Чи чекати загострення на Донбасі, зростання цін і реформ: що буде в Україні після виборів нового президента
Опубликованно 23.07.2019 02:36
Результати президентських виборів в Україні можуть сильно змінити зовнішню і внутрішню політику держави, тому експерти вирішили спрогнозувати, як буде жити країна після виборів.
Передвиборчі кампанії кілька загострили обстановку в Україні, тому є шанс, чтоитогипрезидентских выборовповлияют на політику, економіку ивойну на Донбасі, пише "Обозреватель"
На Донбасі буде загострення?
По правді кажучи, прогнозування – справа невдячна і досить складне. Тим більше, коли мова йде про завершення військового конфлікту. Важливо відзначити, що багато в цьому питанні залежить не тільки від президента України, але і від Москви, Брюсселю та Вашингтону. Тому скидати все на главу держави не варто, хоча безпеку і суверенітет країни багато в чому його парафія.
Зараз ситуація штучно заморожено – Мінські домовленості вичерпали себе. Виникає все більше передумов для перетворення ОРДЛО у друге Придністров'я. Увагу суспільства до питання досить велика, про це свідчать і соціологічні опитування.
Аналіз тез пробудущее Донбасу і Криму основних кандидатів у президенти: "не здавати інтереси країни", "вирішити проблему з Росією дипломатичним шляхом", "посилювати армію" і "сподіватися на міжнародних партнерів".
Ситуацію може істотно дестабілізувати лише невизначеність за підсумками виборчої кампанії: зрив виборів, неоголошення фінальних результатів, масштабні фальсифікації і низька легітимність нового гаранта. Цим може насамперед скористатися Росія, під приводом ідеї "перевороту" загострити ситуацію на Донбасі і почати наступ. Побічно про це пише і український журналіст Роман Цимбалюк.
"Вони будуть робити акцент на тому, щоб ми тут всі пересварилися і бажано все ж влаштували Майдан. Тому що вони зрозуміли, як цим користуватися. Коли ми чубимся, вони можуть нас атакувати і повторити 2014 рік", – попередив ще в лютому 2019-го Цимбалюк.
Що буде з банками?
Крім агресії з боку Росії, особливі переживання у багатьох українців викликає і стан банківської системи після виборів. На щастя, фінансові аналітики заспокоюють – знімати депозити і бігти в обмінники не варто.
В цілому банківська система стабільна,Національний банк Украиныпровел цілий ряд заходів по стабілізації, передусім ліквідності банків. На думку фінансового консультанта Василя Невмержицького, передумов для проблем немає. Банки багато в чому працюють з "живими" грошима, це активно контролює НБУ.
Банківська система не перенасичена, "токсичних" кредитів не так багато, всі депозити підкріплені грошима. Ситуацію хіба що можуть зіпсувати серйозні прорахунки керівництва НБУ або окремих банків, а також масова паніка фізичних осіб, які у випадку загрози будуть скуповувати валюту.
Важливо відзначити, до кінця 2019 у НБУ прогнозують сильних стрибків вартості долара. Коливання курсу будуть, але рекордний за п'ять років обсяг резервів (більше $20 млрд) дозволить згладити можливі скачки. В цілому ж в 2018-му вперше за тривалий периодкурс гривні не знизився, а навпаки — зміцнився по відношенню до долара на 1,4%.
Правда, в більш далекій перспективі загадувати складно. Все залежить не тільки від українських реалій, але і від міжнародної економічної ситуації. Насамперед у Європі та США.
Ціни на продукти
З ходових товарів, коливається ціна на хліб, в межах кількох гривень. Експерти вважають, що в Україні все менше помітна так звана сезонність продуктів.
Наприклад, влітку якимось чином кілограм моркви коштує більше 30 гривень. А в серпні минулого року Україна і зовсім побила власний рекорд: незважаючи на урожай овочів, країна купувала всі складові борщового набору за кордоном.
Тому вибори в цілому не повинні вплинути на ситуацію з вартістю продуктів. По-перше, ціна на товар — це ціла плеяда різних факторів, починаючи від цін на електроенергію та паливо, закінчуючи урожаєм і так далі. У певному контексті ціни можуть зрости в разі загальнонаціональної нестабільності (за прикладом 2014 року) або все тією ж агресії з боку Росії.
Для більш якісного моніторингу цін на основні продукти можна скористатися Інфляційним барометром. Це програма, яка розраховує середню вартість найпопулярніших продуктів. У ній можна подивитися, на скільки дорожчала буряк або помідори за тиждень, місяць або рік.
Нагадаємо, експерт назвалтри сценарію розвитку подій,якщо Росія не визнає вибори в Україні.
Категория: Новости
Чи чекати загострення на Донбасі, зростання цін і реформ: що буде в Україні після виборів нового президента