Навіщо Зеленський зустрічався з Коломойським насправді: Фесенко озвучив неприємну правду
Опубликованно 22.09.2019 02:26
Політолог Володимир Фесенко дав експертну та детальну оцінку відомої зустрічі лідера України Володимира Зеленського та олігарха Ігоря Коломойського.
ВладимирЗеленский намагається вибудувати суспільно корисні відносини влади з олігархами, поэтомувстреча Зеленського з Коломойським— продовження низки зустрічей, як, наприклад, проведена з Пінчуком, пише НР.
Президент шукає формат офіційного взаємодії з олігархами, щоб не було підозр і звинувачень у «кулуарщине», наприклад, як таємні зустрічі ночами при Порошенко.
Звичайно, інформації про таких зустрічах повинно бути більше, не варто обмежуватися коротким офіційним прес-релізом. Важливо, щоб було зрозуміло, про що йде мова, що обговорювалося, коментарі обох сторін. Це знизить різноманітні підозри.
Сам факт цієї зустрічі не є криміналом. Якщо вона публічна, офіційна і досить прозора — це, в принципі, нормально. Обом сторонам — Зеленському і Коломойському — необхідно вибудувати нові відносини, адже за статусом вони були зовсім інші.
Раніше головним був Коломойський — він був замовником, платив гроші, і Зеленський фактично на нього працював. Зараз ситуація зовсім інша — ключова роль тепер у Зеленського, як у президента країни. І сторони не були готові до нового етапу відносин. Коломойський має грати за правилами Зеленського, але проблема в тому, що Коломойський не любить грати за чужими правилами.
Деякі проблеми вже очевидні. Вплив Коломойського помітно зростає, але він не впливає через Зеленського, а скоріше через своїх людей у фракції і людей у виконавчій владі. Так, зростання впливу Коломойського, особливо в бізнес-сфері, викликає підозри, недовіра, напруга, чреватий конфліктами і може негативно вплинути на репутацію президента. Зеленський це зрозумів ще під час виборчої кампанії, коли на нього намагалися навісити ярлик маріонетки Коломойського.
Усвідомлюючи ризик, він свідомо дистанціювався. Напевно, ця одна з причин, чому він зустрівся з Коломойським лише через три місяці після початку роботи на президентському посту.
Президенту необхідно нейтралізувати підозри в його особливі стосунки з Коломойським чи лобіювання його інтересів. Це виклик для Зеленського.
Зараз його завдання — створити певний набір правил для Коломойського. Так, Коломойський може лобіювати свої інтереси, але в межах певних правил і не виходити за певні обмеження. Інакше це означатиме конфлікт з владою.
Можливо, Зеленський спробував пояснити це Коломойському на вчорашній зустрічі, на якій вони виробляли новий modus vivendi — яким чином їм співіснувати і взаємодіяти в новій ситуації. Вони потрібні один одного як партнери.
Природно, Зеленський потребує медійному ресурсі і, як і раніше, його головний медійний інструмент — це канал 1+1 (крім соцмереж, звичайно). Коломойський, у свою чергу, хоче зберегти особливі стосунки з Зеленським. Він прагне використовувати віртуальне звання головного олігарха, створюючи враження, що в нього є особливий статус і вплив при новій владі. Це невигідно Зеленському і, можливо, перебільшення, але тим не менш Коломойський хоче це використовувати.
Одна із заявлених тем обговорення — енергетична сфера — це як раз та ситуація, де у них трохи різні інтереси, хоча вони і збігаються в деяких питаннях. Наприклад, ще з червня місяця абсолютно очевидно, що створення енергетичного ринку і надмірно сильний вплив на цьому ринку компаній Ріната Ахметова, яке в підсумку призвело до підвищення цін на електроенергію, — не вигідно Коломойському.
Ця ж проблема є і у Пінчука. Більш того, для простих споживачів монопольний статус Ахметова і монопольний вплив на енергоринку — це теж невигідно. Нікому не подобається підвищення цін на електроенергію — незалежно від того, з яких причин це відбувається.
Зеленський в свою чергу теж не хоче, щоб ціни зростали. По-перше, в силу економічних причин, по-друге, мова йде про подорожчання товарів і послуг, яке може зашкодити іміджу Зеленського. Зростання цін вигідний президенту. Але у створенні енергоринку інтереси Зеленського з інтересами Коломойського не збігаються. Відмовитися від створення енергоринку не можна, оскільки це частина наших зобов'язань перед Євросоюзом, це один з напрямків необхідних реформ. Зараз Коломойський захищає свої бізнес-інтереси, а Зеленський прагне до певного компромісу. Подивимося, наскільки дієвими будуть компроміси і влаштують всі сторони.
Треба домогтися, щоб цей ринок працював цивілізовано, не було надмірної монополії одного гравця, і існував баланс інтересів. Дисбаланс інтересів, де також видно вплив Коломойського, проявляється і в пропозиціях щодо податкової реформи.
В цій сфері набагато більше соціальних і політичних ризиків. А рішення, прийняті щодо енергоринку, досить компромісні. Зеленський не пішов на відкат енергоринку або на його заморожування. Енергоринок був запущений, і постаралися трохи приструнити Ахметова. І це не на користь Коломойського, а в інтересах суспільства. Потрібно і в інших сферах діяти таким же чином, тому що лобістський вплив Коломойського може проявлятися не через Зеленського, а через деяких людей, що працюють і в парламенті, і в органах виконавчої влади, безпосередньо впливають на прийняття рішень. Це головна проблема.
Нагадаємо,Гай не стримав емоцій після цього вчинку Зеленського на зустрічі з Коломойським.
Також на скандальномфото Зеленського з Коломойським помітили підозрілу деталь - в соцмережах ажіотаж.
Категория: Новости
Навіщо Зеленський зустрічався з Коломойським насправді: Фесенко озвучив неприємну правду