Віталій Портников: "Берлін рятує "Північний потік-2"
Опубликованно 04.12.2019 04:48
Правляча коаліція в Німеччині вирішила змінити правила функціонування "Північного потоку-2" навіть незважаючи на те, що він ще не добудований.
Як відомо, згідно із законодавством ЄС, "Північний потік-2" повинен підпадати під дію газової директиви. Таким чином "Газпром" не може бути одночасно власником цього газопроводу і продавцем газу. При цьому дія цієї нової директиви не поширюється на трубопроводи, які були побудовані до 23 травня.Росія, до речі, дуже хотіла закінчити будівництво "Північного потоку-2" раніше цієї дати. Однак, як вже відомо, їй цього не вдалося. І ось, в німецькому таблоїді Bild, з'явилася інформація про те, що правляча коаліція Німеччини має намір внести деякі поправки в нову газову директиву. У цих нововведеннях пропонується відмовитися від дати 23 травня і ввести термін "інвестиції, які існують". Таким чином це призведе до тому, що "Північний потік-2" більше не буде ставитися до юрисдикції газової директиви. Про те, до чого це призведе і навіщо це потрібно Німеччини, написав у своїй статті відомий український політолог і телеведучий Віталій Портников, передаетДиалог.UA.
"Згідно європейському законодавству, цей газопровід підпадає під дію газової директиви ЄС. Тобто "Газпром" не зможе бути власником газопроводу і продавцем газу одночасно. А це, в свою чергу, відобразиться на обсяги російського газу, які будуть переправлятися з допомогою "Північного потоку-2".
Але при цьому дія нової газової директивыЕвропейского Союзу не поширюється на трубопроводи, побудовані до 23 травня 2019 року. "Північний потік-2" досі добудувати не вдалося, хоча Росія робила усі можливі спроби, щоб досягти закінчення будівництва. І, до речі, затримка з дозволом на продовження будівництва газопроводу в територіальних водах Данії багатьма спостерігачами пояснювалася бажанням ЄС підвести "Північний потік-2" під дію нової директиви.
Правляча коаліція Німеччини в поправки до законопроекту про ратифікацію оновленої газової директиви пропонує, однак, фактично відмовитися від дати 23 травня і замінити її формулюванням "інвестиції, які існують". Тобто вилучити з юрисдикції газової директиви не тільки побудовані газопроводи, але й ті, що будуються. Хоча вже зараз зрозуміло, що такий підхід може призвести до серйозного конфлікту між Берліном і Єврокомісією, адже очевидно ставить під сумнів саму суть газової директиви.
І ось тут виникає просте питання - навіщо німецький уряд це робить? Навіщо йде на такий конфлікт? Навіщо намагається створити преференції для "Газпрому" всупереч закону?
І відповідь на це питання, до жаль, досить простий. Незважаючи на всі декларації про те, що транзит газу через украинскуюГТС повинен тривати, Берлін робить все можливе, щоб виключити саму технічну необхідність такого транзиту. А замість цього - забезпечити його усними домовленостями Ангели Меркель і Володимира Путіна. Тобто - порожнечею.
Якщо "Північний потік-2" підпаде під дію європейського законодавства, тоді "Газпрому" так чи інакше потрібні будуть додаткові обсяги для транспортування свого газу в Європу. Якщо, наприклад, "Газпром" вирішить зупинити український транзит, і Європа не замерзне - адже буде отримувати сировину з інших джерел, і Україна зможе налагодити отримання сировини реверсним шляхом. Втратить тільки "Газпром" - гроші. Зрозуміло, що в разі прийняття у Кремлі рішення про завоювання України гроші можуть виявитися не самим важливим фактором, але у всіх інших випадках втрата прибутку - це стримуючий момент. Сама Німеччина від підпадання "Північного потоку-2" під дію оновленої газової директиви нічого не втратить.
Але якщо німецькі зусилля увінчаються успіхом, транзит української ГТС може завершитися наступного році. Ну або через рік - після того, як Росія "доведе" європейцям, який Україна ненадійний партнер.
І у Кремля розв'язані руки - і для шантажу, і для війни. Зацікавленість в цьому Росії цілком зрозуміла.
Незрозуміло тільки, у чому полягає німецький інтерес".
Раніше ми вже повідомляли, щоправляча коаліція в Німеччиніробить все для того, щоб проект Кремля "Північний потік - 2" був успішний відразу після запуску. Вони підготували закон, який повинен захистити споруджуваний газопровід "Північний потік - 2" від нової газової директиви ЄС, яка робить його неуспішним.
Категория: Новости
Віталій Портников: "Берлін рятує "Північний потік-2"