П'ять найбільш грошових схем у сфері госмедицины, які знищила Супрун – розслідування
Опубликованно 07.04.2019 01:52
Журнал "Новий Час" назвав п'ять найбільш грошових схем у сфері госмедицины, які знищила Уляна Супрун, ніж нажила собі могутніх ворогів.
5 лютого Окружний адмінсуд Києва за позовом депутата від "Радикальної партії" ИгоряМосийчука тимчасово відсторонив Уляну Супрун від виконання обязанностейглавы Моз. Вона, мовляв, некомпетентна і досі має американське громадянство.
Розгляд справи по суті відбудеться 15 лютого.
Однак є більш фундаментальне пояснення того, чому прізвище глави Моз не покидає заголовки новин.
Супрун, колишня американка, яка приїхала на батьківщину предків робити реформи, стала флагманом цих змін. В кінці минулого року НВ опитав півсотні експертів, намагаючись дізнатися, кого вони вважають головним реформатором країни, - і більшість віддали голоси саме за Супрун. Затіяні нею зміни настільки масштабні, що розбурхали всю країну і торкнулися мільйонів українців.
При цьому чиновниця з літа 2016 року живе і працює в статусі "в. о.", тому що вже 2,5 року у Верховній раді не можуть знайти достатньої кількості голосів для її призначення повноцінним міністром.
І чи не з перших днів роботи Супрун на чолі Моз проти неї почали вести боротьбу опоненти - як авторитетні медики, так і народні депутати.
Профільний парламентський комітет з питань охорони здоров'я, очолюваний Ольгою Богомолець із Блоку Петра Порошенка (БПП), і зовсім став колективним ворогом Супрун, двічі намагалися зняти чиновницю з посади.
На думку Олексія Шершньова, співвласника мережі клінік Ilaya, постійні спроби звільнити в. о. міністра відбуваються тому, що проведена Супрун і її командою реформа зачіпає інтереси тих, хто сидить або сидів на корупційну ренту. "Вони її [Супрун] сприймають як загрозу", - каже Шершньов.
А Дмитро Шерембей, керівник пацієнтської організації 100% здоров'я, пояснює, що навіть позов Мосійчука в цьому аспекті невипадковий. Радикальна партія, за його словами, пов'язана з Опозиційним блоком і тими її членами, які ранеезарабатывали на медицині. Зокрема, мова йде про екс-міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової. "У них вже 2,5 року немає доступу до корупційних схем, і вони хочуть це повернути", - стверджує Шерембей.
За оцінками активіста, на держзакупівлі ліків бізнесмени від медицини отримували частку в 40% з кожного витраченого державою 1 млрд грн.
ті часи, коли Богатирьова керувала Міністерством, відповідним комітетом Ради командувала теж регіоналка Тетяна Бахтєєва. Сьогодні вона є депутатом Оппоблока і входить в число членів того ж комітету.
НВ відібрав п'ять найбільш грошових схем у сфері державної медицини, які знищила Супрун і її команда.
1. Лікування держзакупівель
У 2015 році Україна перейшла на держзакупівлі ліків через міжнародні організації.
У підсумку, за даними Рахункової палати, бюджет став щорічно економити 40% від сум, виділених на ці цілі. Приміром, у 2018 м на держзакупівлі ліків пішло 5,9 млрд грн. Відповідно економія склала 2,36 млрд грн.
Рішення про міжнародних посередників потрібно щороку продовжувати на рівні уряду, що регулярно і робив Моз Супрун.
Зараз відомство користується послугами трьох великих міжнародних організацій: Crown Agents, Програма розвитку ООН UNICEF
Зекономлені гроші Моз спрямовує на придбання додаткових ліків, наприклад для лікування лейкозу.
На сьогодні по одному тільки напрямом дорослої онкології 90% препаратів закуповуються дешевше, ніж в 2014 році, говорить Олена Щербан, керівник медичного спрямування ЦПК. Для прикладу вона призводить ціну популярного в онкології препарату Бикалутамид: вона знизилася в 19 разів.
Чому так вийшло? Вікторія Тимошевська, директор програми громадського здоров'я Міжнародного фонду Відродження, відповідає просто: у справі держзакупівель ліків з'явився громадський контроль і одночасно зникла корупція.
Перш держава закуповувало препарати на тендерах. І їх переможцями, як правило, ставали компанії, пов'язані з відомими в фармбізнесі людьми, пояснює Щербан. Вона називає їх прізвища: бізнесмени Олена Миронова і Петро Багрій, а також Богатирьова.
Компанія Миронової Людмила-Фарм, за даними дослідницької компанії SMD, після реформи в рази скоротила свою частку в держзамовленні: у 2017 м у неї залишилося лише 1,2%.
Фірма Фармадіс Багрія до реформи також вигравала помітну частину тендерів. Але до 2017 року, за оцінками SMD, її успіхи скоротилися в рази, — до 1,8% від загального числа держконтрактів.
Вестерфарма, компанія Богатирьової, в минулому ключовим постачальником препаратів для хворих на Снід в рамках програми закупівель Моз. В грудні 2014 го фірма отримала 50 млн грн передоплати за ліки. Однак, за даними ЦПК, так нічого і не поставила. Після цього Вестерфарма зникла.
Мала свій інтерес в сфері держзакупівель і Богомолець, переконана Щербан. За її словами, Ігор Кирилюк, четвертий чоловік голови парламентського комітету з охорони здоров'я (яка тепер стала ще і кандидатом в президенти), є партнером адвокатської фірми Паритет і обслуговує ряд великих вітчизняних фармкомпаній. "Я особисто чула, як Богомолець говорила, що лобіює інтереси українських фармвиробників, яким закупівлі ліків через міжнародні організації принесли проблеми", - зізнається експерт.
Богомолець на прохання НВ про коментарі не відгукнулася.
2. Реанімація сердець
Три роки тому Моз почав реформу системи лікування серцево-судинних захворювань.
Відомство Супрун майже в три рази збільшило закупівлю стентів - розширювачів судин, необхідних для екстрених операцій при гострому інфаркті. В результаті у більшого числа людей з'явився шанс на порятунок, а закупівельна ціна стентів впала з 2,5–9,8 тис. грн. до 2-3,4 тис.
Міністерство змінило і систему їх розподілу. Раніше відомство повідомляло ці розширювачі для безкоштовної установки пацієнтам (не всім, а тільки екстреним) обласним управлінням охорони здоров'я. Розмір партії залежав від чисельності населення регіону. Тепер Моз надсилає стенти лікарням з урахуванням числа проведених ними операцій.
Серед критиків реформи виявився Борис Тодуров, голова київського державного Інституту серця.
Це лікувальний заклад встановлювало і встановлює значну частину стентів - в областях лише у рідкісних лікарень було обладнання, необхідне для подібних операцій. Про це кажуть у Моз.
Зараз же міністерство стало розвивати регіональну мережу центрів, здатних проводити стентування. І хоча в розпорядження Тодурова тепер стало потрапляти більше стентів для безкоштовної установки, у клініки з'явилися конкуренти. А до 2016-го частина невикористаних в областях безкоштовних стентів поверталася в столицю, що і дозволяло Інституту серця проводити подібні операції за гроші.
"[Раніше] частина стентів тримали в ящиках, щоб дати комусь потрібно. Жодних критеріїв розподілу не було. Процес відбувався безконтрольно", - пояснював раніше виданню Insider Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров'я.
Інститут серця продовжував брати плату з пацієнтів за встановлення державних стентів і після початку реформи. За словами Тодурова, держбюджет сплатив лише вартість стентів, а на частину витратних матеріалів та амортизацію обладнання грошей не виділила.
Але Лінчевський запевняє: інститут отримав не тільки самі стенти, але і все інше.
Розслідування програми Наші гроші показало: у 2015 році термінова операція по установці чотирьох стентів в інституті Тодурова обійшлася однієї з пацієнток в 200 тис. грн. Загальне число подібних операцій встановити важко.
Як з'ясували Наші гроші, головлікар і члени його сім'ї могли заробляти ще й на закупівлях.
За два роки фірма Профі Ко, засновником якої був зять голови Інституту серця, отримала від інституту близько 15 млн грн за постачання товарів. З них більше 13 млн стали результатом перемоги Профі Ко на двох тендерах, на яких інститут купив шовні матеріали за ціною вище ринкової.
Як зазначили у своєму розслідуванні Наші гроші, паралельно Моз теж купував шовні матеріали та забезпечував ними Інститут серця безкоштовно.
За оцінками ЦПК, клініка Тодурова регулярно купувала ліки за ціною вище ринкової.
Сам Тодуров у декларації за 2016 рік при офіційній зарплаті в 173 тис. грн вказав 11 млн грн заощаджень.
На прохання НВ про коментарі Тодуров не відповів.
3. Подолання инсулинозависимости
У 2017 році з подачі команди Супрун в Україні почав працювати єдиний електронний реєстр інсулінозалежних пацієнтів. Усіх хворих на цукровий діабет другого типу - саме їм потрібно регулярно приймати інсулін - внесли в захищену комп'ютерну базу, яку бачить тільки лікар, провізор. Перший виписує електронний рецепт на цей препарат. А другий, звіряючись з реєстром, видає його хворому безкоштовно або за пільговою ціною.
В Україні офіційно, за документами, отримували інсулін 220 тис. пацієнтів. Але після того, як запрацював реєстр, їх раптом стало 174 тис., розповідає Лінчевський.
Різниця в 46 тис. хворих оплачувалася з державного і місцевих бюджетів, уточнює заступник міністра. "Є різні схеми, як заробляли департаменти [охорони здоров'я при міських і обласних адміністраціях], - розповідає він. - Хто то завищував ціни на інсулін, хто виписував [рецепти на нього] мертвим душам".
Мова йде про чималі суми: за оцінками Лінчевського, раніше держава закуповувало інсулін на 1,4 млрд грн, а в 2018 році на ці цілі бюджет витратив 1,2 млрд грн.
4. Пігулка для вищої школи
Моз вже давно продавлював реформу оцінки знань студентів-медиків.
І домігся свого: з цього року якість вузівської освіти почнуть оцінювати по новому.
Перш студенти здавали тільки іспит КРОК - тест їх лікарських знань, який приймав спеціальний центр при Моз. Тепер до нього додалися три іспити: з іноземної мови, клінічний за практичним навичкам, а також міжнародний з основ медицини. Останній готує всесвітня рада медичних екзаменаторів, розповідає Лінчевський. А відповіді перевіряють за кордоном.
Новації зроблять перевірку знань більш об'єктивною і скоротить корупційні ризики. Адже традиційне тестування, як запевняє Лінчевський, можна було купити приблизно за $ 3,5–4 тис. З міжнародним іспитом подібну операцію не пройде.
Тому то нововведення опиралися ректори вузів. "Істерика фантастична, - каже Лінчевський. - Всі ректори мріють його [міжнародний іспит] "вбити", тому що він заважає продавати дипломи, особливо іноземцям".
На ґрунті новацій у Моз виник конфлікт з Катериною Амосової, ректором столичного Національного медуніверситету. У лютому 2018 року її вуз не уклав договір з Центром тестування, із за чого студенти-стоматологи не могли здати кваліфікаційний іспит. Моз тут же розірвав контракт з Амосової, однак вона відновилася через суд.
Всього скандального ректора звільняли тричі: в останній раз 8 січня 2019 року. Однак через два тижні той же Окружний адмінсуд Києва, який розглядає позов Мосійчука до Супрун, призупинив наказ про звільнення Амосової. А також заборонив кому небудь крім неї займати посаду ректора.
5. Оздоровчі процедури для лікарень
З 2016 року кожна лікарня в Україні зобов'язана публікувати список наявних у неї ліків на доступних для пацієнтів місцях, оновлюючи цю інформацію щотижня.
Наявність ліків, придбаних за бюджетні кошти, можна перевірити і на сайті eliky.in.ua.
За словами самої Супрун, до цього лікарні приховували від пацієнтів препарати, які купувалися за держрахунок, перепродували їх аптекам, часто перебував у самому ж медзакладі.
Резонансний приклад подібних схем Моз виявив під час перевірки дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит влітку 2018 року.
Виявилося, що 12 препаратів, які батьки маленьких пацієнтів регулярно купували на вимогу лікарів лікарні в аптеках, припадали пилом на складі. Причому це були ті самі безкоштовні ліки. Крім того, в лікарні виявили понад 8 тис. одиниць прострочених лікарських засобів більш ніж на 10 млн грн.
Автори: Катерина Шаповал, Іван Верстюк "Новий Час".
Категория: Новости
П'ять найбільш грошових схем у сфері госмедицины, які знищила Супрун – розслідування