Про що говорить зміна риторики Путіна щодо України
Опубликованно 12.01.2020 02:32
Останнім часом в промовах російського лідера, які тим чи іншим чином зачіпають тему України, явно спостерігається зміна тону. Це може говорити про те, що Кремль явно хоче стати на шлях, свого роду, "відлиги" в російсько-українських відносинах.
На тлі загальних між Москвою і Києвом прагнень до мирного врегулювання Кремль і, зокрема, його фактичний господар Володимир Путін, різко змінив градус своєї риторики стосовно українського народу і всієї України в цілому. На думку американського журналіста Марка Беннеттса, це спроба запуску процесу відлиги між Києвом і Москвою, з метою підготувати грунт для реінтеграції Донбасу до складу України. Завдяки этомуПутин сподівається домогтися від заходу скасування низки санкцій, накладених наРФ, сообщаетДиалог.UA.
Як відомо, ще з самого початку конфлікту між Україною і Росією, в самий розпал подій на майдані, ЗМІ агресора активно просували жорстку пропагандистську риторику стосовно тих подій. Буквально всі інформаційний простір був заповнений інформацією про те, що Україна, нібито, впевнено перетворюється в справжню колиска неонацизму в Європі і загрожує цим всьому східно-європейського регіону. Чого тільки стоїть відомий випадок, коли пропагандисти телеканалу "Росія-1" видали фэйковый сюжет про те, як українські військові розіп'яли 3-річного хлопчика наДонбассе прямо на очах у його матері. І це був далеко не один такий провокаційний сюжет, кожен з яких вніс свою лепту в розпалювання, просто небувалих масштабів, взаємної ненависті між нашими народами.
Як показують соціологічні дані, до Революції переваги 69% росіян ставилися до України та українців позитивно. Однак вже після того, як проросійський президент Янукович був повалений, кількість таких думок серед росіян впала до 26%. Одного разу, міністр оборони РФ Сергій Шойгу навіть прирівняв ЗМІ до одного з видів збройних сил.
Тому недавня зміна тональності в риториці російського лідера по відношенню до України наробила чимало шуму, як у російському інформаційному полі, так і в українському.
"Ми не повинні виставляти нашого найближчого сусіда і братський народ в якомусь невигідному світлі. Це неправильно", — Такі слова сказав Путін своїм колегам в ході пленарного засідання Міжнародного дискусійного клубу "Валдай". Це форум, на якому щороку збираються ведуть різні дискусії експерти із зовнішньої політики з різних країн.
Також він визнав, що те, як федеральні ЗМІ його країни висвітлюють події в Україні, це ненормально і цього "чогось не вистачає".
Кому насправді адресована зміна риторики?
На тлі останніх подій, такі слова від російського президента стали ознакою того, що у відносинах між цими двома країнами настала певна відлига. Деякі навіть пов'язують це безпосередньо з приходом до влади в україні колишнього комедійного актора Володимира Зеленського. Адже масштабний обмін полоненими, на думку журналіста Марка Беннеттса, стався саме при правленииЗеленского, а не його попередника Порошенко.
Через незначний проміжок часу Україна йде на ще один крок, погоджуючи "формулу Штайнмайера" під час переговорів ТКГ у Мінську. При цьому Київ бере на себе зобов'язання провести місцеві вибори на непідконтрольних територіях і присвоїти їм "особливий статус". Однак, не все в риториці Кремля змінилося. Москва і далі продовжує заперечувати присутність своїх військових на території Донбасу і стверджує, що ті росіяни, які приймають участь у цьому конфлікті, є добровольцями. При цьому факти, які доводять зворотне, всіляко ігноруються.
Спершу може здатися, що Росія, як і Україна, втомилася від війни і просто хоче з цим покінчити. Хоче миру. Можливо, деяка частка правди в цьому є, каже американський журналіст, але це точно не є першопричиною таких дій. В першу чергу Путін думає про санкції, накладених на його країну західною коаліцією після того, як РФ анексувала Кримський півострів. Москва може і далі розповідати байки про те, що санкції мали незначний вплив на російську економіку, однак, відомості від російських бізнесменів говорять про зворотне. Тому позитивні коментарі Путіна на адресу України, швидше за все, націлені не на російського глядача і навіть не українського, а саме на Європу. Путін хоче добитися зняття санкцій, а зробити це можна лише шляхом прогресу в проблеми на південно-сході України.
«Пріоритети змінилися. Відчувається прагнення налагодити відносини з Європою, щоб домогтися скасування санкцій. А для цього необхідний певний прогрес у питанні сходу України. Коментарі Путіна були націлені на західну, а не на російську аудиторію», — сказав Денис Волков, заступник директора «Левада-центру».
Путін спочатку домагався не того, про що всі подумали.
Формула Штайнмаєра – це якраз саме те, що потрібно Путіну. Для нього, в сложившихсся обставин, це самий вдалий сценарій розвитку подій. Вьдь він спочатку не розглядав варіант анексії Донбасу, на подобу того, як надійшла РФ з Кримом. Для Росії цей регіон не так вже важливий.
«Якщо можна домогтися скасування санкцій за допомогою політичного компромісу, Путін спробує це зробити. Сам по собі Донбас не має такої вже великої цінності для Кремля, — сказав Олександр Баун, старший науковий співробітник Московського центру Карнегі. — Це не Крим».
З самого початку, Росія хотіла домогтися федералізації України, щоб послабити її і зробити менш централізованою. Завдяки майбутнього розведення сил та проведення виборів на непідконтрольних террториях, Росія, нехай і не офіційно, доб'ється бажаного. А звернення Путіна до своїх ЗМІ, щоб ті знизили грдус, це просто підготовка росіян до процесу повної реінтеграції Донбаського регіону в правове поле України. Адже раніше російські ЗМІ справа твердили, що в Україні справжній "нацистський пекло". Тепер же, щоб домогтися бажаного, всіх потрібно переконати в зворотному. Щоб не зірвати цей процес.
Україна вже не буде мати повноцінною і суверенної влади над південно-східним регіоном
Тим часом, очевидно, що в плани Путіна не входить повне повернення Києву контролю над своїми територіями. Москва неодмінно зробить максимум зусиль для того, щоб реінтеграція Донбасу в Україну відбулася лише на папері. Яскравим підтвердженням цього є вимоги керівників самих квазиреспублик, які наполягають на тому, що вибори повинні будуть пройти на їх умовах. При це вони заявили, що не поступиться Україні в питанні повного повернення контролю над російсько-українським кордоном.
«Потрібно бути реалістами, — сказав Чеснаков в інтерв'ю державному інформаційному агентству ТАСС. — Україна в кінцевому рахунку матиме символічний, а не реальний суверенітет над Донбасом. Не треба їй розраховувати на щось більше».
На цьому шляху багато що може піти не так. 10 жовтня Зеленський звинуватив Росію в тому, що вона робить недостатньо для того, щоб забезпечити відведення сепаратистських сил від лінії фронту в Донбасі напередодні запланованого саміту по мирному врегулюванню. Юрій Ушаков, зовнішньополітичний радник Путіна, який звинуватив Україну. Ця сварка не змогла зірвати мирний процес, проте таке його початок викликало настороженість.
Після коментарів Путіна російське телебачення намагалося дотримуватися цієї лінії по Україні, і з його репортажів практично повністю зникли сліди оруеловської істерії, яка раніше була їх характерною рисою. Тим не менше ситуація може різко змінитися, якщо починається мирний процес буде зірвано або якщо західні санкції проти Москви не будуть зняті, як сказав Волков з «Левада-центру».
«Позитивна модель України може виявитися більш вигідною для Кремля, ніж негативна, — сказав Волков. — Але, якщо нічого не вийде, Україну і далі будуть зображати ворогом. Все це дуже цинічно».
Нагадаємо, що зустріч у нормандському форматі за участю лідерів Франції, Німеччини, України і Росії щодо врегулювання конфлікту на Донбасіможе порушити питанняпро звільнення анексованого Криму, якщо до цього прийдуть Володимир Зеленський і Володимир Путін.
Категория: Новости
Про що говорить зміна риторики Путіна щодо України