Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Ніж для Зеленського та України обернеться історія з обміном - в Atlantic Сouncil виступили з заявою


Опубликованно 16.09.2019 04:40

Ніж для Зеленського та України обернеться історія з обміном - в Atlantic Сouncil виступили з заявою

Обмін полоненими - це велика перемога України. Разом з тим, це ще й величезні ризики. Про це попередили експерти впливового американського аналітичного центру Atlantic Сouncil.

Думкою експертів Atlantic Сouncil з історії з обміном поділилося видання Inosmi.ru, передає "Диалог.UA".

Експерти, опитані Atlantic Сouncil, дають прогнози щодо перспектив врегулювання ситуації в Донбасі після що відбувся між Росією і Україною обміну утримуваними особами. Деякі вітають цей крок, вважаючи, що від нього виграли обидві сторони і називаючи його провісником майбутнього світу. Інші радять не поспішати, вважаючи що "ще не час відкривати шампанське".

7 вересня між Україною і Росією відбувся довгоочікуваний обмін ув'язненими за схемою 35 на 35. Український президент Володимир Зеленський назвав це "першим кроком до закінчення війни". Європейські лідери високо оцінили цю подію.

Ми поставили експертам такі запитання:

Хто уклав найкращу угоду? Може це сигналізувати про готовність Росії нарешті домовитися і припинити війну? Що це означає для Зеленського? Яка від цього користь Кремля? Який вплив це матиме на майбутній діалог в нормандському форматі? Як це бачить інша частина міжнародного співтовариства? Концесія або переговори?

Вілем Альдершоф, екс-керівник одного з підрозділів Європейської комісії, міжнародний експерт

Будь — якому українському лідеру було б дуже важко не погодитися на цю угоду. Повернення такої кількості важливих українських в'язнів матиме позитивний вплив на сприйняття Зеленського всередині України, а також принесе йому користь на міжнародному рівні.

Втім, для Росії явно умови були кращими. По-перше, Кремль отримав Володимира Цемаха, потенційного ключового свідка, який володіє інсайдерською інформацією про російський Бук, збив [Боїнг, що виконував рейс] МН17 в 2014 році. Ті, хто кажуть, що РФ погодилася на всю цю обмінну операцію із-за того, що Цемах був головною метою з самого початку, цілком можуть бути праві. По-друге, погоджуючись на обмін ув'язненими, в очах західної погано інформованої громадськості Росія може виглядати як "раціональна" і "готова до співпраці". І ризик у тому, що навіть політичні лідери можуть так подумати.

Важливо також усвідомити, що обмін був абсолютно нерівноцінним: всі російські ув'язнені, що містяться на Україні, винні в серйозних злочинах згідно з законодавством будь-якої демократичної нації, де панує верховенство закону. Зате всі українці були засуджені лише на основі скандальних і абсурдних фейків або таких же сфабрикованих звинувачень. На цьому медіа повинні акцентувати увагу більш чітко.

Звичайно, це не говорить про те, що обмін означає якісь позитивні зрушення щодо планів Росії на війну в Донбасі, а також Криму. Якщо, звичайно, ця авантюра не стане занадто дорогий, тому що сьогодні ж дається майже задарма.

Ризик майбутнього саміту в нормандському форматі полягає в тому, що лідери на кшталт французького президента Еммануеля Макрона та німецького канцлера Ангели Меркель, які прагнуть представити це як "успіх" і менше протистояти Путіну, будуть використовувати таку "нову російську гнучкість", щоб натиснути на Зеленського, щоб він пішов на "компроміси", які суперечать ключовим інтересам України.

Майкл Боцюрків, експерт-міжнародник

— Не має значення, якої думки люди можуть бути про Зеленском, для його нової адміністрації цей обмін є великою перемогою. І це дуже позитивний розвиток подій буде добре сприйнята населенням, втомленому від більш ніж 5 років конфлікту.

Обмін робить Україну на один крок ближче до відновлення двосторонніх зв'язків з Російською Федерацією, і, будемо сподіватися, ближче до вирішення конфлікту на Сході України. Це створить більш позитивну атмосферу для мирного саміту в нормандському форматі, який французький президент Еммануель Макрон запропонував провести в цьому місяці. Чому Росія погодилася на цей обмін? Росіяни зуміли отримати ключового фігуранта у розслідуванні МН17 і показати світові, що вони здатні на позитивні жести. І, нарешті, Україна отримала від обміну більше, ніж Росія: практично кожен знаменитий український політв'язень, утримується Росією, вийшов на свободу.

Після успішних переговорів з обміну ув'язненими і прийняття парламентом зняття недоторканності з депутатів, важко уявити, що Зеленський проверне далі. Та одне можна сказати напевно: минулі кілька днів показали, що він не такий легкий, як багато хто передбачав. Чекаю підйому його і без того високого рейтингу.

Майкл Карпентер, колишній чиновник Пентагону, директор Аналітичного центру Байдена

— По-перше, очевидно, що слід порадіти за українців, які були незаконно забрані в Росії, і за їхні сім'ї. Деякі з цих нещасних були відправлені в Сибір на десятиліття гнити у в'язниці, ось як Олег Сенцов.

По-друге, Україна очевидно намагалася утриматися від звільнення Володимира Цемаха, який командував підрозділом протиповітряної оборони, яка має відношення до краху МН-17. І Росія наполягла, щоб його включили в списки, погрожуючи відмовитися від домовленостей, якщо про нього там мови йти не буде.

Тому в той час, як я повністю розумію невдоволення сімей жертв МН17, я щасливий за українські родини, які возз'єдналися зі своїми близькими. Зрештою, всі ми знаємо, хто відповідальний за загибель МН17: Росія.

По-четверте, я був би дуже обережний з тим, щоб інтерпретувати це як крок до закінчення війни. Серпень видався одним з найкривавіших місяців в Донбасі за довгий період. Більш важливо, що жодна країна не стимулює Путіна до деескалації.

Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine Lviv Today

— Забезпечення звільнення 35 українських ув'язнених є великою перемогою для Зеленського, що підвищить авторитет усередині країни і підніме його міжнародний статус. В той же час це породить стурбованість очевидної готовності нового українського лідера залишити практику залучення міжнародних посередників і мати справу безпосередньо з Кремлем. Зокрема, значну тривогу серед партнерів України викликає рішення Києва обміняти причетного до катастрофи МН17 Володимира Цемаха на утримуються Росією українців незважаючи на заклики не робити цього. Але як би там не було, обмін ув'язненими став проривом у мирному процесі після декількох років безвиході, і всі сторони будуть прагнути спиратися на це під час очікуваного саміту в нормандському форматі. Враховуючи непереборне прагнення міжнародного співтовариства до якогось рішення конфлікту, готовність Зеленського йти на компроміси Кремлю будуть вітати і заохочувати. Тепер він повинен знайти баланс між прогресом назустріч світу і надійним захистом національних інтересів України. Українці втомилися від війни, але вони не візьмуть потьомкінський мир на умовах Москви.

Джон Гербст, екс-посол США в Україні, директор Євразійського центру Atlantic Council

— Обмін ув'язненими — очевидна перемога Зеленського та України, але він має цінність і для президента Володимира Путіна. Захоплена юрба, яка приєдналася до Зеленському в аеропорту вітати повернення ув'язнених, ясно дає зрозуміти, що він багато досяг, виконуючи передвиборні обіцянки.

Незважаючи на невелику перемогу Путіна, обмін полоненими все ж позитивна подія. По-перше, Україна відправила до Москви Володимира Цемаха — офіцера, який допоміг повернути Росії Бук, з якого збили МН17, цивільний авіалайнер, в липні 2014-го. Голландці хотіли допитати його, що стало б проблемою для Москви. По-друге, Путін може вказати на обмін ув'язненими, як "доказ" європейським партнерам, що він хоче миру.

Деякі великі ентузіасти вітають цей обмін, як провісник майбутнього світу. Було б чудово, але ще не час відкривати шампанське. Були обміни полоненими і до того. І істинний світ прийде лише тоді, коли Путін зрозуміє, що він не може змусити Київ виконувати свою волю. А для цього необхідно подальше бажання українців йти на жертви, захищаючи свою територію та суверенітет, а також потужна підтримка справедливої боротьби України.

Готовність України продовжувати боротьбу під сумнів не ставиться. І захоплена юрба, яка вітала повернення ув'язнених в Україну, на контрасті з тишею, яка супроводжувала прибуття російських обміняних у Москві, нагадує нам, що це Кремль, а не росіяни, ведуть війну проти українського народу. І що стосується другої умови, то чому Білий дім так несамовито утримує ті 250 мільйонів доларів військової допомоги Україні, за які проголосував конгрес при підтримці високопоставлених експертів з національної безпеки США?

Адріан Каратницький, науковий співробітник Atlantic Council

— Найбільш важливим результатом є те, що 35 невинних українців звільнені з несправедливого полону. Це велике досягнення Зеленського. І це в тій же мірі плід українських і міжнародних зусиль останніх кількох років. Обмін є наслідком створення Україною сильної армії, войовничого духу країни, настрої українських військових сил і довгострокових ефектів міжнародних санкцій. Все це показало Путіну, що здачі суверенітету не буде, і підкреслило дурість його зусиль на знищення "штучного держави" України. Можна тільки сподіватися, що ці реалії приведуть Путіна на стежку світу. Але тільки час покаже — якщо покаже — це є передвісником більш широкого розуміння між Україною і Росією, або разового.

Олександр Вершбоу, почесний член Atlantic Council та екс-посол США в Росії

— Обидві сторони "виграли", отримавши назад 35 своїх земляків, але українці можуть претендувати на велику моральну перемогу, так як багатьох людей, які були несправедливо укладені, звільнили, включаючи Олега Сенцова і 24 моряків, захоплених в ході інциденту в Керченській протоці. Але Україна повинна заплатити велику ціну, віддавши Володимира Цемаха, колишнього командира Донбасу, причетного до знищення МН17 в 2014 році. Цемах, український громадянин, якого тільки недавно захопили українські спецсилы в ході сміливої операції на території ворога, тепер уникне необхідності дачі свідчень у голландських судах, що могло б підірвати російську дезінформаційну кампанію про катастрофу МН17. У той час як обмін ув'язненими посилив сподівання на мир на Україні в західних столицях, нічого не вказує на те, що Росія стала більш готовою до цього припинення війни та імплементації Мінських домовленостей на умовах, прийнятних для України. Путін може сподіватися, що західна похвала його "гуманітарного жесту" зменшить тиск на Москву з метою покласти кінець неоголошеній війні на Донбасі і покладе на Зеленського тягар піти на всі поступки. Зараз США і союзники повинні продовжувати уважно стежити за російською агресією і надати більшу підтримку Зеленському, включаючи розблокування американської військової допомоги.

"Диалог.UA" раніше повідомляв, що, на думку Слави Рабіновича, в історії з обміном з поганих ходів Путін примудрився вибрати найгірший. Зеленський його зробив. А от Мирослав Гай передрік з-за цього катастрофу для президента України. Ситуація з обміном викликала бурхливу реакцію у світових ЗМІ.


banner14

Категория: Новости

Ніж для Зеленського та України обернеться історія з обміном - в Atlantic Сouncil виступили з заявою


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.