Renault Captur став плагін-гібридом
Опубликованно 10.10.2019 01:52
Компанія Renault представила кросовер Captur другого покоління. Тепер він не тільки бензиновий і дизельний, але ще і гібридний.
Renault Captur другого покоління заснований на модульної платформі CMF-B альянсу Renault-Nissan-Mitsubishi та на 85% складається з нових деталей. Зі зміною поколінь кросовер став легше, ефективніше і динамічніше. Габаритна довжина моделі збільшилася на 110 мм, до 4228 мм, колісна база - 20 мм, до 2639 мм. Ширина і висота залишилися колишніми, 1797 і 1566 мм відповідно. Діаметр колісних дисків 16, 17 і 18 дюймів в залежності від комплектації.
У зовнішності новинки простежується схожість з маленьким хетчбеком Clio нового покоління, представленим навесні цього року на автосалоні в Женеві. Передню частину кросовера прикрашає фактурний бампер і денні ходові вогні на LED-елементах. Задня оптика подібної стилістики, на задніх бокових панелях - хромовані смуги. За доплату пропонують панорамний люк і рейлінги на дах. На вибір пропонується 11 кольорів кузова, 4 контрастних кольори даху і 3 пакету налаштувань, всього вийшло 90 колірних схем.
Салон Renault Captur
1
2
3
Салон Captur оформлений у стилістиці нового Clio: на приладовій панелі домінує 9.3-дюймовий вертикальний сенсорний дисплей мультимедіа, під яким розташовано ряд кнопок, що відповідають за різні функції. Інформаційно-розважальний комплекс підтримує інтерфейси Apple CarPlay і Android Auto. За додаткову плату доступна повністю цифрова приладова панель діагоналлю 10.2 дюйма. Одним з основних відмінностей у салоні є так звана «ширяюча консоль» - область, в якій розташований важіль перемикання передач, піднята для підвищення ергономічності і створення додаткового місця для «дріб'язку». За доплату тут можна встановити бездротову зарядку. Для версії з механічною коробкою передач «літаюча консоль» не доступна.
З нового в салоні також можна відзначити короткий селектор трансмісії, електронне стоянкове гальмо замість «ручника», переместившуюся з центральної консолі до рульовій колонці кнопку запуску/зупинки двигуна, підсвічування, повноцінні дверні ручки замість виїмок, що обертаються селектори кліматичної системи з вбудованими дисплеями як на новому Duster, широкий центральний підлокітник, дефлектори обдуву для другого ряду. Як і у попередника, в якості додаткової опції доступна аудіосистема BOSE.
Об'єм багажного відділення кросовера збільшився до 538 літрів, як стверджують у компанії, це кращий показник в класі. Крім того, ще 27 літрів вантажу можна розмістити у передбачених в салоні нішах.
У моторній гамі Renault Captur нового покоління 1.0 - і 1.3-літрові бензинові двигуни потужністю від 100 до 155 к. с., а також 1.5-літровий «дизель» Blue dCi потужністю 95 і 115 л. с. Базовий бензиновий мотор (100 к. с.) поєднується з 5-ступінчастою «механікою», інші агрегати працюють з 6-ступінчастою «механікою» або 7-ступінчастим «роботом» з двома зчепленнями. Крім того, з 2020 року новий Captur отримає підключається гібридну силову установку. Агрегат E-TECH Plug розроблений інженерами альянсу Renault-Nissan-Mitsubishi і являє собою 1.6-літровий бензиновий «атмосферник», доповнений двома електромоторами. Запас ходу на електротязі складе 45 км при швидкості 135 км/год, в міських умовах - близько 65 км.
Європейський старт продажів запланований на кінець 2019 року. Ціни поки не називаються.
Категория: Автотехника
Renault Captur став плагін-гібридом