотілося зрозуміти зовсім інший культурний пласт, традиції тощо. І для мене це була подорож про прийняття і про щедрість. Прийняття: я дивилася на людей, які там живуть, – збереглася кастова система.
- І навіть будучи жебраками – вони щасливі.
- Так. Це те, що про прийняття. Коли я бачила, що люди усвідомлюють, що це так – це моє життя, і вони живуть, і вони в цьому щасливі.
- Зараз дуже багато бідних людей в Україні – так ти вважаєш, що досить змінити філософію – і буде все інакше?
- Я вважаю, що якщо дано життя, то єдиний сенс життя – прожити його щасливо. Але ж не можуть всі люди бути багатими. Так не буває. Ми можемо мріяти про це, але так не буває. Різні можливості, різні шанси, різні обставини трапляються. Але знищувати своє життя за те, що ти бідний, – це не означає, що так буде завжди. У нас не кастова система – ти можеш це змінити. Але постійно плакати... Нехай це буде етап – проживи його щасливо. Міняй щось, роби, рухайся далі.
- Зараз, коли у владі дуже багато людей, які прийшли з шоу-бізнесу, мене бісить, коли в коментарях пишуть, мовляв, і що ви хочете, це ж актор. Що значить – це актор? Чому так?
- Напевно, треба запитати людей, які пишуть такі коментарі, але, я думаю, що актор – це дуже серйозна місія. Зараз у театрі я готую моновистава з Тамарою Trunova за Дункану Макміллану "Кращі в світі речі". І там буде дуже багато моєї життєвої філософії. Про те, що треба говорити, про те, що складно говорити, що треба любити, що треба насолоджуватися кожною миттю, радіти кожній малесенькій дрібнички. І якщо у мене є можливість транслювати це відразу сотням людей – це дуже серйозна професія. І впливати, і свій світогляд передавати цим людям, і, враховуючи мій досвід, вони повертаються, щоб послухати те, що я їм кажу, – значить, це дуже впливова професія.
- Не всім дано стати щасливими на цій планеті.
- На жаль.
- Ти віриш, що ця країна коли-небудь стане щасливою?
- Безсумнівно.
- І ти для цього робиш...
- ...все, що я можу.
- Я теж вважаю, що якщо б кожен з нас хотів зробити так, щоб навколо нього були щасливі люди, то так і було б. Козьма Прутков: "Хочеш бути щасливим – будь ним".
У мене в гостях була Олеся Жураковська – людина, яка з першої і до останньої секунди нашої програма тримала у себе сонечко. Чого і вам бажаю. Спасибі.
- Спасибі.
Категория: Новости
Олеся Жураковська: Я вважаю, що якщо дано життя, то треба прожити його щасливо